Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:16:41 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΚΕ ΕΔΩ  (Αναγνώστηκε 62497 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 10:51:30 μμ »

Μου αρέσει η ιδέα, τόπος καταγωγής μου, αν πέσει κάτι στην αντίληψη της κοινότητας με ενδιαφέρει.!
Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 10:22:11 μμ »

Το πενταλεπτο πανω πρεπει να ναι σκουρο πρασινο 75-80, φαινεται αρκετα καλο κομματι, με τιμες Καραμητσου θα επιανε 10 ευρω. Το δεκαλεπτακι με το Γαλαξειδιον ωραιο, αλλα οχι πανω απο 3-4 ευρω. Απο εκει και περα φαινεται οτι το πρωτο 40λεπτο ειναι προσωρινων εκδοσεων γιατι μαλλον διακρινονται ιχνη περιγυρου, βεβαια ειναι ελατωμματικο. Αν εξαιρεσουμε και το πλαστο κατω δεξια, τα υπολοιπα δε λενε τιποτα ιδιαιτερο. Με τιμες Καραμητσου τα 40 ευρω ειναι λογικη τιμη, με τιμες ebay σιγουρα ακριβο λοτ.


Συγγνώμη που ρωτάω αλλά πως διακρίνεις το πλαστό κάτω δεξιά ? Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 10:35:36 μμ »

Φαινεται στο σχεδιο , διαφερει απο τα υπολοιπα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 10:44:27 μμ »

Τωρα που το βλέπω έχεις δίκιο ! Ίσιο φρύδι, στόμα περίεργο κλπ, θα μπορούσε να καπνίζει κιόλας Χαμόγελο)
Μπράβο παρατηρητικότητα !

Να υποθέσω ότι τα πλαστά αυτής της περιόδου είναι σύγχρονα των αυθεντικών ή είναι μεταγενέστερα ;
Το μεταγενέστερο το αντιλαμβάνομαι, το σύγχρονο όμως ;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 02:42:27 μμ »

Αγαπητέ pklink
υπάρχει και τοπικ πάνω σε αυτο-έχει και ένα παρόμοιο γραμμ.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=30353.0
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 10:07:12 μμ »

heretic,σε άλλο topic:

''EIναι αυτο που λεω, δεν υπαρχει χρωματολογιο 'επισημο' οποτε ο καθενας λιγο τα ταξινομει οπως ναναι.''

...κάτι που το έχω σκεφτεί και εγώ ,πως όλα αυτά τα χρόνια δεν έxουμε δει κάτι τέτοιο?
Νομίζω όμως ότι η απάντηση είναι απλή,δεν γίνεται !
Αν έχει τύχει να σας πέσει στα χέρια από ελαιοχρωματιστή το χρωματολόγιο μιας εταιρίας.π.χ.της βιβεχρώμ,θα έχετε δει ότι οι χρωματικές αποχρώσεις είναι παρα πολλές.Φανταστείτε π.χ. τρεις χρήστες από εδω να είμαστε ας πούμε στη Εφε μια Κυριακή με ένα 20λ έκδοση 1875 σε απόχρωση μπλε ρουα ανοιχτό και να συζητάμε για την ακριβή κατάταξή του...δύσκολα θα συμφωνήσουμε.Σκεφτειτε λοιπόν  τη δυσκολία π.χ. του Καραμήτσου ,να αποδώσει ακριβώς τις αποχρώσεις φωτογραφικά αλλά και εκδοτικά....και μιλάμε να σου πέσει στο ΄χερι ένα ροζ σιτόχρωμο 40λ 1871 αλλά σε μια σκούρα εκδοχή και να ζητας από ένα τέτοια κατάλογο  να στο κοστολογήσει...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2017, 01:34:08 μμ από LHH » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 25, 2017, 01:40:13 μμ »

Με αφορμή το άνοιγμα του νέου τοπικ,των αποχρώσεων,και την παράθεση κάποιων γραμμ.της συλλογης μου,θα ήθελα να σταθούμε λίγο σε αυτή την περίπτωση:



προξενεί εντύπωση το ότι ο πλέον αναλυτικός hellas δεν το αναφέρει και άραγε ,λόγω της είσόδου νέων τεχνολογιών με το πέρασμα των χρόνων,μήπως υπάρχει χρωματική παραποίηση στο χαρτί?
Θυμάμαι κάποιες ενδιαφέρον απόψεις απο φίλους για τέτοιου είδους επεμβάσεις πάνω σε γραμμ...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 25, 2017, 02:01:26 μμ »

heretic,σε άλλο topic:

''EIναι αυτο που λεω, δεν υπαρχει χρωματολογιο 'επισημο' οποτε ο καθενας λιγο τα ταξινομει οπως ναναι.''

...κάτι που το έχω σκεφτεί και εγώ ,πως όλα αυτά τα χρόνια δεν έxουμε δει κάτι τέτοιο?

ήμουν ετοιμος να γραψω εδω,  οταν διαβασα το αλλο θεμα, για αυτο το πραγμα ακριβως
δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με γραμματοσημα, αλλα απορησα πραγματικα γιατι δεν εχει γινει
δυστυχως ή ευτυχως, αναγκαζομαι να πω οτι ... γινεται
και αν ενδιαφερεστε πραγματικα ή υπαρχει καποιος απο την φιλοτελικη εδω μεσα, μπορω και να σας αναλυσω και πως γινεται, τι χρειαζεται, τι θα κοστισει και σε τι πρακτικο αποτελεσμα μπορει να καταληξει μια τετοια ερευνα

τωρα το γιατι δεν εχει εφαρμοστει στην Ελλαδα, νταξ, αυτο μπορω να το φανταστω γιατι νταξ, εδω ζω και γω
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 19, 2017, 11:17:59 πμ »

Αν και δεν είναι απορία,θα έλεγα περισσοτερο οικονομική/επενδυτική περιέργεια,έχουμε ένα φάκελλο στη διαδρομή του ανα τις δεκαετίες:

1995:



2017:

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=586&lot=175730

για να δούμε λοιπόν....
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 18, 2017, 04:25:38 μμ »

Το απόλυτο εγχειρίδιο του ελλ.φιλοτελισμού και για μας του συλλέκτες ΜΚΕ η ''βίβλος'' μας,''μελέτη επι των ελλ.γραμμ. 1933'',αναφέρετε αρκετές φόρές ,ο συγγραφέας του,Τρ.Κωνσταντινίδης,στον Ferrary.
Ενα παράδειγμα:



ας δούμε και ποιός ήταν,απο τον D.Feldman,με αφορμή την πώληση το 1993 της απόλυτης συλλογής με γραμμ και φακέλλους του Αγ.Μαυρίκιου,που απο εκει έχει έρθει και το ρεκόρ{'η μήπως έχει καταριφθεί?} του  πιο ακριβού φιλ.αντικειμένου:

Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 18, 2017, 05:37:47 μμ »

...και βεβαίως συμβαίνει αυτο δηλ.οι διαφορετικές αποχρώσεις όψης και ΑΕ.
Και συμβαίνει αυτο γιατι οι ΑΕ εκτυπώθηκαν πριν γίνει η εκτύπωση των γραμμ.,έτσι οι τεχνικοί κατα το δοκούν προσθαφαιρούσαν χρώμα κατα την εκτύπωση προσθέτοντας ή αραιώνοντας το χρώμα στο χρωστήρα και έτσι γίνονται αυτές οι διαφορές,αν είμασταν παρών στην καύση των αποθέτων ή ακόμα καλύτερα σε ένα εμπορικό ταχ.γραφείο το 1863 και είχαμε στα χέρια μας τα φύλλα των προς πώληση γραμμ. θα παρατηρούσαμε και διαφορές στην απόχρωση των ΑΕ στο ίδιο φύλλο ακόμα !
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 19, 2017, 09:31:00 πμ »

Με αφορμή το άνοιγμα του νέου τοπικ,των αποχρώσεων,και την παράθεση κάποιων γραμμ.της συλλογης μου,θα ήθελα να σταθούμε λίγο σε αυτή την περίπτωση:



προξενεί εντύπωση το ότι ο πλέον αναλυτικός hellas δεν το αναφέρει και άραγε ,λόγω της είσόδου νέων τεχνολογιών με το πέρασμα των χρόνων,μήπως υπάρχει χρωματική παραποίηση στο χαρτί?
Θυμάμαι κάποιες ενδιαφέρον απόψεις απο φίλους για τέτοιου είδους επεμβάσεις πάνω σε γραμμ...


....γιατι ο πλέον αναλύτικός κατάλογος,που έγραφα τον Μαρτιο, κυκλοφόρησε πριν το σπουδαίο βιβλίο του Κούνδουρου,ετσι δεν έλαβε υπ'όψην το παρακάτω:

Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 29, 2017, 07:36:58 μμ »

Αγαπητοί συλλέκτες
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το μονόλεπτο που εικονίζεται στους πιο κάτω συνδέσμους

https://ibb.co/hLiPF5

https://ibb.co/kPT8a5

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 29, 2017, 09:11:32 μμ »

Αγαπητοί συλλέκτες
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το μονόλεπτο που εικονίζεται στους πιο κάτω συνδέσμους

Είναι χωρίς γόμμα ή κάνω λάθος?
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 29, 2017, 09:50:05 μμ »

Ναι είναι χωρίς γόμα, από ότι μπορώ να καταλάβω γυαλίζει ιχνος σαρνιέρας επάνω στο κέντρο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2017, 09:59:50 μμ από pklink » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences