Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:00:19 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βιβλιογραφία ΜΚΕ  (Αναγνώστηκε 6624 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 19, 2016, 08:28:57 μμ »

Λες για το φιλοτελικό σύλλογο της Ηλιούπολης? (νομίζω πως είχε κάποτε δεν ξέρω αν έχει ακόμα) ή για τη δημοτική βιβλιοθήκη? Αν λέμε για τη δημοτική νομίζω δε μπορούν να σου αρνηθούν να δωρίσεις βιβλία εκτός αν κάνουν μη αποδοχής δωρεάς. Δες τον κανονισμό της βιβλιοθήκης.

Αλλιώς στο τόπο καταγωγής σου στη βιβλιοθήκη, εγώ εκεί θα τα πήγαινα.
Μόνο καταλόγους εμπόρων έχεις? Κάνε καμια λίστα μπορεί να ενδιαφέρεται κάποιος


Για την δημοτική βιβλιοθηκη αναφέρομαι,ο φιλοτελικός σύλλογος είναι λίγο περίεργη φάση,πρέπει να είναι κατ'όνομα σύλλογος αφού είναι μόνο ο πρόεδρος του,τον οποιό τον είχα γνωρίσει προ 20ετίας,και για αυτόν η μόνη σημασία του να ασχολείσαι με τα γραμματόσημα είναι ο αστροφιλοτελισμός  Στριφογύρισμα ματιών...


...βέβαια δεν τον αδικώ γιατί είχε μία από τις καλύτερες παγκοσμίως συλλογές-με Γκαγκάριν,ΕΣΣΔ σπάνια κτλ-τα οποία πριν από λίγα χρόνια τα δώρισε στο Ευγενίδιο πλανητάριο,ε,που αλλού θα πει κάποιος.
Το όνομά του είναι Κλέων Διονυσάτος και πρέπει να είναι πάνω από 90χρ.
Και μετά το off topic,θα αναφέρω τους καταλόγους που δεν θα κρατήσω και ναι,εμπόρων είναι,αλλά πιάνουν μια αρκετά μεγάλη χρονική περίοδο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 10:53:15 πμ »

Κύκλοφόρησε από τον οίκο Καραμήτσος το παρακάτω βιβλίο.
Είναι σαν επανέκδοση του κλασικού πλέον βιβλίου του 2000,εμπλουτισμένο όμως με νέες ανακαλύψεις επι του αντικειμένου,καθώς και αναθεωρήσεις επι κατατάξεων,ακόμα και ύπαρξης αριθμών καταλόγου,μέσα από την μελέτη των τελευταίων 15 χρόνων.
Ετσι λοιπόν, έχουμε τη χαρά εμεις οι συλλέκτες των ΜΚΕ,να απολαμβάνουμε την εργασία του μεγάλου μελετητή,που δυστυχώς δεν είναι πια κοντά μας,αλλά και να αποδώσουμε τα εύσημα στον Α.Καραμήτσο,σαν άξιο συνεχιστή του Ο.Βλαστού,που συνδυάζει τον μελετητή μαζί με τον έμπορο,αλλά και τον εκθέτη !

Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 05:09:35 μμ »

Επιχειρηματίες σαν το Καραμήτσο πάντα θα υπάρχουν γιατί  υπαρχει ζήτηση στην Ελλάδα για γραμματόσημα. Σίγουρα είναι ωραία και έξυπνη  η κίνηση του και βοηθάει στην ανάπτυξη του κλάδου.
Άντε να δούμε και καμία καινούργια εικονογραφημένη μελέτη για τις ΜΚΕ και να ξεπεράσουμε το 1935.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 05:19:40 μμ »

Νομιζω οτι πλεον το μονο σοβαρο κενο που υπαρχει ειναι με τις αποχρωσεις. Ο Καραμητσος εχει τη δυναμη να το κανει, ενα βιβλιο οπου να υπαρχει ενα ISO για ολες τις αποχρωσεις, να δοθει μια ονομασια (πχ κοκκινο 12, πρασινο 7 κλπ κλπ), και να τα χρησιμοποιει και στην περιγραφη των λοτ. Εγω θα συνεβαλα ανετα σε μια τετοια προσπαθεια και θα το αγοραζα το βιβλιο (εκτος και αν εκανε 3000 !) Χαμόγελο Φανταστειτε να εχουν κωδικοποιηθει με επιστημονικο τροπο ολες οι αποχρωσεις των ΜΚΕ, το τι ντορος θα γινει και τι υπεραξιες θα προκυψουν Χαμόγελο
Μπραβο του παντως και για την εκδοση του βιβλιου με τους ΑΕ, το εχω ηδη και ελπιζω με τον καιρο να το μελετησω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 08:54:10 μμ »

Ετσι,συμπηρωματικά,πάνω στο σχόλιο του heretic,στο παραπάνω βιβλίο,η περιγραφή των γραμμ.είναι στη δημοτική  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences