Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:31:11 πμ
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 95655 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #225 στις: Αύγουστος 26, 2016, 03:53:05 μμ »

Μιας και εχουμε καιρο για αναγνωρισεις να βαλω και ενα διλεπτο. Ειναι πεπεισμενος πως ειναι 62-67 αλλα καλο ειναι να παρω και μια δευτερη γνωμη.




Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #226 στις: Αύγουστος 29, 2016, 12:33:45 μμ »

Ειναι πεπεισμενος πως ειναι 62-67 

και παρέμεινε έτσι Σαρκασμός
βοηθάει πάντα και η σφραγίδα,αθηναίκη τύπου ''1'' που αποκλειει τις μετά το 1871 εκδόσεις...
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #227 στις: Αύγουστος 29, 2016, 08:46:32 μμ »

Καλησπέρα σε όλους

Διαβάζω πάντα τα ενδιαφέροντα σχόλια που αναγράφονται και σας συγχαίρω όλους .

Θα ήθελα και εγω να ανεβάσω ένα γραμματόσημο και θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα.

Ομολογώ ότι ο διαχωρισμός των επιμελημένων με άλλες σειρές   είναι αρκετά σύνθετος και για μένα  , το συγκεκριμένο δε ξέρω εαν είναι επιμελημένο ή ανοικει στη 62-67 .
Έχει λίγο πρασινωπό χρώμα ενώ οι αριθμοί ελέγχου επίσης μου μοιάζουν με των συνεχών εκδόσεων
 . 


Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #228 στις: Αύγουστος 29, 2016, 08:53:13 μμ »

LHH εκεινη η φωτεινη κουκιδα τη βλεπεις για λεπτυνση μικρη?
Οσο για το δεκαλεπτο, σα να μου φαινεται οτι εχει περιγυρο, αν δε κανω λαθος..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #229 στις: Αύγουστος 29, 2016, 09:01:32 μμ »


... οι αριθμοί ελέγχου επίσης μου μοιάζουν με των συνεχών εκδόσεων
 

Ά Αθηνών 1861-1862, ΑΕ τυπικός των προσωρινών τραβηγμάτων.
Καταγράφηκε

Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #230 στις: Αύγουστος 29, 2016, 11:27:17 μμ »

Helios τι εννοείς ως Α Αθηνών 61-62 ? 
Τις επιμελημένες προσωρινές εκτυπώσεις του Μαΐου ή μήπως τα πρώτα τραβήγματα των συνεχών εκδόσεων που έχουν πιο έντονο ανάγλυφο και είναι πιο άρτιες ?



 
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #231 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:09:11 πμ »

Helios τι εννοείς ως Α Αθηνών 61-62 ? 
Τις επιμελημένες προσωρινές εκτυπώσεις του Μαΐου ή μήπως τα πρώτα τραβήγματα των συνεχών εκδόσεων που έχουν πιο έντονο ανάγλυφο και είναι πιο άρτιες ?

Γράφοντας Ά Αθηνών εννοώ τις πρώτες εκτυπώσεις ΜΚΕ που έγιναν στην Αθήνα.
Τα τραβήγματα εκείνα ξεκίνησαν με την άφιξη των πλακών απο το Παρίσι και συνεχίστηκαν μέχρι τον Απρίλιο του 1862. Τα γραμ/μα των εκτυπώσεων εκείνων ποικίλουν απο ισχυρώς κακέκτυπα έως και αρκετά επιμελημένα, η προσπάθεια όμως απόλυτης διάκρισης μεταξύ των δύο αυτών υπο-ομάδων είναι αρκετά ασαφής και συχνά παραπλανητική αφού είναι συχνό φαινόμενο το να βρίσκουμε χαρακτηριστικά και των δύο υπο-ομάδων σε αρκετά αντίτυπα ακόμα και του ίδιου φύλλου.
Τα τραβήγματα που εσύ αναφέρεις (Μαΐος 1862 & πρώτα τραβήγματα Συνεχών εκδόσεων είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα) είναι τα αμέσως επόμενα που ακολούθησαν. Το γραμματόσημο σου ανήκει σε εκτύπωση που βεβαιότατα προηγείται εκείνων.
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #232 στις: Αύγουστος 30, 2016, 01:01:08 μμ »

midili
o heretic σωστα διακρίνει ίχνη λευκού περίγυρου πίσω από το κεφάλι και το σβέρκο και βεβαίως ο helios προσφέρει μια εμπεριστατωμένη γνώμη-όπως πάντα Σαρκασμός- πάνω στο γραμμ.
Εγώ να προσθέσω,να παρατηρησεις,βάζοντας μπροστά σε φως,το γραμμ.στο πλάι,για  το αν τα μάγουλα,το τρίγωνο του λαιμου,και γενικότερα τα λευκα μέρη του γραμμ προεξέχουν,έχοντας το λεγόμενο ''ανάγλυφο''-που κατζαμ τόπικ έκανε ο salonico Χαμόγελο
Αν διαπιστώσεις ότι έχει ανάγλυφο έστω και αμυδρό τότε Β'προσωρινή,αν όχι Α΄
Η γνώμη μου είναι ότι ανήκει στη β',διακρίνω από τη φωτο ότι έχει ανάγλυφο
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #233 στις: Αύγουστος 30, 2016, 03:52:59 μμ »

Εγώ είμαι μάλλον πολύ κοντά στο να σταματήσω εντελώς να ασχολούμαι με την διάκριση μεταξύ "κακέκτυπων" και "επιμελημένων" προσωρινών καθώς αυτή είναι μάλλον προβληματική.
Τις πρόαλλες διάβαζα ένα βιβλίο του Basel, πρότεινε μάλλον το ίδιο, παραδεχόμενος το "προβληματικό" της υπόθεσης.
Ο Hellas βρίσκεται στον σωστότερο ίσως δρόμο, αφού, αν και καλώς αναφέρει για "πρώτα ανεπιτυχή τραβήγματα που σταδιακά εξελίσσονται σε επιμελημένα", τουλάχιστον προτείνει το ίδιο νούμερο για τα "κακέκτυπα" και τα "επιμελημένα" προσωρινά, κάνοντας την διάκριση με Ι ή ΙΙ. Ο Τσεριώτης σε μια κριτική του ενός άρθρου του Basel είχα διαβάσει πως πίστευε ως περισσότερο πιθανή την λογική του Φωτιάδη, ο οποίος θεωρούσε πως "κακέκτυπα" και "επιμελημένα" έγιναν όλα με την "σκληρή", σε αντίθεση με τις εικασίες σύμφωνα με τις οποίες τα επιμελημένα έγιναν με την "μαλακή".
Tην άλλη "προβληματική" περίπτωση, αυτής του "Μαΐου 1862", ο Hellas την έχει συμπεριλάβει στα νούμερα των Συνεχών εκδόσεων, δίνοντας της την πραγματική της διάσταση ως "πρώτα τραβήγματα των Συνεχών" και υπο-κατατάσσοντας την μέσα στην '62-'67 με κεφαλαίο Α, πολύ σοφότερο κατ εμέ απο την λογική του Βλαστού και του Ερμή που, ακολουθώντας τις παλιές μελέτες, συνέχισαν να κατατάσσουν τα πάντα δίδοντας τους διαφορετικά νούμερα...
Καταγράφηκε

Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #234 στις: Αύγουστος 30, 2016, 10:57:07 μμ »

Σας ευχαριστώ και τους τρεις σας .

Απόψε έλεγξα το 10 λεπτό για το θέμα του ανάγλυφου. Πράγματι έχει και στο μάγουλο και στο λαιμό ανάγλυφο , για να το δω καθαρά χρησιμοποιησα φακό 30x  Αναποφασιστικότητα .
Σύμφωνα με αυτό που ανέφερε και ο LHH θα πρέπει να είναι  Β έκδοση προσωρινή.
Η επισήμανση σας αυτή για το ανάγλυφο με βοήθησε αρκετά , σε κάποια άλλα επιμελημένα (Β έκδοση)  που έχω το ανάγλυφο είναι λιγότερο ορατό.
Όμως κάπου θα συμφωνήσω και με τον Helios, οτι δηλαδή και οι δυο εκδόσεις έχουν κοινά χαρακτηριστικά . Για παράδειγμα έχω κάποια κακέκτυπα (Α έκδοση ) που και σε αυτά διακρίνω κάποιο ελαφρύ ανάγλυφο.
Δε ξέρω εάν πέρα από τους αριθμούς ελέγχου , το ανάγλυφο και το λευκό περίγυρο/κηλίδες  υπάρχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό τους γνώρισμα.

@ Heretic77 . Την κουκκίδα την έλεγξα από όλες τις μεριές και στο φως και δεν είναι λέπτυνση  Σαρκασμός

Καταγράφηκε
nikos67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #235 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:37:13 πμ »

Παιδια μια βοηθεια και γι αυτες τις κεφαλές θα ηταν ευπροσδεκτη.
Μονο το 20λεπτο εχει Α.Ε.

http://www.mediafire.com/view/m4056dtb9vs8hyo/img593.jpg
http://www.mediafire.com/view/nuy1lm6wvbjvoj1/img621.jpg
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #236 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:47:28 πμ »

Τα κομματια εκτος του 20λεπτου του μπλε ειναι ολα 80-86. Ισως το πρωτο πρασινο να ειναι το βαθυ πρασινο, ισως ομως.  Μ αρεσει το δεκαλεπτο με τη σφραγιδα ΠΥΡΓΟΣ. Παλι ισως το δεκαλεπτο στη 2η σειρα στο 2ο λινκ να ειναι το κοκκινο πορτοκαλι. Απο φωτογραφια αυτο δεν ειναι ευκολο να φανει, μονο απο συγκριση με αλλα κομματια. Δυστυχως το συγκεκριμενο ειναι ελατωμματικο στο κατω περιθωριο.
Απο εκει και περα βγαλε μια φωτο ολα τα 20λεπτα στην πισω οψη. Οι ειδικοτεροι εδω σιγουρα θα τα αναγνωρισουν , παντως με μια πρωτη ματια, οι υποψηφιες εκδοσεις ειναι οι 71-72, οι 72-76 κι 68-69.  Και σιγουρα θελει πιο κοντινες φωτο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #237 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:55:48 πμ »

midili
o helios ανοίγει μια τεράστια κουβέντα,η οποία βρίσκεται στα σπάργανα ακόμα,και πιστεύω θα μας απασχολήσει,ξεκινώντας από τους κορυφαίους σύγχρονούς μελετητές,Καλλιγάς,Τσεριώτης,Ανδρεάδης,Παπαθανασίου και ξένους και άλλους που μου διαφεύουν τώρα,γιατί εδώ μιλάμε για τη δεύτερη κατάργηση έκδοσης μετά την ''Μάιος 1862'',των τελευταίων 100 χρόνων μελέτης επι των ΜΚΕ!

nikos67
o heretic σου τα γράφει όπως είναι ,εγώ να συμπληρώσω ότι μη κάνεις το κόπο για νέες φωτο,όσο αφορά τα 20λ, είναι δικτυωτά 1872-75,λόγω εμφάνισης,χρώματος,και σφραγίδας
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 31, 2016, 12:17:24 μμ »

Εγώ είμαι μάλλον πολύ κοντά στο να σταματήσω εντελώς να ασχολούμαι με την διάκριση μεταξύ "κακέκτυπων" και "επιμελημένων" προσωρινών καθώς αυτή είναι μάλλον προβληματική.
Τις πρόαλλες διάβαζα ένα βιβλίο του Basel, πρότεινε μάλλον το ίδιο, παραδεχόμενος το "προβληματικό" της υπόθεσης.
Ο Hellas βρίσκεται στον σωστότερο ίσως δρόμο, αφού, αν και καλώς αναφέρει για "πρώτα ανεπιτυχή τραβήγματα που σταδιακά εξελίσσονται σε επιμελημένα", τουλάχιστον προτείνει το ίδιο νούμερο για τα "κακέκτυπα" και τα "επιμελημένα" προσωρινά, κάνοντας την διάκριση με Ι ή ΙΙ. Ο Τσεριώτης σε μια κριτική του ενός άρθρου του Basel είχα διαβάσει πως πίστευε ως περισσότερο πιθανή την λογική του Φωτιάδη, ο οποίος θεωρούσε πως "κακέκτυπα" και "επιμελημένα" έγιναν όλα με την "σκληρή", σε αντίθεση με τις εικασίες σύμφωνα με τις οποίες τα επιμελημένα έγιναν με την "μαλακή".
Tην άλλη "προβληματική" περίπτωση, αυτής του "Μαΐου 1862", ο Hellas την έχει συμπεριλάβει στα νούμερα των Συνεχών εκδόσεων, δίνοντας της την πραγματική της διάσταση ως "πρώτα τραβήγματα των Συνεχών" και υπο-κατατάσσοντας την μέσα στην '62-'67 με κεφαλαίο Α, πολύ σοφότερο κατ εμέ απο την λογική του Βλαστού και του Ερμή που, ακολουθώντας τις παλιές μελέτες, συνέχισαν να κατατάσσουν τα πάντα δίδοντας τους διαφορετικά νούμερα...

midili
o helios ανοίγει μια τεράστια κουβέντα,η οποία βρίσκεται στα σπάργανα ακόμα,και πιστεύω θα μας απασχολήσει,ξεκινώντας από τους κορυφαίους σύγχρονούς μελετητές,Καλλιγάς,Τσεριώτης,Ανδρεάδης,Παπαθανασίου και ξένους και άλλους που μου διαφεύουν τώρα,γιατί εδώ μιλάμε για τη δεύτερη κατάργηση έκδοσης μετά την ''Μάιος 1862'',των τελευταίων 100 χρόνων μελέτης επι των ΜΚΕ!

LHΗ, ίσως η αλήθεια να βρίσκεται περισσότερο κοντά στις άποψεις κάποιων γνωστών μελετητών που υποστηρίζουν πως ναί μεν κατά την πρόοδο των τραβηγμάτων της Α' περιόδου Αθηνών ξεκίνησε για πρώτη φορά κάποια στιγμή να χρησιμοποιείται κάποιο υπόστρωμα (underlay) πάνω απο τα φύλλα της εκτομής που μέχρι τότε χρησιμοποιούνταν μόνη της, χωρίς υπόστρωμα, το υπόστρωμα όμως εκείνο ενδέχεται την πρώτη εκείνη φορά που έγινε χρήση του να μην ήταν πίλημα (δλδ τσόχα) αφού, εαν ήταν, θα γινόταν αιτία δημιουργίας ανάγλυφου των λευκών μερών, ανάγλυφο όμως που στην πράξη δεν φαίνεται να παρατηρείται στα λεγόμενα επιμελημένα τραβήγματα της πρώτης αθηναικής περιόδου είτε, ακόμα και εαν παρατηρείται, είναι τόσο αμυδρό που πρακτικά κρίνεται ως ανύπαρκτο. (Ισως ρόλο σε αυτό να έχουν παίξει και τα καταστροφικά πλυσίματα τωN γραμ/μων. Οπως προτείνεις στην επικοινωνία μας, η μελέτη αντιτύπων επί φακέλων θα είναι βαρύνουσας σημασίας).
Ενδέχεται λοιπόν να έγινε χρήση κάποιου είδους υποστρώματος παχύτερου των φύλλων της εκτομής, όχι όμως τόσο παχύ που θα επέτρεπε την δημιουργία ανάγλυφου.  
(Οι απόψεις αυτές έρχονται σε συμφωνία με την υπόλοιπη θεωρία που λέει πως τον Μαϊο του 1862 ξεκίνησε για πρώτη φορά η χρήση υποστρώματος τσόχας (πιλήματος), άποψη που έχει εξηγήσει υπέροχα την ξαφνική εμφάνιση έντονου ανάγλυφου των λευκών μερών των γραμματοσήμων εκείνων).
Παραπέμπω στο βιβλίο του Basel για το 10λεπτο, οπου ο μελετητής προσπαθώντας να βγάλει άκρη κάνει τις παρατηρήσεις του και μέσα απο την εξέταση αρκετών αντιτύπων αναλύει τις σκέψεις του επάνω στον μάλλον προβληματικό χαρακτήρα της προσπάθειας διάκρισης "κακέκτυπων" και "επιμελημένων" γραμματοσήμων Α' Αθηνών.

Το δικό μου ερώτημα είναι το εξής:
Εαν υποθέσουμε λοιπόν πως τα λεγόμενα "επιμελημένα" τραβήγματα των προσωρινών τύπων έγιναν μεν υπό την χρήση κάποιου υπόστρωματος, μπήκε δλδ κάτι πάνω απο τα φύλλα της εκτομής που όμως δεν ήταν πίλημα αλλα κάτι άλλο, τότε η μέθοδος θα χαρακτηριστεί  "μαλακή" ή "σκληρή";
Η μήπως θα μιλάμε ουσιαστικά για έναν συνδυασμό  "μαλακής" / "σκληρής" μεθόδου;

Είναι βέβαιο πως κάποιοι απο τους μελετητές που ανέφερες θα έχουν να πούν πολλά ειδικά επί αυτών που τώρα συζητάμε, και μάλλον τα έχουν ήδη πεί, δεν έχω όμως ακόμα καταφέρει να έχω πρόσβαση με κάποιο τρόπο στις εργασίες τους.
Τα πράγματα για εμένα απο την Κρήτη έχε υπόψιν πως είναι πολύ δυσκολότερα και συχνότατα τελείως απαγορευτικά.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2016, 12:27:25 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 31, 2016, 12:41:26 μμ »

...ή θα μπορούσαν όλα τα γραμμ.της έκδοσης 'επιμελημένα'' να είναι δοκίμια χρήσης πιλήματος,και κάνοντας ένα μικρο διάγραμμα θα ήταν κάπως έτσι:

παρίσι-ανευ
1861 κακεκτυπα-ανευ
1861/2-μικρού πάχους
1862 Α-παχύ
1862/1870-προοδευτικά ελαττούμενο
1870-ανευ
1871/86-σχεδον εκμηδενισμένου πάχους*

παρισι1876-ανευ

*θέλει κουβέντα

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences