Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 02:53:13 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΚΕ ΕΔΩ  (Αναγνώστηκε 62440 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 17, 2016, 11:06:59 μμ »

Καλησπέρα σας,το 1λ είναι 1880-86,γιατί πέρα από τα άμεσα αναγνωρισιμα χαρακτ.,έχει ελλιπη εκτυπωμένη την εξωτερική χρωματιστή γραμμή περιθωρίου σε διάφορα σημεία,γνώρισμα  μόνο στα 1880-86,λόγω φθοράς τους.
Το 40λ είναι πολύ ωραίο δικτυωτο χρωματισμού μαγέντας-όρος του καραμήτσου ,ο βλαστός το έλεγε βαθύ μωβ.
Και τέλος το δεκαλεπτο ,που όπως πολύ σωστα το γράφει ο σαλονικο,είναι bad condition,είναι 1868-69,και το '1'' είναι κανονικό-μπερδεύει λίγο το ότι το πάνω μέρος είναι λίγο πιο έντονο,βέβαια δεν φαίνεται και το κάτω μέρος,αλλά το ίχνος σκίασης στη δεξιά πλευρά του απαντάει..
Εν το μεταξύ το μηδέν φαίνεται σαν έκδοσης 1862-67,πρέπει να είναι απ'τα πρώτα τραβήγματα,που όπως γράφουν οι μελετητές, είχε γίνει  καθαρισμός και στα μεταλλικά στοιχεία των ΑΕ
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 17, 2016, 11:09:13 μμ »

Καλησπέρα σας,το 1λ είναι 1880-86,γιατί πέρα από τα άμεσα αναγνωρισιμα χαρακτ.,έχει ελλιπη εκτυπωμένη την εξωτερική χρωματιστή γραμμή περιθωρίου σε διάφορα σημεία,γνώρισμα  μόνο στα 1880-86,λόγω φθοράς τους.
Το 40λ είναι πολύ ωραίο δικτυωτο χρωματισμού μαγέντας-όρος του καραμήτσου ,ο βλαστός το έλεγε βαθύ μωβ.
Και τέλος το δεκαλεπτο ,που όπως πολύ σωστα το γράφει ο σαλονικο,είναι bad condition,είναι 1868-69,και το '1'' είναι κανονικό-μπερδεύει λίγο το ότι το πάνω μέρος είναι λίγο πιο έντονο,βέβαια δεν φαίνεται και το κάτω μέρος,αλλά το ίχνος σκίασης στη δεξιά πλευρά του απαντάει..
Εν το μεταξύ το μηδέν φαίνεται σαν έκδοσης 1862-67,πρέπει να είναι απ'τα πρώτα τραβήγματα,που όπως γράφουν οι μελετητές, είχε γίνει  καθαρισμός και στα μεταλλικά στοιχεία των ΑΕ
Τελικά ? Ειναι 68-69 ή 62-67όπως φαινεται απ το μηδεν  ?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 17, 2016, 11:12:07 μμ »

Καλως τονε κι ας άργησε ! .... Άντε και σιγά σιγά θα τους φαμε τους νομισματαδες !!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μην ανησυχείς, οι νομισματάδες ασχολούντια μόνο με τα πολιτικά πια...
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 18, 2016, 09:49:06 πμ »

Καλως τονε κι ας άργησε ! .... Άντε και σιγά σιγά θα τους φαμε τους νομισματαδες !!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μην ανησυχείς, οι νομισματάδες ασχολούντια μόνο με τα πολιτικά πια...

Ενίοτε και με τα ποδοσφαιρικά
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 18, 2016, 11:32:07 πμ »

Ας επαναφέρω το ερωτημα για δεκάλεπτο 62-67 η 68-69 ?
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 18, 2016, 02:06:05 μμ »

Μα στο τέλος σου απαντάω,όχι την απάντηση που θέλεις/θέλουμε όλοι,δηλ,να έχουμε ένα πιο ακριβο και σπα΄νιο γραμμ στη συλλογή μας  Χαμόγελο,ότι το γραμμ.ανήκει στις εκδόσεις 1868-69.
Το παραπάνω το γράφω γιατί σαν τίμή αρτιου γραμμ έχουν μεταξυ τους μεγάλη διαφορά...
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 18, 2016, 02:29:49 μμ »

Έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο ειναι ...χρεπι :-)
...εχω αλλα να γίνω πλούσιος  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:55:02 μμ »

Ενα πραγματικά αξιοπερίεργο γραμμ. προσφέρετε στην προσεχή δημοπρασία του Καραμήτσου,του Οκτωβρίου.
Υψηλή τιμή εκκίνησης για μια σπανιότητα που εγώ προσωπικά δεν έχω ξανασυναντήσει σε δημοπρασιες ή γενικά.
Και για να έρθουμε και στη πραγματική ζωή,να μια καλή ιδέα να ξανακοιτάξουμε τα γραμμ της συλλογής μας,ειδικά τα β΄διαλογής,ισως και τα βαριά σφραγισμένα,που ξέρεις, μπορεί να μας έχει ξεφύγει καμιά διπλοεκτύπωση εικόνας ,έστω και μερικής...

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=562&lot=433907
Καταγράφηκε
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:12:44 μμ »

Η εκτίμηση των σπανιοτήτων στις ΜΚΕ είναι κάτι το οποίο έχει θιγεί και πιο παλιά στο στέκι. Θεωρητικά θα μπορούσε να πει ότι η τιμή αυτή είναι πολύ χαμηλή όταν μάλιστα πρόκειται για μοναδικό αντίτυπο. Τα σολφερίνα είναι άφθονα σε σχέση με αυτό. Αλλά καμιά φορά τα πράγματα δεν ακολουθούν τη λογική. Δε θα μου κάνει εντύπωση αν το κομμάτι αυτό μείνει απούλητο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:37:59 μμ »

Εγω πανω σε αυτο το θεμα εχω τις ενστασεις μου. Ολες οι κεφαλες του Ερμη ειναι μοναδικες και σχεδον καθε μια εχει κατι το ξεχωριστο. Το θεμα ειναι τι επιλεγει καποιος να τονισει ως σειρα προτεραιοτητας θα ελεγα. Κατ εμε, η χρωματικη αποχρωση ειναι ισως το βασικοτερο στοιχειο. Απο εκει και περα υπαρχουν οι διπλοεκτυπωσεις, το παχος του χαρτιου, τα λαθη των ΑΕ, τα σφαλματα πλακος, τοσα και τοσα πραγματα, συν τις σφραγιδες. Με την ιδια λογικη θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι εχει ενα μοναδικο γραμματοσημο επειδη εχει ενα σφαλμα πλακος κοινο μεν αλλα σε μια συγκεκριμενη σφραγιδα που μπορει να ναι και αυτη κοινη και σε συγκεκριμενο χρωματισμο επισης κοινο. Και παλι ομως μπορει να ταν το μοναδικο γραμματοσημο τετοιο. Οι συνδυασμοι που μπορουν να γινουν ειναι απειροι.
Κατ εμε περαν του χρωματισμου και καποιων τρανταχτων λαθων των ΑΕ, ολες οι αλλες σπανιοτητες ...τελοσπαντων δε θα πω τι ειναι για να μη με κατηγορησουν οτι κατηγορω παλι το συστημα. Αφου τις θεωρει η συλλεκτικη κοινοτητα ως κατι τετοιο και εχει καθιερωθει εμενα δε μου περισσευει λογος. Αλλωστε ο αγοραστης εχει τον τελευταιο λογο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:49:34 μμ »

Η εκτίμηση των σπανιοτήτων στις ΜΚΕ είναι κάτι το οποίο έχει θιγεί και πιο παλιά στο στέκι. Θεωρητικά θα μπορούσε να πει ότι η τιμή αυτή είναι πολύ χαμηλή όταν μάλιστα πρόκειται για μοναδικό αντίτυπο. Τα σολφερίνα είναι άφθονα σε σχέση με αυτό. Αλλά καμιά φορά τα πράγματα δεν ακολουθούν τη λογική. Δε θα μου κάνει εντύπωση αν το κομμάτι αυτό μείνει απούλητο.

Η γνώμη μου είναι ότι πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και η φήμη ενός γραμμ.στους φιλοτελικούς κύκλους.Η βαρύτητα στη παγκόσμια φιλοτελική κοινότητα του σολφερίνο είναι και σε συναρτηση του υψηλού τιμήματος του.
Πως λέμε curtis jenny και το μυαλό πάει στο ανάποδο κέντρο του γνωστου αμερικάνικου γραμμ.έτσι και τα Solferinos,το fond uni και fond quadrille,τα πρώτα ολυμπιακά ,είναι παγκόσμια γραμμ.
Ενα μικρό παράδειγμα είναι και το γραμμ.του προφίλ μου.Ενα γραμμ.που στην εικοσιπενταετή ενασχόληση με τα κεφάλια έχω δει 6 ,και αυτά στην εκποίηση του Ζαχαριάδη από τον Feldman και με τιμές από 200ευρώ ως και 3000ευρώ-και αυτό σε κάθετο ζευγάρι,που και χωρίς το σφάλμα είναι ακριβό σαν 60λ .
Αθηνών]
Δηλ.τιμές δυσανάλογα μικρές για την σπανιότητα και την εμφάνισή του στην αγορά...
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 02:06:11 μμ »

Και η δική μου γνώμη είναι ότι όποια κεφαλή και να σηκώσεις, ιδιαιτερότητα θα βρεις από κάτω. Χρώμα, εκτύπωση, ΑΕ, χαρτί, πάχος χαρτιού όλο και κάτι θα έχει. Το περίεργο μάλλον θα είναι μια ΜΚΕ χωρίς ιδιαιτερότητα. Αυτό μάλλον δίνει κίνητρο και στους συλλέκτες να ασχολούνται με αυτό το γραμματόσημο και να καμαρώνουν τη συλλογή τους, όποια και αν είναι αυτή.
Ποιος δε θυμάται π.χ. τον ενθουσιασμό του χρήστη που βρήκε στην κεφαλή του την κλειδαρότρυπα σε ασυνήθιστη θέση ή έναν πλαστό ΑΕ σε γνήσιο γραμ/μο; "Σιγά τα αυγά" θα έλεγαν οι περισσότεροι, "Μην τρελένεσαι" - και ίσως δικαίως. Αυτές όμως οι ιδιαιτερότητες ρίχνουν τους συλλέκτες σε πολύωρη διεξοδική μελέτη πριν κάνουν το γραμματοσημάκι τους μοναδικό για αυτούς. Είναι μέρος του χόμπυ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 02:14:11 μμ »

Το ζητημα ομως ειναι που μπαινουν τα πεντοχιλιαρα και που οχι Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 02:22:09 μμ »

Αν όχι στο έπιπλο της τηλεόρασης μαζί με τα άλλα πετσετάκια, τότε όπου κρίνει ο έμπορος ότι μπορούν να πληρωθούν.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 02:30:42 μμ »

Χαχα, το θεμα ειναι να σωθουμε και εμεις σε αυτη τη ζωη  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences