Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 05:45:16 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γερμανικα μεταλλια - θυρεος .  (Αναγνώστηκε 10260 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 28, 2016, 06:52:54 μμ »

αυτο με τα 5 ποστ δεν καταλαβα.ισως εβαλαν οριο καποια ποστ γιατι πολλοι εμπαιναν ρωτουσαν και μετα δεν τους ξανα εβλεπες.δοκιμασε το αλλο αμα ειναι.Σιγα μην πληρωσεις τωρα για να γινεις χρυσο μελος .Δωρεαν ειναι το φορουμ.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:18:42 μμ »

Tώρα το διάβασα το πόστ....σχετικά με το WRF, έτσι απαντούν όταν είσαι νέος και ζητάς απο το πρώτο/α
σου πόστ εκτίμηση για το πόσο κάνει.Το έχω δει πολλές φορές να γίνεται.Οι πληροφορίες είναι τζάμπα.
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:26:21 μμ »

Καλησπέρα
Το Clasp των Υποβρυχίων είναι απομίμηση.
Μεταξύ άλλων κυκλοφορεί σε αφθονία και στο Μοναστηράκι.
Έχω και εγώ μια ίδια και ευτυχώς που δεν την "πλήρωσα".

Για τα άλλα δεν έχω άποψη.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:36:36 μμ »

Όλα είναι μαϊμούδες φτιαγμένες στην Βουλγαρία . Χάρη σε ενημέρωσα με προσωπικό μηνυμα οταν τα έβαλες αλλα ίσως δεν το πήρες.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:41:21 μμ »

Δυστυχώς οι ιστορίες με παππούδες συλλέκτες\εγγονούς σπάνια έχουν ευτυχή κατάληξη (για τον αγοραστή!)
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:47:52 μμ »

 Χαμόγελο
Πάντως αν και μαιμού ήταν εξαιρετικό σαν διακοσμητικό έμβλημα σε ξύλινη βάση πλαστικού μοντέλου Γερμανικού Υ/Β του Β ΠΠ !!
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 12:40:57 πμ »

Αργοπορημένη απάντηση μετά από ένα χρόνο απουσίας, αλλά ας υπάρχει για την καταγραφή.

Τα δυο πρώτα είναι όντως κακές, χυτές κόπιες όπως προαναφέρθηκε.

Για το ασπίδιο "Balkan" υπάρχει η γενική πεποίθηση ότι είναι fantasy piece. Ο συγγραφέας της μοναδικής πηγής που παρατίθεται σχετικά, ο Chris Ailsby, θεωρείται εδώ και αρκετά χρόνια ανυπόληπτος στους συλλεκτικούς κύκλους.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 08:43:11 πμ »

Γιώργο καλώς ήλθες ξανά στην παρέα !
Ελπίζουμε να έχουμε συχνά τα σχόλια και τις απόψεις σου από εδώ και εμπρός !
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 10:10:32 πμ »

Γιωργο ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου .
Αυτα τα 3 κομματια ηταν μεσα σε συλλογη 80 περιπου μεταλλιων-παρασημων καποια απο τα οποια ηταν * ακρως * σπανια και ιδιαιτερα στον ελλαδικο αλλα και στον παγκοσμιο συλλεκτικο κυκλο !!!
Επειτα απο ερευνα αρκετων εβδομαδων ( γιατι τοσο μου πηρε ωστε να εχω μια ακριβης εικονα για την γνησιοτητας τους ) καταφερα να ξεχωρισω 4-5 αυθεντικα μεσα απο ενα σωρο reproductions και γενικα ασχημων κοπων και καταστασεων αντικειμενων .
Τολμω να πω οτι με εξιταρε τοσο πολυ εκεινο τον καιρο η αναζητηση και γενικοτερα η ανακαλυψη του * θησαυρου * που ειχα στα χερια μου σε σημειο που εφτασα να ασχολουμαι καθημερινα μαζι τους για τουλαχιστον 5-6 ωρες το ελαχιστο ψαχνωντας πληροφοριες στο διαδικτυο σε βιβλιογραφιες - καταλογους κλπ .....
Αυτη ηταν για μενα και η αρχη της εκκινησης συλλογης με παρομοια αντικειμενα τα οποια πλεον υπεραγαπω και εχω σε μια ιδιαιτερη θεση στην καρδια μου !
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 04:25:35 μμ »

Γιώργο καλώς ήλθες ξανά στην παρέα !
Ελπίζουμε να έχουμε συχνά τα σχόλια και τις απόψεις σου από εδώ και εμπρός !

Ευχαριστώ. Ξαναμπήκα για να απαντήσω σε ένα πρόσφατο μήνυμα, έριξα μια ματιά σε διάφορα θέματα και είπα να "ξανακυλήσω".  Κλείσιμο ματιού

HARRISGREECE, να σου πω ότι δε σε καταλαβαίνω;  Σαρκασμός Αν δε σου στοίχισαν πάντως αρκετά, ακόμη και η επαφή με τις κόπιες είναι κέρδος. Υπάρχει περίπτωση να δούμε τα αυθεντικά κομμάτια για να τα χαρούμε;  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 11:00:35 πμ »

Γιώργο καλώς ήλθες ξανά στην παρέα !
Ελπίζουμε να έχουμε συχνά τα σχόλια και τις απόψεις σου από εδώ και εμπρός !
Kαλώς ήλθες και απο μένα Γιώργο.
Θέλω όμως να σε ρωτήσω.
Όπως θυμάσαι, εσύ και ο Πάνος (λόγω γνώσεων και συλλογής) είσασταν η αιτία να γίνουν μόνιμες οι στήλες
των militaria, κάτι που προσωπικά (αλλά και άλλους) χαροποίησε ιδιάιτερα.
Δε νομίζω  (ή δε γνωρίζω) να υπάρχει άλλο ελληνικό φόρουμ με τέτοιου είδους συλλογές και ολοένα περισσότερο ενδιαφέρον απο μέλη σαν και εμάς.
Ξαφνικά και για το λόγο που εξήγησες αποφάσιες να αποχωρήσεις απο το φόρουμ ''συμπαρασύροντας'' και άλλα
δύο μέλη που ασπάστηκαν την αιτία της αποχώρησής σου.
Την άποψή μου σου την είπα τόσο δημόσια όσο και μέσω pm (αν θυμάμαι καλά).
Ρωτάω και εαν θέλεις μου απαντάς (είτε εδώ είτε με pm).Άλλαξε κάτι; Το πόστ για το οποίο ζήτησες τη διαγραφή σου υπάρχει (και καλά κάνει, ελευθερία λόγου και σκέψης ευτυχώς ακόμα υπάρχει).
Μήπως αναθεώρησες την απόφασή σου και την έκρινες λίγο υπερβολική;
Aυτά που γράφω είναι εντελώς καλοπροαίρετα, μακάρι να γυρίσει και ο Πάνος και να μας εντυπωσιάζετε
και οι δύο με τις γνώσεις και τα κομμάτια που παρουσιάζετε εδώ, να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι.
Εαν θέλεις απαντάς, καλώς ήρθες και πάλι (Πάνο ακούς!!!  Σαρκασμός)
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 12:31:27 μμ »

Καλώς σας βρήκα!

Αν και θα ανακατέψουμε περσινά (κυριολεκτικά) ξινά σταφύλια, Στρατή, απαντάω εδώ γιατί το ερώτημα μπήκε "δημόσια".

Αρχικά ο Πάνος αποχώρησε νωρίτερα από μένα, για άλλη αιτία.

Το ότι άλλα δυο μέλη ζοριστήκαμε με αυτό που κατά κόρον γινόταν με σχόλια που θεωρώ ακραία είναι άλλο θέμα. Έχει περάσει αρκετός καιρός, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι το να συνυπάρχουν αντικείμενα που έχουν μια ιδιαίτερη φόρτιση ιστορικά με σχόλια αντισημιτικά ή πολιτικά ακραία (και αυτό δεν είναι υποκειμενικό, αλλά αντικειμενικό) δεν κάνει καλούς συνειρμούς για το Στέκι. Και μου είναι άβολο να ανεβάζω τέτοια αντικείμενα τότε. Πολιτική άποψη έχω κι εγώ πάρα πολύ συγκεκριμένη, φροντίζω όμως να μην την εκφράζω εδώ μέσα και στις περιγραφές των αντικειμένων να παραμένω αυστηρά σε όσο το δυνατόν πιο αποφορτισμένους όρους. Δεν είναι "δείγμα ανωτερότητας", αλλά μπαίνω για να χαλαρώσω εδώ, όχι για να πλακωθώ ή να "παρέμβω". Κι αν κάτι θεωρώ αστείο στο μεταξύ, είναι ότι υπήρξαν κάποιες περιπτώσεις όπου τα αντικείμενα ήταν αυτά που θεωρούνταν απρεπή.

Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται "καταπάτηση της ελευθερίας του λόγου" ή "λογοκρισία μέσω της πολιτικής ορθότητας" το να ζητάει κανείς κάτι τέτοιο, από την άλλη όμως στο όνομα αυτής της "ελευθερίας του λόγου" μπορεί να καταπατάται μόνιμα η ελευθερία του λόγου άλλων μελών, που συνειδητά επιλέγουν να "κρατούν τη μπάλα χαμηλά". Και αν θυμάσαι, το άλλο μέλος ήταν επόπτης, η αποχώρηση ήταν πολύ πιο τίμια από το να μπει στον πειρασμό να χρησιμοποιήσει το "μπλε" για να λογοκρίνει ό,τι θεωρούσε ακραίο.

Είχα να μπω πάνω από χρόνο, αλλά μπήκα για να απαντήσω σε ένα μήνυμα που δεν μπορούσα να απαντήσω αλλιώς και κοίταξα πρηγούμενα θέματα που κλείδωναν επειδή έπαιρναν την κατιούσα και είπα να "ξανακυλήσω".

Αν δω ότι δε με παίρνει, θα φταίει η κεφάλα μου και θα την κάνω ησύχως και με ελαφρά...  Χαμόγελο

Οτιδήποτε άλλο με π.μ., ήδη έπεσε πολλή δημόσια μίρλα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 05:00:25 μμ »

Για άλλη  μια φορά  χαιρετιζω  επιστροφή  Γιώργου. Μας έλειψες
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences