Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 06:35:26 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ενετικο νομισμα argenti  (Αναγνώστηκε 8665 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 22, 2016, 10:15:16 πμ »

ενετικο νομισμα που εχει στην κατοχη του φιλος .δεν το εχω στα χερια μου.θα θελα μια εκτιμηση για αυτο το κομματι και πληροφοριες σχετικα!!ευχαριτω
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 22, 2016, 11:35:12 πμ »

Ο φιλος σου για να το εχει πρεπει να ξερει τι ειναι ,αν οχι ας ανατρεξει σελ128 στον καταλογο του Λαζαρι περι Κυπριακων Ενετικων και για φωτο στον ιδιο καταλαγο 211 αριθ.68
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 22, 2016, 11:55:37 πμ »

φιλε Νεκταριε κατατοπιστηκες φανταζομαι  Μεγάλο χαμόγελο
Μαλλον οπως λεει ο φιλος Μαρκος θα πρεπει εσυ και οποιος θα θελε να μαθει ,να αγορασει τα συγκεκριμενα βιβλία.
Ευχαριστουμε Μαρκο  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:02:11 μμ »

Προσωπικη αποψη εχω και μαλιστα τεκμηριωμενη αλλα δεν εκφραζω σε ποστ του φιλου Νεκταριου γιατι μια φορα που το εκανα καποιοι το εννοησαν λαθος και αντιμετωπιζω απο τοτε μια ψυχροτητα στην ατμοσφαιρα η οποια με στεναχωρει γιατι δεν εχω δειξη καποια κακα δειγματα αλλα τελοσπαντων.Τονυ αν βγαλω ενα 50δρχ του 1876 η αν βγαλω ενα ταληρο του  1851 και ζητησω πληροφοριες οτι το εχει ενας φιλος μου και δεν ξερει τι ειναι τι θα μου απαντησουν οι μισοι απο εδω μεσα;;
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:09:38 μμ »

Ρε παιδια τα πραγματα ειναι απλα
Βγαινει ενα νομισμα και ζηταει καποιος εκτιμηση .
Οποιος ξερει γραφει .
Εγω που δεν ξερω δεν γραφω.
Αν εγραφα ομως δεν θα μπορουσα να φανταστω οτι θα εγραφα κατι και θα παρεξηγηθω.
Ολα τα παραπανω με εντελως φιλικη και χαρωπη διαθεση  Μεγάλο χαμόγελο :Dκαι ας ειναι Γαμ@Δευτερα  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:25:01 μμ »

Και ομως καποιοι παρεξηγιουνται φιλε Τονυ και απο εμενα με φιλικη διαθεση μια και ειμαι τωρα και 3 μερες εξελθων απο νοσοκομειο λογω προσωπικης περιπετειας υγειας και το τελευταιο που θα με ενοιαζε ηταν αυτο εδω ειλικρινα,απλα εδωσα στιγμα στον κ.Νεκταριο που θα κινηθει για ενα νομισμα που πιστευω δεν το εχει κανεις αλλος μονο ο φιλος του οποτε ελαχιστοι θα εχουμε προσωπικη τριβη με το νομισμα περα απο αυτον,καλο υπολοιπο και καλη εβδομαδα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:31:35 μμ »

πιστευω ασχετος αν ο κατοχος γνωριζει τι ειναι το νομισμα  δεν εχει την ιδια αναγνωρισημοτητα με ενα 50δραχμο του 1876 ουτε με το 5δραχμο του 51 φιλε μαρκο!αυτη ειναι η δικη μου αποψη.το νομο που γνωριζω μιας και δεν ειμαι ειδικος στην εποχη ειναι οτι το νομισμα ειναι κατα πασα πιθανοτητα κομμενο για την κρητη.μπωρει να κανω και λαθος.το θεμα εδω ειναι να δουμε τι πραγματικα ειναι και τι αξεια ενδεχομενως εχει αν ειναι σπανιο!που πρεπει να ειναι.το βιβλιο δεν το εχω και μιας και δεν εχω σκοπο να μπω τοσο βαθια στην εποχη δεν θα το αγορασω,οποτε φιλε μαρκο αν μπωρεις γραψε μου τι ειναι
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:45:33 μμ »

Ενδεχομενως να ειναι και για την Κρητη η και μονο για την Κρητη μια και αναφερει 1572 και η Κυπρος απο οτι ξερουμε επεσε ενα χρονο πριν,εικασιες μπορουμε νακανουμε μονο για το συγκεκριμενο και τιποτα παραπανω,προσωπικα σε οσα αρχεια εχω διαβασει μεχρι τωρα και μεταφρασεις αυτο εδω και το αλλο που ανεβασα σημερα δεν τα εχω βρει και διαβαζω-γκουκλαρω  Νεκταριε τουλαχιστον 2 ωρες καθε μερα,στον καταλογο του ο Λαζαρι το εχει R4 οταν για παραδειγμα το 30αρι το εχει 2,δηλαδη το θεωρει πανσπανιο κομματι,για να ειμαι δικαιος ο Λαζαρι αναφερεται στο ΑΕS ως ετος κοπης το 1571,θα περιμενω και εγω τον Μεγα Μαγιστρο ΝΜΣ μπας και μας φωτισει περισσοτερο μια και εγω δεν εχω Γκαρδιακο να δω μηπως αναφερει εκεινος κατι.Παντως προσωπικη αποψη και να αφιχθησαν στην Κρητη απο την Μητροπολη μια και η Κυπρος ειχε πεσει ηδη δεν πρεπει να κυκλοφορησαν ομως γιατι τοτε κυκλοφορησαν οι 5 γαζζετες λεγομενες και ως καβαλινες που εντουτοις γιαυτες υπαρχει αναφορα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2016, 03:40:51 μμ »

ειναι πολυ σπανιο κερμα! ειναι τοπικη κοπη για την Κρητη!

εχει κοπη τετοιου νομισματος και το 1571 και το 1573!

κοπηκε σαν πιστωτικο κερμα οτνα κλονιστηκαν οι βενετοι απο την καταληψη της κυπρου απο τους οθωμανους! μεχρι τοτε στην κρητη περνουσαν τα μητροπολιτικα βενετικα κερματα! τωρα, χρειαζοταν η κοπη κερματος τοπικου με προχειρα μεσα για τις αναγκες του βενετικου στρατου και στολου που ειχε συγκεμτρωθει στο νησι.... και εκοψαν το κερμα αυτο. ετσι ειναι το πρωτο κρητικο-βενετικο κερμα!

ηταν κομμενο απο χαλκο αλλα θα επρεπε να το δεχονται οι Κρητες ως ασημενιο με ονομαστικη αξια 10 σολδια!
φυσικα και οι Κρητες δεν το δεχτηκαν... και κοραϊδευτικα κανοντας λογοπαιγνιο με το ονομα του  Προβλεπτη υπευθυνου για την κοπη του νομισματος Μαρινο ντε Καβαλλι, το ονομασαν ΚΑΒΑΛΛΙΝΑ! χαχαχαχα

το 1573 κατω απο την γενικη κατακραυγη για το πιστωτικο αυτο κερμα. οι καβαλλινες ανταλλαχθηκαν με κανονικα κερματα. ετσι... ελαχιστα εμειναν και αποτελουν σπανιοτιτα!  μη ξεχναμε οτι 10 σολδια... ηταν νομιζω μιση λιρα βενετιας!

πανεμορφο κομματι και συλλεκτικοτατο!!! ελαχιστα ειναι σωσμενα και νομιζω σε κακη κατασταση ενω αυτο ειναι πολυ καλο!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 22, 2016, 04:17:25 μμ »

Ωραιος Νικολα νασαι καλα,πριν κανα 3ωρο μου τα ελεγε και ο Μαλεφ τα ιδια για του 1573 ,να ρωτησω μια και σε βρηκα ευκαιρω η καβαλινα δεν ηταν 5 γαζζετες;;αυτο εδω εχει το Χ που υποδηλωνει 10 γαζετες η μιση λιρα οπως σωστα εγραψες,υπαρχει καπου αναφορα ;;χιλια ευχαριστω ΝΜΣ  Φιλί
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 22, 2016, 06:37:47 μμ »

Τελικα βρηκα τις αποριες μου ,η πηγη που βρηκα αναφερει οτι τα συγκεκριμενα λιωθηκαν και εσταλησαν στην μητροπολη οποτε μιλαμε για πανσπανιο νομισμα,κυκλοφορησαν στην Κρητη για 22 μηνες και πανω στο βιβλιο υπαρχει ενα αστερι που ειναι το σημα της Οικ.Καβαλι,τυχερος ο φιλος σου μουσειακο κομματι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 22, 2016, 07:32:37 μμ »

Αποτι θυμαμαι προχειρα στο μυαλο απο βιβλιογραφια ηταν επαργυρο και οι Κρητες ηταν υποχρεωμενοι να το δεχονται ως αργυρο! Με τη χρηση ομως εμφανιζονταν ο χαλκος και γιαυτο το λογο δυσανασχετουσαν! Ανταλαχθηκαν εντελει και ειναι σημερα αρκετα σπανια σεολες τις καταστασεις!! Συγχαρητηρια στο φιλο!

υγ το μεταφερω στα ενετικα
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 23, 2016, 03:09:19 πμ »

Ωραιος Νικολα νασαι καλα,πριν κανα 3ωρο μου τα ελεγε και ο Μαλεφ τα ιδια για του 1573 ,να ρωτησω μια και σε βρηκα ευκαιρω η καβαλινα δεν ηταν 5 γαζζετες;;αυτο εδω εχει το Χ που υποδηλωνει 10 γαζετες η μιση λιρα οπως σωστα εγραψες,υπαρχει καπου αναφορα ;;χιλια ευχαριστω ΝΜΣ  Φιλί

μαρκο μου, το Χ δηλωνει 10 σολδια και με δεδομενο οτι 2 σολδια ηταν ισα με μια γκαζετα.... ηταν αξιας 5 γκαζετων!

η λιρα ηταν ιση με 20 σολδια δηλαδη με 10 γκαζετες. εδω λοιπον εχουμε 10 σολδια αρα μιση λιρα Βενετιας.

αναφορα για την ονομαστικη αξια του υπαρχει στο παλιο ιταλικο βιβλιο le monete della republica veneta dal secolo IX al XVIII του Vincenzo Padovan, του 1879, στην σελιδα 132. λιγα αναφερει... αλλα..
σιγουρα πληροφοριες υπαρχουν και σε αλλα βιβλια... 
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 23, 2016, 05:44:43 πμ »

Νικολα ναι τα αναφερω παραπανω ,την πηγη ηθελα που αναφερει για κυκλοφορια στην Κρητη καλε μου φιλε και βρηκα μια αλλα δεν ειναι απο αρχειο της Βενετιας αλλα μου φτανει,καλημερα στο καλυτερο κοπελι τσι Ροδου Φιλί
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 23, 2016, 01:23:47 μμ »

το παραπανω βιβλιο το αναφερει στην Candia, το ιδιο και ο Τζαμαλης... για κυπρο δεν παιζει!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences