Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:28:07 πμ
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 95715 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 21, 2016, 01:18:09 μμ »

Μιας και εγινε ο λογος για το μονολεπτο, να πουμε οτι το ακριβοτερο μονολεπτο ειναι το κακεκτυπο προσωρινο, με τιμη καποιες χιλιαδες ευρω, απο οτι το εχω δει σε δημοπρασιες.Νομιζω κιολας οτι δεν εχει τιμη στον καταλογο, τουλαχιστον στο δικο μου του 2010 δεν εχει.

Θα έλεγα ότι είναι ,ας μου επιτραπεί η φράση,καινούργιο ''φρούτο'',με την έννοια ότι γίνεται αναφορά σαν ξεχωριστή αξία και ταξινόμηση τα τελευταία 10-15 χρόνια*...πριν υπήρχε αναφορά σαν επιμελημένο με πιο κακη εκτύπωση,δεν υπήρχε βεβαίως στους καταλόγους και περιγραφόταν σαν 1λ επιμελημένο σοκολατί νο.14γ

*έχει παίξει ρόλο σίγουρα ο Τσεριώτης και στη συνέχεια ο Καραμήτσος,όπως σε όλο τον αναθεωρητισμό των ΜΚΕ τα τελευταία χρόνια
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 21, 2016, 01:36:58 μμ »

Δικαιως κατα τη γνωμη σου?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 21, 2016, 01:38:35 μμ »

Επισης, απο οσο διαβαζω, ο διαχωρισμος κακεκτυπο/επιμελημενο δε γινεται τοσο απο τα εκτυπωτικα αποτελεσματα οσο απο τον τροπο εκτυπωσης. Δηλαδη τη σκληρη ή τη μαλακη μεθοδο. Αυτο το μονολεπτο ειναι σκληρης μεθοδου γραμματοσημο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 21, 2016, 09:56:03 μμ »

Προφανώς,για να το σοβαρέψω από πλευράς μου,ο μελετητής πήρε στα χέρια του αυτό το πανακριβο και σπάνιο γραμμ.και το εξέτασε.
Το συμπέρασμά του θα είναι ότι δεν θα διαπίστωσε κανένα ίχνος ανάγλυφου και σε συνδυασμό με την κακέκτυπη εμφάνισή του τόλμησε να πάει κόντρα στα μέχρι τότε φιλοτελικά δεδομένα και να κάνει καινούργια αρίθμηση,κατάταξη,θεωρία,ιστορική διάσταση.
Μα εννοέιτε αγαπητέ heretic η κατάταξή του έγινε στα κακέκτυπα 1861 σκληρής εκτυπωτικής μεθόδου,χωρίς πίλημα,σαν συνέπεια χωρίς ανάγλυφο και ''τρομώδη'' εμφάνιση γιατί είχε τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

Σου εύχομαι ακόμα, να σου γίνει repetition,στο επόμενο ebay deal να έχει μέσα και ένα τέτοιο  Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 21, 2016, 10:02:29 μμ »

Ευχαριστω παρα πολυ φιλε Πανο, παντως για να γινει τετοιο repetition που λες θα πρεπει να συμβουν πραγματα και θαματα. Αλλωστε χρηματικα αν το παρεις, ακομα και το επιμελημενο μονολεπτο το βλεπω ασφραγιστο συνεχως σε δημοπρασιες, και αν υπολογισεις και το οτι δεν ειναι αρτιο, δεν εκανα κ τιποτα σπουδαιο. Οκ ειναι δυσκολο γραμματοσημο, ομορφο αλλα η αγορα ειναι αμειλικτη. Για να εχει σημαντικη τιμη κατι (πχ πανω απο 100 ευρω) πρεπει να ναι αρτιο ή να ναι πολυ σπανιο. Η κατασταση δυστυχως ειναι το αλφα και το ωμεγα για την τιμη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 21, 2016, 10:05:28 μμ »

Οι κατάλογοι δεν είναι μελέτες, οι κατάλογοι ακολουθούν αυτά που οι μελέτες δημοσιεύουν.
Επικράτησε να πιστεύεται πως μονόλεπτα με την σκληρή μέθοδο στα τέλη του 1861 δεν τυπώθηκαν καθώς τα παρισινά επαρκούσαν για να καλύψουν την μειωμένη ζήτηση για την αξία αυτήν και πως τα πρώτα μονόλεπτα που τυπώθηκαν στην Αθήνα τυπώθηκαν με την μαλακή μέθοδο, τα λεγόμενα προσωρινά "επιμελημένα". Το ίδιο πιστεύεται απο κάποιους και για την αξία των 40 λεπτών, γιαυτό και σε αρκετές μελέτες και καταλόγους δεν αναφέρονται "κακέκτυπα" μονόλεπτα και σαραντάλεπτα. Θεωρήθηκε πως τα όποια κακέκτυπα αντίτυπα αυτών αποτελούν απλά τα αποτυχημένα αντίτυπα των επιμελημένων τραβηγμάτων.
Στους καταλόγους ελληνικών γραμματοσήμων -των οποίων την εξέλιξη για πολλές δεκαετίες επάνω στα θέματα αυτά παρακολουθώ ακριβώς για τους λόγους αυτούς, επειδή σε αυτούς παρουσιάζεται ανά εποχή ποικιλία απόψεων για τα θέματα αυτά, κάτι που βρίσκω ενδιαφέρον απο ιστορικής πλευράς- ακολουθήθηκαν και ακολουθούνται τα συμπεράσματα των μελετητών της κάθε εποχής, συμπεράσματα που πολλές φορές μπορεί και να συγκρούονταν/συγκρούονται μεταξύ τους.
Οι απόψεις πάντα εξελίσσονταν καθώς η μελέτη προχωρούσε και ανακαλύπτονταν καινούρια πράγματα. Αυτό συμβαίνει μέχρι και σήμερα και θα συνεχίσει να συμβαίνει. Λογικές και παγιωμένες αντιλήψεις και θεωρίες του παρελθόντος αναθεωρούνται και εξαφανίζονται, άλλες πάλι φορές είναι οι ξεχασμένες αντιλήψεις του παρελθόντος που επιστρέφουν, αφού καταφέρουν να απαντήσουν αρκετά ικανοποιητικά τα νέα ερωτήματα που συνεχώς προκύπτουν.
Κάθε συλλέκτης και μελετητής, είτε ακολουθεί πιστά μια κατάταξη και αρίθμηση του καταλόγου της αρεσκείας του, είτε κατατάσσει με βάση την προσωπική του άποψη, όπως αυτή διαμορφώνεται απο την γνώση που κατέχει, είτε κάνει μια μίξη, ακολουθώντας σε άλλα τον κατάλογο και σε κάποια άλλα την δική του μέθοδο.
Προσωπικά, θεωρώ πως η κατάταξη κατα "εκδόσεις" που (δικαιολογημένα) ακολούθησαν όλοι οι κατάλογοι είναι εκ φύσεως προβληματική, αφού όταν μιλάμε για ΜΚΕ Αθηνών δεν μιλάμε κυριολεκτικά για εκδόσεις γραμ/μων όπως τις ξέρουμε σήμερα αλλα για τραβήγματα αξιών με μόνο μπούσουλα τις εκάστοτε ταχυδρομικές ανάγκες και χωρίς κανέναν αρχικό σχεδιασμό.
Οι κατάλογοι, στην προσπάθεια τους να βάλουν μια κάποια τάξη στο χάος, να κάνουν το "βαρύ" αυτό θέμα της ΜΚΕ κάπως περισσότερο βατό και να σπρώξουν τον συλλέκτη να νιώσει πως έχει αποκτήσει έλεγχο της κατάστασης ακολούθησαν και οι ίδιοι και τελικώς "επέβαλαν" με την εξάπλωση τους απλοποιητικές λογικές και τάσεις κατατάσσοντας κατα εκδόσεις, βάζοντας "σύνορα" εκεί που στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν, ακολουθώντας τις μελέτες που κατάφεραν να βρούν κάποια κοινά ή παρεμφερή χαρακτηριστικά των γραμ/μων ανά εποχή (στο χαρτί, στους ΑΕ, στην εκτύπωση κλπ) και να ομαδοποιήσουν κατα κάποιο τρόπο -έστω και μερικώς ή και με προβληματικό και ελλειπή κάποιες φορές τρόπο- τις αξίες στις γνωστές "εκδόσεις" που επικράτησαν να αναφέρονται, "κόβοντας" και "ραβοντας", ανάλογα τις απόψεις των μελετητών, πολλές φορές ανάλογα και με τις τάσεις ή και τις μόδες κάθε εποχής.

Αν και ως άνθρωπος των καιρών μας κατατάσσω και εγώ βάσει της λογικής που επικράτησε, βάσει δλδ της λογικής των εκδόσεων και ακολουθώντας τους καταλόγους, η πραγματική προσωπική μου άποψη είναι πως η παλαιότερη και περισσότερο "ξερή" όλων απο τις λογικές κατάταξης, αυτή της κατάταξης ανά αξία και της παρακολούθησης της εξέλιξης των γραμ/μων μιας αξίας μέσω των μεθόδων εκτύπωσης που ακολουθήθηκαν ανά τους καιρούς μέσα στην περιόδο των εκτυπώσεων είναι η λογική που μάλλον ταιριάζει περισσότερο στο τρομερά περίπλοκο θέμα των γραμ/μων της ΜΚΕ και της κατάταξης αυτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2016, 10:23:52 μμ από Helios » Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 21, 2016, 10:19:46 μμ »

Το θεμα εδω ομως αγαπητοι φιλοι δεν ειναι μονο θεωρητικο και ιστορικο, οπως πολυ ωραια εθεσε το πλαισιο ο Helios, αλλα το οτι το κακεκτυπο τιμολογειται καποια χιλιαρικα , ενω το αλλο σημαντικα φθηνοτερα. Αρα ο διαχωρισμος αυτος μαντεψτε ποιους συμφερει. Αν ηταν ενιαια η τιμολογηση, προφανως τα 'κακεκτυπα' κομματια θα τιμολογουνταν ενιαια με τα αλλα. Ομως τωρα δημιουργηθηκε σπανιοτητα, σωστο η λαθος αυτο ειναι αλλο θεμα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 21, 2016, 10:41:44 μμ »

Αυτά όλα τα έχουμε ξαναπεί χίλιες φορές. Λόγω της φύσης του θέματος, η ανάλυση μπορεί να πάει μέχρι τελικής πτώσεως. Οι μελετητές θα συνεχίσουν να αναλύουν μέχρι τέλους διότι αυτή είναι η δουλειά τους, να αναλύουν. Οι κατάλογοι θα συνεχίσουν να τιμολογούν τις αναγνωρίσιμες ποικιλίες διότι αυτή είναι η δουλειά τους, να τιμολογούν. Κάθε συλλέκτης θα αναλύει μέχρι εκεί που μπορεί να αναλύσει και θα αγοράζει μέχρι εκεί που ξέρει, καταλαβαίνει, επιθυμεί και πληρώνει. Ξέρω συλλέκτες που έχουν μια παρισινή σειρά και θεωρούν τον εαυτό τους πλήρη, αδιαφορώντας πλήρως για την περαιτέρω ανάλυση των καταλόγων. Άλλοι, θεωρούν κάθε αντίτυπο ΜΚΕ διαφορετικό απο τα άλλα και μοναδικό και μαζεύουν χιλιάδες γραμ/μα, θεωρώντας τους καταλόγους εντελώς ανεπαρκείς στις αναφορές τους. Κανένας τους δεν είναι σωστός και κανένας τους δεν είναι λάθος. Έχει να κάνει με το πως το προσεγγίζει ο καθένας. Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και προχωράει όσο του επιτρέπουν οι γνώσεις και η τσέπη του. Όποιος δεν μπορεί να συμβιβαστεί με τις λογικές που επικρατούν στα χόμπυ αυτά και τον χαλάνε πολύ έχει πάντοτε την επιλογή να σταματήσει να ασχολείται με τα χόμπυ αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2016, 11:31:08 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:47:17 πμ »

Heretic
το γραμμ.σου έχει λέπτυνση?Γιατί εκτός από την μικρή,αλλά σοβορή τσάκιση κάτω και ότι είναι πλυμένο,δεν βλέπω κάτι άλλο,ίσα,ίσα,και άψογη εμφάνιση έχει και F περιθώρια,και μιλάμε για τιμή καταλόγου,300,400 ευρώ?
helios
γνωρίζεις ότι κάποιοι συλλέκτες στα πολύ παλιά χρόνια κάνανε συλλογές βάση χρώματος?
Π.χ. συλλογή μπλε γραμμ.και κολλάγανε με τη σαρνιέρα στα φύλλα τους ,20λ μκε,20c.Ναπολεόν,20c.epaulettes βελγικο,κοκ,και έτσι πήγαιναν σε όλα τα χρώματα...
Γράφω το παραπάνω με αφορμή την άποψή σου περι συγκέντρωσης ανα αξία όλες τις εκδόσεις τους και ακολουθώντας την εξέλιξη.
Δεν το βλέπω και δύσκολο,εξάλλου αυτό ακριβώς κάνω και εγώ στη συλλογή plate flaw που χτίζω,σιγά,σιγά,η κάθε αξία μόνη της, με ανάδειξη ανα τις εκδόσεις του σφάλματος που φέρει...
Βέβαια στο άλλο άλμπουμ με τις ΜΚΕ ακολουθώ την πεπατημένη,έστω στην αναθεωρημένη άποψη των Τσεριώτη/Καραμήτσου...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 22, 2016, 12:50:37 μμ »

Σε διαφανεια το γραμματοσημο. Παντως στον Καραμητσο εχει αρκετα mng που τα ξεκιναει 100 ευρω (αρα συν 20 η προμηθεια), ομως δε τα χτυπαει κανεις. Καποια εχουν χειροτερα περιθωρια απο το δικο μου, αλλα δεν αναφερουν ελαττωματα. Ενα με λεπτυνση πηγε στα 45 τελικη τιμη. Στον Ελλας εχει καταλογο 850, εξωπραγματικο μαλλον.


Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 22, 2016, 10:20:08 μμ »

Σχεδόν άψογο,τώρα ,σε μια χρονική συγκυρία το να πιάνουν τέτοιες τιμές,δεν νομίζω να είναι και τόσο αντιπροσωπευτικό της αξίας του.Μη ξεχνάμε ότι όλα κάνουν κύκλους....για φαντάσου να μας ανακαλύψουν οι κινέζοι φιλοτελιστές και συλλέκτες κλασικων γραμμ.? Σαρκασμός
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 22, 2016, 10:24:58 μμ »

Καλομελετα κι ερχεται !..
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:25:31 μμ »

Χαχα αν μας ανακαλυψουν οι κινεζοι φιλοτελιστες νομιζω θα λυσει ο καθενας μας το οικονομικο προβλημα του για μια ζωη  Μεγάλο χαμόγελο
Σιγουρα , περα απο τα μεγαλα αποθεματα καποιων σειρων που εμφανιστηκαν ξαφνικα τα τελευταια χρονια, περα απο την κριση, περα απο την εμφανιση του ιντερνετ, ρολο στην πτωση των τιμων παιζει και το οτι ο αριθμος των ελληνων φιλοτελιστων ειναι -κατα την ταπεινη μου γνωμη- μικρος. Ειμαστε γενικως και μια μικρη χωρα, το πραγμα εδεσε. Αυτο εχει και το καλο βεβαια οτι οπως ετσι ευκολα γκρεμιστηκαν οι τιμες, ετσι ευκολα μπορουν να ανεβουν , αλλα πιστευω οτι ειναι και θεμα παγκοσμιο αυτο, δηλαδη να ανεβει ο φιλοτελισμος σε παγκοσμιο επιπεδο. Η οικονομικη συγκυρια θεωρω οτι ευνοει τις εναλλακτικες επενδυσεις, οπως βλεπουμε υπαρχει ασταθεια στις αγορες, οποτε ισως με τα χρονια επανελθουν καποιες τετοιες μορφες επενδυσης.
Αν ισχυει παντως αυτο που ειχες πει LHH οτι υπαρχουν εγγεγραμενοι 30.000 συνδρομητες (αν και μου φαινεται υπερβολικο το νουμερο), τοτε προφανως η συντριπτικη πλειοψηφια ασχολειται περιστασιακα, ειτε αγοραζει χαμηλου κοστους υλικο, ισως λογω και της οικονομικης συγκυριας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 23, 2016, 12:01:28 πμ »

Τείνω να συμφωνησω με την άποψη σου, με τον αστερισκο ότι υπάρχουν χωρες που ο φιλοτελισμος ανθει κι αυτό μπορεις να το δεις από τις τιμες στο eBay που κάθε χρόνο αυξάνουν 
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 24, 2016, 07:45:31 μμ »

Παιδιά λίγο βοήθεια σας παρακαλώ.
Αυτή η ΜΚΕ ποια είναι ? Χαρτί μέτριο προς λεπτό και χωρίς ΑΕ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences