Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:11:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απορίες αρχαρίου  (Αναγνώστηκε 3449 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 19, 2016, 12:42:34 μμ »

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή! Πρόσφατα αποφάσισα να ασχοληθώ με τον φιλοτελισμό, καθώς μετά από καθάρισμα σπιτιού, βρήκα συλλογή που είχα αρχίσει με τον πατέρα μου πριν κάποια χρόνια.
Έχω κάποιες απορίες από το πού να αρχίσω. Είναι οι ΦΠΗΚ καλή επιλογή; Να ξεκινήσω συλλογή τους από τους παλαιότερους προς πρόσφατους; Για παράδειγμα, με πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο βρήκα σε μαγαζί "Ελλάδα Πλήρες Έτος 1965 Φάκελοι Πρώτης Ημέρας Κυκλοφορίας" στα 5 ευρώ,΄με τιμές να αυξάνονται στις πιο πρόσφατες ημερομηνίες. Αξίζει να ξεκινήσω από κει;
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρονψ και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το "αρχάριο" της υπόθεσης  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2016, 01:40:07 μμ »

Αν θελεις τη γνωμη ενος 'αιρετικου΄σαν εμενα, γνωμη μου ειναι να μη κανεις την περιοδο απο 60 ως τα ευρω. Ισως ουτε τα ευρω.
Αυτο βεβαια ειναι καθαρα θεμα αποψης. Καποια μελη εδω σιγουρα θα διαφωνησουν, οποτε μη παρεις τη γνωμη μου ως θεσφατο.
Οι σειρες απο το 24-60 ειναι αρκετα απαξιωμενες σε σχεση με τη δεκαετια του 2000. Αισθητικα κατ εμε ειναι οι πιο ομορφες. Ισως ειναι καλη περιοδος για να συλλεξει καποιος αυτη την περιοδο.
Επισης οι κεφαλες Ερμη ειναι ενα πολυ καλο πεδιο για συλλογη. Με την εννοια οτι δε κινδυνευεις να χασεις και τα λεφτα σου γιατι οπως και να το κανουμε, κανεις και τη συλλογη με γνωμονα και τα οικονομικα. Οτιδηποτε πληρωνεις θελεις και να διατηρησει και μια αξια.
Οι σειρες απο 60 και περα υπαρχουν σε απειρα στοκ, ειναι εντελως απαξιωμενες, ναι μεν θα αποκτησεις μεγαλη ποσοτητα γραμματοσημων αλλα ουσιαστικα ανευ αξιας. Οταν πχ ενα ολοκληρο ΕΤΟΣ της δεκαετιας του 60 το βρισκεις σε δημοπρασια με 10 ευρω, ασφραγιστο λουξ, τοτε καταλαβαινεις τι θελω να πω.
Εγω στη θεση σου θα εκανα ποιοτικες επιλογες, καποιες σειρες που ειναι πεσμενες, πχ δεκαετια 50, θα τις αγορασεις φθηνα σε σχεση με παλιες εποχες, και αισθητικα ειναι πολυ ομορφες. Η θα στρεφομουνα στις κεφαλες Ερμη, η στα Ολυμπιακα, με αγορες απο δημοπρασιες και οχι ebay, στην αρχη μεχρι να μαθεις καποια πραγματα γιατι θελει αρκετο διαβασμα.  Ειμαι υπερ των ποιοτικων αγορων με την εννοια να παρεις κατι και να εχει μια αξια που να διατηρηθει με το περασμα των χρονων.
Οπως σου ειπα ομως, ολα αυτα ειναι απλα μια αποψη, απο εκει και περα παρε και αλλες αποψεις πριν αποφασισεις.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2016, 03:13:22 μμ »

Κατάλαβα, δηλαδή είναι περισσότερο θέμα ποιότητας εναντίον ποσότητας. Μήπως γνωρίζετε ή έχετε να προτείνετε κάποια σχετική ελληνική (ή και ξένη) βιβλιογραφία στην οποία μπορώ να απευθυνθώ για "μελέτη";
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2016, 03:43:23 μμ »

Καταρχην ειναι θεμα εσυ ο ιδιος τι θα ηθελες να κανεις, δηλαδη αν θελεις μια συλλογη με επενδυτικο χαρακτηρα, μια συλλογη απλα για να συμπληρωσεις χωρις να σε ενδιαφερουν καταστασεις, μια συλλογη φθηνη, ακριβη, ειναι ενα ερωτημα που θα ειναι καλο να το εχεις ηδη απαντησει. Αν σε ενδιαφερει παραλληλα και το οικονομικο του πραγματος, τοτε ειναι αυτο που λες, καλυτερα λιγα και καλα παρα πολλα και χωρις αξια (η εστω χαμηλη αξια).
Απο βιβλιογραφια, υπαρχει η 'Μελετη επι του Ελληνικου Γραμματοσημου' που αναφερεται στις Μεγαλες κεφαλες Ερμη, το οποιο ομως ειναι σχετικα δυσκολο βιβλιο, θελει πολυ μελετη. Ειναι ομως η κορυφη για οτι αφορα τις μεγαλες κεφαλες. Για τις κεφαλες υπαρχει η αναλυση του Φαιππεα που ειναι πιο βατο σιγουρα, καλο να ξεκινησεις απο αυτο. Για πιο συγχρονες εκδοσεις δεν εχω υποψιν κατι, καλο ομως ειναι να παρεις ενα καταλογο γραμματοσημων, οχι τοσο για τις τιμες, αλλα να ξερεις τι υπαρχει. Οτι τιμη δεις εκει απεχει παρα πολυ απο την αγορα, οι πραγματικες τιμες παιζουν κοντα στο 30-40% (τιμες δημοπρασιων).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2016, 04:43:34 μμ »

Κατάλαβα, δηλαδή είναι περισσότερο θέμα ποιότητας εναντίον ποσότητας. Μήπως γνωρίζετε ή έχετε να προτείνετε κάποια σχετική ελληνική (ή και ξένη) βιβλιογραφία στην οποία μπορώ να απευθυνθώ για "μελέτη";

Βιβλιογραφία για ποιο θέμα;
Καταγράφηκε
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2016, 07:35:05 μμ »

Κατάλαβα, δηλαδή είναι περισσότερο θέμα ποιότητας εναντίον ποσότητας. Μήπως γνωρίζετε ή έχετε να προτείνετε κάποια σχετική ελληνική (ή και ξένη) βιβλιογραφία στην οποία μπορώ να απευθυνθώ για "μελέτη";

Βιβλιογραφία για ποιο θέμα;

Περί ελληνικών γραμματοσήμων γενικά, αν και θεωρώ ένας κατάλογος θα είναι αρκετός για αρχή  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 19, 2016, 08:43:37 μμ »

Ξεκίνα με έναν απλό κατάλογο μέσα θα βρεις αρκετές πληροφορίες  για τις σειρές που έχουν εκδοθεί, γνώρισε σιγά σιγά το γραμματόσημο από την αρχή και άρχισε να μαζεύεις  ότι σου αρέσει όλα στον φιλοτελισμό είναι όμορφα.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 19, 2016, 08:47:20 μμ »

Και αυτό μπορεί να βοηθήσει
http://greekcollection.blogspot.gr/2008/02/blog-post.html
http://greekstamp.blogspot.gr/2008/01/blog-post.html

Επίσης επαφή με κάποιο σύλλογο/φιλοτελιστές στην περιοχή, γιατί τις live γνωριμίες δεν τις αντικαθιστούν οι virtual, δυστυχώς.
Καταγράφηκε
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2016, 10:55:45 πμ »

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 22, 2016, 11:57:38 πμ »

Σχετικά με το τι θα συλλέξεις είναι θέμα γούστου. Είπες για ΦΠΗΚ κάποιοι τους συλλέγουν εγώ τους προσπερνάω ή παίρνω μερικούς που μου αρέσουν στο μάτι.

Δανειζόμενος μια φράση απο έναν παλιό φιλοτελιστή, ωραίοι οι ΦΠΗΚ αλλά να προτιμάτε του προηγούμενου αιώνα.  Σαρκασμός

Αλλά διαφωνούν και τους συλλέγουν με μανία, είναι θέμα γούστου!

Μπορείς να μαζεύεις τα πάντα, αμα έχεις λεφτά, να επιλέξεις μια χώρα, μια περίοδο μόνο, οι μόνο σφραγίδες επι φακέλων κλπ.

Μη χανέσαι όμως είναι πολύ μεγάλος ο φιλοτελισμός και με πολλές διακλαδώσεις και με πολλά πράγματα που θα σου αρέσουν τώρα και αργότερα μπορεί να τα προσπερνάς γιατί άλλαξαν τα γούστα σου!

Δες και λίγο τα άλλα θέματα που έχουμε γράψει θα δεις έχουμε αναβάσει λινκ απο διάφορα site είναι καλές πληροφορίες για αρχή.

Για βιβλία τα μόνα που θες τώρα είναι ένας κατάλογος, αντε 2 αυτούς που υπάρχουν τώρα ΕΡΜΗΣ και HELLAS, ο ερμής αν περιμένεις λίγο ξέρω οτι βγάζουν καινούργιο για να πάρεις τον καινούργιο ή να πάρεις τον προηγούμενο σε χαμηλότερη τιμή. Και οι δύο είναι πολύ καλοί οπότε πάρε πρώτα τον έναν και μετά τον άλλον ότι θες εσυ. Μπορείς να βρεις και με κανα 5ευρω παλιούς αλλά νομίζω δεν αξίζει με 20 25 παίρνεις έναν καινούργιο.

Μετά γνωρίσε και άλλα άτομα που ασχολούνται με το άθλημα, είτε μέσω κάποιας ένωσης ή σε διάφορα στέκια που μαζεύονται, αν είσαι απο Αθήνα ή κατάσταση είναι πιο εύκολη.

Γενικά αυτά, διάβασε πρώτα λίγο τα διάφορα που έχουμε σηκώσει εδώ όλοι και μην πέσεις με τα μούτρα στις αγορές γιατί μπορεί να σου φαίνονται φθηνά και να μην είναι είτε τελικά μετά απο καιρό να μη σε γοητεύουν.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2016, 11:55:13 πμ »

''Δανειζόμενος μια φράση απο έναν παλιό φιλοτελιστή, ωραίοι οι ΦΠΗΚ αλλά να προτιμάτε του προηγούμενου αιώνα''

Α.Αργυρόπουλος συλλέκτης ΜΚΕ κυρίως,υπολογίζω από τα γραφόμενά του στη περίοδο 1890-1950.
Θεωρήτε για την ώρα ο μεγαλύτερος συλλέκτης της Ελλάδας και η παραπομπή του valeroi αναφέρεται στο ότι είχε στη συλλογή του τους γνωστούς από τις τελευταίες δημοπρασίες τέσσερις φάκελλους  με 20λ x2,40λ,και το απίθανο 80λ κυκλοφορίας 30 Σεπτεμβρίου 1861,δηλ.μια μέρα πριν την επίσημη κυκλοφορία των ελλ.γραματοσήμων ,που είναι η 1/10/1861 !
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences