Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:12:42 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ  (Αναγνώστηκε 42399 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:26:17 πμ »

υπαρχουν πολλα τετοια δειγματα,που μας δειχνουν την διαφορετικοτητα,στην συσταση του μεταλου σε ενα καποδιστριακο νομισμα!οπως οι διχρωμιες,δηλαδη σε ενα νομισμα να ενφανιζεται κομματι η ευθεια,με αλλο χρωμα,απο το υπολοιπο νομισμα!επισης τα επιφανειακα βαθουλωματα,ενω το νομισμα ειναι σε εξαιρετικη κατασταση,και μοιαζει σαν να προσπαθησε καποιος να το τρυπηση!επισης και οι πανπολλες ποικιλιες σε καθε αξια η ετος,που προηλθε απο τις συνεχεις βλαβες σους δισκους εκτυπωσεως.αφου εσπαγαν μετα απο ενα οριο αντοχης,και οι τεχνικοι αναγκαζοντουσαν να χαραξουν ιδιας αξιας,αλλα με αξιολογες διαφορες(οι λεγομενες ποικιλιες).σιγουρα εχουν μεγαλο ενδιαφερον,οι ιστοριες των καποδιστριακων νομσματων.και υπαρχουν ευτυχως αρκετες ιστορικες πληροφοριες!οπως υπαρχουν και συνχρονα βιβλια για τα καποδιστριακα νομισματα,οπως και οι αναφορες που γινονται για αυτα,στους διαφορους καταλογους η στα γενικωτερα βιβλια για τα νεολληνικα νομισματα!ουτως η αλλως και εμεις,απο εδω μαθαινουμε τα διαφορα ιστορικα στοιχεια για τις λεπτομερειες,αφου απο εκεινην την εποχη εχουν περασει σχεδον δυο αιωνες,για να λειτουργει η λεγομενη προφορικη παραδοση!που αρκετοι,προσθετουν και διαφορες αναληθειες η φουσκωμενες ιστοριες,κλπ.χαιρετω γιαννηςτ,υγ. σιγουρα η μελετη των υπαρχοντων τεκμηριωμενων στοιχειων,μας βοηθα πολυ για την αληθινη ιστορια και προελευση των πρωτων νεοελληνικων νομισματων του αειμνηστου μπαρμπα γιαννη!
Καταγράφηκε
Kostas06
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 307


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 02:51:09 μμ »

Εγω ξέρω ότι  ελιοσαν ολα τα όπλα και κάνανε νομισματα
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 03:01:34 μμ »

Πολυ ενδιαφεροντα.
Για να πω την αληθεια  και εγω δεν γνωριζα οτι υπηρχαν χαλκινα κανονια , και ποτε δεν  τα εχω δει και εγω  στα σωζομενα ανα την Ελλαδα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 06:00:05 μμ »

κανονια ειχε χαλκινα, μπρουτζινα (ορειχαλκος) και σιδερενια...

το μειγμα δεν ηταν ομως καλο για νομισματα... και.. εχουμε αυτα που εχουμε...

μαλιστα.. την στιγμη που ανακατευτηκαν αυτα.. αλα και αλλα υλικα.. και χαλκινα που ειχαν...

νομιζω οτι τα βενετσιανικα κανονια ηταν  απο ορειχαλκο και χαλκο!

εχω δει χαλκινο ή ορειχαλκινο κανονακι... των Ιπποτων της Ροδου.. και ηταν κουκλι!!!

πολλες φορες.. βλεπεις καποδιστριες να χρυσιζουν... απο τον μπρουτζο των βενετικων κανονιων... αν το μειγμα ειχε περισσοτερο απο αυτο το υλικο μεσα... εκεινη την στιγμη...

πολλα απο τα κανονια τα ανατιναξαν ειδικα για αυτο το σκοπο.. αν ηταν παλια και πχ.. ραγισμενα.. και δεν χρησιμοποιουνταν πια...

ελαχιστες οι φορες που απο οπλα που σκορπυσαν τον θανατο φτιαχτηκε κατι ειρηνικο... ή εργο τεχης...

αν και ισως υπαρχουν κι αλλες... (θελω να πιστευω..), γνωριζω μονο τους καποδιστριες.. κατι νομισματα στην ιρλανδια... οταν υπηρχε ο εμφυλιος στην αγγλια το 1689-91.. απο τον εκπτωτο βασιλια της αγγλιας... Ιακωβο τον Β΄ νομιζω.. (ειχαν λιωσει και καμπανες.. αλλα τα νομισμα ειναι γνωστα ως gunmoney)

και... ο θλιβερος πληρης κυκλος του μεταλλου στην αρχαια Ροδο... οπου δεν ελιωσαν ακριβως τα οπλα... που αφησε ο Δημητριος ο πολιορκητης πισω του... στην ανεπιτυχη πολιορκια.... αλλα τα πουλησαν και με τα χρηματα εφτιαξαν τον Κολοσσο.... που μετα απο πολλα χρονια... τα κομματια (ειχε πεσει απο σεισμο) τα αγορασαν αραβες απο εβραιο εμπορο... και τα ελιωσαν για να τα κανουν.... οπλα! Λύπη

δεν αναφερω τα χρυσα νομισματα της αρχαιας αθηνας στον πελοποννησιακο πολεμο.. γιατι εκει ελιωσαν εργα τεχνης...(αγαλματα χρυσα της Νικης) για να κανουν νομισματα... οποτε παμε αλλου...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 07:04:26 μμ »

υπηρχαν μικρου μεγεθους,χαλκινου κραματος κανονακια,για κοντινες αποστασεις φυσικα,τα γνωστα τηλεβολα!ειναι παρομοια με αυτα που χρησιμοποιουσαν,οι φαλαινοθηρες με το καμακι για τις φαλαινες,μονο που αυτα,εριχναν μικρες μεταλλικες μπαλλες,και ηταν αρκετα αποτελεσματικα για κοντινες αποστασεις!υπαρχουν δειγματα στο πολεμικο μουσειο!σιγουρα εκει θα εχουν και πληροφοριες!χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.βιβλιο ελληνα νομισματολογου εποχης,περιγραφει το ειδος των οπλων αυτων,που συνηθως τα ειχαν τα πλοια!τα μελη της πνε θα το εχουν,αφου δοθηκε σε ολους αντιγραφο,δωρεαν!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 07:42:53 μμ »

βρε τους τυχερους!! Χαμόγελο

επισεις.. στα μεσαιωνικα χρονια υπηρχαν και κανονια χειρος! ναι!! τα κρατουσαν στο χερι!!  τρελλο ε;;

οντως τα κανονικια τα χαλκινα και μπρουτζινα που εχω δει κι εγω ειναι μικρα.. καμια σχεση με αυταπ ου βλεπουμε τωρα.. τα τερασια σιδερενια.... του 1700-1800....
αλλα.. ηταν κι αυτα βαρια!!

για οσους ερθουν ροδο... μπορουν να δουν στο Παλατι των ιπποτων.. στην βυζαντινη εκθεση, στην αιθουσα 2 ενα μικρο κανονακι ελληνα με οικοσημο... και στην αιθουσα 4 διαφορα.. αναμεσα τους και ενα μπρουτζινο... εκει εχει κι ενα πολυ μικρο.. και χοντρο.. σαν βομβαρδα.. μαλλον χεριου...
Καταγράφηκε
pmpaki
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 10:56:55 μμ »

Συνχαρητηρια για το αρθρο σας κυριοι Τα νομισματα του Κυβερνητη ειναι γεματα ιστορια
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:51:39 μμ »

κατι για τα κανονακια... δεν εριχναν μονο μεταλλικες (σιδερενιες ή μολυβδυνες μπαλες μικρες) αλλα και πετρινες αν δε κανω λαθος.. καπου εχω δει μικρες πετρινες.. αλλα δεν θυμαμαι που...
 το μεγεθος τους ηταν απο το μεγεθος του βαρβαλα... που λεγαμε εδω.. τις μεγαλες μπιλιες..... εως και πριπου την μιση ή 3/4 της κανονικης μπαλας κανονιου...

οσο για τις κοντινες αποστασεις... ναι.. αν και τοτε... η αποσταση θεωρουνταν λογικα καλη... τωρα δεν ειναι... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:52:01 πμ »

κατι για τα κανονακια... δεν εριχναν μονο μεταλλικες (σιδερενιες ή μολυβδυνες μπαλες μικρες) αλλα και πετρινες αν δε κανω λαθος.. καπου εχω δει μικρες πετρινες.. αλλα δεν θυμαμαι που...
 το μεγεθος τους ηταν απο το μεγεθος του βαρβαλα... που λεγαμε εδω.. τις μεγαλες μπιλιες..... εως και πριπου την μιση ή 3/4 της κανονικης μπαλας κανονιου...

οσο για τις κοντινες αποστασεις... ναι.. αν και τοτε... η αποσταση θεωρουνταν λογικα καλη... τωρα δεν ειναι... Χαμόγελο
πραγματι στα εμπροσθογεμη οπλα,μπορουσες να βαλεις οτιδηποτε!απο μπαλλες,μεχρι καρφια η και χοντρο αλατι!σε ειδικες περιπτωσεις(αναφερουν μαλιστα οτι ηταν αρκετα οδυνηρο!για τον τραυματια,και για το μερος του τραυματος.)γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences