Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:04:25 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γερμανικα μεταλλια - θυρεος .  (Αναγνώστηκε 10277 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 25, 2016, 11:35:07 πμ »

Κανωντας ενα νεο ξεκινημα στον κοσμο των μεταλλιων περιπου στις αρχες του ετους αγορασα καποια ιδιαιτερα γερμανικα μεταλλια και εναν θυρεο .
Τα κομματια αυτα τα ειχε στην κατοχη του επι δεκαετιες ενας παππους παλιος συλλεκτης ( συγχωρεμενος ) και εγω τα πηρα απο τον εγγονο του .
Επειδη δεν ειναι κομματια των 50-100 ευρω αλλα κοστιζουν αρκετα παραπανω θα ηθελα τις γνωμες των πιο εμπειρων απο militaria σχετικα με την αυθεντικοτητα τους :
1) *  u boat combat clasp in bronze  *
2) *  anti-partisan war badge  *
3) *  balkan shield  *

ευχαριστω .

χαρης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2016, 11:46:45 πμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 25, 2016, 11:37:22 πμ »

1)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 25, 2016, 11:39:43 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2016, 11:43:03 πμ »

2)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 25, 2016, 11:47:33 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 25, 2016, 11:49:14 πμ »

3)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 25, 2016, 11:50:43 πμ »

.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 25, 2016, 11:56:02 μμ »

το balkan shield ειναι δυστυχως μαιμου.ποτε δεν βγηκε.ειχαν σκοπο να το βγαλουν αλλα τους προλαβε το τελος .οποτε ειναι κομματι που δεν βγηκε ποτε.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 26, 2016, 08:25:34 πμ »

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση απλα δεν δεχομαι οτι ειναι * μαιμου * βασιζομενος στην αιτιολογια οτι ειναι κατι που δεν βγηκε ποτε ...
Οι συγκεκριμενοι θυρεοι ειναι δεδομενο και επιβεβαιωμενο οτι σχεδιαστηκαν απο τον Benno von Arent και κατοπιν κατασκευαστηκαν οπως επισης οτι δημιουργηθηκαν κατα ομολογιες 250 τεμαχια ( πρωτοτυπα ) , απλα δεν εγιναν μαζικη παραγωγη ωστε να διατεθουν στους αναλογους κατοχους τους .
http://www.wehrmacht-awards.com/campaign_awards/shields/unofficial_prototype.htm
Αυτο που δεν μπορω να γνωριζω και δεν εχω βρει ειναι πως ακριβως ηταν αυτα τα πρωτοτυπα και τι διαφορες εχουν ( εαν εχουν ) με αυτο που εχω εγω ωστε να κανω συγκρισεις ...
Για τα αλλα 2 κομματια εχουμε καποια γνωμη ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2016, 08:40:57 πμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2016, 01:26:06 πμ »

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση απλα δεν δεχομαι οτι ειναι * μαιμου * βασιζομενος στην αιτιολογια οτι ειναι κατι που δεν βγηκε ποτε ...
Οι συγκεκριμενοι θυρεοι ειναι δεδομενο και επιβεβαιωμενο οτι σχεδιαστηκαν απο τον Benno von Arent και κατοπιν κατασκευαστηκαν οπως επισης οτι δημιουργηθηκαν κατα ομολογιες 250 τεμαχια ( πρωτοτυπα ) , απλα δεν εγιναν μαζικη παραγωγη ωστε να διατεθουν στους αναλογους κατοχους τους .
http://www.wehrmacht-awards.com/campaign_awards/shields/unofficial_prototype.htm
Αυτο που δεν μπορω να γνωριζω και δεν εχω βρει ειναι πως ακριβως ηταν αυτα τα πρωτοτυπα και τι διαφορες εχουν ( εαν εχουν ) με αυτο που εχω εγω ωστε να κανω συγκρισεις ...
Για τα αλλα 2 κομματια εχουμε καποια γνωμη ;


συγγνωμη που σου χαλω τον μυθο αλλα ποτε δεν παραχτηκαν.οτι βγηκε ειναι απλα μαιμου.αν καποιος φτιαχνει κατι που δεν υπηρχε ποτε δεν ξερω εγω πως να το χαρακτηρισω.ασε που στους συλλεκτες μετρα η αυθεντικοτητα.αν κατι ποτε δεν παραχτηκε λεγεται απλα μαιμου.
λες να μην ξερω την ιστορια που ειναι στο λινκ που μου εβαλες??για διαβασε και εδω http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=187108  
''....Balkan shields were never produced, and educated collectors know this. You are looking in the wrong places for authentic militaria and if you want to be a part of this hobby I would look elsewhere or else you're going to be stuck with a pile of fake junk. Its your money, spend it how you wish, but I'd be very careful when dealing with anyone trying to pass of a Balkan shield to a collector as and "authentic" item....''
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 28, 2016, 07:26:55 πμ »

Kαλημερα
Να μαθω προσπαθω και εγω επειδη δεν ασχολουμαι αποκλειστικα με militaria και ξεκιναω ας πουμε τα πρωτα μου βηματα ...
Η wehrmacht δεν ειναι φυσικο και πιο λογικο να ειναι πιο αξιολογη πηγη απο τα υπολοιπα σαιτ στο ιντερνετ ;
Σε απαντηση της αναρτησης που εβαλες καλε μου φιλε και σε ευχαριστω που με βοηθας θα ανατρεξω και εγω στα δικα τους αρχεια που λενε :
* The award was designed by Benno von Arent, and consisted of a shield with a flat top and pointed bottom across the top portion of which was the work “BALKAN”. An eagle (of very poor quality) clutching a swastika, with the dates “1944” and “1945” on either side, was placed under this word and map of the Balkan area fills the rest of the badge. *
* Whether or not the shield was ever presented is under debate though Mr. Aisby states in “Word War II German Medals” that SS Obersharfuhrer Fredrich Olesh (who formed part of the Prins Eugen division) told him that he personally awarded approximately 250 Balkans shields. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 28, 2016, 01:58:15 μμ »

Nαι εδω δυστυχως ειναι η παγιδα.το ειπε ενας αυτο αλλα ποτε δεν εχει βρεθει καποιο σχεδιο της ασπιδας επισημο.Δυστυχως πολλοι πατησαν πανω στην θεωρια η αν θες μυθο και ειπαν οτι ταχα υπαρχουν καποια και καλα γνησια.καποιοι μαλιστα εφτασαν να ζητουν και 1000 ευρω γιατι και καλα εχουν μια τετοια ασπιδα.η οποια κακα τα ψεμματα αν ηταν αληθινη θα εκανε 2000 ευρω και βαλε.. Επισημα αυτα τα κομματια ομως για τους ξενους σοβαρους  συλλεκτες ειναι '' fantasy  item'' κοινως το φανταστηκε καποιος και το εβγαλε.οπως και καλα για το Σταλινγκραντ το μεταλλιο κτλ. Και το μαιμου που ειπα ειναι τιμητικο.Μαιμου για να πεις κατι πρεπει να εχει αντιγραψει το γνησιο.Επισημα γνησιο κανεις δεν εχει δει.και μαλλον ουτε θα δει γιατι ποτε δεν υπηρξε.Προσωπικα θα θελα να ειναι αληθινο αλλα δεν ελπιζω να υπαρχει καποιο.
τo wehrmacht awards ειναι πολυ καλο σαιτ.καλα κανεις και το συμβουλευεσαι.Στα αλληθινα μεταλλια μπορουν να ξεχωρισουν καθε λεπτομερια και να σου πουν πιο ειναι γνησιο η πιο αντιγραφο.ειναι μανουλες μερικοι σε αυτα. Εχεις πολους γνώστες.αλλα δεν παυει να ειναι και φορουμ σαν εδω που ο καθενας λεει το δικο του.το αλλο φορουμ που εβαλα ασχολειται πιο πολυ με την ιστορια .δεν πουλανε εκει αντικειμενα και δεν τους ενδιαφερει αυτο το κομματι.Οποτε δεν θα πουλησουν ψευτικες ιστοριες και μουφα μυθους κτλ.  εκει με την ιστορια μονο ασχολουνται
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 28, 2016, 03:01:16 μμ »

Nα εισαι καλα για την βοηθεια και την γνωμη πανω στο αντικειμενο αυτο !
Πριν περιπου 1.5-2 μηνες εκανα εγγραφη σε ενα γερμανικο φορουμ σχετικα με militaria κλπ αντικειμενα του πρωτου και δευτερου παγκοσμιου πολεμου .
Η πολυπλοκοτητα του σαιτ αυτου αλλα και οι κατηγοριες που εχει εκει με μπερδεψαν και ετσι αποφασισα να γραψω την πρωτη μου αναρτηση ζητωντας βοηθεια για καποια μεταλλια που εχω ...ουτε λιγο ουτε πολυ σε 1-2 μερες ελαβα την απαντηση απο τον διαχειριστη ( σε δημοσιο μηνυμα ) οτι πληροφοριες δεν δινουν αφιλοκερδος και εαν θελω να γινω κανονικο μελος πρεπει να πληρωσω συνδρομη ..και κατοπιν θα μου εδιναν οτι πληροφοριες χρειαζομουν .
Αυτη η τακτικη τους ηταν και ο λογος που δεν ξαναποσταρισα εκει και αποφασισα να ψαχτω μονος μου ...οπως και οπου μπορουσα .
Θα κοιταξω και στο σαιτ που εγραψες εδω να παρω γνωμες και για καποια αλλα πραγματακια που εχω .

χαρης
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 28, 2016, 06:36:30 μμ »

Ωχ!!! αντε ρε?εγω ευτυχως ποτε μου δεν το σναντησα αυτο.
Σε αυτα τα δυο ρωταω εγω http://www.wehrmacht-awards.com/forums/index.php
http://www.warrelics.eu/forum/
 πολυ σπανια και σε αυτο. http://www.ghw2.com/
Δοκιμασε τα.δεν χανεις κατι εκτος απο χρονο.ισως σου αρεσει ομως
Νικος
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2016, 06:42:21 μμ »

Νικο στο warrelics.eu εγινε το περιστατικο !!! Χαμόγελο

HARRISGREECE, you do not have permission to access this page. This could be due to one of several reasons:

You have less than 5 posts in the forum.
To avoid any restrictions, and access without posting a threads, you may became a WRF club member, you can join here:
BECAME A CLUB MEMBER

Απαντωντας λοιπον ο διαχειριστης στο πρωτο μου ποστ μου ειπε οτι για να με βοηθησουν στην αναγνωριση των μεταλλιων πρεπει να γινω  wrf club member....το οποιο σε μετατρεπει * σε επισημο μελος * με συνδρομη !!! Λύπη
100 μερες 10$ η 1 χρονο 25$ ......δηλαδη βοηθεια επι πληρωμη .
Πολλα δεν ειναι τα χρηματα σε σχεση με τις πληροφοριες που θα επαιρνα και τις γνωσεις που θα αποκτουσα ...αλλα εαν ειναι να πληρωνω σε καθε σαιτ για κατι που θελω να μαθω καηκαμε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2016, 07:10:03 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences