Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:50:04 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλλάδιο πλατίνα  (Αναγνώστηκε 13664 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 29, 2016, 09:48:56 μμ »

   Αγαπητέ  cu, η τελευταία σου τοποθέτηση με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Η ελληνική αγορά πολύτιμων μετάλλων είναι πολύ ρηχή και περιορίζεται στην αγοραπωλησία ασημιού-χρυσού και αυτό θεωρώ είναι απόρροια της νοοτροπίας δεκαετιών που έχει καλλιεργηθεί αλλά και της έλλειψης βιομηχανικής παραγωγής που θα κάνει χρήση παλλαδίου-πλατίνας ώστε να αυξηθεί στο εσωτερικό η ζήτησή τους.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:10:46 μμ »

 Ας πουμε μερικα πραγματα νομισματικα.
 Παλαιοτερα η Πλατινα ηταν αρκετα φτηνοτερη απο τον χρυσο, γιαυτο και υπαρχουν κοπιες χρυσων νομισματων που περιειχαν πλατινα.
 Φυσικα μετα ανεβηκε η τιμη της και αυτα τα πλαστα κοστιζαν περισσοτερο απο τα γνησια..

 Τον τελευταιο καιρο εχει φαει απιστευτη σφαλιαρα σε σχεση με τον χρυσο, ειναι τωρα πολυ φτηνοτερη.
 Αν αυτο αποτελει "ευκαιρια" δεν ξερω, ξερω ομως οτι οποιος αγορασε πλατινενιο νομισμα αντι για χρυσο, πριν 2-3 χρονια, τωρα το εχει σκυλομετανοιωσει.
 Στην Ελλαδα πλατινα βρισκεται οση θες, με την μορφη των πλατινενιων ολυμπιακων της Σοβιετικης ενωσης που ειχε φερει τοτε ο Γυρας.
 Πολλοι ειχαν αγορασει τοτε, και παραδοσιακα αυτα τα νομισματα πουλιωνται μεταξυ συλλεκτων πολυ κοντα στο μεταλλο τους, με το κουτι τους και τα χαρτια τους.
 Στο εξωτερικο κανουν αρκετα ακριβοτερα, αλλα με ολους τους κινδυνους και τα παρελκομενα μιας πωλησης τετοιας.
 Μιας και στην Ελλαδα ζουμε, η αγορα της Ελλαδας μας αφορα. Κλείσιμο ματιού

Οσο για το Παλλαδιο, τι ειναι τουτο?? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Και ας πουμε οτι το αγοραζεις απο το ebay, αν θες να το πουλησεις, που θα το κανεις?Απορία
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2016, 12:34:09 πμ »

Οσο για το Παλλαδιο, τι ειναι τουτο?? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Και ας πουμε οτι το αγοραζεις απο το ebay, αν θες να το πουλησεις, που θα το κανεις?Απορία

Δεν θα αγοράσεις τίποτα από το ebay (εκτός από ηλεκτρονικά gadgets) γιατί κινδυνεύεις να φας φόλα.
Για παλλάδιο (bars ή και νομίσματα) θα πας εδώ:
https://www.coininvest.com/en/palladium-coins/cook-islands/1-oz-cook-island-palladium/
που έχει ό,τι κυκλοφορεί
https://www.coininvest.com/en/platinum-palladium-bars/
και τα πουλάει με ένα (λογικό σχετικά) premium. Το ίδιο και την πλατίνα.

Ομολογώ ότι έχω μπει στον πειρασμό να του στείλω τα 600τόσα που ζητάει και να πάρω το νόμισμα των νησιών Cook (το μόνο που υπάρχει τώρα σε παλλάδιο), έτσι, μόνο και μόνο για να το πιάσω στα χέρια μου να δω πως είναι (δεν έχω πιάσει ποτέ παλλάδιο - ειδικό βάρος 12,02 ~ περίπου σαν το μολύβι, που είναι στο 11,34).

Αλλά με φρενάρει αυτό ακριβώς που λες, ότι δηλαδή αν ποτέ θελήσω (εγώ ή οι κληρονόμοι μου) να το πουλήσω, δε θα μου δίνουν ούτε 300... (στην Ελλάδα).

Για την πλατίνα, πράματα που ξέρω:

Κάποτε υπήρχε στην Πτολεμαϊδα ένα εργοστάσιο λιπασμάτων (το οποίο είχα επισκεφτεί, πάνε πάνω από 30 χρόνια).
Λεγόταν "ΑΕΒΑΛ", νομίζω ότι σήμαινε "Ανώνυμη Ελληνική Βιομηχανία Αζωτούχων Λιπασμάτων".
Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση (πολύ νέος τότε) η παραγωγική διαδικασία για τα λιπάσματα, την αμμωνία, κλπ.
Και ακόμα μεγαλύτερη μου είχε κάνει το γεγονός ότι στη διαδικασία χρειαζόντουσαν πολύ μεγάλες ποσότητες πλατίνας, η οποία δρούσε σαν καταλύτης σε κάποια αντίδραση που γινόταν μέσα σε κάτι κλιβάνους (ερυθροπυρωμένη ήταν η πλατίνα). Μιλάμε για ΤΟΝΟΥΣ πλατίνας.

Επειδή ρώτησα, ο τύπος που μας έκανε την ξενάγηση μας είπε ότι η πλατίνα (που δεν "φθειρόταν" από την αντίδραση), αξίας δισεκατομμυρίων δραχμών (τότε) δεν "ανήκε" στην ΑΕΒΑΛ. Ανήκε στην Τράπεζα της Ελλάδος, και μάλιστα "μέτραγε" στα συναλλαγματικά αποθέματα της χώρας.

Η πλατίνα αυτή δεν "χανόταν" από τη συμμετοχή της στην αντίδραση. Με τον καιρό όμως "έχανε" την ικανότητα της να είναι αποτελεσματικός καταλύτης (προφανώς βούλωναν οι πόροι της) και την έβγαζαν, την έστελναν σε ένα εργοστάσιο επεξεργασίας πλατίνας (νομίζω στην Ιαπωνία) που την "αναγεννούσε" και την ξανάστλενε πίσω σαν καινούρια.

Σήμερα βέβαια η ΑΕΒΑΛ (όπως και ένα σωρό άλλες βιομηχανίες τέτοιου βεληνεκούς) δεν υπάρχουν...

Αναρωτιέμαι τι να έγιναν αυτοί οι τόνοι πλατίνας, όταν (το 1997) το εργοστάσιο σταμάτησε (οριστικά) να λειτουργεί.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 30, 2016, 12:58:03 πμ »

 Η coininvest, οπως και ολοι οι Ευρωπαιοι μπουλιοναδες, δεν συμφερει για τετοιες αγορες, γιατι βαζουν ΦΠΑ και στην πλατινα και στο Παλλαδιο, οπως ειναι υποχρεωμενοι. (εκτος του οτι εχουν τσουχτερα ταχυδρομικα και συμφερει μονο για μεγαλουτσικες παραγγελιες).
 Το νομισμα 1οz Παλλαδιου των νησιων Κουκ που αναφερεις το επαναγοραζει μεν 610, αλλα το πουλαει 726 , λογω ΦΠΑ.
 Στο ebay δεν τρως φολες, οταν ξερεις απο που να ψωνισεις τι, γνωση που αποκταται μονο μετα απο πολλες  συναλλαγες στα συλλεκτικα νομισματα.
 Αλλα, σε καθε περιπτωση, το προβλημα της διαθεσης του οταν χρειαστει να πουληθει στην Ελλαδα, ειναι μεγαλο.

 Οσο για την πλατινα που νοικιαζε η ΤΤΕ στο εργοστασιο, κατα πασα πιθανοτητα θα την πουλησαν οι εξυπνακηδες της ΤΤΕ οταν πουλησαν, επι Γκαργκανα, ικανο μερος του Ελληνικου χρυσου, οταν η τιμη του ηταν η μιση απο οτι ειναι σημερα... Θυμός Θυμός Θυμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2016, 01:09:07 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:37:53 πμ »

οταν ξερεις απο που να ψωνισεις τι, γνωση που αποκταται μονο μετα απο πολλες συναλλαγες στα συλλεκτικα νομισματα.
Επομένως (συνάγω) ότι θα έχει και μεγάλο κόστος (η απόκτηση γνώσης).
Γι' αυτό εγώ, που ΔΕΝ έχω γνώση, λέω: "Μακριά απ' το ebay για πολύτιμα μέταλλα".


κατα πασα πιθανοτητα θα την πουλησαν οι εξυπνακηδες της ΤΤΕ
Μιλάμε για ΤΟΝΟΥΣ, το επαναλαμβάνω.
Πρέπει να ήταν 24-30 κλίβανοι, και ο καθένας είχε μέγεθος Ι.Χ. αυτοκινήτου (και όχι Smart πάντως).
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 30, 2016, 01:59:22 μμ »

Οι κλίβανοι που είδες δεν πρέπει να είχαν ατόφια πλατίνα. Ο καταλύτης έχει τη μορφή πλέγματος μέσα στο αντιδραστήρα. Χωρίς φυσικά να έχω δει εσωτερικά τους αντιδραστήρες.Ας μην υπερβάλουμε δεν ήταν τόνοι πλατίνας.
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:04:01 μμ »

Ο καταλύτης σε καλύτερη εικόνα. Ο χημικός αντιδραστήρας είναι τεράστιος όχι όμως και ο καταλύτης.Βλέπουμε τη διαδικασία αλλαγής του καταλύτη.
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 30, 2016, 03:33:21 μμ »

Ακόμα πιο συγκεκριμένα κάθε ένας αντιδραστήρας έχει(500 ounces troy) 15 κιλά πλατίνα σε μορφή πλεγμάτων.Δεν νομίζω να προκύπτουν τόνοι θα είχαμε λύσει το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας.Σίγουρα είναι αξιοσέβαστο ποσό.Πόσους αντιδραστήρες παραγωγής αμμωνίας είχε το εργοστάσιο;Συνήθως έχει μια μονάδα αμμωνίας.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 30, 2016, 10:44:23 μμ »

Ακόμα πιο συγκεκριμένα κάθε ένας αντιδραστήρας έχει(500 ounces troy) 15 κιλά πλατίνα σε μορφή πλεγμάτων.Δεν νομίζω να προκύπτουν τόνοι θα είχαμε λύσει το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας.Σίγουρα είναι αξιοσέβαστο ποσό.Πόσους αντιδραστήρες παραγωγής αμμωνίας είχε το εργοστάσιο;Συνήθως έχει μια μονάδα αμμωνίας.
Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσους τέτοιους αντιδραστήρες είχε, είπα, είναι πολλά χρόνια που είχα πάει επίσκεψη. Πάντως δεν ήταν ένας.
Κάπου πρέπει να έχω μια φωτογραφία τραβηγμένη από το φινιστρίνι (πυράντοχο τζάμι) του αντιδραστήρα, που φαίνεται κάτι κόκκινο μέσα. Αλλά είναι δύσκολο να τη βρω, γιατί είναι σε χαρτί (ή slide) βεβαίως.
Οι δικιές σου φωτο είναι από εργοστάσιο στη Φλώριδα.
Για το "τόνοι" μπορεί να κάνω λάθος.
Για το ότι μέτραγε (η πλατίνα) στα συναλλαγματικά αποθέματα, δεν κάνω λάθος, αυτό είχε συζητηθεί ρητά.
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 30, 2016, 11:50:40 μμ »

Τον τελευταιο καιρο εχει φαει απιστευτη σφαλιαρα σε σχεση με τον χρυσο, ειναι τωρα πολυ φτηνοτερη. Αν αυτο αποτελει "ευκαιρια" δεν ξερω, ξερω ομως οτι οποιος αγορασε πλατινενιο νομισμα αντι για χρυσο, πριν 2-3 χρονια, τωρα το εχει σκυλομετανοιωσει.

Όσοι είχαν αγοράσει χρυσό ή ασήμι το 2011-2012 με 1350 και 30 ευρώ/ουγγιά θα πρέπει αναλογικά να το έχουν μετανοιώσει (αν και πιστεύω μεσοπρόθεσμα θα δικαιωθούν). Έτσι είναι οι τιμές των μετάλλων, αυξομειώνονται. Το θέμα είναι να ξέρεις πότε θα αγοράσεις και πότε πουλήσεις.

Για παλλάδιο (bars ή και νομίσματα) θα πας εδώ:
https://www.coininvest.com/en/palladium-coins/cook-islands/1-oz-cook-island-palladium/
που έχει ό,τι κυκλοφορεί
https://www.coininvest.com/en/platinum-palladium-bars/
και τα πουλάει με ένα (λογικό σχετικά) premium. Το ίδιο και την πλατίνα



Υπάρχει και φθηνότερο χωρίς ΦΠΑ για το οποίο όμως δε γνωριζω τίποτα για την αξιοπιστία του https://www.europesilverbullion.com/buy/bullion/
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 01, 2016, 02:38:48 πμ »

Υπάρχει και φθηνότερο χωρίς ΦΠΑ για το οποίο όμως δε γνωριζω τίποτα για την αξιοπιστία του https://www.europesilverbullion.com/buy/bullion/

Πράγματι, είδα ότι νόμισμα 1oz palladium το έχει €642,06 την ίδια ώρα που ο Γερμανός coininvest έχει νόμισμα μιας  ουγγιάς palladium (άλλο όμως) €738,30.
Πολύ μεγάλη διαφορά. 15% πιο πάνω.
Μειονέκτημα του Εγγλέζου είναι ότι σύντομα βγαίνει από την ΕΕ (Απορία) οπότε θα περνάνε τελωνείο?

Την αξιοπιστία του Γερμανού την έχω δοκιμάσει (μια φορά μόνο), και ήταν ΟΚ σε όλα του.
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 01, 2016, 09:28:36 μμ »

Υπάρχει και φθηνότερο χωρίς ΦΠΑ για το οποίο όμως δε γνωριζω τίποτα για την αξιοπιστία του https://www.europesilverbullion.com/buy/bullion/

Πράγματι, είδα ότι νόμισμα 1oz palladium το έχει €642,06 την ίδια ώρα που ο Γερμανός coininvest έχει νόμισμα μιας  ουγγιάς palladium (άλλο όμως) €738,30.
Πολύ μεγάλη διαφορά. 15% πιο πάνω.
Μειονέκτημα του Εγγλέζου είναι ότι σύντομα βγαίνει από την ΕΕ (Απορία) οπότε θα περνάνε τελωνείο?

Την αξιοπιστία του Γερμανού την έχω δοκιμάσει (μια φορά μόνο), και ήταν ΟΚ σε όλα του.

  Πιστεύω θα αργήσει αρκετά να βγει από την ΕΕ, αν τελικά βγει. Το θέμα είναι η πώλησή του όταν θα κρίνεις πως πρέπει, εγώ σε αυτό κολλάω.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 02, 2016, 05:05:55 πμ »

εγώ σε αυτό κολλάω.
Κι εγώ.
Όπως έγραψα, η παλάμη μου με τρώει.
Αλλά κρατιέμαι.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 19, 2018, 02:34:25 μμ »

Σχεδόν δυο χρόνια μετά, το θέμα του ακριβότερου μετάλλου επανέρχεται στην επικαιρότητα:

Τουρκαλάδες μπλέχτηκαν στην ιστορία.

http://www.skai.gr/news/world/article/369235/agura-sullipseis-gi1a-lathreborio-ulik1ou-pou-ax1iopoieitai-se-purinika-opla11/

Το 2016 τα είχαμε πει:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=30016.msg374278#msg374278
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 19, 2018, 05:56:01 μμ »

Σχεδόν δυο χρόνια μετά, το θέμα του ακριβότερου μετάλλου επανέρχεται στην επικαιρότητα:

Τουρκαλάδες μπλέχτηκαν στην ιστορία.

http://www.skai.gr/news/world/article/369235/agura-sullipseis-gi1a-lathreborio-ulik1ou-pou-ax1iopoieitai-se-purinika-opla11/

Το 2016 τα είχαμε πει:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=30016.msg374278#msg374278
Απορώ πως κατασκεύασαν το προστατευτικό περίβλημα για τη ραδιενέργεια που είναι απίστευτα υψηλή ακόμα και για ένα χιλιοστό του γραμμαρίου
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences