Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:08:03 μμ
Σελίδες: 1 ... 26 27 [28] 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 95442 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #405 στις: Μάρτιος 22, 2017, 12:46:42 μμ »

Και κάτι ακόμα,στο μεσαίο γραμμ.υπάρχει πρόσθετο ενδιαφέρον για την σφραγίδα.
Τύπου τρία ,''43'' ,νομίζω από μνήμης Γύθειο?,1892,πολύ αργά για χρήση 1865 γραμματοσήμου !
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #406 στις: Μάρτιος 22, 2017, 02:19:29 μμ »

Που το ειδες ρε τρελε? χεχε...ενταξει δεν ειναι και πολυ καθαρη η σφραγιση, αλλα οντως μοιαζει!
Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες! Μακαρι να δουμε και το grosseille καποια στιγμη!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #407 στις: Μάρτιος 24, 2017, 11:02:42 μμ »

Παρακαλω Δημήτρη,και εγώ ευχαριστώ γιατί με τα γραμμ.που ανεβαζεις περνά πολύ ωραία και δημιουργικά η ώρα Σαρκασμός

Α,και έκανα ένα λάθος παραπάνω το ''43'' στη σφραγίδα ανήκει στη Λαμία και όχι στο Γύθειο,έτσι για την αποκατάσταση της τάξεως
Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #408 στις: Μάρτιος 25, 2017, 09:50:06 πμ »

Θα έλεγα 70-72. Χωρίς αριστερό περιθώριο, (touched ?)
Απόχρωσης πράσινου...

https://goo.gl/Ky48ix

https://goo.gl/AivCsP

https://goo.gl/jDoHWf


Ευχαριστω
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #409 στις: Μάρτιος 25, 2017, 01:51:48 μμ »

Αγαπητέ pklink
Εδώ έχουμε μια περίπτωση γραμμ.μελέτης,που το αγοράζουμε μια μια συμβολική τιμή για να το έχουμε για να συγκρίνουμε τα γραμμ.μεταξύ τους.
Είναι η λεγόμενη''reference collection που οι συλλέκτες ΜΚΕ φροντίζουν να την έχουν δημιουργόντας την αγοράζοντας παρτίδες ελλατωματικών γραμμ.ΜΚΕ αλλά και παράλληλα απο εκει που τα αγοράζουν ζητουν και να συνοδεύονται και απο ταξινόμηση.
Εδώ βέβαια είναι πιο απλά τα πράγματα γιατί έχουμε το ''στέκι'' και έτσι το γραμμ.σου ανήκει στις εκδόσεις 1875-80 επι υποκίτρινου χαρτιού και δεν είναι ''touched'' ,ούτε καν ''three margins''αλλά ''cut into''.καθώς το κόψιμο έχει φτάσει στους αριστερούς μαιάνδρους...
Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #410 στις: Μάρτιος 25, 2017, 04:48:35 μμ »

Πολυ καλα. Ευχαριστω με μπερδεψε καπως ο ΑΕ και πιο συγκεκριμενα το καπελακι στο 5 καθως και η πιο ελαφρια (η τουλαχιστον ετσι μου φανηκε) εκτυπωση
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #411 στις: Μάρτιος 28, 2017, 02:10:43 μμ »

2 περιπτωσουλες σημερα. Το πρωτο 20λεπτο το παω προς 71-72 inferior paper, λογω ΑΕ κυριως, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Το διλεπτακι παλι μου φαινεται για 80-86 αλλα θα θελα μια δευτερη γνωμη. Και θα θελα και μια αξιολογηση για την τσακισουλα στη γωνια, μια τετοια τσακιση υποβαθμιζει το γραμματοσημο σε β διαλογης? Να το βαλω στην ΄καλη ' συλλογη ή οχι?






Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #412 στις: Μάρτιος 28, 2017, 09:55:03 μμ »

Νομίζω ότι το πιο μεγάλο πρόβλημα στα παραπάνω γραμμ.το έχει το 20λ,απο την κίτρινη κηλίδα,που πιάνει μεγάλη σχετικά επιφάνια{μήπως να το 'πλενες?}και όχι ασφαλώς το 2λ.που είναι με λουξ περιθώρια,ε,εντάξει το τσάκισμα είναι μικρό,ασφαλώς και θα το βάλεις με τα ''καλά'' σου,κατα την γνώμη μου.
Τώρα για τις κατατάξεις,εμένα μου φαίνεται σαν καθαρισμένων,το 20λ.οι ΑΕ είναι κάπως βαρείς αλλά και με την μικρή διαφορά πάχους μεταξύ των πλευρών και το βασικό, η απόχρωση sky blue.
To 2λ,ναι,μαζί σου,απόχρωση,εκτύπωση και λίγη βοήθεια απο την σφραγίδα 6ου τύπου που διακρίνετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2017, 10:09:49 μμ από LHH » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #413 στις: Μάρτιος 28, 2017, 10:10:20 μμ »

Για μια ακομα φορα σε ευχαριστω παρα πολυ! Γενικως ειναι δυσκολο να ξεχωρισω τα καθαρισμενα απο τα 71-72, δε ξερω ουσιαστικα ποιες ειναι οι διαφορες τους..Αν θελεις να μου πεις μια βοηθεια στο θεμα αυτο θα με βοηθουσες πολυ..Και οι 2 εκδοσεις εχουν ΑΕ με μικρη η καθολου διαφορα στη σκιαση, οποτε μετα παει λογικα στην αποχρωση...αλλα δεν εχω πολυ υλικο ακομα για να τα ξεχωριζω ανετα..επισης δε μπορω να καταλαβω διαφορες στο χαρτι..
Γενικα με τα τσακισματα ειμαι αρκετα προβληματισμενος, με ξενερωνει οταν ΄σπαει' το χαρτι, ενω μερικες φορες η τσακιση ειναι απο την πρωην γομμα που εχει πλυθει, οποτε δε σπαει το γραμματοσημο στο σημειο αυτο..ειναι το πιο σπαστικο ελατωμμα, τα περισσοτερα γραμματοσημα που εχω στο  β αλμπουμ εχουν αυτο το ελατωμμα και κυριως στις γωνιες..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #414 στις: Μάρτιος 29, 2017, 09:45:56 πμ »

Και γι'αυτο αγαπητέ μου οι τελείως αψεγαδιαστες ΜΚΕ είναι σχετικά λίγες,θα έλεγα και γενικότερα στο παγκόσμιο πεδιο συλλογής κλασσικών γραμμ.
Οι λόγοι,πολλοί:
-μικρή χώρα ,μικρή ποσότητα
-κακο δημόσιο{διαχρονικό αυτό},κακοί ταχ.υπαλληλοί στο γκισέ,κακοί τεχνικοί,κακή διεύθυνση{οι δύο τελευταίες περιπτώσεις μαλλον τους ευχαριστούμε γι'αυτο που άθελά τους έκαναν,με αποτέλεσμα τα εκτυπωτικά αποτελέσματα,με το τεράστιο πεδίο μελέτης και απο τους τελευταίους η έρευνα για την διακίνηση,ποσότητα,εμπορική πολιτική της εποχής τους}
-το χουμε ξανααναφέρει,την εποχή κυκλοφορίας των ΜΚΕ οι απεκονίσεις των γραμμ.ανα κράτος ήταν κοινότυπες,βασιλιάδες/βασίλισσες/διάδοχοι,με λίγο λόγια πρόσωπα με μικρές εξαιρέσεις,όπως τα πρώτα Γαλλικά,του Καναδά και κάποιον λατινοαμέρικάνικων χωρών,ενω εδώ είχαμε το απόλυτο θέμα,τον θεο του ταχυδρομείου τον τρισμέγιστο ΕΡΜΗ ! {δεν είναι τυχαία η κυκλοφορία τόσων πολλών γραμμ.στον κόσμο με την εικόνα του,ειδικά στις επετείους της UPU}
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #415 στις: Μάρτιος 29, 2017, 10:48:13 πμ »

Παρασύρθηκα πριν και δεν σου απάντησα για τις διαφορές μεταξύ των δύο εκδόσεων στα 20λ.

Ακόμα και ο Κωνσταντινίδης στη μελέτη 1933,επισημαίνει την δυσκολία στην αναγνώρισή τους.
Τα βασικά γνωρίσματα είναι:
20λ καθ.
-βάθος μεταλλίου με άσπρα στίγματα{σχεδόν πάντα}
-γραμμές σκίασης μάγουλου{ειδικα}και αυχένα που είναι καθαρες,δεν μπερδεύονται μεταξύ τους{σχεδόν ποτέ}
-μια αποχρωση,με παραλλάγες στο πόσο βαθιά ή απαλή είναι ,αυτη του ουρανι,sky-blue
-δεν υπάρχουν στίγματα αποξηραμένης μελάνης στη εικόνα{σπάνια το αντιθετο}
-ΑΕ με μια πολύ μικρή διαφορα στο παχος μεταξύ των πλευρών και ενός σχετικά σταθερου χρώματος,πάντα καλά εκτυπωμένες{αυτά τα γνωρίσματα ισχύουν στο 90% των γραμμ.της έκδοσης}


20λ 1871
Ναι υπάρχουν και καλές εκτυπώσεις,με γραμμές σκίασης καθαρές,και χωρίς στίγματα και μπορεί ακόμα να υπάρχουν και λευκά στίγματα στο βάθος μεταλλίου ,εδώ θα κάνουμε όμως ένα συνδυασμό στο υπο εξέταση γραμμ:
-έχει λευκα στίγματα το βάθος μεταλλίου,όμως είναι η απόχρωση ουρανί?
-έχει ουρανί απόχρωση έχει όμως πλήρες χρώμα στο μετάλλιο?
-έχει γραμμές σκίασης καθαρές αλλά είναι ένα μπλε που δεν είναι ουρανί και είναι πιο γκριζας απόχρωσης ?
-εντάξει,έχουμε ένα υπο εξέταση γραμμ.που είναι σκούρας απόχρωσης,με καθαρες γραμμές σκίασης,χωρίς στίγματα μελάνης στη εικόνα και με λίγα άσπρα στίγματα στο βάθος μεταλλίου...
Σε αυτή τη περίπτωση θα πάρουμε βοήθεια απο τους ΑΕ,γυρνώντας το απο πίσω να δούμε τι χρώμα έχουν{η σκούρα και πολύ σκούρα απόχρωση είναι 1871},και κορυφαίο σημείο το πάχος μεταξύ των πλευρών,αν είναι με μια έστω μικρή διαφορά πάχους είναι καθ.αλλιώς αν στο μάτι μας φαίνονται ίδιου πάχους τότε 1871.
Σε αυτο το σημείο να προσθέσω ότι αν έχουμε άλλες αποχρώσεις,πάντα πιο βαθιών χρωματισμών,μπλέ βαθύ,μολυβί,γκρι-μπλέ,οξειδωμένου χρώματος στις γωνίες των κυματιστών γραμμών,τότε το πρόβλημα μεταφέρετε για σύγκριση με την έκδοση των συνεχόμενων αλλά αυτό δεν είναι το ερώτημά σου Χαμόγελο
Τέλος βοηθάει σε λίγες περιπτώσεις και η σφραγίδα απο τα μεγάλα ταχ.γραφεία,καθώς απο το 1871 άρχισε η σταδιακή κατάργηση της τύπου ''1'' στικτής και κατα συνέπεια αν το τελευταίο μας σημείο έχει φτάσει εκεί,αν έχει δίκυκλη π.χ. Σύρου ένα 20λ που δεν μπορούμε να το ξεχωρίσουμε μεταξύ ,αυστηρά με τα παραπάνω λεχθέντα, των δύο εκδόσεων ,τοτε ποιο πιθανόν είναι να ανήκει στις 1871

Αφήνω για το τέλος ένα πρώην ακαταμάχητο σημείο αναγνώρισης,που δεν ήταν άλλο,το χαρτί:

προ δωδεκαετίας και πιο πριν η καταταξή μας γινόταν εύκολα ,γιατί βάζαμε το γραμμ.μπροστά στο φως βλέπαμε το χαρτί αν ήταν με βαρια υφή μέσα του ή στην επιφάνειά του με πόρους και στη εξέταση με δυνατο φακό αν είχε στίγματα χρωματιστα στη χαρτόμαζα και το κατατάσαμε στα 1871-λάθος
Αυτό γιατί έτσι έμπαιναν και ανοικτου κρεμ των εκδόσεων 1875-80 και δικτυωτα με ελαφρύ δικτύωμα μέσα τους ακόμα και συνεχόμενων των εκδόσεων 1866 που χρησιμοποιήθηκε μια ποσότητα διαφορετικού χαρτιου.
Ετσι ενώ είχαμε ένα εργαλείο που βάση των μελετών ήταν απλό,κατατάσαμε πολλά 20λ σε λάθος έκδοση.Αυτό σταμάτησε απο το 2004 και έπειτα όταν εμπεδόθηκαν οι νέες μελετες που έφτασαν να αλλάξουν και μια ιστορική επικεφαλλίδα αυτή του χαρακτηρισμού εκδοση υπο κατωτέρας ποιότητας χάρτου σε εκδόσεις 1871,απο τη στιγμή που κατανοηθηκε πλήρως ότι το χαρτί ήταν το ίδιο με τις προηγούμενες εκδόσεις
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #416 στις: Απρίλιος 01, 2017, 04:37:17 μμ »

Υπαρχει περιπτωση αυτο το διλεπτακι να ειναι κατι αλλο εκτος απο 62-67?
Και αν αυτη η τσακιση στην πισω οψη το υποβιβαζει σε β διαλογης..



Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #417 στις: Απρίλιος 02, 2017, 05:13:58 μμ »

Ναι, αλλά έχει ανάγλυφο και καλο χαρτί
Αν  δεν είχε ανάγλυφο και ήταν σε σχετικά διάφανο και στο φώς κακης ποιότητας χαρτόμαζα{νεφελώματα,περίεργη υφή,στίγματα χρώματος-με ισχυρο μεγενθυτικό φακό αυτό} θα λέγεμε για περίπτωση 1871 ή ακόμα καλύτερα 1871-76.
Αυτα τα γράφω λόγω απόχρωσης,που βέβαια μπορει να είναι και η φωτό,που δείχνει προς το μπιστρ-ροζ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2017, 06:56:33 μμ από LHH » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #418 στις: Απρίλιος 02, 2017, 06:52:16 μμ »

Υπολογισμος τιμης στο περιπου? Κριμα παντως γιατι κατα τα αλλα ειναι ωραιο κομματακι
Την τελευταια προταση σου δε καταλαβα τι ηθελες να πεις..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #419 στις: Απρίλιος 02, 2017, 07:43:12 μμ »

Εβαλα κατα λάθος λάθος σημείο στίξης αντι για άγκιστρο ,γιάυτο δεν βγήκε η υπόλοιπη πρόταση,και εκει που λέω υφή εννοώ ύφανση του χαρτιού,όχι με την έννοια της αφής...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 26 27 [28] 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences