Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 06:24:42 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 95377 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 15, 2016, 05:13:43 πμ »

Ευχαριστω πολυ ...κι εδω τι παιζει;
http://i63.tinypic.com/10oogtj.jpg
http://i67.tinypic.com/2e3movb.jpg

Κι εδω με το χρώμα του Αριθμού ελέγχου ;
http://i65.tinypic.com/feffcn.jpg
http://i67.tinypic.com/2z40qq8.jpg


Το πρώτο κομμάτι φαίνεται αλλοιωμένο χρωματικά και -αν και έχω άποψη- δεν θα εκφέρω γνώμη για αυτό.
Το δεύτερο κομμάτι είναι της 1875-1880 και ο ΑΕ έχει χαρακτηριστικό χρώμα που παρουσιάζει μερίδα των τραβηγμάτων των 20λ της περιόδου.


Θα ήθελα πάντως την άποψη σου σε  π.μ .




Τάσο, δεν έχω να προσθέσω κάτι σχετικά με το κομμάτι σου εκείνο.
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 15, 2016, 05:16:29 πμ »

Σχετικά με το μονόλεπτο που παρουσιάζει ενδιαφέρον, αυτό που θα ήταν καλό να μείνει απο την κουβέντα για αυτούς που ασχολούνται είναι το οτι φτάσαμε στην κατάταξη του γραμ/μου μελετώντας τα τυπικά χαρακτηριστικά της εκτύπωσης του (LHH) αλλα και τα σφάλματα πλάκας που αυτό έτυχε να παρουσιάζει (Helios), απο δυο δηλαδή διαφορετικούς μεταξύ τους δρόμους, δυο διαφορετικών κεφαλαίων του θέματος, που εδώ λειτούργησαν μεταξύ τους συμπληρωματικά.
Το σύνολο των διαφόρων στοιχείων που ένα γραμ/μο μας δίνει είναι αυτό που ισχυροποιεί την άποψη και οδηγεί στην τεκμηρίωση, όμορφη προσέγγιση που οδηγεί με αρκετά μεγάλη ασφάλεια στην κατάταξη των γραμ/μων της ΜΚΕ.
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 15, 2016, 10:09:39 πμ »

Το μονόλεπτο του heretic ανήκει στην θέση 116 η οποία αποδεικνύεται απο δύο σφάλματα πλάκας που το γραμματόσημο παρουσίαζει:

Α. Την λευκή γρατζουνιά μπροστά απο το μέτωπο.
Β. Τον διπλό μαργαρίτη απέναντι απο το μάτι του Ερμή.

Η θέση 116 παρουσιάζει την γρατζουνιά μπροστά απο το μέτωπο στα τραβήγματα 1862-63, (εξαφανίζεται μετα το 1864 σύμφωνα με τον κ. Ασημακόπουλο) κάτι που -μεταξύ άλλων- επιβεβαιώνει την κατάταξη του γραμ/μου στα τραβήγματα της περιόδου αυτής και αποτελεί απόδειξη του ότι τα σφάλματα (πλάκας και ΑΕ) όχι μόνο δεν είναι άσχετα με την κατάταξη (όπως αρκετοί μπορεί ατυχέστατα να νομίζουν) αλλά πολλές φορές λειτουργούν και προσδιοριστικά αυτής.
Πολύ σωστή επισήμανση από helios,πράγμα που επιβεβαιώνει και την κατάταξη στα 1862-67,μόνη ενσταση είναι ,καθότι έχω στη συλλογή μου,το σφάλμο''γρατζουνιά''μπροστά στο μέτωπο υπάρχει από την επιμελημένη 1861-62,σε καφε και...αλλά θα το αναλύσω σε topic με φωτό και όλα τα σχετικά... soon....
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 15, 2016, 10:43:21 πμ »

Και εγώ με την σειρά μου να προσθέσω ότι συμφωνώ απολύτως με helios στα γραμμ.του tats όσο αφορά την κατάταξη,με μια πολύ μικρή επιφύλαξη-πάντα πρέπει να είμαστε με αμφιβολία γιατί αν έλεγες προ 50-60 χρόνια στον Φαιπέα,Κωνσταντινίδη,Ατζαρίτη,Σπανό και άλλους κορυφαίους μελετητές των ΜΚΕ ότι δίνεις γνώμη εξετάζοντας μεγάλη κεφαλη με το μάτι και από οθόνη!...το σίγουρο είναι ότι θα γέλαγαν-στο 20λ γιατί φαίνεται στην όψη σαν δικτυωτό 1872-76 και με απαλή εκτύπωση των αε,βεβαια η σφραγίδα είναι τύπου 1 αλλά καμιά φορά οι ταχ.υπάλληλοι ξεχνιόντουσαν,ειδικά αν είναι του 1872-73
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 15, 2016, 10:53:44 πμ »

Και για να ξαναγυρίσουμε στον heretic βλέπουμε όψογο 1λ με περιθώρια και χωρίς λέπτυνση με plate flaw pos.116,νομίζω ότι στον Καραμίτσο θα ξεκίναγε με 20-25 ευρώ και μπορεί να έκλεινε και με 40-50ε
Το 2λ δεν νομίζω να πιάνει πάνω από 10 ευρώ,το 20λ και το 40λ υπολόγισε,αν και χωρίς ελαττώματα αλλά με πιο στενά/στενό περιθώρια γύρω στα 5-7 ευρώ
Οι τιμές που γράφω είναι κατ'εκτίμηση από την πείρα των δημοπρασιών των διάφορων οίκων και όχι περι e.bay που εκεί και δεν το γνωρίζω και δεν το εμπιστεύομαι-αν και έχω πάρει δυο φορές πράγματα από εκει,άσχετα με γραμμ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 15, 2016, 11:16:24 πμ »

Ευχαριστω πολυ LHH, το ονομα σου δε θυμαμαι! Δυστυχως το μονολεπτο στο κατω περιθωριο ακουμπαει και αυτο πρεπει να ριχνει δραματικα την αξια, αλλα ειναι ομορφο και εχει πληρη γομα πισω. Εχω μια μικρη ενσταση ομως με το διλεπτο. Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι της 62-67. Θα επανερθω πιο μετα με φωτο απο καποια διλεπτα της συλλογης μου, για να το συζητησουμε πιο εκτενως, για να μη μιλαω και στον αερα. Ευχαριστω και τον Helios για την ενασχοληση του. 
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 15, 2016, 12:33:46 μμ »

Ευχαριστω πολυ LHH, το ονομα σου δε θυμαμαι! Δυστυχως το μονολεπτο στο κατω περιθωριο ακουμπαει και αυτο πρεπει να ριχνει δραματικα την αξια, αλλα ειναι ομορφο και εχει πληρη γομα πισω. Εχω μια μικρη ενσταση ομως με το διλεπτο. Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι της 62-67. Θα επανερθω πιο μετα με φωτο απο καποια διλεπτα της συλλογης μου, για να το συζητησουμε πιο εκτενως, για να μη μιλαω και στον αερα. Ευχαριστω και τον Helios για την ενασχοληση του. 
Να σου πω την αλήθεια δεν το πρόσεξα ,αλλά
 η τιμολόγηση λέει ότι αν είναι ορατή η χρωματιστή γραμμή του περιθωρίου δεν θεωρείται three margins αλλά στενό περιθώριο.Επειδή οι συλλέκτες σφαλμάτων πλακας κυνηγάνε κάτι που λείπει απο την εξέλιξη του σφάλματος ανα τις εκδόσεις μπορεί και να ισχύουν οι τιμές που γράφω-κάτι ξέρω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 15, 2016, 01:05:22 μμ »

Και μια τριάδα , ειδικά για το δεκάλεπτο ( ανεστραμμενο και το 1 ?) λογω αριθμου έλεγχου δεν βγάζω με τιποτα άκρη
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 15, 2016, 01:24:04 μμ »

Iλ 1880-86 το πρώτο στο κατάλογο,δεν θυμάμαι ακριβώς την περιγραφή-νομίζω yellow-brown,10λ & 20λ καθαρισμένες 1868-69 με τα κάπως συνήθη σφάλματα ΑΕ,βεβαια το 10λ κατα πάσα πιθανότητα έχει και τους δύο αριθμους ανεστραμένους οπότε αλλάζει η κουβέντα-both digits inverted,πλην όμως είναι καθαρα φιλοτελικού ενδιαφέροντος χωρίς αξία,παρα μόνο σε κάποια συλλογή β.διαλογής για μελέτη με συμβολική τιμή
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 15, 2016, 01:48:06 μμ »

Ευχαριστω για τις απαντήσεις . Το δεκάλεπτο ασφαλως και ειναι μηδαμινης άξιας στην κατάσταση του. Ενδιαφέρον έχει για μένα η κατάταξη του
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 15, 2016, 03:13:07 μμ »

Συνεχιζω λιγο στο θεμα του διλεπτου. Σας δειχνω 2 φωτογραφιες απο διλεπτα της συλλογης μου. Η τετραδα εχει αγοραστει απο athensauctions ως 1876-80. Τα 2 κομματια δεξια και αριστερα του διλεπτου που δειχνω εδω, δηλαδη αυτο με τη σφραγιδα 106 και τη σφραγιδα Ζακυνθος συμφωνα με Καραμητσο ειναι 62-67. Το κομματι με το δεξι μεγαλο περιθωριο το αγορασα απο ebay και το πουλουσε ως 76-80. Το αλλο τερμα δεξια με την απροσδιοριστη ημερομηνια νομιζω οτι το ειχα παρει απο Καραμητσο ως 71-72 αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Βλεπω οτι το διλεπτο που παρουσιασα εδω εχει αρκετες ομοιοτητες πιο πολυ με αυτο με το περιθωριο παρα με τα αλλα, βεβαια, η αληθεια ειναι οτι κρινω μονο χρωματικα, δεν εχω την εμπειρια να κρινω απο χαρτι.
Η δευτερη φωτο νομιζω ειναι πιο αντικειμενικη στο χρωματισμο ,αλλα η αληθεια ειναι οτι για να αποτυπωθουν τα πραγματικα χρωματα θελει ειδικες συνθηκες φωτισμου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 15, 2016, 10:21:48 μμ »

Τα δίλεπτα της μκε,λόγω του ότι έχουν δύο,σκάρτα τρία σφάλματα πλάκας,είναι ένα πεδίο που δεν έχει από μένα την ανάλογη προσοχή.Βέβαια κάποια πράγματα όπως σου έγραψα παραπάνω και συμφωνεί και η φωτό ότι το 2λ που ανέβασες χθες είναι λόγω χρωματισμού 1862-67.
Αυτό που θέλω να προσθέσω ,σαν πληροφορία,αν δεν ξέρεις/ξέρετε είναι ότι είχε κλαπει σφραγίδα 5ου τύπου,στα τέλη του 19ου αιώνα ΚΕΡΚΥΡΑ,και ο επιτηδειος της εποχής είχε σφραγίσει ολόκληρα φύλλα 2λ 1880-86 έκδοσης αλλά και παλιότερων εκδόσεωσ 2λ και αυτό γιατί τα 2λ δεν είχαν κίνηση και έτσι υπήρχαν φύλλα στα ταχ,γραφεία-δεν είναι τυχαίο ότι επισημανθηκαν το 1900 σε μεγάλες ποσότητες και όταν κάηκαν τα απόθετα το 1933 υπήρχε μεγάλη ποσότητα 2λ.
Ωραία ιδέα κιόλας για ψάξιμο ,μάλλον σε παλιότερες Φιλοτέλειες ,για να αναρτήσω την καύση των αποθέτων 1933,αξίες και ποσότητες.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 15, 2016, 11:28:54 μμ »

Το μονόλεπτο του heretic ανήκει στην θέση 116 η οποία αποδεικνύεται απο δύο σφάλματα πλάκας που το γραμματόσημο παρουσίαζει:

Α. Την λευκή γρατζουνιά μπροστά απο το μέτωπο.
Β. Τον διπλό μαργαρίτη απέναντι απο το μάτι του Ερμή.

Η θέση 116 παρουσιάζει την γρατζουνιά μπροστά απο το μέτωπο στα τραβήγματα 1862-63, (εξαφανίζεται μετα το 1864 σύμφωνα με τον κ. Ασημακόπουλο) κάτι που -μεταξύ άλλων- επιβεβαιώνει την κατάταξη του γραμ/μου στα τραβήγματα της περιόδου αυτής και αποτελεί απόδειξη του ότι τα σφάλματα (πλάκας και ΑΕ) όχι μόνο δεν είναι άσχετα με την κατάταξη (όπως αρκετοί μπορεί ατυχέστατα να νομίζουν) αλλά πολλές φορές λειτουργούν και προσδιοριστικά αυτής.
Πολύ σωστή επισήμανση από helios,πράγμα που επιβεβαιώνει και την κατάταξη στα 1862-67,μόνη ενσταση είναι ,καθότι έχω στη συλλογή μου,το σφάλμο''γρατζουνιά''μπροστά στο μέτωπο υπάρχει από την επιμελημένη 1861-62,σε καφε και...αλλά θα το αναλύσω σε topic με φωτό και όλα τα σχετικά... soon....

Μελέτη (1933), η συμπλήρωση αυτής (Φαϊππέας 1972), Καϊτατζίδης (1984) και Ασημακόπουλος (1994 & 2005) αναφέρουν ως αρχή του σφάλματος της γρατζουνιάς εμπρός απο το μέτωπο (pos. 116) το 1862.
Εαν βεβαιότατα έχεις προσωρινό επιμελημένο που το παρουσιάζει, εαν δεν έχει δημοσιευτεί ήδη απο κάποιον, δημοσίευσε το κάπου (Φιλοτέλεια κλπ). Δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο να ισχύει πράγματι αυτό που γράφεις.
Πρόσφατα βρήκα το σφάλμα της θέσης 29 του μονόλεπτου σε ξυρισμένο (1870), την στιγμή που ο κ. Ασημακόπουλος αναφέρει πως παρουσιάζεται εως και το 1867.
Οι άνθρωποι έκαναν ότι μπορούσαν, (πάρα πολλά) με το υλικό που είχαν στην διάθεση τους.
Απο εκεί και πέρα, εμείς οι νεώτεροι οφείλουμε να συμπληρώσουμε την γνώση που εκείνοι άφησαν, αυτή είναι και η άποψη των ίδιων άλλωστε.

Και εγώ με την σειρά μου να προσθέσω ότι συμφωνώ απολύτως με helios στα γραμμ.του tats όσο αφορά την κατάταξη,με μια πολύ μικρή επιφύλαξη-πάντα πρέπει να είμαστε με αμφιβολία γιατί αν έλεγες προ 50-60 χρόνια στον Φαιπέα,Κωνσταντινίδη,Ατζαρίτη,Σπανό και άλλους κορυφαίους μελετητές των ΜΚΕ ότι δίνεις γνώμη εξετάζοντας μεγάλη κεφαλη με το μάτι και από οθόνη!...το σίγουρο είναι ότι θα γέλαγαν...

Θα γέλαγαν πρώτα και κύρια διότι δεν θα φαντάζονταν πως θα μπορούσε κάποτε να υπάρχει η τεράστια αυτή πολυτέλεια, οι ΜΚΕ να εξετάζονται μέσω ... μόνιτορ. Απο εκεί και πέρα, κάθε εποχή έχει τις ιδιαιτερότητες της.
Ο σημερινός μελετητής, βοηθούμενος απο τις νέες τεχνολογίες (και φυσικά πατώντας με απεριόριστο σεβασμό επάνω στην βάση που οι κλασικοί με τόσο κόπο μας άφησαν), είναι σε θέση να κάνει γρηγορότατα βήματα και να πετύχει πρόοδο που, ανάλογη, θα απαιτούσε πολύ περισσότερο χρόνο για να επιτευχθεί, ακόμα και 20 μόνο χρόνια πρίν. Είναι βέβαιο πως, στο πολύ κοντινό μέλλον, το όλο θέμα της ΜΚΕ θα έχει εξερευνηθεί και αποκωδικοποιηθεί πλήρως, κάτι που οφείλεται κατά κύριο λόγο στις νέες τεχνολογίες.

Η κουβέντα είναι απολαυστική.  Χαμόγελο
Ο δικός μου ήρωας, αγαπημένος μου όλων, ήταν ο Ε. Φαϊππέας. Η μέθοδος του για την κατάταξη (1976) μου "ξεκλείδωσε" πολλές πόρτες σε περίοδο που το είχα ανάγκη. Την Μελέτη, αν και με διαφορά το αγαπημένο μου έργο, την πρωτοδιάβασα αρκετά αργότερα, σε περίοδο που ήδη ήξερα αρκετά πράγματα. Αυτός που με βοήθησε ουσιαστικά -μεταξύ άλλων- ήταν ο Φαϊππέας. Εαν δεν είχα διαβάσει την δική του εργασία, πιθανότατα δεν θα είχα μπορέσει να ασχοληθώ με το θέμα.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2016, 12:33:12 πμ από Helios » Καταγράφηκε

tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 16, 2016, 09:25:54 πμ »

Αυτή η μελέτη του Φαιππεα μπορει να βρεθει μηπως μπορουμε να ξεστραβωθούμε κι εμεις ?
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 16, 2016, 11:06:00 πμ »

Διόρθωση στα γραφόμενα μου, η Μελέτη (1933) δεν αναφέρει το σφάλμα της θέσης 116 του μονόλεπτου.
Η αναφορά γίνεται στην συμπλήρωση της που αφορά το κεφάλαιο των σφαλμάτων πλάκας, το 1972 απο τον Φαϊππέα καθώς και στις υπόλοιπες εργασίες που αφορούν το θέμα και ανέφερα.
Ενδέχεται και ο Γαράς να γράφει κάτι, την εργασία του Γαρά για τα σφάλματα πλάκας δεν την έχω μελετήσει.

Αυτή η μελέτη του Φαιππεα μπορει να βρεθει μηπως μπορουμε να ξεστραβωθούμε κι εμεις ?

Στην ΕΦΕ βρίσκονται τα πάντα, εύκολα και γρήγορα για εκείνους που ζούν στην Αθήνα. Εργασίες γενικές επί της κατάταξης είναι αρκετές και βρίσκονται σχετικά εύκολα. Όλες είναι χρήσιμες καθώς λειτουργούν συμπληρωματικά.

Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences