Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 09:53:16 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ''ΚΑΥΣΗ* ΑΠΟΘΕΤΩΝ''  (Αναγνώστηκε 8514 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 25, 2016, 01:24:29 μμ »

Ε.Ο.Ν.,αναμνηστική και αεροπορική.
Στις ποσότητες δεν περιλαμβάνονται τα ''Ελληνική διοίκησις'' του Αλβανικου μετώπου-tirage 16.000

http://i.imgur.com/sPBUFBR.jpg
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 25, 2016, 01:28:29 μμ »

Ναυτιλία 1958

http://i.imgur.com/z59ZPFA.jpg
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 25, 2016, 02:15:01 μμ »

H σειρα της ΕΟΝ πωλειται περι τα 200-250 ευρω απο οτι βλεπω σε δημοπρασιες στο ebay. Ο Καραμητσος την ξεκιναει πιο πανω και συνηθως μενει απουλητη. Για ποιο λογο κανω αυτο το σχολιο. Λοιπον, εχουμε περιπου 8500-8700 τεμαχια στις πιο ακριβες αξιες. Απο αυτα, καποια σφραγιστηκαν. Αν ανατρεξουμε στις τιμες καταλογου, η αξια του σφραγισμενου ειναι περιπου το 1/3 της αξιας του ασφραγιστου. Με ενα μπακαλιστικο υπολογισμο, φανταζομαι οτι τα ασφραγιστα θα ναι γυρω στα 3,000 τεμαχια. Αρα για μια σειρα των 200 ευρω ειναι λογικο να υποθετουμε περιπου τοσα τεμαχια και γενικοτερα? Δηλαδη να ισχυει αυτος ο κανονας και σε αλλες σειρες? Αν υπαρχουν παντως 30.000 συλλεκτες εγγεγραμμενοι, τοτε σιγουρα το 90% δε την εχει τη σειρα. Παντως φαινεται αρκετα μικρο το τιραζ σε σχεση με τη συχνοτητα εμφανισης, ειδικα αν υποθεσουμε οτι καποια τεμαχια θα καταστραφηκανε με τα χρονια
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 25, 2016, 02:39:58 μμ »

Είναι φυσιολογικό να μην την έχει,  είσαι 20-25-30 χρονών και αρχίζεις  να συλλέγεις γραμματόσημα γιατί τα βλέπεις και σου αρέσουν και κοιτάς να μαζέψεις  αυτά που κυκλοφορούν γιατί είναι όμορφα και ενδιαφέροντα  και είσαι και ένας απλώς άνθρωπος όπως οι ποιο πολλοί  που σου περισσεύουν  50-70 ευρώ τον μήνα γιατί η ζωή δεν είναι μόνο συλλογές  δεν μπαίνεις κατευθείαν στο όνειρό να μαζέψεις την ΕΟΝ και αρκετές άλλες που έχουν υψηλή τιμή.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 25, 2016, 02:44:41 μμ »

Εκανα απλως μια διαπιστωση, χωρις να κανω κριση πανω σ αυτο. Αν θελεις να κανω κριση, τοτε , για τους μεν 20ρηδες ειναι οπως τα λες, αλλα νομιζω για καποιον που εχει καποιο εισοδημα, τα 200 ευρω δεν ειναι απαγορευτικο ποσο . Η δημοκρατιας παει στο χιλιαρικο (και κατ εμε ειναι υπερεκτιμημενη).
Η ΕΟΝ τουλαχιστον εχει χαμηλο τιραζ (αν βεβαια παρουμε τοις μετρητοις τα επισημα στοιχεια γιατι Ελλαδα ειναι).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 25, 2016, 02:48:56 μμ »

Εκανα απλως μια διαπιστωση, χωρις να κανω κριση πανω σ αυτο. Αν θελεις να κανω κριση, τοτε , για τους μεν 20ρηδες ειναι οπως τα λες, αλλα νομιζω για καποιον που εχει καποιο εισοδημα, τα 200 ευρω δεν ειναι απαγορευτικο ποσο . Η δημοκρατιας παει στο χιλιαρικο (και κατ εμε ειναι υπερεκτιμημενη).
Η ΕΟΝ τουλαχιστον εχει χαμηλο τιραζ (αν βεβαια παρουμε τοις μετρητοις τα επισημα στοιχεια γιατι Ελλαδα ειναι).

Απλώς, ξεκαθάριζε πάντα πως μιλάς για τιμές ασφράγιστου χωρίς σαρνιέρα. Το τονίζω καθώς υπάρχει και το ασφράγιστο με σαρνιέρα, το οποίο είναι κάπως οικονομικότερο καθώς και το σφραγισμένο, το οποίο ειναι κατα πολύ οικονομικότερο και τα οποία αποτελούν και αυτά επιλογές.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 25, 2016, 02:53:51 μμ »

Ε ναι, αν ειναι καποιος να δωσει 100-130 ευρω, ας δωσει καλυτερα 250 να την παρει χωρις σαρνιερα μια και καλη. Αν τη θελει σφραγισμενη οκ, αλλαζει το πραγμα, αν κ ειναι δυσκολη και σε σφραγισμενη να τη βρεις τη σειρα, οι καταλογοι λενε οτι πολλες σειρες αγοραστηκαν απο εμπορους του εξωτερικου και ειχα διαβασει και σε μια φιλοτελεια ενα αντιστοιχο αρθρο, που μαλιστα ελεγε οτι δεν ειναι σιγουροι αν η αγορα το εχει απορροφησει αυτο. Στο ebay τη βλεπω να κινειται πολυ συχνα παντως.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 25, 2016, 03:03:58 μμ »

Α και να συμπληρωσω, ο καταλογος Ελλας που εχω στα χερια μου για τη σειρα του 1958 δινει στις ποσοτητες την τελικη, εχει αφαιρεσει δηλαδη τα αποφρωμενα. Οπως και για την ΕΟΝ
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 25, 2016, 03:21:52 μμ »

Για κάποιον που έχει οικογένεια και παίρνει 1500 και είναι απαγορευτικό και δεν είναι , εάν καπνίζεις για ένα μήνα καπνίζεις το δάχτυλο σου και τελειώνει . Πέρα από την πλάκα όσες σειρές από αυτές μπορείς να αγοράσεις  lux EON  Αεροπορικά , Τοπία , Ιπτάμενος Ερμής , Νέες Χώρες και άλλες πολλές και μερικές φόρες πάνω από μια φορά λόγο ποικιλιών –τύπων νιώθεις – νιώθω για να μην χρησιμοποιούμαι  ακατάλληλες λέξεις  έκσταση ρίγος .
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 25, 2016, 03:25:08 μμ »

Η δική μου πείρα λέει πως αυτός που δεν διαθέτει τα 250 για ασφράγιστο χωρίς σαρνιερα, δεν θα διαθέσει τελικά ούτε τα 130 για ασφράγιστο με σαρνιέρα, μιας και ανέφερες τα νούμερα αυτά, αυτά όμως είναι κουβέντες που δεν καταλήγουν κάπου.
Δεν σχολιάζω και δεν κρίνω επί αυτών, απλώς συμπληρώνω τα γραφόμενα σου για να μην βγούν λάθος συμπεράσματα απο άπειρους συλλέκτες που διαβάζουν. Αναφέρομαι σε αυτό καθαρά και μόνο διότι παραπάνω έγραψες πως η Δημοκρατίας πάει στο χιλιάρικο. Εννοείς πως πάει στο χιλιάρικο ως ασφράγιστη χωρίς σαρνιέρα, πρέπει να το ξεκαθαρίζεις. Σίγουρα ακούγεται απαγορευτική τιμή για τους περισσότερους, τα 300 όμως της ασφράγιστης με σαρνιέρα δεν είναι το ίδιο. Ως σφραγισμένη δε, πάει πολύ πολύ κάτω.
Τα ίδια ισχύουν και για τις 2-3 ακόμα σοβαρές ελληνικές σειρές, Ολυμπιάδα 1896, Εκστρατείας κλπ.
Ακόμα και ως σφραγισμένες, στην φτηνότερη τους δλδ μορφή, οι σειρές αυτές για πολλούς είναι άπιαστες, σίγουρα. Καλό είναι να αναφέρουμε όλες τις επιλογές που υπάρχουν, και ας κρίνει ο καθένας ανά περίπτωση τί θα επιλέξει.

Είμαι λιγάκι "ευαίσθητος" με το συγκεκριμένο θέμα διότι είμαι απόλυτα πεπεισμένος για το ότι, το να έχει μια καλή σειρά, έστω σφραγισμένη κάποιος, είναι πολύ καλύτερο απο το ... να μην την έχει καθόλου.
Πόσοι λές απο αυτούς που ονειρεύονται ασφράγιστες χωρίς σαρνιέρα ολυμπιάδες 1896, Εκστρατείας, Δημοκρατίες και ΕΟΝ, θα καταφέρουν πράγματι να τις αποκτήσουν; Ούτε ο ένας στους 100 σου λέω.
Αυτό λέει η πραγματικότητα, καθώς δωρεάν είναι μόνο τα όνειρα.

Υ.Γ. LHH, με συγχωρείς για τα off-topic.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2016, 04:05:42 μμ από Helios » Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 25, 2016, 03:44:18 μμ »

Τα 250 ευρω αν καποιος εχει υπομονη (εγω πχ ειμαι απο τα ατομα που δεν εχω), μπορει καποιος σε 2-3 μηνες να τα διαθεσει, δε το θεωρω τρελο ποσο. Μια φορα θα την παρει τη σειρα. Γιατι να την παρει με σαρνιερα και να μη την παρει lux να τη χαιρεται. Στη δημοκρατιας ανοιγει η ψαλιδα συμφωνω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 11:32:26 πμ »

Αν κάποιος μαζεύει ασφράγιστα και θέλει όλη η συλλογή να είναι έτσι, θα μαζέψει σιγά σιγά τα λεφτά (2-3-6-12 μήνες). Θα τα βάλει στην άκρη και την κατάλληλη στιγμή, μόλις δει δημοπρασία σε καλή τιμή και πιστεύει οτι ήρθε η ώρα, θα τα πάρει.

Απλά θέλει χρόνο και υπομονή. Μια καλή συλλογή θέλει χρόνιαααααα ή πολλα λεφτά (πάει και δίνει 10κ και την αγοράζει έτοιμη απο μαγαζί).
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 08:00:42 μμ »

Το 10κ τι είναι;  Kατοστάρικα .
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 09:02:22 μμ »

10.000
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences