Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:12:36 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΚΕ ΕΔΩ  (Αναγνώστηκε 61956 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 07:41:27 μμ »

Το βάζω εδώ,γιατί θέλω να αναδείξω την σπουδαιότητα των νέων μελετών στην κατάταξη και εν πολλοίς στη κατανόηση γενικότερα των ΜΚΕ.
Το παρακάτω γραμμ.το είχα πάρει στη δεκαετία του '90,με το ενδιαφέρον στους αχνούς ΑΕ,σαν ''επι κατωτέρας ποιότητας χάρτου 1871''....

Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 08:15:26 μμ »

LHH  έγραψες. Πολύ ωραίο γραμματοσημο. Μου κάνει εντύπωση που  δεν ανεβάζεις ακομα γραμματόσημα .
. Είναι το πορτοκαλί σε μπλε χαρτί  1971-76  ? Αυτη η έκδοση δίνει διάφορες εκτυπώσεις και σφάλματα στους αριθμούς ελέγχου.
Έχει γόμα το γραμματόσημο ?
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:25:47 μμ »

Δυο από τους μεγαλύτερους μελετητές ΜΚΕ,στα νεότερα χρόνια,ο Κούνδουρος,που δυστυχώς δεν ζει πλέον και ο εν ζωή Τσεριώτης είχαν διατυπώσει από τα μέσα της δεκαετίας του '80 διάφορες ενστάσεις περι των διάφορων εκδόσεων της ΜΚΕ.
Μία από τις αναθεωρητικες απόψεις ήταν και το ότι δεν εκτυπώθηκε αξία 10λ στη έκδοση 1871.Πράγμα που πλέον έχει υιοθετηθεί πλήρως.Ομως το παραπάνω γραμμ.ήρθε στα χέρια μου σαν 1871,πριν από χρόνια.Πραγμα που δεν ισχύει και έτσι κατατάσετε σαν πρώτα τραβήγματα συνεχόμενων,βέβαια δεν έχει ανάγλυφο,αλλά οι διαφορές σκίασης είναι ισχυρη ένδειξη για να μην πάει στις καθαρισμένες-έχει και στο δεξιό βάθος μεταλλίου πλήρες μελάνωμα,ακόμα ένα στοιχείο που συνηγορεί ότι δεν ανήκει στις κατάσπαρτες λευκων στιγμάτων καθαρισμένες εκδόσεις ...

Δεν ανεβάζω συχνά γραμμ.της συλλογής μου γιατί θα ζηλέψετε Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:28:19 μμ »


Έχει γόμα το γραμματόσημο ?

Πολυτέλειες αγαπητέ μου για ασφράγιστη ΜΚΕ,που τέτοια τύχη Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 09:52:55 μμ »

Μα τι έμαθα σήμερα...!
Σαν συλλέκτης επι το πλείστον σφαλμάτων,η βιβλιογραφία που είχα περιστρεφόταν γύρω από αυτό το αντικείμενο.
Ετσι,το βιβλίο του Κούνδουρου,που ενώ το ήξερα από τότε που βγήκε,να φανταστεί κανείς,έτυχε και ήμουν παρών στη παρουσίαση του σε μια δημοπρασία του Βλαστου,δεν το είχα λόγω ότι η μελέτη των ΑΕ δεν ήταν των άμεσων ενδιαφερόντων μου.
Τελικά το καλοκαίρι το απόκτησα,έστω και σαν συνοδευτικό της μελέτης 1933,αλλά λόγω ότι ήταν στη αγγλική δεν του έδωσα τη σημασία που έπρεπε.Τώρα όμως με τη καινούργια έκδοση,στα ελληνικά,ήδη από την ανάγνωσή του ανακάλυψα πολλά ενδιαφέρον πράγματα.
Ενα από τα πολλά,ας πούμε το πιο αιφνιδιαστικό από όλα,ήταν η αναφορά με φωτο αλλά και περιγραφή εκτύπωσης ΑΕ επί της όψης σε ένα ακόμα γραμμ ΜΚΕ ,πέρα από το σφάλμα Ζακύνθου,10λ συνεχόμενων και το μυθικό σφάλμα Σπάρτης με 20λ επι υποκίτρινου με ΑΕ,σε 20λ δικτυωτό με ΑΕ επι της όψης 80λ !!!
Και βέβαια ο συγγραφέας αναφέρει και τον συλλέκτη που το έχει τώρα στη συλλογή του....

Γενικά, θα ξανα αναφέρω και άλλα θέματα του πραγματεύεται η μελέτη του σπουδαίου μελετητή,που σίγουρα θα προσφερθούν για συζήτηση...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 01:50:49 μμ »

Ειναι λεπτυνση αυτο η οχι? Με μπερδευει η ελαιωδη εκτυπωση, και πολλες φορες γυρω απο τη σφραγιδα εχω δει σε ελαιωδεις εκτυπωσεις αυτη τη διαφανεια.





Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 06:02:07 μμ »

Ρε παιδια, θα αποκτησω ψυχολογικα προβληματα με αυτα τα κεφαλια.
10 λεπτο 80-86


Εχει λεπτυνση το παρακατω κομματι ναι η οχι?

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 07:14:12 μμ »

αυτό το "ασπράδι" απέναντι από το σαγόνι διακρίνεται και από μπροστά έτσι έντονα ?
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 07:24:02 μμ »

Ναι, οταν λεμε εντονα βεβαια, μιλαμε στο κανονικο ματι ειναι σαν ενας κοκος.
Παντως φαινεται απο μπροστα.
Δε ξερω ποια απο ολα τα 'ασπραδια' ειναι λεπτυνσεις και ποια οχι.
Εχω απελπιστει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 05:48:52 μμ »

Παρατηρώντας 80λ της συλλογής μου χθες,θυμήθηκα μια περίεργη περίπτωση,την παραθέτω προς συζήτηση{έχω στο νου δύο σκέψεις} :

Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 11:14:41 μμ »

Γίνανε κάποιες τροποποιήσεις στην ενότητά μας.Ο σκοπός είναι να συγκεντρωθούν όσο είναι δυνατό,τα διάφορα τόπικ των αξιών της ΜΚΕ,το καθένα στην αξία του.Στο επόμενο διάστημα θα ''ανοίξω'' τα τοπικ με τις γενικές αναγνωρίσεις των κεφαλών,τοποθετόντας την κάθε αξία στο τόπικ της.
Πιστεύω πως έτσι είναι καλύτερα,δηλ.όλες οι αναφορές μας στα 20λεπτα σε ένα τόπικ.
Για οποιδήποτε ένσταση επικοινωνηστε.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 04:24:31 μμ »

Μια ερωτηση, ο Ναλτσας αναφερει στην τιμολογηση της 80-86, ενα δεκαλεπτο σε ΣΚΑΚΤΩΠΟ χαρτι, και μαλιστα οχι με ιδιαιτερα ακριβη τιμη. Το εχει κανεις απο εσας αυτο? Εχω ενα τεμαχιο που υποψιαζομαι οτι ειναι σε τετοιο χαρτι αλλα η αληθεια ειναι οτι το εδειξα σε καποιον γνωστη και μου ειπε οτι ειναι πειραγμενο και οτι στην 80-86 δεν υπαρχει αυτο το 'μπλε' χαρτι. Και μετα επεσε το ματι μου στο Ναλτσα. Αυριο πρωι θα κανω μια αποπειρα να δειξω τη διαφορα του σε σχεση με το απλο κρεμ χαρτι αλλα αν εχετε κατι αναλογο θα θελα να το συζητησουμε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 12:44:52 μμ »

Οπωσδήποτε να το δούμε,μου φαίνεται ,όσο και γνώσεις χημείας να έχει κάποιος, παλιός ή και νέος σχετικά ''πονηρός'',πολύ δύσκολο να μη έχει αλλοιωθεί ο χρωματισμός στη όψη....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 04:44:52 μμ »

Προσπαθησα οσο μπορουσα να δειξω το χρωματισμο, ειναι δυσκολο αλλα ελπιζω να τα καταφερα. Ειναι μαλιστα και σε εντονο δικτυωτο χαρτι. Εβαλα αλλα 4 κοινα γραμματοσημα για συγκριση.






Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 10:31:42 μμ »

Πρόσφατα είδα τη συλλογή http://www.ebay.com/itm/360820927388?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

και εντυπωσιάστηκα ομολογώ .

Βέβαια η απορία που έχω είναι πως και αν μετρήθηκαν οι αξίες για να παράξουν το σύνολο σε € που υπάρχει αναρτημένο στη πώληση.

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η τιμή πώλησης είναι στο περίπου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences