Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:38:05 πμ
Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φιλοτελικό ''καφενείο''  (Αναγνώστηκε 102902 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #390 στις: Ιούλιος 06, 2017, 12:32:53 μμ »

Με λιγα λογια σας βολευει ετσι :
Φακελοι
Ταχυδρομικη ιστορια
Σφραγιδες
Καρτ ποσταλ

Με αυτη την σειρα;;

Οι φάκελοι δεν χρειάζονται τα άλλα τρία κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #391 στις: Ιούλιος 06, 2017, 01:16:12 μμ »

Με λιγα λογια σας βολευει ετσι :
Φακελοι
Ταχυδρομικη ιστορια
Σφραγιδες
Καρτ ποσταλ

Με αυτη την σειρα;;

Οι φάκελοι δεν χρειάζονται τα άλλα τρία κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

Σμφωνώ και εγω
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #392 στις: Ιούλιος 06, 2017, 01:33:25 μμ »

Οι κατηγοριες φτιαχτηκαν.
Τωρα πρεπει να κανετε ελεχγο να δειτε τι υπαρχει αλλου και που θα πρεπει να μετακινηθει.
Ωστε να μπουν ολα σε μια σειρα και μια ταξη.
Και στις φραγιδες δεν ξερω εαν τα εχετε ολα απο βιβλιογραφιες αλλα εχω παρα πολλα τευχη του περιοδικου ΣΥΛΛΕΚΤΗ  της δεκαετιας 75-80 τα οποια μπορω να σας τα φωτογραφησω να τα εχετε μεσα.
Εαν σας χρειαζωνται με ενημερωνετε.
Προσωπικα πιστευω οτι ολα αυτα τα εχετε σε βιβλιογραφια  προφανως.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #393 στις: Ιούλιος 06, 2017, 01:51:30 μμ »

Τα παλιά ποστ να μπουν στις καρτ ποσταλ οχι στις σφραγίδες
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
NikMar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



Προφίλ
« Απάντηση #394 στις: Αύγουστος 11, 2017, 05:52:33 μμ »

Καλησπέρα. Έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό να φτιάχνω μία μικρή συλλογή σύγχρονων  γραμματοσήμων. Η έναρξή της είναι το 1960. Οι λόγοι προφανείς (οικονομικός και άγνοιας παλαιοτέρων περιόδων). Έχω αφιερώσει τις τελευταίες ημέρες πολύ χρόνο (για τα δικά μου δεδομένα) διαβάζοντας πολλά σχόλια σε διαφορετικά topic στο στέκι και έκανα αίτηση που έγινε αποδεκτή πριν ελάχιστες ημέρες.
Μερικές από τις απορίες μου είναι οι εξής και αν είναι δυνατόν θα ήθελα κάποιες διεξόδους.
α) Αγοράζω γραμματόσημα από κατάστημα των Αθηνών (ασφράγιστα) και ταυτόχρονα είμαι και συνδρομητής στα ΕΛΤΑ. Αυτό σημαίνει, όπως όλοι ξέρετε καλύτερα από εμένα, ένα αρκετά σεβαστό, για την εποχή μας και το εισόδημά μου, ποσό μηνιαίως. Αυτό θεωρείται λάθος προσέγγιση και καλό θα ήταν να αλλάξει ή είναι μία αρχή και αργότερα αποκτώντας γνώση μπορώ να μπω και στα μονοπάτια του κλασικού;
β) Ένα άτομο σαν εμένα θα μπορούσε να έρθει σε κάποιες από τις συναντήσεις και να "ακούει για να μαθαίνει" ή θα δημιουργούσε πρόβλημα; (εδώ είναι δεκτή κάθε απάντηση όσο βαριά και να είναι)
γ) Λόγω εργασίας, έρχομαι σε επαφή με αρκετά "σφραγισμένα" σύγχρονα γραμματόσημα τα οποία επίσης "συλλέγω". Αυτό είναι ίσως καλό;
Εννοείται πως τις "συλλογές μου" δεν τις κάνω για να τις πουλήσω αργότερα αλλά γιατί μου αρέσουν και με αναγκάζουν να διαβάζω και να μελετώ μετά από σχεδόν 30 χρόνια και πάλι.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο.
Νίκος
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #395 στις: Αύγουστος 11, 2017, 07:37:14 μμ »

Μια χαρά προσέγγιση κάνεις , πάρε  κάνα δυο καταλόγους μια να ενημερωθείς για τις σειρές και την λιανική τους αξία , που στην πραγματικότητα είναι πολύ χαμηλότερες.
Οι σειρές απο το 1960 έως το 2000 είναι πάρα πολύ φθηνές οπότε θα μπορέσεις να τις μαζέψεις εύκολα . 
Καταγράφηκε
NikMar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



Προφίλ
« Απάντηση #396 στις: Αύγουστος 11, 2017, 08:15:49 μμ »

Μια χαρά προσέγγιση κάνεις , πάρε  κάνα δυο καταλόγους μια να ενημερωθείς για τις σειρές και την λιανική τους αξία , που στην πραγματικότητα είναι πολύ χαμηλότερες.
Οι σειρές απο το 1960 έως το 2000 είναι πάρα πολύ φθηνές οπότε θα μπορέσεις να τις μαζέψεις εύκολα . 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ήδη έχω στην κατοχή μου από το 1960 έως το 1987 καθώς και αρκετές σειρές στα ενδιάμεσα χρόνια έως και σήμερα.
Ταυτόχρονα προσπαθώ να αποκτώ και τους αντίστοιχους ΦΠΗΚ.
Ίσως ακούγεται ανόητο αλλά μου αρέσουν πολύ και δένουν με τα γραμματόσημα.
Ευχαριστώ, Νίκος
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #397 στις: Αύγουστος 11, 2017, 08:38:52 μμ »

Και εγώ μαζεύω τους  ΦΠΗΚ και μου αρέσουν πάρα πολύ , τώρα αν βρεθεί και κάποιος που δεν του αρέσουν ή δεν του αρέσουν και τα νεότερα γραμματόσημα, γούστα είναι και ο κάθε ένας μαζεύει ότι του αρέσει.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #398 στις: Αύγουστος 11, 2017, 10:36:34 μμ »

Νίκο, καλώς ήρθες στο στέκι.
Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος για να πας προς τα πίσω τη συλλογή είναι πρώτα να ενημερωθείς μέσω στεκιών κλπ. και να δικτυωθείς σε κάποιον φιλοτελικό σύλλογο.
Μιας και συλλέγω και εγώ πρόσφατα γραμ/μα σου στέλνω πμ για να ανταλλάξουμε.
salonico
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #399 στις: Αύγουστος 12, 2017, 12:24:21 μμ »

Καλώς όρισες στο κόσμο μας και στο φόρουμ, το γραμματόσημο είναι κάτι που θέλει πολύ ψάξιμο αλλά δίνει ωραία και μεγάλη ευχαρίστηση.

Ως ένα σημείο δεν θέλει αρκετά λεφτά, αλλά απο κάποια φάση και μετά σοβαρεύουν τα πράγματα.
Απο τη στιγμή που είσαι συνδρομητής δεν είναι ανάγκη και να τα αγοράζεις απο το κατάστημα στα γραμματόσημα, στην αίτηση λογικά τους έχεις ζητήσει τι θες να σου στέλνουν, παράλληλα σου στέλνουν και μαιλ κάθε φορά που βγάζουν κάτι (είτε ειναι τακτική-αναμνηστική είτε είναι ειδική σειρά)
Η φθηνή λύση είναι να ζητάς να σου στέλνουν 1 σειρά απο κάθε τακτική οριστική σειρά και αναμνηστική, όλα τα άλλα είναι φιλοτελικά προιόντα που βέβαια αν σου αρέσουν τα μαζεύεις

Εγώ έχω πάει στη λύση να μαζεύω όλες τις σειρές τακτικές οριστικές αναμνηστικές με τα φεγιέ τους και απο ειδικές μόνο όποιες μου αρέσουν. Απο τα άλλα μόνο κανα ΦΠΗΚ που μου αρέσει και τους φακέλους με το μετάλλιο.

Για το δεύτερο θέμα σου, μια καλή λύση αν εισαι Αθήνα είναι να έρχεσαι στην ΕΦΕ ή ΦΕΑ ή ΦΕΠ (δες σε άλλα ποστ που αναφερόμαστε γι αυτές ειδικά για ΕΦΕ) στην τελευταία αξίζει η συνδρομή και μονο για το περιοδικό.
Μετά αν εισαι Αθήνα κάθε Σάββατο πάμε κάποιοι απο εμάς εδώ στο Δίπυλο για καφέ στο μοναστηράκι σκάνε πολύ γραμματοσημάδες για αγορές κλπ.

Σφραγισμένα σύγχρονα όπως έχω ξαναπεί εδω μέσα, τα μαζεύεις γιατί είναι δύσκολα. Φυσικά όχι όλα όσα ειναι άρτια σφραγισμένα και όχι σκισμένα. Επιπλέον όσο πιο μεγάλο το τέλος του γραμματοσήμου και σφραγισμένο τόσο το καλύτερο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
NikMar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



Προφίλ
« Απάντηση #400 στις: Αύγουστος 12, 2017, 04:12:22 μμ »

Ευχαριστώ πολύ κι εσένα Valeroi για το χρόνο και την απάντησή σου.
Δυστυχώς τα mail από τα ΕΛΤΑ παρουσιάζουν κάποια κενά όσον αφορά την κατηγορία γραμματόσημο-βινιέτα (αν το λέω σωστά).
Θα ξαναπάω από εκεί και θα ρωτήσω αυτοπροσώπως μήπως (το πιο πιθανό) έχω κάνει εγώ λάθος στην περιγραφή του τι θέλω.
Ναι είμαι στην Αθήνα, οπότε και θα μου επιτρέψετε κάποιο από τα επόμενα πρωινά Σαββάτου να έρθω στο Δίπυλο και να μου δείξετε σε δικά μου δείγματα πως είναι η ορθή σφράγιση και να σας ρωτήσω για την ΕΦΕ και άλλα θεματάκια, ίσως αυτονόητα,αλλά για μένα απορίες.
Και πάλι ευχαριστώ, Νίκος
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #401 στις: Αύγουστος 12, 2017, 11:43:40 μμ »

Τα γραμματόσημα βινιέτες που λέει και ένας φίλος πιο πάνω μη σε μπερδεύουν. Κάποιες ειδικές εκδόσεις βγαίνουν σε προσωπικό γραμματόσημο.

Για να καταλάβεις το προσωπικό γρμματόσημο έχει κάποια θεματολογία πχ τέχνες πολιτισμός που ήταν το τελευταίο και έχει 2 μέρη ένα όρθωγώνιο κάποιος μεγάλο και ένα τετράγωνο που είναι το κενό και μπαίνει το θέμα.

Οπότε τώρα πρόσφατα που βγήκε ειδική σειρά για τον Κώστα Ηλιάκη είχε στη μια μεριά την Ελληνική σημαία απο το προσωπικό γραμματόσημο του 2015 (αν θυμάμαι καλα) και το πρόσωπο του Ηλιάκη απο την άλλο
Ουσιαστικά το κομμάτι του γραμματόσημου που αναγράφει το τέλος είναι το γραμματόσημο το υπόλοιπο που απλά ενώνεται με την διακεκομμένη γραμμή είναι η βινιέτα.

Για το δύπιλο απο Σεπτέμβριο γυρίζω απο διακοπές αν θες σου λέω.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #402 στις: Αύγουστος 13, 2017, 11:13:34 πμ »

Για το δύπιλο απο Σεπτέμβριο γυρίζω απο διακοπές αν θες σου λέω.

Βαγγέλη και εγώ μέσα!
Απο Σεπτέμβρη όπως λές βέβαια Κλείσιμο ματιού
Να κανονίσουμε και απόγευμα  κάποιας Τεταρτης ΕΦΕ για να μπεί στο κλίμα ο νέος φίλος NikMar, στον οποίο προτείνω να διαβάσει παλιά ποστ καρφιτσωμένα ή μή.Υπάρχει συγκεντρωμένο πολύ υλικό το οποίο δεν βρίσκεται εύκολα αλλού.

Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
NikMar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



Προφίλ
« Απάντηση #403 στις: Αύγουστος 25, 2017, 07:53:27 πμ »

Καλημέρα σε όλους.
Μόλις το διάβασα και σκέφθηκα να το μοιραστώ.
http://taxydromeio.gr/service-philatelic-postal-museum/
Όπως όλα στην Ελλάδα μας, έτσι κι αυτό δείχνει όμορφο στην περιγραφή.
Ελπίζω να βοηθήσει στην επέκταση του φιλοτελισμού.
Καλή συνέχεια ημέρας σε όλους και όλες.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #404 στις: Αύγουστος 29, 2017, 10:10:32 μμ »

Να δούμε αν θα λειτουργήσει τώρα... γιατί γίνεται απογραφή και καλά εδώ και κάμποσα χρόνια...

Απ όσο γνωρίζω υπήρχε ένας σκόπελος για το μουσείο, αν θα έμενε στα ΕΛΤΑ, αν υπάγονταν σε κάποιον Δημόσιο Φορέα.

Για να δούμε..
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences