Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 11:25:38 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1833 10 Lepta ......Φωτιά !!!  (Αναγνώστηκε 14939 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 21, 2016, 08:21:27 μμ »

Φιλτατατε Πανο, για την δεκαρα σου μονο αυτο εχω να σου πω!!!

https://www.youtube.com/watch?v=Y9LMmqvjTF0

'η καλυτερα αυτο που ταιριαζει απολυτα στο γουστο μου...

https://www.youtube.com/watch?v=xjlgUx7_aN0

@Θωμα πραγματικα υπεροχο διδυμο με υπεροχη ομοιομορφη πατινα!
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 22, 2016, 08:12:31 πμ »

δε νομιζω οτι υπαρχει θεμα πλαστοτητας εδω! αλλωστε ειναι γνωστο οτι προκειπτουν διαφορες αναμεσα στις μητρες εργασιας αλλα και στις ιδιες τι αρχικες μητρες (master dies ) που και αυτες σε μεγαλες κοπες ειναι περισσοτερες απο μια! παραθετω μια δεκαρα 1833 που εχω στειλει τωρα για πιστοποιηση μαζι με το δυλεπτο δυπλα της! δυστυχως αμελησα να βγαλω καμια φωτο της προκοπης πριν τα κουτιασω!
φαίνονται φοβερά και τα δυο, καλή επιτυχία!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 22, 2016, 08:33:44 πμ »

Και τα σοκολατί χάλκινα έχουν την ομορφιά τους. Μπράβο!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 22, 2016, 02:00:19 μμ »

δε νομιζω οτι υπαρχει θεμα πλαστοτητας εδω! αλλωστε ειναι γνωστο οτι προκειπτουν διαφορες αναμεσα στις μητρες εργασιας αλλα και στις ιδιες τι αρχικες μητρες (master dies ) που και αυτες σε μεγαλες κοπες ειναι περισσοτερες απο μια! παραθετω μια δεκαρα 1833 που εχω στειλει τωρα για πιστοποιηση μαζι με το δυλεπτο δυπλα της! δυστυχως αμελησα να βγαλω καμια φωτο της προκοπης πριν τα κουτιασω!
Απίστευτα!  Μπράβο.
Καταγράφηκε

mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 22, 2016, 06:26:19 μμ »

παει θα τρελαθουμε εντελως !  Χαμόγελο να λεει μπραβο ο δημητρης στον θωμα για χαλκινα !!! φιλαρακι σε χαλασανε και εσενα ?  Μεγάλο χαμόγελο ... τι εγιναν τα σκουριασμενα σου ? τα μαζεψες ολα ? και τα 245 !!  Μεγάλο χαμόγελο παντως τα νομισματα σου ειναι απιστευτααααα !! μπραβο θωμα !! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 22, 2016, 06:26:52 μμ »

Απίστευτα νομίσματα.Μπράβο παιδιά.Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πώς νομίσματα 183 χρόνων βρίσκονται σε καταστάσεις λες και κόπηκαν εχτες δεδομένου ότι ο χαλκός αποκτά αμέσως πατίνα απ τον ατμοσφαιρικό αέρα για αυτοπροστασία του μετάλλου.Αυτά τα νομίσματα δεν ήταν παιστά έτσι; Ούτε σε μασούρια νομίζω.Σε τσουβαλακια τα έβγαζαν;Σε τί συνθήκες φύλαξης βρίσκονταν ώστε να διατηρηθούν άψογα και απατιναριστα;
Μόνο αυτές τις λίγες απορίες έχω.Οποίος θέλει και μπορεί ας μου τις λυσει Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 06:52:08 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 22, 2016, 10:21:25 μμ »

παει θα τρελαθουμε εντελως !  Χαμόγελο να λεει μπραβο ο δημητρης στον θωμα για χαλκινα !!! φιλαρακι σε χαλασανε και εσενα ?  Μεγάλο χαμόγελο ... τι εγιναν τα σκουριασμενα σου ? τα μαζεψες ολα ? και τα 245 !!  Μεγάλο χαμόγελο παντως τα νομισματα σου ειναι απιστευτααααα !! μπραβο θωμα !! Χαμόγελο

Μιμη, οι νυχτεριδες ειναι ιερα και οσια και πρωτη προταιρεοτητα μακραν αλλα ασχολουμαστε και με τιποτα αλλο να σπαει λιγο η μονοτονια!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 22, 2016, 10:24:55 μμ »

Απίστευτα νομίσματα.Μπράβο παιδιά.Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πώς νομίσματα 183 χρόνων βρίσκονται σε καταστάσεις λες και κόπηκαν εχτες δεδομένου ότι ο χαλκός αποκτά αμέσως πατίνα απ τον ατμοσφαιρικό αέρα για αυτοπροστασία του μετάλλου.Αυτά τα νομίσματα δεν ήταν παιστά έτσι; Ούτε σε μασούρια νομίζω.Σε τσουβαλακια τα έβγαζαν;Σε τί συνθήκες φύλαξης βρίσκονταν ώστε να διατηρηθούν άψογα και απατιναριστα;
Μόνο αυτές τις λίγες απορίες έχω.Οποίος θέλει και μπορεί ας μου τις λυσει Σαρκασμός

Σπυρο, απο τα οθωνικα του μοναχου κρατηθηκαν πολλα σε τετοιες καταστασεις απο γερμανους σε ολες τις αξιες! ετσι τα εχουμε και τα χαιρομαστε εμεις σημερα! ειναι φυλλαγμενα συνηθως σε cabinet και προστατευμενα απο υγρασια κτλ!  αντε να βρεις απο τα αθηναικα σε τετοια ποιοτητα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 10:50:56 μμ από Μολοσσος » Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 22, 2016, 10:29:43 μμ »

Δυνατό ζευγάρι Θωμά .....καλά grades σου εύχομαι !
Καταγράφηκε

mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 22, 2016, 10:30:29 μμ »

παει θα τρελαθουμε εντελως !  Χαμόγελο να λεει μπραβο ο δημητρης στον θωμα για χαλκινα !!! φιλαρακι σε χαλασανε και εσενα ?  Μεγάλο χαμόγελο ... τι εγιναν τα σκουριασμενα σου ? τα μαζεψες ολα ? και τα 245 !!  Μεγάλο χαμόγελο παντως τα νομισματα σου ειναι απιστευτααααα !! μπραβο θωμα !! Χαμόγελο

Μιμη, οι νυχτεριδες ειναι ιερα και οσια και πρωτη προταιρεοτητα μακραν αλλα ασχολουμαστε και με τιποτα αλλο να σπαει λιγο η μονοτονια!  Κλείσιμο ματιού
                   το ηξερα φιλαρακι μου !!  Χαμόγελο αλλα ηθελα να τα ακουσω και απο εσενα  Κλείσιμο ματιού απιστευτα κομματια ... να τα χαιρεσαι αδερφεεεε !  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences