Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:19:08 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 95735 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 26, 2016, 04:31:35 μμ »

Τελικα το εικοσαλεπτάκι το δικό μου ποιας περιόδου είναι?
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 26, 2016, 04:37:58 μμ »

Ισως να μας πει ο LHH για σιγουρα, εγω το βλεπω 72-76, συμφωνει και το χρωμα και οι ΑΕ,ειναι και το χαρτι λεπτο, βασικα αν το δεις σε διαφανεια και δεις ενα δικτυωμα με τελιτσες, παρομοιες με το προηγουμενο εικοσαλεπτο που ποσταρα, τοτε ειναι 100% 72-76. 
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 26, 2016, 05:18:41 μμ »

Heretic και ποστάρω διάφορα θέματα και βλέπω και μπάλλα,ε,που να προλάβω και να απαντώ  Μεγάλο χαμόγελο
Λοιπόν το γραμμ. του Smartmorpheus είναι ''καραντι'' διχτυωτό χαρτί 1872-76,και αυτό γιατί στα 7-8 20λεπτα αυτής της έκδοσης το διχτύωμα σε κάποιες αποχρώσεις δεν είναι τόσο ισχυρό,για αυτό μπερδεύει,κρίμα που ''πιάνει'' γερά κάτω γιατί είναι στον ωραίο χρωματισμό του μπλε-μαύρου...
Αψογο 2λεπτο κατάστασης lux, γόμμα άραγε έχει ή έστω κάποιο μέρος της ?
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 26, 2016, 05:24:05 μμ »

Πάνο (αν δεν κάνω λάθος) σε ευχαριστώ πολύ για την αναγνώριση όχι δεν έχει γόμα το δίλεπτο. Θα βάλω αργότερα μερικά ακόμη αν δεν σου κάνει κόπο να βοηθήσεις και σε εκείνα. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 26, 2016, 05:54:08 μμ »

Κοντά στον smart βάζω και εγώ ένα (πρώην) 20λεπτο.
Από τον Γενάρη το έχω και δεν έχω καταλήξει.
Ο ΑΕ είναι βαθύ μπλε (πιο βαθύ από το σκαν) και έχει αναγλυφάρα.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 26, 2016, 05:56:44 μμ »

Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι κάποιο δοκίμιο ή απλώς ένα αντίγραφο? Χοντρότερο χαρτί


Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 26, 2016, 05:58:03 μμ »

Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι κάποιο δοκίμιο ή απλώς ένα αντίγραφο? Χοντρότερο χαρτί





Γνωστό πλαστό είναι και αποδίδεται στον Alisaffi. Είναι παραδεκτό πως είναι κατασκευασμένο απο μονή μήτρα (single die), έτσι δικαιολογούνται και τα πολύ μεγάλα περιθώρια του αντιτύπου σου.
Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 26, 2016, 06:00:15 μμ »

οκ σε Ευχαριστώ. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 26, 2016, 07:01:06 μμ »

Θα βάλω και εγώ μερικά κεφάλια για αναγνώριση αν μπορείτε θα εκτιμούσα μια βοήθεια.






Ο φίλος Salonico που είναι παρατηρητικός είδε και τον ανάποδο ιανουάριο...(ΙΑΝ ανάποδα)
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 26, 2016, 08:23:42 μμ »

''Γρήγορο πιστόλι'' ο φίλος helios,και μόνο από τα περιθώρια και την αλφαδιασμένη κοψία καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά...πάντως μια αξία την έχουν ,όχι μεγάλη ,γύρω στα 10-12 ευρώ και βρίσκουν χώρο σε μια συλλογή σαν ολοκληρωμένο θέμα ΜΚΕ.
Τώρα για το γραμμ.του salonico,η γνώμη μου είναι :
έχει ανάγλυφο-κακέκτυπο 1861 όχι
έχει χρώματισμό μπλε-γαλάζιο,sky blue-επιμελημένο 1861-62 όχι
αε με θρόμβους χρώματος και με σαφέστατη εκτύπωση-Μάϊος 1862 όχι-εκει οι αε είναι απαλότατοι
δεν είναι οι πρώτες του 1862 των συνεχόμενων γιατί τότε βγήκαν μπλε πιο βαθιάς απόχρωσης,άρα έκδοση 1863-64
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 26, 2016, 09:53:10 μμ »

Το γραμ/μο το συζήτησα με τον salonicο μέσω pm νωρίς το απόγευμα όπου και του εξέφρασα την άποψη μου για κατάταξη του στις συνεχείς εκδόσεις. Κάνω την παρατήρηση και δημόσια επειδή πιστεύω πως το κομμάτι αυτό θα μπορούσε να έχει καταταχτεί απο αρκετούς ως προσωρινό επιμελημένο, λόγω του ΑΕ, ο οποίος πάει προς τις προσωρινές εκδόσεις, παρόλλο που δεν παρουσιάζει -όπως εγώ το βλέπω- την έντονα ξηρή και κοκκώδη εντύπωση των προσωρινών.
Το κατατάσσω στις συνεχείς λόγω του εμφανούς, αρκετά έντονου ανάφλυφου του το οποίο δεν θα δικαιολογούσε την κατάταξη του στα επιμελημένα, των οποίων το ανάγλυφο είναι αμυδρό. Ακόμα, η πολύ καθαρή εντύπωση του δεν συμβαδίζει με την εντύπωση των επιμελημένων, τα οποία -αν και επιμελημένα σε σχέση με τα κακέκτυπα προσωρινά- συχνότατα παρουσιάζουν ελαφρά ίχνη κακέκτυπου, ίχνη τα οποία το γραμ/μο αυτό δεν παρουσιάζει ούτε στο ελάχιστο.
Όλο αυτο το θίγω επειδή γραμ/μα των συνεχών εκδόσεων συχνότατα κατατάσσονται με μεγάλη ευκολία και βιασύνη ως προσωρινά. Χρειάζεται -κατα την γνώμη μου- μεγάλη προσοχή.
Προσωπικά, επιλέγω τον συντηρητικό και "ασφαλή" δρόμο και κατατάσσω στα προσωρινά τραβήγματα μόνο τα γραμματόσημα που παρουσιάζουν ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΑ τα κυριότερα χαρακτηριστικά των προσωρινών, δλδ σημάδια (λίγα ή περισσότερα) λευκού περίγυρου της κεφαλής, ισχυρά η λιγότερο λευκάζουσες γωνίες και σαφώς εκτυπωμένους, βαθύχρωμους ΑΕ με ισχυρότατη διαφορά σκίασης αριστερής/δεξιάς πλευράς και έντονα ξηρή και κοκκώδη εντύπωση και με μηδενικό έως αμυδρότατο ανάγλυφο των λευκών μερών του γραμ/μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2016, 10:48:32 μμ από Helios » Καταγράφηκε

salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 27, 2016, 08:35:37 πμ »

καλημέρα και ευχαριστώ και στους δυό σας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 27, 2016, 10:59:35 πμ »

Παρακαλω τη γνωμη σας για το παρακατω 10 λεπτο..
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 27, 2016, 11:00:42 πμ »

.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 27, 2016, 11:26:28 πμ »

Αγαπητέ heraldic,εκ πρώτης όψεως το βλέπω σαν πλαστό.
Οι λόγοι,δεν έχει αε άρα ανήκει στην τελευταία έκδοση 1880-86.Ομως είναι χρωματισμού ,τέτοιου,που δεν έχει καταγραφεί εως τώρα και σε συνδυασμό του χρώματος του χαρτιού που είναι λευκό,και αυτά σε συνδιασμό της δράσης των παραχαρακτών της εποχής που πιάσαν δουλειά γύρω στο 1876-Αλησάφη,Φουρνιέ και άλλοι-με κάνει να πιστεύω το παραπάνω-το ότι δεν φαίνεται η σπασμένη κυματοειδή γραμμή στο επάνω αριστερά τεταρτημόριο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπαρχει γιατί στις βαρειές εκτυπώσεις δεν φαίνεται.
Το ενδιαφέρον ωστόσο βρίσκεται στη σφραγίδα που φαίνεται ότι το γραμμ.έχει ξαναχρησιμοποιηθεί !!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences