Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:57:40 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 τορνεζια  (Αναγνώστηκε 9145 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 14, 2016, 08:06:01 μμ »

και αυτα απο την ιδια συλλογη ,γνωμες!
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 14, 2016, 08:07:33 μμ »

,
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 14, 2016, 08:08:58 μμ »

φουρτουνα!
αυτα για τωρα,
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 14, 2016, 09:01:34 μμ »

πωπω.... ενα κι ενα ειναι και... για λιγους κι εκλεκτους!!!

το σαλβατορι το 10λιρο ειναι πολυ δυσκολο και σπανιο κερμα!
10 γκαζετες γκριμανι τυπωμενο πανω σε 2 1/2 σολδινια! σπανιοτατο!
πολυ καλη γκαζετα καντια και ενα σπανιο σολδιο Καντια!!!
σαλβατορι 5λιρο...

πωπω... πραγματικα δεν βρισκω λογια!!!! η βενετοκρητικη ιστορια σε νομισματα!!! κερματα πολιορκιας... της μεγαλυτερης χρονικα πολιορκιας που εχει γινει ποτε... ας μην ξεχναμε οτι η πολιορκια του Χαντακα (Ηρακλειο) εγινε απο την 1η Μαϊου του 1648 μεχρι τις 25 Αυγουστου του 1669, δηλαδη 21 χρονια... ενω οι τουρκοι ειχαν καταλαβει νομιζω ολα τα υπολοιπα μερη της κρητης απο το 1645!!

μπραβο στον φιλο σου... εχει απιστευτη συλλογη! και μπραβο και σε εσενα κι ενα μεγαλο ευχαριστω που μας δειχνεις τετοια κομματια...που δεν ειναι και πολυ ευκολο να δουμε ποτε απο κοντα... ποσο μαλλον να τα αποκτησουμε! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 14, 2016, 09:09:12 μμ »

A Ρε Νικολα..αν σε καποια χερια επρεπε να φτασουν αυτά ..και όλα τα αλλα...Οθωνες-Γεωργιοι-Καποδιστριες
..αυτα θα ηταν τα δικα σου χερια..
Κάθε χρονο δε,,,θα επρεπε να σου στελνουμε 2-3 νομισματα εκαστος..όχι γιατι τα ζητας και τα χρειαζεσαι..αλλα γιατι ετσι ισως εξιλεωθούμε..αυτα Νικολα
Νεκταριε..τα συγχαρτηρια στο φιλο...και τις ευχαριστιες μας Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 14, 2016, 09:24:59 μμ »

Νεκταριε οχι στο σπιτι μου δεν εχω τετοιο νομισμα και μακαρι μια μερα να αποκτησω,για ολα μιλησε ο δασκαλος ΝΜΣ και δεν εχω να συμπληρωσω τιποτα παραπανω,ο Νικολας στα εξηγησε τωρα για την συλλογη του φιλου σου να σου πω οτι ειναι μουσειακα κομματια για οσους ξερουν απο Ενετικα,εγω σημερα παρελαβα ενα ταλαιπωρημενο αλλα πανσπανιο κομματι 5 λιρες 1650 Σαλβατορι το οποιο ειναι γεματο κοροσιον αλλα εμενα μου αρκει που το εχω στην συλλογη μου,σε ευχαριστω εκ βαθους καρδιας και εσενα και τον φιλο σου που τα μοιραστηκατε μαζι μας.
Υ.γ Οσοι ασχολειστε με Ενετικα κρατηστε αρχειο φωτο απο εδω,μπορει να περασουν χρονια για να τα ξαναδειτε παιδες-ισως και ποτε  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
υ.γ Νεκταριε μου εφτιαξες την μερα και την νυχτα και την βδομαδα και τον μηνα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Μερακλης ο φιλος σου γιατι για να μαζεψεις ενα ενα τετοια κομματια θελει γνωσεις και μερακι,αυτο θα πει συλλεκτισμος,το να τα αγορασεις μαζικα κατεμε δεν ειναι συλλεκτισμος,το καθε ενα θα κρυβει την δικη του ιστορια ειτε περιπετειωδης ειτε απλη,ειτε χρυσοπληρωμενη ειτε τσαμπα-ευκαιρια,βιβλιο μπορεις να δημιουργησεις.ΝΜΣ σαν πολλα τα βλεπουμε φιλε τελευταια δεν σου φαινεται;; Σαρκασμός Αν ηταν γλυκα θα ειχαμε παθει ζαχαρο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 14, 2016, 09:51:34 μμ »

ΘΑ συμφωνησω με τον γιωργο σε οτι ανεφερε για τον νικολα!!ο ανθρωπος απλα δεν υπαρχει!!και ειναι πραγματικα μεγαλο κεφαλαιο για το στεκι!!εκλεψες την λαμψη απο τα νομισματα παλι νικο!σας ευχαριστω
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 14, 2016, 10:33:51 μμ »

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια αν και με κανουν να κοκκινιζω!

τα ενετικα ειναι κι αυτα απο τα πολυ αγαπημενα μου κερματα! κουβαλανε πολυ μεγαλη ιστορια...
φυσικα.. θα πρεπει να αναφερουμε οτι οι βενετοι δεν ηταν και τα καλυτερα παιδια... ηταν πολυ κακοι κατακτητες... δυστυχως.. χειροτεροι απο τους οθωμανους!!! αλλα... Κλείσιμο ματιού

γιωργο μου.. τι κανεις, καλα;; Χαμόγελο  να εξιλεωθειτε για ποιο πραγμα; χαρα μου ειναι αν μπορω να γραφω και να βοηθω.
υπηρξε ενα κενο σχετικα διαστημα λογο του οτι ειχα στριμωχτει με το ΙΕΚ.. και πιθανον να υπαρξει οταν ξεκινησω με το καλο το τελευταιο μεγαλο διαβασμα για την πιστοποιηση... αλλα.. Κλείσιμο ματιού

τα νομσματα αυτα εχουν απιστευτη λαμψη σε οτι αφορα την αξια, την ιστορια, τον συλλεκτισμο! δεν επισκιαζονται με τιποτα και δεν θα το ηθελα καν αυτο! Χαμόγελο

οντως ο φιλος σου ειχε και εχει μεγαλο μερακι και μπραβο του! ειναι απιστευτη συλλογη μουσειακου επιπεδου!

Μαρκο μου καλοριζικο το 5λιρο Σαλβατορι!! δεν εχει σημασια η κατασταση του... σημασια εχει οτι το εχεις!

κι οπως παντα λεω... το ταξιδι μετραει ... και το ταξιδι στην ιστορια ειναι υπεροχο... Κλείσιμο ματιού


Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 14, 2016, 10:45:18 μμ »

ΘΑ συμφωνησω με τον γιωργο σε οτι ανεφερε για τον νικολα!!ο ανθρωπος απλα δεν υπαρχει!!και ειναι πραγματικα μεγαλο κεφαλαιο για το στεκι!!εκλεψες την λαμψη απο τα νομισματα παλι νικο!σας ευχαριστω
Να συμπληρωσω απλα για τον μετριοπαθη οπως παντα ΝΜΣ οτι δεν ειναι μεγαλο κεφαλαιο για το Στεκι αλλα το μεγαλυτερο και να ευχηθω επισης στον πολυ καλο μου φιλο Νικο να πανε ολα καλα με το ΙΕΚ και τις εξετασεις και να επιστρεψει συντομα και καθημερινα στην παρεα μας που τοσο εχει λειψη αλλα δικαιολογημενα Κλείσιμο ματιού Φιλί
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 14, 2016, 11:30:28 μμ »

χαχαχαχα μαρκο μου οι εξετασεις πιστοποιησης δεν ξερουμε ακομα ποτε θα ειναι... ισως νοεμβρη...ισως αργοτερα... χαμος... οποτε.. χαχαχαχα να σε καλα παντως! σε ευχαριστω για τις ευχες!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences