Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:23:27 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μονολεπτο 1828  (Αναγνώστηκε 6186 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 20, 2016, 01:16:11 μμ »

Το παρον θυμαμαι απο που το αγορασα , αλλα δεν θυμαμαι την ποικιλια του και τα βιβλια του Πητερ δεν ξερω ακομη που βρισκονται.
Μια βοηθεια για την ταυτοποιηση του (αν και πιστευω απο τωρα οτι θα ειναι κοινο)
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sauron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2016, 04:32:41 μμ »

Είναι η 108-F.d κι όντως κοινή ποικιλία.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2016, 06:17:35 μμ »

 E ε το τελευταίο τό ήξερα.
Αν δεν ήταν κοινή δεν θα μου την άφηναν Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2016, 01:18:18 μμ »

Κοινή ποικιλία... για ρώτησε να δεις πόσοι συλλέκτες δεν έχουν ούτε ένα μονολεπτο του κυβερνήτη..
Ωραιότατο είναι!!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2016, 03:13:08 μμ »

Κοινή ποικιλία... για ρώτησε να δεις πόσοι συλλέκτες δεν έχουν ούτε ένα μονολεπτο του κυβερνήτη..
Ωραιότατο είναι!!

Έτσι είναι Γιώργο όπως τα λέει ο φίλος μας! Καποδιστριακό μονόλεπτο είναι...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2016, 07:07:53 μμ »

 Φίλοι μου δεν είναι δύσκολο να αποκτήσεις ένα μόνολεπτο . Αρκεί να μην το θέλουν τά τσακάλια τού Καποδιστρια ή να ρίξεις παραπάνω χρήματα από αυτούς στην δημοπρασία.
Αυτό ίσως επειδή ήταν κοινή ποικιλία να μήν τους ενδιαφέρε και να έπεσε σε μένα. Τώρα είναι σέ κουτί και γράφει vf detail. Κάνει παρέα μέ ένα άλλο το οποίο γράφει xf40 .  Τα υπόλοιπα μόνολεπτα τά έχω χύμα σέ αυτοκόλλητα χαρτονακια .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2016, 08:23:01 μμ »

Αμ είπες μεγάλη αλήθεια Γιώργο. Περισσότερα δεν λέω δημοσίως...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 23, 2016, 06:23:09 μμ »

Νακαι αλλο ενα του Καποδιστρια του 28.
Δυστηχως και αυτο ειναι κοινοτατο  Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 23, 2016, 07:39:37 μμ »

Τι τραβας και εσυ Ηρακλειωτη,μεγαλο ζορι φιλε με αυτα τα κοινα μονολεπτα Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Να τα χαιρεσαι Γιωργο πανεμορφα μακαρι μια μερα να βαλω και εγω ενα τετοιο κοινο στην συλλογη μου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2016, 08:35:41 μμ »

Φιλε τα μονολεπτα γενικα ειναι δυσκολο θεμα ειδικα στον καποδιστρια! Kαι οι τιμες τους κρατιουνται καλα παρολη τη γενικη εικονα στα περισσοτερα Ελληνικα νομισματα τα τελευταια χρονια. Η 103 ειναι ευκολη οντως για μονολεπτο του 28 αλλα λαβε υποψιν σου το ωραιο δισκακι, το ωραιο πατημα την απουσια προβληματων πρασινιλες κλπ και φυσικα το οτι ειναι καθαρο λογο απουσιας μπουκωματων μητρας!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 24, 2016, 07:02:24 πμ »

Γιώρργο καλημέρα.Δεν θέλω να στενοχωριέσαι που είναι κοινά τα Καποδιστριακά μονολεπτάκια σου... για αυτό το λόγο είπα να σε βοηθήσω στον πόνο σου και να σε ελαφρύνω ολίγον... Άντε λοιπόν στείλε μου ένα κομματάκι να πάρω και εγώ επιτέλους 1 τέτοιο νόμισμα! και να πω αλλά βαρουφέισον... ουάου!... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 24, 2016, 10:46:28 πμ »

Κοινή ποικιλία... για ρώτησε να δεις πόσοι συλλέκτες δεν έχουν ούτε ένα μονολεπτο του κυβερνήτη..
Ωραιότατο είναι!!

Ετσι ειναι βασιλη, κοινα μεν αλλα προυποθετουν ενα ποσο για να τα αποκτησεις, ποσο το οποιο πολλοι συλλεκτες σημερα δυσκολευονται να διαθεσουν! και ενω στα υπολοιπα νομισματα πενταρες, δεκαρες, εικοσαρες βλεπουμε πλεον κομματια να φευγουν στα 30, 40 και 50 ευρω και σιγουρα παρα πολλα πλεον κατω απο κατοσταρικο στα μονολεπτα δεν συμβαινει συνηθως αυτο! ολο και καποιος θα βρεθει να τα τα χτυπησει με αποτελεσμα τα 150-200 ευρω να τα πιανουν για πλακα ακομα και νομισματα μετριας η χαμιλης καταστασης!
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 24, 2016, 05:20:12 μμ »

Θωμά μαζί το έχουμε συζητήσει και έχει ξανααναφερθει στο στέκι αλλά δυστυχώς δεν το έχουν καταλάβει η δεν συμφωνούν ίσως κάποιοι... τα μονολεπτα είναι ολα σπάνια.
Το common... rare... κλπ του Chase έχει να κάνει με την σπανιοτητα σε σχέση με άλλες ποικιλίες του ίδιου ακριβώς νομισματος(πχ μονολεπτο 1828) και οχι με την σπανιοτητα σε σχέση με αλλά νομίσματα (πχ ταληρο 1833)..
Αν πάει κανείς μια βόλτα στα νομισματαδικα πχ και στους πάγκους και θέλει να αγοράσει σε μια μέρα 50 ταληρα του 1876
Θα τα βρεί και θα τα αγοράσει. Ασ πάει να βρεί 50 μονολεπτα έστω του 1828 σε οποιαδήποτε κατάσταση να δω πόσο καιρό θα τα ψάχνει...
Όσο για τα 150-200εύρω για μονολεπτα κυβερνήτη, Αν ποτέ όλοι αυτοι που κάνουν συλλογή Ελληνικων νομισματων αποφασίσουν να βάλουν στη συλλογή τούς ακόμα και χωρίς ποικιλίες τα νομίσματα του καποδίστρια τότε θα βλέπαμε πολύ υψηλοτερες ακόμα τιμες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 24, 2016, 08:17:22 μμ »

Όποιος έχει μέτρια μόνολεπτα μέ 150-200 για πούλημα ας με ενημερώσει.
Και δεν είναι ανάγκη να είναι του 28 , μήν κόλληση εκεί.
Δέχομαι και τού 30 και τού 31!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 25, 2016, 02:55:40 μμ »

εγω εχω δωσει και σε αυτες τις τιμες και με 120 και με 180 το επομενο που θα μου τυχει θα στο φυλαξω! κατα τα αλλα δε διαφωνουμε πουθενα τα μονολεπτα ειναι ολα δυσκολα δεν τα βρισκεις σοριδων οπως αλλα νομισματα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences