Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 03:17:58 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θράσος πωλητή πλαστών στο ebay από Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 5618 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 12, 2016, 10:51:33 πμ »

www.ebay.com/itm/152124898705
(Το περιγράφει κι ως ακυκλοφόρητο!)
Τον ρωτάω με προσωπικό μήνυμα "αυθεντικό η πλαστό;" και μου απαντάει με κεφάλαια "διάβασε τον τίτλο - ανακατασκευή απο ασήμι"
Ποσα reports θελει;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:33:00 μμ »

Νομίζω ότι το RECONSTRUCTED BY SILVER λέει ξεκάθαρα ότι είναι αντίγραφο... Για ποιο λόγο να ρωτήσεις αν είναι αυθεντικό.. Τώρα αν ήταν ο τρόπος απάντησης του που σε πείραξε , πάω πάσο.
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:16:10 μμ »

Αυτός το γράφει, το ρεκονστρακτεντ είναι ,καλός η κακός αποδεκτό απο το εμπεη..
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:21:38 μμ »

μόνο και μόνο απο τον τίτλο περιγράφεται το νόμισμα...ο άνθρωπος το λέει ξεκάθαρα....
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:40:50 μμ »

Εμας αφού λέει ότι είναι αντίγραφο δεν μας πειράζει
Αλλά το e-bay απαγορεύει τα αντίγραφα, ίσως γιαυτό δυσαρεστήθηκε ο asimako
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:53:51 μμ »

Παιδια εγω θα διαφωνησω και ας το λεει.Απαγορευεται απο το ιμπει η πωληση αντιγραφων κτλ,αναφερεται ρητα στους ορους που για να πουλησεις υπογραφεις ναι η οχι;;Προσπαθει να ξεγελασει και το ιμπει αλλα και ενα υποψηφιο αγοραστη με ελλιπη γνωσης της Αγγλικης ναι η οχι;;;
Δευτερον οκ το αναφερει τι περιεκτικοτητα ασημι εχει γραφει;;γιατι αμα εχει λ.χ 1% Ασημι δεν ειναι παλι κοροιδια;;;
Τριτον ,πρεπει σε αυτο το κομματι να ειμαστε ολοι ενωμενοι και να καταδικαζουμε τετοιες πωλησεις ακομα και αν αναφερει περι πλαστοτητας η αντιγραφου,μονο κακο κανουν στο αγαπημενο μας χομπυ και βαζουν φραγμους στο να εισερχεται νεος συλλεκτης στον χωρο ο οποιος ειναι ο συνεχιστης.Ρητορικο ερωτημα
Πως θα σας φαινοταν να θελεται να μπειτε στον συλλεκτισμο και η πρωτη αγορα να ηταν πλαστο νομισμα;;;
1) Θα το καταπινατε αμασητο;;
2) θα λεγατε δεν πειραζει θα μαθω στην συνεχεια;;;
3) θα λεγατε αστο καλυτερα δεν ειναι για εμενα αυτο το χομπυ ακου πλαστα-προυφ λαικ-μς και χερλαινς,αυτα εδω ειναι επιστημη και καλυτερα με τους φιλους μου και ας αερολογουμε;;;
υ.γ Θα μπορουσα να δεχομουν (λεω τωρα) πωληση αντιγραφου αν ηταν απευθειας πωληση με την αναγραφη ,δηλαδη πουλαω αυτη την κοπια που πηρε απο το αλιμπαμπα στα 2ε.Οταν ομως 9 στις 10 περιπτωσεις τα βγαζουν δημοπρασια ο λογος ειναι προφανεις(ψαχνουμε κοροιδα)

Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:58:13 μμ »

To εβαυ απαγορευει τα αντιγραφα γενικως, σε ολα τα ειδη, αλλα απλως το συστημα αυτοματα δεν σε αφηνει να σηκωσεις δημοπρασιες που περιεχουν την λεξη αντιγραφο, κοπια κλπ.
Τις σηκωνουν με αλλα "συνωνυμα"
Για να κατεβει κατι, πρεπει να πεσουν πολλα ρηπορτς απο πολλους χρηστες, αλλιως δεν ασχολουνται, γιατι σου λεει εαν αντιδρουν ενας-δυο μπορει να ειναι απλως ανταγωνιστες.
Ο πωλητης εδω δεν παει να κανει μπινια, το λεει πεντακαθαρα.
Ομως ,σε γενικες γραμμες, η πωληση πλαστων, εστω και εαν δηλωνονται ως τετοια, με βρισκει προσωπικα αντιθετο και οι λογοι ειναι προφανεις.
Αυτος το δηλωνει, ο επομενος??
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 12, 2016, 03:21:24 μμ »

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, εδώ τι θέση παίρνουμε;

(Το μεσαίο στην κάτω σειρά είναι αντίγραφο ρωμαϊκού νομίσματος. Δεν φαίνεται καλά, αλλά στο πιστοποιητικό περιγράφεται αναλυτικά.)

------------------

Και εδώ;
https://www.muenzeoesterreich.at/eng/Filter/View/?bereich=Anlegen&produkt=true&kategorie=_kategorie_Gold_kategorie_Gold_muenzen_kategorie_Gold_muenzen_dukaten;_kategorie_Gold_kategorie_Gold_muenzen_kategorie_Gold_muenzen_gulden;_kategorie_Gold_kategorie_Gold_muenzen_kategorie_Gold_muenzen_kronen&sort=preis&order=asc
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2016, 03:53:00 μμ από sac » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:25:56 μμ »

Τα "επισημα" αντιγραφα που πωλουνται στα μουσεια κλπ ειναι μια καλη λυση για οποιον του αρεσουν τα αρχαια αλλα δεν θελει να μπλεξει με τις γραφειοκρατικες διαδικασιες (και το κοστος) της νομιμης αποκτησης ενος γνησιου αρχαιου.
Δεν εχω ασχοληθει, αλλα υποθετω οτι τα "επισημα" αντιγραφα εχουν τροπους που ξεχωριζουν ευκολα απο τα γνησια.
Εδω το προβλημα μαλλον ειναι οι απειρες μουφες αρχαια που κυκλοφορουν και στην "αγορα" και εχουν πλημμυρισει και το ιντερνετ.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 12, 2016, 06:57:09 μμ »

Τα "επισημα" αντιγραφα που πωλουνται στα μουσεια κλπ ειναι μια καλη λυση για οποιον του αρεσουν τα αρχαια αλλα υποθετω οτι τα "επισημα" αντιγραφα εχουν τροπους που ξεχωριζουν ευκολα απο τα γνησια.

Γενικά, ναι, αλλά ο "άπειρος" δεν θα την πατήσει;
Η "παλιοσειρά" έτσι κι αλλιώς δεν κινδυνεύει.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 12, 2016, 07:07:42 μμ »

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με τετοια αντιγραφα αρχαιων, αλλα εχω την εντυπωση οτι εχουν πανω τους χαρακτηριστικα (π.χ. να γραφουν τους βαθμους καθαροτητας η copy κλπ) που και ενας σχετικα απειρος συλλεκτης δεν θα την πατησει εαν του το πλασσαρουν.
Οπως οι σειρες της mail link, του συλλ. κυκλου κλπ
Βεβαια ενας τελειως ασχετος μπορει να αγορασει "ενθυμιον βασιλοπιττας" για λιρα, αλλα εκει η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα..
Εαν παντως δεν εχουν χαρακτηριστικο που τα διαφοροποιει "καραμπινατα" απο τα γνησια, ναι, υπαρχει θεμα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:08:01 μμ »

Αυτός το γράφει, το ρεκονστρακτεντ είναι ,καλός η κακός αποδεκτό απο το εμπεη..

Το ολο θεμα ειναι αν αυτη η δηλωση ειναι σωστη. Αν ειναι σωστη δεν υπαρχει λογος για report. Τωρα αν καποιος μπει στο ebay χωρις να ξερει αγγλικα και ντρεπεται να ρωτησει εναν φιλο του ή βαριεται να βαλει το κειμενο σε εναν μεταφραστη και πατησει δεχομαι να βαλω 45 ευρω, ε τι να πω.... Μηπως τα θελει κιολας λιγακι? Εγω ξερω οτι 45 ευρω δεν τα πατας για πλακα και χωρις να διαβασεις 2 και 3 φορες ολο το κειμενο ή να κανεις ερωτησεις στον πωλητη αν εχεις αποριες.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:50:50 μμ »

Εγω παντως κραταω αρχειο με δηλωσεις γιατι ειμαι σιγουρος οτι καποιος απο εδω μεσα στο αμεσο μελλον θα βγαλει για εκτιμηση καποιο απο ολα αυτα ,προσωπικα δηλωνω οτι θα του κανω εκτιμηση χωρις να του πω οτι ειναι μουφα,ετσι για να γελασουμε .
Φιλε κορβους οταν πρωτομπηκα στον συλλεκτισμο εβαλα στο ιμπει τι κλεινη τωρα και μου εβγαλε μια σειρα ιονικα χαρτονομισματα που τελειωνε σε 1 λεπτο και ηταν πολυ χαμηλα,ο εξυπνος λοιπον ο Μαρκος το χτυπησε αμεσως γιατι τελειωνε μην το χασει,μετα το χτυπημα κατεβηκα και διαβασα στο βαθος βαθος οτι ειναι κοπιες,εν τω μεταξυ τα ειχα κερδισει. Απορία Απορία
Παντως δεν απαντησε κανεις αφου απαγορευεται γιατι πουλαει;;;
δηλαδη αν βαλω χασισι η πρεζα και γραψω οτι ειναι παραπλησιο αλλα οχι γνησιο χασισι η πρεζα θα πουλαω αβερτα χωρις κανενα θεμα;;;
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 12, 2016, 09:31:24 μμ »

Φιλε κορβους οταν πρωτομπηκα στον συλλεκτισμο εβαλα στο ιμπει τι κλεινη τωρα και μου εβγαλε μια σειρα ιονικα χαρτονομισματα που τελειωνε σε 1 λεπτο και ηταν πολυ χαμηλα,ο εξυπνος λοιπον ο Μαρκος το χτυπησε αμεσως γιατι τελειωνε μην το χασει,μετα το χτυπημα κατεβηκα και διαβασα στο βαθος βαθος οτι ειναι κοπιες,εν τω μεταξυ τα ειχα κερδισει. Απορία Απορία
Παντως δεν απαντησε κανεις αφου απαγορευεται γιατι πουλαει;;;
δηλαδη αν βαλω χασισι η πρεζα και γραψω οτι ειναι παραπλησιο αλλα οχι γνησιο χασισι η πρεζα θα πουλαω αβερτα χωρις κανενα θεμα;;;

Φιλε Μαρκο, εκανες λαθος οταν το κανες. Εγω οταν πρωτομπηκα στο ebay, αν και φοιτητης πληροφορικης τοτε και με proficiency, πηγαινα σαν αφοδευμενος πριν κανω καποια κινηση. Επισης εδω ο πωλητης το λεει στον τιτλο. Οταν το λεει κατω κατω ειναι μια κουτοπονηρια που προδιαθεται αρνητικα, οπωσδηποτε.

Τωρα για το θεμα του τι επιτρεπεται και τι οχι το αφηνω στους γνωστες. 
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 13, 2016, 10:56:28 πμ »

Είναι μια παραπλανητική αγγελία γραμμένη με συνειδητό δόλο (''uncirculated''  Έκπληξη & ''reconstructed''  Θυμός ). Αυτό πιστεύω αρκεί!  Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences