Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 12:07:29 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συγκρίσεις 20λέπτων αναγνωρίσεις/κατατάξεις  (Αναγνώστηκε 63098 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 09:55:08 μμ »

LHH θα μας τρελάνεις , τι ειναι αυτά που ανεβάζεις ?
Μου γεννάται μια ερώτηση βλέποντας το τετράδιο , τα έχεις κολλημένα ? Όπως επίσης καταλαβαίνω ότι αυτά είναι περισσότερο β διαλογής σου για μελέτη ?
Ωραία ενέργεια .
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:12:03 μμ »

LHH: Respect  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Βρήκα μια φώτο από τη ΝΟΤΟΣ 2015 με μερικά προσωρινά μαζεμένα:
ultramarine - deep ultramarine - dark ultramarine LOL! (ειδικά αφιερωμένο στον Βάσια Χαμόγελο)
Νομίζω ότι ήταν από μια συλλογή ονόματι Ανδρομαχη.

Νομίζω ότι μετά από αυτά είμαστε για αυτό
http://www.xrite.com/hue-test

Αν μπορούμε να αντικαταστήσουμε και τα τετραγωνάκια με γραμματόσημα, ακόμα καλύτερα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:14:07 μμ »

 Σαρκασμός
Οχι δεν είναι γραμμ.είναι κομμένα από καταλόγους,που όπως έγραψα όταν έχεις να διαλέξεις από 400+καταλόγους τις καλύτερες αποδόσεις,γιατί κακά τα ψέματα ό Καραμήτσος κατάλογο με κατάλογο έχει διαφορές στη απόδοση των φωτό του-σαν να παζαρεύει το φωτογράφο Χαμόγελο
Εννοείται βέβαια ότι η reference collection είναι οτι καλύτερο για ένα συλλέκτη ΜΚΕ,όμως είναι κάτι που γινόταν τα παλιότερα χρόνια από τους -πολλούς-εμπόρους και το συναντούσες και στις δημοπρασίες
Σπάνια πια βλέπεις β΄διαλογής παρτίδες ΜΚΕ στις δημοπρασίες...
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 10:17:16 πμ »

Καταρχήν να αναφέρω ότι είναι πολύ ωραία όλα αυτά που γράφονται στο φόρουμ αλλά αυτή η εμβάθυνση που ξεκινήσαμε για την Α Αθηνών και τις συνεχείς εκδόσεις έχει τη μεγαλύτερη ομορφιά και  ενδιαφέρον,  κάτι που μέχρι τώρα προσωπικά το έβλεπα αποτρεπτικό  γιατί έτσι μου το είχαν μεταδώσει οι διάφοροι  ειδήμονες . 
Αφου εξαντλήσουμε τα 20 λεπτα  θα  ξεκινήσω αναφορά για τα 40λεπτα ..  Σαρκασμός Σαρκασμός

Στο θέμα μας , LHH με τρόμαξες λίγο χθες γιατί ένιωσα λίγο μικρός συλλεκτικά  εάν το χρωματολόγιο σου αυτό ήταν με πραγματικά γραμματόσημα.

Σχετικά με τα χρώματα νομίζω ότι η έρευνα και η κατάταξη της συλλογής που κάνουμε σχετίζεται άμεσα με το εμπορικό κομμάτι και τους χρωματισμούς , οπως υποστηρίζει ο Vasias και ο  Heretic .  Για παράδειγμα στην Α Αθηνών,  όπου και τα κόστη είναι μεγάλα,  το 20 λεπτο βαθύ μπλε  και το πρωσικό μπλε κάποιες φορές μπορεί να μπερδευτεί , το λουλακι και το ινδικό μπλε και αυτά ενδεχόμενα μπερδευονται. Δε νομίζω όμως ότι μπορεί ποτέ το βαθύ λουλακί  να καταταχτεί ως βαθύ μπλε .  Δηλαδή και οι έμποροι όλα αυτά τα χρόνια έχουν βάλει κάποια όρια αναγνώρισης και τιμές στους  χρωματισμούς ανάλογα με τις συχνότητες τους . Οπότε βοηθαει να βάζουμε διπλά δίπλα δίπλα τα γραμματόσημα και βοηθαει να ακούμε πως τα διαχειρίζεται τώρα η αγορά και οι έμποροι . 

Το μόνο απαισιόδοξο είναι ότι οι ίδιοι οι έμποροι ( εάν εξαιρέσουμε  1-2 ) δε ξέρουν τι έχουν στο μαγαζί τους αλλά στο πουλανε με σιγουριά , γιατί κάποια μέρα πέρασε κάποιος εκτιμητής και τα κατάταξε, από τότε αυτός ο έμπορος τα εχει αλλάξει θέση και τα έχει μπερδέψει ουκ ολίγες φορές .. Που καταλήγει αυτό ? όλοι να πηγαίνουν στους μεγάλους γνωστούς έμπορους και να πουλάνε τα γραμματόσημα κοψοχρονιά, πολύς κόσμος πουλάει τα γραμματόσημα του σήμερα, έχω παραβρεθεί τυχαία  σε διαδικασίες τέτοιας  πώλησης τραγελαφικές  με ανθρώπους απελπισμένους που ταξιδεύουν από την επαρχία για αυτό το λόγο με κάποια ελπίδα, αλλά μάταια.  Είναι κρίμα να βρεθούμε και εμείς στο μέλλον σε παρόμοια θέση για κάτι που πληρώσαμε ακριβά σήμερα. Συμφωνώ με τον Helios που λεει να  αγοράζουμε μόνο γραμματόσημα με χτυπητά σημάδια αναγνώρισης , εγώ άργησα λίγο  και την πάτησα σε κάποιες περιπτώσεις γιατί απλά δεν είχα μελετήσει τις ΜΚΕ.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:11:16 μμ »


Αφου εξαντλήσουμε τα 20 λεπτα....



Στο θέμα μας , LHH με τρόμαξες λίγο χθες γιατί ένιωσα λίγο μικρός συλλεκτικά  εάν το χρωματολόγιο σου αυτό ήταν με πραγματικά γραμματόσημα.




Για το πρώτο,δεν υπάρχει περίπτωση,απλα η μελέτη των 20λ είναι ανεξάντλητη...
Στο δευτερο,εντάξει έδωσα 0 ευρώ για το αλμπουμ μου,αλλά πρέπει να μου πήρε,από 2 ωρες κάθε βράδυ ένα μήνα σχεδόν,ε,δεν το λες και παιχνιδάκι... Χαμόγελο
Και πάνω σε αυτό που γράφεις,είναι πολύ σχετική η έννοια τι είναι μεγάλο στο φιλοτελισμό και στο συλλέγειν γενικότερα.Πολλοί λίγοι ήταν παράλληλα και μεγάλοι συλλέκτες και  μεγάλοι μελετητές.Ετσι πρόχειρα ο Ασημακόπουλος μου'ρχεται στο μυαλό και ο Καλλίγας,από τους σύγχρονούς.
Π.χ. ο Κούνδουρος ενώ ήταν αν όχι ο κορυφαίος,σίγουρα από τους τρεις μεγαλύτερους μελετητές,εν τούτης δεν είχε εκθέση κάτι δικό του.Από την άλλη ο μεγαλύτερος συλλέκτης Ελλάδος και από τους 20 μεγαλύτερος στο κόσμο ,Ανδρεάδης,αν και βρίσκει χρόνο-το απόλυτο πρόβλημα για κάποιον μελετητή-και δημοσιεύει μελέτες επι των ΜΚΕ,δεν μπορούμε ακόμα* να τον τοποθετήσουμε σε τέτοιο βάθρο.
Αρα συμπερασματικά για εμένα αλλά πιστεύω και γενικότερα στο πεδίο μας ,της ΜΚΕ,αξία έχει ο μελετητής και όχι τόσο ο κάτοχος της ακριβής συλλογής.Ο συνδοιασμός και των δύο είναι ακαταμάχητος αλλά και σπανιότατος.Σκέψου πόσες φορές αναφέρεις μελετώντας π.χ. τον Ζαχαριάδη-ο απόλυτος συλλέκτης ever-και πόσες Κούνδουρο/Ασημακόπουλο


* ο Α.έχει όλο τα φόντα να γράψει και μελετητική ιστορία,έχει χρήματα,μόρφωση,δίψα,και είναι και νέος για αυτό!

Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 01:06:08 μμ »

Επειδή τα βρίσκω σκούρα, σε ποιους αριθμούς Βλαστού αντιστοιχούν τα

19f "μπλε σκούρο"
19g "βαθύ μπλε σκούρο"

του Καραμήτσου;;;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 01:35:26 μμ »

Το 19g ειναι το λεγόμενο ''ψεύτης'' που έχει μια απόχρωση προς το μαύρο,με βαριά εκτύπωση,πριν από τον μερικό καθαρισμό των πλακών τέλη του 1866.
Μοιάζει επίσης με το μπλέ-μαύρο των δικτυωτών,μόνο που έκτος από το χαρτί-off course-έχει και πιο βαριά εκτύπωση.
Παρακάτω ένας ''ψεύτης'' της συλλογής μου,με διάφορες λήψεις φωτισμού:
Καταγράφηκε
zante
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 11:34:38 μμ »

Το 19 f αντιστοιχεί στο 32 ba και το 19 g στο 32 d
Καταγράφηκε
zante
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 11:35:24 μμ »

ΤΟ 32 D
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 04:55:31 μμ »

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, εδώ μερικά από τη συλλογή, με τα χρώματα δε βγαίνει άκρη! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 05:14:37 μμ »

Δύο παρατηρήσεις
Τι ωραία φαίνεται η προοδευτική αλλοίωση των ΑΕ 1862-1867,στη δεύτερη φωτο,
το ισχυρό ανάγλυφο του μπλέ-ουρανί,που φαίνεται και ανφάς !
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 06:04:53 μμ »

Αψογη παρουσιαση, και υπαρχουν και αλλες αποχρωσεις ακομα, αυτα τα 20λεπτα των συνεχων ειναι πηγη μελετης απο μονα τους
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 06:34:39 μμ »

salonico
παρατήρησα ότι έχεις ερωτηματικό στο πρωτο γραμμ.,είναι μια δύσκολη απόχρωση,η βαθιά απόκλιση στο χρώμα,μπερδεύεται κανείς εύκολα...επίσης παρατηρώ ότι λείπει ένα γραμμ. στη λευκάζον,σαν ξεθωρισμένο,εκδοχή,το οποίο είναι το τελευταίο της έκδοσης των συνεχόμενων,και εκτυπώθηκε το 1867 προς τα τέλη,τώρα δεν είμαι σε θέση να σου δώσω νούμερα καταλόγου αλλά αν θυμάμαι καλά υπάρχει.
Ακόμα το δεύτερο ερωτηματικό σου υπάρχει και αυτός είναι ο λόγος που ο hellas το δίνει σαν μπλε ως πρασινοκύανο,δηλ.παίρνει και μια πρασινίζουσα απόχρωση-καμία σχέση με το πρασινωπό χαρτί του επόμενού σου
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 06:45:07 μμ »

Είναι γοητευτική αυτή η πολυχρωμία στις κεφαλές, που ξεπερνά την περιγραφή των καταλόγων και συνδυάζεται με χαρακτηριστικά εκτύπωσης, χαρτιού και ΑΕ.
Το πρώτο είναι ένα πολύ φωτεινό καθαρό μπλε, πολύ ωραίο χρώμα!

Καταγράφηκε
vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 01:28:30 μμ »

Πολύ όμορφες οι αποχρώσεις που δείχνετε!

Ας ανεβάσω και γω μία για να πάρω τη γνώμη σας. Την έχω κατατάξει ως Hellas 19α - σε ανοιχτό μπλε ουρανί. Έχουν επίσης ενδιαφέρον η απόχρωση και η όψη του αριθμού ελέγχου.



Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences