Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 08:43:57 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 28
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φιλοτελικό ''καφενείο''  (Αναγνώστηκε 103569 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 27, 2016, 11:01:15 πμ »

Νομίζω μια λύση είναι να μείνεις σε ένα πεδίο μελέτης των μκε και εκει να ρίξεις το συλλεκτικό βάρος,οικονομικώς αλλά και αφιέρωσης μελέτης.
Ετσι πετυχαίνεις εξοικονόμηση χρηματών και ρίχνοντας το βάρος στο εξειδικευμένο θέμα σου, παίρνει και μια υπεραξία από την στιγμή που μετά από μια χρονική περίοδο θα το έχεις εμπλουτίσει
Παράδειγμα,εμένα,μου αρέσουν τα πάντα στις ΜΚΕ :
επι φακέλλων
με σφραγίδες
πολλαπλά
αναδιπλώσεις χαρτιού
σφάλματα αε
σφαλματα πλακός
όλα τα νούμερα του καταλόγου...κτλ
Επειδή δεν είμαι ο Ανδρεάδης, θα περιοριστώ σε ένα πεδίο ,των σφαλμάτων πλακός,που συλλέγοντας για πάνω από 15 χρόνια μπορώ να είμαι σε θέση να πάρω και μέρος σε μια έκθεση.
Στην περίπτωσή σου,βλέπω να σε ευχαριστεί η συλλογή αποτυπωμάτων ταχ.γραφείων,να λοιπόν ένα λαμπρό πεδίο-έχω δει σε μια παλιότερη έκθεση,συλλογή όλων το νουμέρων Α΄τύπου !!!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 27, 2016, 11:30:57 πμ »

Εγώ πέρα απο Ελληνικό γενικά γραμματόσημο που μαζεύω, συλλέγω ακόμα γαλλία όποτε πέσει κάτι μπροστά μου και τώρα έχω αρχίσει και μαζεύω μάλτα και κύπρο. Ακόμα μαζεύω σφραγίδες μεσσηνίας πρέβεζας αλλά εκεί έχει πολύ ψωμί
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 27, 2016, 11:38:11 πμ »

Εγώ πέρα απο Ελληνικό γενικά γραμματόσημο που μαζεύω, συλλέγω ακόμα γαλλία όποτε πέσει κάτι μπροστά μου και τώρα έχω αρχίσει και μαζεύω μάλτα και κύπρο. Ακόμα μαζεύω σφραγίδες μεσσηνίας πρέβεζας αλλά εκεί έχει πολύ ψωμί

Μου έβαλες ιδέα για καινούργιο topic  Σαρκασμός
Δες στη ενότητα των ΜΚΕ...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 29, 2016, 04:31:55 μμ »

Με αφορμη περιστατικο που μου ετυχε σημερα , θελω να εκθεσω καποιες σκεψεις.
Ειχα καποτε διαφωνησει με μελος εδω , με κατηγορουσε οτι το μονο που σκεφτομαι ειναι οι καταστασεις και δεν εμβαθυνω στην φιλοτελικη ουσια κλπ κλπ.
Λοιπον , επειδη ειμαι σε σχετικα συναισθηματικη φορτιση, θα πω τα εξης. Και ας το ακουσουν κυριως οι νεοι φιλοτελιστες.
Το σημαντικοτερο πραγμα σε ολες τις αγορες μας πρεπει να ειναι η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
Αυτη ειναι το κυριοτερο πραγμα που καθοριζει την τιμη του αντικειμενου. Ειναι η 2η μορφη σπανιοτητας, υπαρχει η απολυτη σπανιοτητα, δηλαδη κατι που ειναι σπανιο ανεξαρτητως καταστασης και υπαρχει και η condition rarity, δηλαδη η σπανιοτητα αναλογα την κατασταση. Απο τη στιγμη ομως που στο 99,99% ΔΕ θα εχουμε καποια υπερσπανια εκδοση, τοτε παμε στη 2η κατηγορια.
Παρτε παραδειγμα τις κεφαλες Ερμη. Λιγη σημασια εχει αν εχεις σχεδον το 99% των εκδοσεων, οταν η κεφαλη σου εχει κομμενο περιθωριο. Στις περιπτωσεις αυτες, οτι και να εχεις, το κομμενο περιθωριο ή η μεγαλη λεπτυνση κανουν το γραμματοσημο αχρηστο (αντε να κανει 0-3 ευρω). Ο λογος ειναι , επειδη υπαρχουν χιλιαδες επι χιλιαδων αντιτυπα, η αγορα αποτιμα τα καλα.
Και θα μου πει εδω ο εξυπνος της παρεας. Ας μαθεις απο κοντα τα πραγματα για να βλεπεις το αντικειμενο. Η γνωση θα σε σωσει.
Αλλη μια μεγαλη πλανη.
Καμια γνωση δε θα σε σωσει. Οσον αφορα τις γνωσεις, θεωρω τον εαυτο μου επαρκη σε γνωσεις οσον αφορα τις καταστασεις, να κρινω αν κατι ειναι καλο η οχι. Οταν ομως ΔΕ ΜΕΝΕΙΣ ΑΘΗΝΑ , ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, και ο μονος τροπος αγορας σου ειναι οι ιντερνετικες αγορες, τοτε εμπιστευεσαι μονο φωτογραφια. Εισαι ουσιαστικα ερμαιο των ορεξεων του αγοραστη. Ειναι αυτο που λεμε στην επιχειρηματικη αγορα , η καλη πιστη. Δε γινεται για παραγγελια 100 ευρω να πας στη δημοπρασια να το δεις απο κοντα και να πληρωσεις 100 για εισιτηρια. Το 'απο κοντα' συμφερει και εχει νοημα μονο για παραγγελιες μεγαλων ποσων.
Για αλλη μια φορα παρελαβα αντικειμενο με μικροσκοπικο pinhole, το οποιο παραδοξως φαινονταν στη φωτογραφια, αλλα ειναι οπως οταν βλεπεις καποιες φωτογραφιες που λενε βρειτε τις διαφορες, και για να δεις την τελευταια διαφορα τρως 10 ωρες. Μια αβλεψια εφερε την καταστροφη. Και αντε τωρα γυρνα το σε αγοραστη εξωτερικου.
Αυτα ειναι τα πλεονεκτηματα της πιστοποιησης. Κυριε σου λεει, υπαρχει third party , ανελαβε το grading η NGC. Και η εταιρεια αντε να κανει λαθος 1-2 βαθμους. Σιγουρα η εταιρεια δε θα βαλει ms65 σε κατι που ειναι VF25.
Και καθεσαι εσυ σα ######, διαβαζεις να μαθεις ολα περι των κεφαλων , και εκει που εισαι ετοιμος να παραλαβεις το αντικειμενο, σου ερχεται ενα με κρυφο ελαττωμα και πανε τα λεφτα στο βροντο.
Πραγματικα αν ειχα ενα οπλο θα τους καθαριζα εναν εναν αυτα τα λαμογια. Ελπιζω να το βρουνε απο αλλου ομως, που σιγουρα θα το βρουνε, καθε λαμογιο εξαρταται απο μεγαλυτερα.
Γι αυτο να πω κατι στους νεους συλλεκτες. Προσπαθειτε ΠΑΝΤΑ να βλεπετε οι ιδιοι το αντικειμενο. Βεβαια οταν καποιος δεν εχει επαρκη γνωση, αυτο δεν ειναι αρκετο. Τουλαχιστον βρειτε καποιον αξιοπιστο πωλητη, και ας τον πληρωσετε και κατι παραπανω. Καλυτερα να χασετε ενα 30% παρα ολα.
Ποσα πραγματα επισης δε σας λενε για τις καταστασεις. Εχετε αναρωτηθει γιατι? Να μαθετε να γραμματοσημα υπαρχουν πολλα αρθρα, αλλα ενα αρθρο που να σας μαθει grading δεν υπαρχει. Ποσοι απο εδω ξερουν τι ειναι λεπτυνση. Ποσοι μπορουν να μας πουνε τι ποσοστο της τιμης ριχνουν οι τσακισεις? Ποια τσακιση κανει το γραμματοσημο β διαλογης? Τι ειναι στην τελικη β διαλογη? Και με παραδειγματα απτα. Ποσοι ξερουν να ξεχωρισουν ενα doctored γραμματοσημο, με επιδιορθωση δηλαδη. Πιστευω πολλοι λιγοι.
Ο λογος ειναι προφανης. Ο εμπειρος εννοειται οτι ποτε δε θελει να μαθουν οι απειροι να αξιολογουν τα γραμματοσημα. Τι να το κανει να ξερει ο αλλος αν το γραμματοσημο ειναι συνεχων ή καθαρισμενων πλακων, αν το γραμματοσημο ειναι ελαττωματικο και η αξια του ειναι 10 λεπτα. Και εχω δει και στο αλλο φορουμ κυριως, φανατικους πολεμιους της πιστοποιησης, οι οποιοι, κατα συμπτωση, ειναι παλιοι συλλεκτες. Θα μου πειτε, εδω υπηρχε ατομο που εκανε παραποιηση στα ιδια τα slab...και φυσικα δεν εγινε κ τιποτα...τι ψαχνεις να βρεις...
Σκεφτηκα λοιπον το εξης. Θα δημιουργησω ενα τοπικ που θα μπορουμε να αξιολογησουμε ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. Τι θεωρειται VF, τι Superb, τι ΧF κλπ...με αναλυτικες φωτο. Και ολα αυτα θα ειναι αμεσα συνδεδεμενα με ΤΙΜΕΣ. Πχ κατασταση ταδε τιμη στο 50% του καταλογου, κατασταση ταδε στο 100% κλπ...
Αυτα για την ωρα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 29, 2016, 05:00:13 μμ »

Επειδή valeroi είμαι από αυτούς που έχεις καταλάβει- Σαρκασμός-να συμπληρώσω ότι κάνω,όσο μπορώ,και κλασική περίοδο σε Γαλλία,Ηνωμένο Βασίλειο-με ή χωρίς brexit-,ΗΠΑ και ας πούμε και μια παγκόσμια συλλογή αυστηρά ως το 1940
Φανταζομαι θα βρισκεις ενδιαφέρον στις πλακες των penny red 1841 και μετα ....
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 29, 2016, 06:16:58 μμ »

Εγώ πέρα απο Ελληνικό γενικά γραμματόσημο που μαζεύω, συλλέγω ακόμα γαλλία όποτε πέσει κάτι μπροστά μου και τώρα έχω αρχίσει και μαζεύω μάλτα και κύπρο. Ακόμα μαζεύω σφραγίδες μεσσηνίας πρέβεζας αλλά εκεί έχει πολύ ψωμί

Καλησπερα,
Διαβασα για τα γαλλικα και,με την ευκαιρια για να μην ανοιξω αλλο topic ανεβαζω καποια κομματια που εχω.Μπορειτε να τα αξιολογησετε?
Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 29, 2016, 06:18:43 μμ »

,
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 29, 2016, 09:53:55 μμ »

Ο heretic γράφει'' Οταν ομως ΔΕ ΜΕΝΕΙΣ ΑΘΗΝΑ , ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, και ο μονος τροπος αγορας σου ειναι οι ιντερνετικες αγορες, τοτε εμπιστευεσαι μονο φωτογραφια''

Να καταθέσω λοιπόν και εγώ την ιστορία μου,όσο αφορά την αγορά γραμμ.
Επαιρνα από τα τέλη των 80s από ένα έμπορο στο κέντρο-όνομα με pm-θα έλεγα ότι από αυτόν ΄΄έχτισα΄΄ συλλογή Ελλάδα 1924-μοντέρνα,αλλά και τα πρώτα ΜΚΕ και τα πρώτα κλασιικής περιόδου.
Αλλάζοντας άλμπουμ-από τα κλασικά stockbook σε κινητών φύλλων ανακάλυψα Μυθολογική 1935-Ιόνια νησιά1939-25δρχ τοπίων με ίχνη σαρνιέρας....
Αυτό γιατί,και δεν τα ήξερα στα 18-20 μου χρόνια και μεγαλύτερος έχοντας αναπτύξει σχέση εμπιστοσύνης μετά από κάποια χρόνια,δεν τα εξέταζα λεπτομερώς,κακώς !
Μεγαλύτερος προς τα τέλη των 90s έχοντας πάρει αρκετα λοτ από πασίγνωστο οίκο δημοπρασιών ''τρώω'' 10δρχ Χαλκογραφική επισκευασμένο-repaired.
Συμπέρασμα,δημοπρασίες ή αγορα από φιλοτελικά γραφεία μεγάλα η λύση σου.
Εγώ ψωνίζω μόνο από -σε pm- και από οίκο του εξωτερικού,του Feldman.
Από τον ελληνικό οίκο έχω πάρει τα τελευταία  15+χρόνια πολύ μεγάλο αριθμό lot και ποτε δεν είχα πρόβλημα.
Οπως έχω ξαναγράψει γραμμ. από ιντερνετ δεν έχω πάρει ποτέ-δεν νομίζω να το κάνω στο μέλλον εκτος και αν κλεισει ο Κ.... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:01:26 μμ »

Επειδή valeroi είμαι από αυτούς που έχεις καταλάβει- Σαρκασμός-να συμπληρώσω ότι κάνω,όσο μπορώ,και κλασική περίοδο σε Γαλλία,Ηνωμένο Βασίλειο-με ή χωρίς brexit-,ΗΠΑ και ας πούμε και μια παγκόσμια συλλογή αυστηρά ως το 1940
Φανταζομαι θα βρισκεις ενδιαφέρον στις πλακες των penny red 1841 και μετα ....

και αν σου πω ότι σκεφτόμουν να γράψω τότε που το είχες αναφέρει σε κάποιο ποστάρισμα... Χαμόγελο
Εχω μια μικρή συλλογή με κάποια νούμερα,αν σου λείπει κανένα νούμερο γράψε στο topic το ανταλλάγων,μπορεί να το έχω διπλό.
Εννοήτε αγαπητέ ότι έχει χρήση φακού και μελέτη η καλύτερή μου !
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 30, 2016, 09:44:53 πμ »

heraldic40
Ουαου! που είπε και ο γνωστός πολιτικός,έχεις το πορτοκαλί 1fr !!!
Να υποθέσω ότι έχεις και άλλα  classic.....βλέπω να πηγαίνουμε καμιά βόλτα Ρουμανία  Σαρκασμός

αυτό είναι χθεσινό ποστ,αλλά λόγω διακοπης ρεύματος το βάζω σήμερα...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 30, 2016, 10:47:26 πμ »

Σας διαβάζω και σας χαίρομαι!!! Χαμόγελο
Ελληνικό με ολίγη για μένα.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 30, 2016, 11:18:00 πμ »

Σας διαβάζω και σας χαίρομαι!!! Χαμόγελο
Ελληνικό με ολίγη για μένα.
ΛΟΙΠΟΝ
επειδή άνοιξα το topic δεν θα γίνω και καφετζής σας.ε?
....
...άντε τελευταία φορά...
Εφτασεεεεε  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 01, 2016, 01:57:54 μμ »

Βρε τι γίνεται...
Για αυτοκίνητο κοίταζα, σε γραμμ. έπεσα  Σαρκασμός

http://www.car.gr/xyma/?ca=4169
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 01, 2016, 02:25:13 μμ »

http://www.car.gr/parts/view/8275584/
Αυτα ειναι 1200ε εκαστος ο μεγαλεξανδρος για να μην νομιζει κανεις οτι με 1200 μπορει να τα παρει ολα ο τυχερακιας Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Αν και ο καλυτερος μαλλον ειναι αυτος

http://www.car.gr/parts/view/8165348/
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 01, 2016, 06:58:41 μμ »

Ποιος παίρνει αυτούς τούς ανθρώπους στο λαιμό του Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 28
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences