Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 12:54:56 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΣΗΜΙ Η ΧΡΥΣΟΣ  (Αναγνώστηκε 7783 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 22, 2016, 08:42:10 πμ »

τελικά βγήκε συμπέρασμα;
Εγω λέω ασήμι γιατί είναι πιο φθηνό, είναι ασημί, έχει πολλές χρήσεις (ακόμη και λυκανθρώπους σκοτώνεις), είναι του θεού (ο χρυσός είναι του διαβόλου), σκοτώνει τα μικρόβια, είναι του λαού (το χρυσάφι του λαού), το τελευταίο είναι προπαγάνδα του χρυσού, οπότε, είναι και θύμα, το ασήμι, δεν αρέσει στις γυναίκες, αρέσει στους άντρες, δεν είναι λίγο, για να το χάσεις, ούτε πολύ, για να μην μπορείς να το κουβαλήσεις.
χαχαχαχα.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
οταν ελεγα οτι εισαι ενας μικρος διαβολακος... Γλώσσα Γλώσσα

σου απαντούσα οτι είμαι μεγάλος διαβολάκος (δεν μ' αρέσει να με υποβιβάζουν).
Καταγράφηκε
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 22, 2016, 12:28:59 μμ »

φιλε μου γιωργο,απο οτι θυμαμαι στην εποχη π.χ. στην πολη βαβυλωνα ο χρυσος ηταν το μεταλο που εκτοξευσε στα υψη την οικονομια της πολης κρατους.για το ασιμη δεν θυμαμαι κατι Απορία
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 22, 2016, 01:03:26 μμ »

πως να θυμάσαι, έζησες σε εκείνη την εποχή; Άσε που όλα αυτα είναι ιστορίες των εβραίων, αφού πρώτα μάζεψαν όλο το χρυσάφι. Ή πάλι οι Βαβυλώνιοι είναι τίποτα σοβαροί; Τα ρυπαρά γένη είναι και κυνοκέφαλοι και μπουταλάδες Βααλιστές.
Σοβαρή κουβέντα κάνω μόνο για το λίκνο του πολιτισμού μας, για το υπέρλαμπρο κοινωνικό οικοδόμημα που γνώρισε ο κόσμος μας, για την ανεπανάληπτη Σπάρτη. Πες μου πόσα κιλά χρυσό έχεις να σου πω τι άξιζες στην Σπάρτη.
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 22, 2016, 04:32:14 μμ »

τελικά βγήκε συμπέρασμα;
Εγω λέω ασήμι γιατί είναι πιο φθηνό, είναι ασημί, έχει πολλές χρήσεις (ακόμη και λυκανθρώπους σκοτώνεις), είναι του θεού (ο χρυσός είναι του διαβόλου), σκοτώνει τα μικρόβια, είναι του λαού (το χρυσάφι του λαού), το τελευταίο είναι προπαγάνδα του χρυσού, οπότε, είναι και θύμα, το ασήμι, δεν αρέσει στις γυναίκες, αρέσει στους άντρες, δεν είναι λίγο, για να το χάσεις, ούτε πολύ, για να μην μπορείς να το κουβαλήσεις.

Συμφωνω σε ολα. Και αν δεν κανω λαθος και για βαμπιρια επισης κανει  Σαρκασμός

Και λογω χαμηλοτερου κοστους αφηνει περιθωρια για αγορες με ποικιλια.

Για μένα,καί τα δύο για επένδυση.
Για χόμπυ,ότι ελκύει τον καθένα.

+1

Το "μέταλλο" μπορείς να το μαζεύεις σιγά-σιγά,τιθασεύοντας "κακές καταναλωτικές συνήθειες".
Τσιγάρο,δεύτερο καφέ στη δουλειά,πλύσιμο αυτοκινήτου κάθε εβδομάδα,ακατάσχετη πιτσοσουβλακοφαγία,και τόσα άλλα...

-1

Ερχεται ενας και σου αδειαζει το σπιτι και λες τι κριμα τωρα θα καταναλωσει ο κλεφτης τα σουβλακια/καφεδες/τσιγαρα που θα μπορουσα να εχω καταναλωσει εγω. Γνωμη μου ειναι ο,τι περισσεψει μετα απο αυτα τα εξτραδακια Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 22, 2016, 05:03:42 μμ »

Φίλε corvus,αυτή η "στραβή"(μπούκα) μπορεί να συμβεί,σε όποια μορφή αποθηκεύεις τα καλούδια σου.Χρυσά,ασημένια ή χάρτινα.Γι αυτόν τον λόγο υπάρχουν οι θυρίδες,πληρώνεις 40-50€ ετησίως και έχεις το κεφάλι σου (πιό) ήσυχο.
Με τα σουβλάκια και τους καφέδες(περιττά,όχι να τα στερείσαι) η κατάληξη τους είναι γνωστή.
"The best Niagara" Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 23, 2016, 01:53:06 μμ »

Φίλε corvus,αυτή η "στραβή"(μπούκα) μπορεί να συμβεί,σε όποια μορφή αποθηκεύεις τα καλούδια σου.Χρυσά,ασημένια ή χάρτινα.Γι αυτόν τον λόγο υπάρχουν οι θυρίδες,πληρώνεις 40-50€ ετησίως και έχεις το κεφάλι σου (πιό) ήσυχο.
Με τα σουβλάκια και τους καφέδες(περιττά,όχι να τα στερείσαι) η κατάληξη τους είναι γνωστή.
"The best Niagara" Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο

Μαζι σου, αυτο λεω και γω Χαμόγελο Αν μιλαμε για νομισματα που θα ειναι κλεισμενα σε θυριδα και θα τα βλεπω 2 φορες το χρονο, δηλαδη καθαρα επενδυση και ξεφευγοντας απο το χομπιστικο κομματι, ναι η θυριδα ειναι η καλυτερη επιλογη Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences