Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:30:52 πμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 28
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φιλοτελικό ''καφενείο''  (Αναγνώστηκε 103708 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 01, 2017, 11:40:30 πμ »

LHH πάω Χιλτον θέλεις τίποτα?
Εχει τη συλλογή Mascini  Έκπληξη
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 01, 2017, 12:16:54 μμ »

Μου άρεσαν κάποια γαλλικά με τις σφραγίδες τους αλλά δεν πήρα τον λοχνό με το βιβλίο που τις περιέγραφε,από της athens και έτσι βλέπουμε στο μέλλον.
Απο τα άλλα,είχε υψηλές τιμές για κάποια ξένα γραμμ.στην ειδική δημοπρασία και για το πεδίο μου δεν είχε κάτι που δεν είχα{είχε και λίγα σφάλματα αυτη τη φορά}
Αρα στο τοπικ των αποκτημάτων μας θα παίξεις μόνοσ σου...εκτός αν βρω κάτι ενδιαφέρον αύριο στην ΕΦΕ Κλείσιμο ματιού

Και το πιο σημαντικό με το αγαπημένο σου reality δεν έχουμε και χρήματα Θυμός
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Απρίλιος 02, 2017, 06:55:13 μμ »

Ελπίζω αγαπητοί φίλοι,valeroi,midili και GSHH να περάσατε καλά, όπως εγώ,στη σημερινή βόλτα μας στην ΕΦΕ.Πιστεύω πέρα απο την μεταξύ μας γνωριμία δια ζώσης και τις επικοδομητικές συζητήσεις που είχαμε,και μεταξύ μας αλλά και με τους εκλεκτους κυρίους που ήταν εκεί,πέρα που κάποιοι απο εσάς αγοράσατε και πολύ ωραία γραμμ.σε φοβερές τιμές,θα έλεγα ότι πετύχαμε και κάτι άλλο σπουδαίο:
με την παρουσία μας εκει δείξαμε στις κεφαλές του οργανωμένου φιλοτελισμού της χώρας ότι κάτι καλό γίνετε εδώ,στο ''στέκι''!
Καταρχάς και μόνο ότι παραβρεθήκαμε ταυτόχρονα τέσσερις χρήστες δίνοντας το παρών είμαι απο μόνο του αξιοσημείωτο.Αλλά και γνωστοποιόντας τους τη δουλειά που γίνετε εδώ,πέρα απο την προ πενταμήνου γνωστοποίησης μέσω της Φιλοτέλειας,της ύπαρξής του site,στους προέδρους Εταιρίας και Ομοσπονδίας,δηλ,σε ότι πιο ανώτερο υπάρχει στον Ελληνικό φιλοτελισμό !

Κλείνοντας,κρίμα που δεν μπόρεσαν να έρθουν και άλλοι φίλοι{johneko},πιστεύω την επόμενη φορά,που μάλλον θα είναι σύντομα, θα είμαστε ακόμα περισσότεροι-πέρα ότι όταν κάποιος σκοπεύει να πάει μπορεί να μας το γνωστοποιεί και έτσι θα παρακινηθεί και κάποιος άλλος απο εδώ
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #183 στις: Απρίλιος 02, 2017, 08:38:18 μμ »

Χάρηκα που γνωριστήκαμε παιδιά πάντως και που ανταλλάξαμε και απόψεις - ιδέες επιπλέον για κυριακή στην ΕΦΕ δώσαμε φρέσκια πνοή νομίζω και μακάρι να γίνουν συχνότερες οι συναντήσεις μας εκεί.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Απρίλιος 02, 2017, 08:41:27 μμ »

Χάρηκα που γνωριστήκαμε παιδιά πάντως και που ανταλλάξαμε και απόψεις - ιδέες επιπλέον για κυριακή στην ΕΦΕ δώσαμε φρέσκια πνοή νομίζω και μακάρι να γίνουν συχνότερες οι συναντήσεις μας εκεί.

Συμφωνώ και εγώ να το επαναλάβουμε με μεγαλύτερη συμμετοχή!
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:24:17 πμ »

Κατά την διάρκεια της δεκαετίας του '60 και μέχρι τις αρχές των 70s,μια ομάδα νεαρών ,σχετικά,φιλοτελιστών,αποτελούμενη απο τους Κούνδουρο,Α.Καλλιγά και άλλους,υπό την καθοδήγηση του ''δάσκαλου'' Ε.Φαϊππέα,μαζευόντουσαν κάθε Κυριακή πρωί στα γραφεία της ΕΦΕ.
Τι κάνανε?
Εντρυφούσαν στα μυστικά των Μεγάλων κεφαλών Ερμή,μελετώντας τες και πάντα με τον ''δάσκαλο'' παρών να τους λύνει κάθε απορία πάνω στην αναγνώριση,κατάταξη,αλλά και ανακάλυψη.
Αποτέλεσμα ?
Οι τότε''μαθητές'' διέπρεψαν αργότερα,είτε σαν εκθέτες με μεγάλα χρυσα σε παγκόσμιες εκθέσεις είτε σαν συγγραφείς φιλοτελικών βιβλίων παγκοσμίου ενδιαφέροντος !

Γράφω τα παραπάνω ωραία και νοσταλγικά γιατί μπορεί η ιστορία να επαναληφθεί.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #186 στις: Απρίλιος 03, 2017, 12:30:03 μμ »

Χθές στη συνάντηση που είχαμε στην ΕΦΕ ο φίλος LHH μου έδωσε εκτός των άλλων 3 καταλόγους απο δημοπρασίες του 2005 που δεν είχα οπου είχε βγεί η συλλογή του Boegli ενός μεγάλου συλλέκτη και μελετητή των μΚΕ.Η συλλογή του πήρε τη γνωστή μετά θάνατον οδό που πέρνουν οι μεγάλες συλλογές απο τους κληρονόμους...
Ξεφυλλίζοντας το πρώτο μέρος με τον πρωινό καφέ (στο καφενείο γράφω άλλωστε Σαρκασμός) ανακάλυψα οτι 2 φακέλους του τους έχω στη συλλογή μου χωρίς να ξέρω απο πού προέρχονται Έκπληξη
Ηταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη και πλέον αποκτούν άλλο "ειδικό βάρος" για μένα και οφείλω να τους ανεβάσω στην ώρα τους όταν θα πιάσω το μεγαλύτερο και ίσως ωραιότερο κεφάλαιο, την Φιλοτελική Ιστορία των μΚΕ.
Τον ευχαριστώ και δημόσια για την ανακάλυψη μου αυτή και ελπίζω Σαρκασμός στο δεύτερο και τρίτο μέρος να βρώ και άλλα αντικείμενα Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #187 στις: Απρίλιος 03, 2017, 04:09:33 μμ »

Όμορφο συναίσθημα, σίγουρα.
Αρκετά μεγάλος αριθμός από τα αντικείμενα ειδικευμένων συλλογών είναι λογικό μετά το "σπάσιμο" των συλλογών να καταλήγουν σε ιδιοκτήτες που επίσης ειδικεύονται στα ίδια πεδία.

Σε μια δική μου σχετικά παρόμοια περίπτωση (ασχολούμαι λιγάκι με φάκελους της Κρητικής Πολιτείας), τα τελευταία χρόνια είχα την τύχη και τη χαρά να εντοπίσω και να αποκτήσω τρείς (προς το παρόν) από τις επιστολές εκείνες που 35 χρόνια πριν φίλος μου συγγραφέας/συλλέκτης είχε παρουσιάσει σε βραβευμένο βιβλίο του που αφορά την ταχυδρομική Ιστορία της Κρητικής Πολιτείας!

Έχει πλάκα το κυνήγι συγκεκριμένων επιστολών, που μπορεί να τις δει κάποιος δημοσιευμένες σε κάποιο βιβλίο, μπορεί να εξαφανιστούν σε συλλογές για χρόνια και ενδεχομένως να εμφανιστούν ξανά κάποτε, ίσως και αρκετά χρόνια μετά.
Αυτή είναι η "μαγεία" των επιστολών, η μοναδικότητα τους αυτή που κάνει την κάθε μια ξεχωριστή, διαφοροποιώντας την από όλες τις υπόλοιπες, πόσο μάλλον η αίγλη και η υπεραξία που αποκτούν έχοντας δημοσιευθεί σε κάποια σημαντική πηγή, μελέτη ή και ειδικευμένο κατάλογο.
Καταγράφηκε

GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 03, 2017, 07:11:36 μμ »

Χθές στη συνάντηση που είχαμε στην ΕΦΕ ο φίλος LHH μου έδωσε εκτός των άλλων 3 καταλόγους απο δημοπρασίες του 2005 που δεν είχα οπου είχε βγεί η συλλογή του Boegli

Τον ευχαριστώ και δημόσια για την ανακάλυψη μου αυτή και ελπίζω Σαρκασμός στο δεύτερο και τρίτο μέρος να βρώ και άλλα αντικείμενα Σαρκασμός

Βρήκα άλλα δύο!
 Χαμόγελο  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:29:21 μμ »

GSHH
σου στέλνω με pm τον τραπ.λογαριασμό μου,για να μετουσιώσεις τη χαρά σου και σε κάτι άλλο  Μεγάλο χαμόγελο
helios
φυσικά αγαπητέ μου,η επιστολή, θα έλεγα, έχει μια μοναδικότητα,ακόμα και ας έχει τον ίδιο δρομολόγιο και τα ίδια γραμμ.αλλά ακόμα ακόμα και αν αναγράφονται τα ίδια ονόματα σαν αποσταλέα και παραλήπτη,ε,δεν μπορει θα έχουν διαφορές π.χ. στη θέση που είναι τοποθετημένα τα γραμμ.
Ενώ στα γραμμ.είναι παρα πολύ δύσκολο να  βρεις κατι που να είναι αναγνωρίσιμο ως αντικείμενο κάποιας μελέτης ή παρουσίασης,ασφαλώς εξαιρούνται μοναδικά κομμάτια,των πολύ λίγων τεμαχίων.
Και βέβαια αναφέρεσε και σε κάτι αρκετά δύσκολο,αυτο της συλλογής επιστολών της κρητικής πολιτείας
Στη δικιά μου περίπτωση το avatar μου αναφέρετε στην μελέτη 1933 και έχει δύο φωτο που παρότι είναι κακής αποδοσης η εικόνα του στο βιβλίο,πιστεύω ότι είναι το ίδιο
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #190 στις: Απρίλιος 04, 2017, 08:12:18 μμ »

Ιδού και τα άλλα δύο Κλείσιμο ματιού


GSHH
σου στέλνω με pm τον τραπ.λογαριασμό μου,για να μετουσιώσεις τη χαρά σου και σε κάτι άλλο  Μεγάλο χαμόγελο


Στείλε IBAN θα στείλω έμβασμα Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #191 στις: Απρίλιος 17, 2017, 09:29:43 μμ »

Μετα απο μια μικρή πασχαλινή εξόρμηση,μεταξύ ''16'' και ''17''{το μέρος που πήγα δεν είχε ταχ.γραφείο τον 19ο αιώνα Χαμόγελο},
αγαπητοί φίλοι εύχομαι χρόνια πολλά,με υγεία πάνω απ'όλα, και  φιλοτελικές χαρές !
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Απρίλιος 17, 2017, 10:27:08 μμ »

Ελπίζω να πέρασες καλά γιατί πήρες απουσίες! Σαρκασμός
Χρόνια πολλά Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Απρίλιος 24, 2017, 09:46:07 πμ »

Μια παγκόσμια ανακάλυψη μάθαμε χθες απο την τηλεόραση....!

Γύρω στις 12 χθες,στο σαλόνι μας,στο γραφείο μου ,ταξινομώ γραμμ.της Σερβίας/Γιουγκοσλαβίας,στο τέλος μιας μακράς περιόδου  ταξινόμησης σχεδόν στο σύνολό των ξένων γραμμ. των συλλογών μου.
''Ελα,μου λέει η γυναίκα μου,που  έβλεπε το ''λατρεμένο '' reality survivor,που εκείνη τη στιγμή ήταν σε φάση κουίζ ερωτήσεων,ερώτηση για σένα,πότε κυκλοφόρησε το πρώτο γραμμ του κόσμου ?
-μα αυτό είναι η πιο εύκολη ερώτηση για ένα φιλοτελιστή,ασφαλώς το 1840,απαντάω,πάντα με γυρισμένη τη πλάτη προς την τηλεόραση
-Ταλιμανίδης-παρουσιαστής της εκπομπής-σωστή απάντηση το ...1834 !!!! Θυμός...και ανάφερε και άλλο όνομα αντι του R.Hill,σαν τον άνθρωπο που το ανακάλυψε..

Το παραπάνω αφιερωμένο στους φίλους που παρακολουθούν φανατικά το παιχνίδι{σίγουρα σε δύο που το έχουν γράψει δημόσια  Κλείσιμο ματιού }
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Απρίλιος 24, 2017, 09:53:15 πμ »

Οπως καταλαβαίνεις το άκουσα και εγώ(είμαι ένας απο τους δύο) Σαρκασμός
Γυρνάει ο μεγάλος μου ο υιός και ρωτάει:Πότε μπαμπά?
Του απαντώ,ακούει τον παρουσιαστή,γυρίζει και μου λέει:
Καλά δεν το ήξερες?
Οπως καταλαβαίνετε αναθεωρώ τη σχέση μου με το συγκεκριμένο reality Απορία
Αγαπητέ LHH βλέπω οτι στο σπίτι το reality έχει θεατές Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 28
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences