Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:43:38 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΛΑΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ-ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ  (Αναγνώστηκε 32624 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:33:23 μμ »

Οι ενδεικτικές τιμές τώρα ειναι 30% του καταλόγου, για να ξέρες που περίπου να κινηθείς
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:56:12 μμ »

Αν και off-topic,να συμπληρώσω στο παραπάνω,πήρα την επισήμανση ΑΜ στα α'ολυμπιακά το 2003 στα 220ε+χρεώσεις όταν στο κατάλογο είχε περίπου στα 500ε,και με πιστοποίηση του sismondo,ωραία,έλεγα τότε,είμαι τυχερός που κάποιος δεν χτύπησε το λαχνό και το πήρα στη αρχική του τιμή.
Ελα που τώρα βγαίνει στις δημοπρασίες στα 180ε,και μια φορά βγήκε και στα 150ε!...με τιμή καταλόγου στα 610ε.
Αλλά έτσι είναι με την αγορά,έχει τα πάνω και τα κάτω της,αυτό που μένει ίδιο είναι ο φιλοτελισμός,το χόμπυ μας!
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 09, 2017, 11:34:06 πμ »

Προ εβδομάδας και,έγινε μια συζήτηση περι πλαστών στα κρητικά γραμμ.με αφορμή τα εκδόσεως Θερίσσου,με την εμπλοκή αρκετών χρηστών,με πολύ διαφωτιστικά συμπεράσματα.
Δραττομαι της ευκαιρίας,μια που το θέμα είναι επίκαιρο ακόμα{και έχουμε και τον κ.Gshh ειδικό πλέον επι του θέματος  Σαρκασμός} και παραθέτω και εγώ τα ίδια συν και κάποια άλλα ακόμα,πάντα απο το ίδιο πεδίο:

Θερισσού:


Αγγλικής διοίκησης:



Ρώσικου ταχ. α΄έκδοση:


οι φωτο είναι απο σκάνερ στα 300dpi οπότε στις μεγενθύσεις δεν αλλοιώνετε η παράσταση

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2017, 01:35:38 μμ από LHH » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 09, 2017, 11:52:58 πμ »

Θερισσου:

Το 5λ και το 50λ με τη δίκυκλη....

Περάστε απο το ταμείο για επιστροφή Σαρκασμός

Και πάει λέγοντας...
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 09, 2017, 11:59:37 πμ »

LHH, όλα του Θερίσσου είναι πλαστά.Οι αναλύσεις των ηρακλειώτικων λιθογραφικών δεν είναι καλές, τα σκαναρίσματα είναι θολά και δεν μας δίνουν την οξεία, λεπτομερή εικόνα που χρειάζονται τα λιθογραφικά για να ελεγχθούν σωστά από απόσταση. Τα περισσότερα από αυτά που έδειξες είναι σίγουρα πλαστά, το έχω επιβεβαιώσει, ενδέχεται όμως ενα-δυο να είναι ΟΚ. Κάνε πραγματικά καλά σκαναρίσματα και δημοσίευσε ξανά λοιπόν τα λιθογραφικά του Ηρακλείου. Του Ρεθύμνου επίσης βεβαιότατα πλαστό και αυτό, στο είχα γράψει και παλιότερα. Το βιολέ του Ηρακλείου χρειάζεται εξέταση στο χέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2017, 12:46:59 μμ από Helios » Καταγράφηκε

GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 09, 2017, 12:01:58 μμ »

LHH, όλα του Θερίσσου είναι πλαστά.

Παθών,έμαθα πιά Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 09, 2017, 01:37:00 μμ »

Τώρα με 600dpi ανάλυση


Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 09, 2017, 01:51:40 μμ »

θα μπορουσατε να μας πειτε και γιατι ειναι πλαστα?ποια σημεια ειναι αυτα που υποδηλωνουν κατι τετοιο?για να μαθαινουμε κιολας!ανφερομαι στα κρητικα,με η χωρις επισημανσεις..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 09, 2017, 01:58:31 μμ »

LHH, το μοναδικό γραμματόσημο που με πείθει για την γνησιότητα του είναι το 11ο, μετρώντας από πάνω πρός τα κάτω τα 13 αυτά ηρακλειώτικα που μόλις έδειξες. Αν τα είχα στα χέρι θα σου έλεγα πολλά περισσότερα.

θα μπορουσατε να μας πειτε και γιατι ειναι πλαστα?ποια σημεια ειναι αυτα που υποδηλωνουν κατι τετοιο?για να μαθαινουμε κιολας!ανφερομαι στα κρητικα,με η χωρις επισημανσεις..

Για πληροφορίες παραπέμπω στην βιβλιογραφία και αρθρογραφία που αφορά τα πλαστά των ελληνικών τύπων.
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 09, 2017, 02:01:42 μμ »

μιας και ειμαι ολιγον τι ασχετος απο γραμματοσημα,θα μπορουσες να προτεινεις ενδεικτικα σε ποια βιβλιογραφια αναφερεσαι?ευχαριστω! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 09, 2017, 02:32:57 μμ »

Θα γράψω στα γρήγορα μερικά πραγματάκια που αφορούν την δική μου παρουσία στο φόρουμ:

Κατά καιρούς ανεβαίνουν στο φόρουμ πλαστά γραμματόσημα που λογίζονται ως γνήσια και αφορούν μερικά συγκεκριμένα φιλοτελικά θέματα στα οποία μπορώ να έχω μια έγκυρη γνώμη. Κάποιες φορές επεμβαίνω και επισημαίνω τα πλαστά που βλέπω, άλλες φορές δεν επεμβαίνω. Το ίδιο ισχύει και για τις αιτήσεις που συχνά κάνουν διάφοροι στο φόρουμ για αναγνώριση των γραμματοσήμων τους, κυρίως ΜΚΕ. Άλλες φορές συμμετέχω σε εκείνες, άλλες όχι.
Το εάν συμμετάσχω ή όχι σε τέτοιες περιπτώσεις έχει σχεδόν πάντα περισσότερο να κάνει με το εάν έχω ή όχι τον χρόνο που απαραίτητα απαιτείται να διαθέσω (κάποιες φορές αρκετό) ώστε γίνει σωστά η συμμετοχή μου και να βοηθήσω, αποφεύγοντας λάθη που μοιραία καθημερινά γίνονται και διαβάζουμε. Ο απαραίτητος χρόνος και η διάθεση άλλοτε υπάρχουν και άλλοτε όχι, όπως είναι φυσικό.

Κάποιος φίλος από εδώ κατά λέξη μου έγραψε ιδιωτικά πριν λίγο καιρό το εξής: "όταν βλέπω πως δεν επεμβαίνεις, θεωρώ πως όλα είναι ΟΚ".

Είχα καιρό να διαβάσω κάτι τόσο λάθος και εντελώς αυθαίρετο (και σχεδόν εξοργιστικό θα έλεγα φιλε μου  Χαμόγελο) και σε καμία περίπτωση κανένας δεν θα πρέπει να σκέφτεται κατά αυτόν τον πρόχειρο και εν τέλει επικίνδυνο τρόπο.
Όταν δεν επεμβαίνω μπορεί απλά να μην επεμβαίνω επειδή δεν έχω τον χρόνο να το κάνω, μπορεί να μην διαβάζω καν το φόρουμ ή επειδή μπορεί για κάποιους λόγους να μην προτιμώ να γράψω, άλλες φορές επειδή μπορεί απλά να μην έχω καν μια καθαρή γνώμη για το παρουσιαζόμενο υλικό.
Καλό είναι λοιπόν να μην βγαίνουν συμπεράσματα εντελώς αυθαίρετα.
Η εγκυρότητα μιας οποιασδήποτε γνώμης για το οτιδήποτε εξαρτάται από την γνώμη αυτή καθ΄αυτή και από την έκφραση της, όχι από την ... απουσία αυτής!

Ελπίζω πως το θέμα ξεκαθαρίστηκε τώρα που έθιξα και πως στο εξής δεν θα βγαίνουν αυθαίρετα συμπεράσματα για ανάλογα θέματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2017, 03:30:20 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 09, 2017, 02:33:33 μμ »

Στο θέμα αυτό καθ´ αυτό των πλαστών:

Πλαστά γραμματόσημα που λογίζονται ως γνήσια υπάρχουν παντού. Λάθη γίνονται παντού και δεν χρειάζονται ούτε υστερίες ούτε να πέφτει από τα σύννεφα κάποιος μόλις πέσει επάνω σε κάποιο πλαστό. Η υστερία στο θέμα των πλαστών υποδηλώνει απειρία και μη εξοικείωση με την πραγματικότητα των συλλογών.

Σχετικά με εκείνο το πρόσφατο περιστατικό πλαστών που παρουσιάστηκαν στο φορουμ αυτό ως γνήσια από τον ιδιοκτήτη τους, σχεδόν μετάνιωσα που είχα συμμετοχή και που ήμουν εκείνος που έδωσε την γνωμάτευση περί πλαστότητας διότι αυτό που ακολούθησε ήταν, πέρα από εκτός θέματος, και αρκετά λυπηρό με την τροπή που γρήγορα πήρε. Ήταν εξαρχής λάθος το ότι το θέμα δημοσιοποιήθηκε από τον ενδιαφερόμενο σε ένα φόρουμ με τον τρόπο που δημοσιοποιήθηκε, «φωτογραφίζοντας» έναν σοβαρό οίκο. Ο χρήστης το κατάλαβε αργότερα, το λάθος όμως είχε ήδη γίνει.
Το θέμα θα μπορούσε (όπως έγραψα ιδιωτικά από την πρώτη στιγμή στον χρήστη) να είχε λυθεί άμεσα, μεταξύ εκείνου και του πωλητή μονάχα (όπως και λύθηκε άμεσα κατόπιν παρότρυνσης μου προς τον χρήστη να επικοινωνήσει με τον πωλητή, δυστυχώς όμως μετά που το θέμα είχε ήδη δημοσιοποιηθεί) χωρίς να έχει πάρει την έκταση που πήρε. Εάν μπορούσα από την αρχή να μαντέψω τι θα επακολουθούσε, δεν θα είχα συμμετάσχει.
Ελπίζω να μην συνεχίσουμε να έχουμε κάθε φορά τα ίδια και παρόμοια σε ανάλογες περιπτώσεις καθώς όλα αυτά αποθαρρύνουν πλήρως την διάθεση για συμμετοχή.

Σχετικά με τα πλαστά, αυτό που θα πρέπει για χιλιοστή και ελπίζω τελευταία φορά να αναφερθεί είναι το επίσης αυτονόητο πως, για εκείνους που θέλουν να έχουν έγκυρη άποψη για τα θέματα αυτά, επιβάλλεται αρκετό διάβασμα σε συνδυασμό με την μελέτη επίσης αρκετού υλικού.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2017, 03:18:04 μμ από Helios » Καταγράφηκε

GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 09, 2017, 06:17:07 μμ »

Στο θέμα αυτό καθ´ αυτό των πλαστών:

Πλαστά γραμματόσημα που λογίζονται ως γνήσια υπάρχουν παντού. Λάθη γίνονται παντού και δεν χρειάζονται ούτε υστερίες ούτε να πέφτει από τα σύννεφα κάποιος μόλις πέσει επάνω σε κάποιο πλαστό. Η υστερία στο θέμα των πλαστών υποδηλώνει απειρία και μη εξοικείωση με την πραγματικότητα των συλλογών.

Σχετικά με εκείνο το πρόσφατο περιστατικό πλαστών που παρουσιάστηκαν στο φορουμ αυτό ως γνήσια από τον ιδιοκτήτη τους, σχεδόν μετάνιωσα που είχα συμμετοχή και που ήμουν εκείνος που έδωσε την γνωμάτευση περί πλαστότητας διότι αυτό που ακολούθησε ήταν, πέρα από εκτός θέματος, και αρκετά λυπηρό με την τροπή που γρήγορα πήρε. Ήταν εξαρχής λάθος το ότι το θέμα δημοσιοποιήθηκε από τον ενδιαφερόμενο σε ένα φόρουμ με τον τρόπο που δημοσιοποιήθηκε, «φωτογραφίζοντας» έναν σοβαρό οίκο. Ο χρήστης το κατάλαβε αργότερα, το λάθος όμως είχε ήδη γίνει.
Το θέμα θα μπορούσε (όπως έγραψα ιδιωτικά από την πρώτη στιγμή στον χρήστη) να είχε λυθεί άμεσα, μεταξύ εκείνου και του πωλητή μονάχα (όπως και λύθηκε άμεσα κατόπιν παρότρυνσης μου προς τον χρήστη να επικοινωνήσει με τον πωλητή, δυστυχώς όμως μετά που το θέμα είχε ήδη δημοσιοποιηθεί) χωρίς να έχει πάρει την έκταση που πήρε. Εάν μπορούσα από την αρχή να μαντέψω τι θα επακολουθούσε, δεν θα είχα συμμετάσχει.
Ελπίζω να μην συνεχίσουμε να έχουμε κάθε φορά τα ίδια και παρόμοια σε ανάλογες περιπτώσεις καθώς όλα αυτά αποθαρρύνουν πλήρως την διάθεση για συμμετοχή.

Σχετικά με τα πλαστά, αυτό που θα πρέπει για χιλιοστή και ελπίζω τελευταία φορά να αναφερθεί είναι το επίσης αυτονόητο πως, για εκείνους που θέλουν να έχουν έγκυρη άποψη για τα θέματα αυτά, επιβάλλεται αρκετό διάβασμα σε συνδυασμό με την μελέτη επίσης αρκετού υλικού.

Σχετικά με αυτά που έγραψε ο helios θα γράψω κάτι αν και μόλις το διάβασα είπα να μην το κάνω.
Είναι γεγονός οτι είναι η πρώτη φορά που ανακαλύπτω πλαστά γραμματόσημα στη συλλογή μου,χωρίς να το ξέρω,τα οποία έχω πληρώσει ώς γνήσια στην περιγραφή απο "πιστοποιημένο" έμπορο.Σημειώνω εδώ οτι το όνομα του δεν το ανέφερα ποτέ.

Λόγω χαρακτήρα εμπιστεύομαι ανθρώπους μέχρι να μου αποδειχθεί το αντίθετο.Λόγω της χαμηλής οικονομικής αξιας δεν μπήκα στην διαδικασία να τα ελέγξω αν και έχω την σχετική βιβλιογραφία

Μετά απο την ανακάλυψη αυτή,δημοσιοποίησα το γεγονός,πιθανόν εν θερμώ,αλλά μετά την σωστή και άμεση λύση το δημοσιοποίησα άμεσα,ώς όφειλα και με τέτοιο τρόπο που βγήκε κατά την γνώμη μου υπέρ του εμπόρου,με αποτέλεσμα να σχολιαστώ πολύ βίαια και άκομψα απο κάποιους.

Δεν έχω εμπειρία απο forum,δεν έχω facebook, αλλά στην εποχή μας δεν μένει τίποτα κρυφό.Αυτό που έχει σημασία είναι να παρουσιάζεται αντικειμενικά και δίκαια.

Δεν έχω μετανιώσει για την κίνηση μου αυτή και χαίρομαι που μου δίνεται η δυνατότητα να το εκφράσω και γραπτώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2017, 06:32:14 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 09, 2017, 07:04:45 μμ »

Είναι γεγονός οτι είναι η πρώτη φορά που ανακαλύπτω πλαστά γραμματόσημα στη συλλογή μου,χωρίς να το ξέρω,τα οποία έχω πληρώσει ώς γνήσια στην περιγραφή απο "πιστοποιημένο" έμπορο.Σημειώνω εδώ οτι το όνομα του δεν το ανέφερα ποτέ.


Λές πως το όνομα δεν το ανέφερες ποτέ, το είχες όμως αναφέρει εξαρχής, παραθέτω το παρακάτω post σου.

Τον έχω όλο τον Feenstra, δεν επιμένω γατί αγαπητέ Helios καθ όσον γνωρίζω είναι το αντικείμενο σου.
Στέλνω καλύτερη φωτο με τα δικά μου τα οποία έχω αγοράσει απο Καραμήτσο τον οποίο θεωρώ έμπιστο Αναποφασιστικότητα


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11806.msg434661#msg434661

Την επόμενη ημέρα άνοιξες το επίμαχο topic οπου, ναι, εκεί δεν ονομάτισες τον οικο, δημοσίευσες όμως απόσπασμα σελίδας των όρων από κατάλογο του εν λόγω οίκου που όλοι λαμβάνουμε, κλπ κλπ, "φωτογραφίζοντας" τον απόλυτα στα μάτια όλων, εκφράζοντας μάλιστα εντελώς αδικαιολόγητη αποσιοδοξία για το οτι το θέμα σου θα λυνόταν θετικά και πρός όφελος σου.

Ήταν όλος ο χειρισμός του θέματος λάθος εκ μέρους σου από την αρχή, το οποίο κατάλαβες αργότερα και έκανες φιλότιμη προσπάθεια να διορθώσεις, σε αυτό συμφωνώ.
Είμαι βέβαιος πως το έχεις καταλάβει το λάθος και πως συμφωνείς στο ότι στο εξής παρόμοιες καταστάσεις θα πρέπει να διευθετούνται πιο κομψά.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στο εν λόγω θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2017, 07:53:59 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 09, 2017, 08:26:29 μμ »

Νίκο{helios}
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου  για την γνωμάτευσή σου,δυστυχώς κακά νέα,οπωσδήποτε αναμενόμενο και απο μένα,όχι ασφαλώς σε τόσες περιπτώσεις,όμως αυτα τα πήρα προ 20ετιας σχεδόν, απο λοτ με πολλά γραμμ.Κρητικής πολιτείας μικρών αξιών,αν θυμάμαι καλά πολύ φτηνά.
Στις δύο περιπτώσεις η συμβολή σου ήταν απαραίτητη,η μία για την κρητική συλλογή μου,με την σημερινή σου εργασία,αλλα ειδικα προ μηνός με την περίπτωση του 30λ ΜΚΕ της συλλογής μου,που εν αγνοία μου περι της πλαστότητάς του,το παρουσίασα και μάλιστα σε ειδικά τοπικ αποχρώσεων,φαντάσου κάποιος να το έπαιρνε σαν δεδομένο και κατόπιν να αγόραζε ένα παράμοιο σαν κανονικο....
kostakis88
 Υπάρχει βιβλιογραφία για τα πλαστά,με δύο βιβλία το ένα είναι του Βλαστού,σπάνιο και πανάκριβο{το ανέβασε ο φίλος DleogR στηο τόπικ των βιβλίων και το άλλο ,που το ψάχνω και εγώ να το αγοράσω είναι του Ure,σαφώς πιο προσιτό,αλλά εξαντλημένο για την ώρα.
GSHH
ε,τώρα ας πάρουμε τα γραμμ.μας και να κάνουμε το χόμπυ του μακαρίτη του ηθοποιού ,Μ.Φωτόπουλου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences