Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:13:52 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συγκρίσεις 20λέπτων αναγνωρίσεις/κατατάξεις  (Αναγνώστηκε 63163 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 18, 2014, 12:53:08 μμ »

Kαλημερα
διαβασα με προσοχη αυτα που εγραψες και εχεις απολυτο δικιο
προσπαθω να συλλεξω οσο γινεται περισσοτερες κεφαλες με οσο γινεται λιγοτερα χρηματα και να δω απο κοντα τις διαφορες μηπως και καταλαβω κατι .Αλλα προς το παρον τιποτα.
Μπορει σαν παραδειγμα καποιος να μου επισημανει την διαφορα στα παρακατω?
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 01:02:49 μμ »

συγγνωμη συνεχεια
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 01:42:46 μμ »

Φιλε Stef,

Αν τα χρωματα στα σκαναρισματα σου εχουν αποδοθει σωστα, τοτε εχουμε και λεμε..

Tο αριστερο και μεσαιο κομματι ειναι εκδοσης 72-76 ( "δικτυωτου χαρτιου" οπως ονομαζεται). (Hellas 41h)
Ειναι ευκολος τυπος σαν σφραγισμενο και πολυ ευκολο στην αναγνωριση του λογω του εντονα μπλε χρωματισμενου λεπτου και δικτυωτου (σε διαφανεια) χαρτιου του. (Hellas 41h). Ειναι τυπος με σαφες χαρακτηριστικο (χρωμα χαρτιου) και αναγνωριζεται ευκολα. Κανενα αλλο 20λεπτο δεν τυπωθηκε σε τοσο εντονα μπλε χαρτι. Τα υπολοιπα 20λεπτα 72-76 ειναι σε λεπτο και δικτυωτο χαρτι επισης, αλλα ποτε τοσο εντονου μπλε χρωματος.
To δεξι κομματι ειναι 20λεπτο εκδοσης 1875-80 σε κρεμ χαρτι.
Αναγνωριζεται απο τον βαρυ, ακομψο και σχεδον κατεστραμμενο αριθμο ελεγχου του. (ΑΕ)
Προσεξε το "0" του αριθμου ελεγχου ποσο χαλια ειναι. Τα στοιχεια των ΑΕ ηταν απο μαλακο μεταλο και κατα την εικοσιπενταετια φθειρονταν απο την συνεχη χρηση τους. Ειδικα το "0" στην εκδοση 75-80 που ειναι η τελευταια με ΑΕ παρουσιαζεται αρκετα παραμορφωμενο, πολλες φορες και περισσοτερο απο οτι στο δικο σου κομματι. Ακομα, ο χρωματισμος του ΑΕ (θαλασσοχρωμος) ειναι χαρακτηριστικος αρκετων κομματιων του 75-80.

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2014, 04:55:12 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:27:00 πμ »

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι από τις ''προσωρινές εκδόσεις'' το παρακάτω ?

Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 09, 2016, 05:42:26 μμ »

Βεβαιότατα προσωρινό.
Κρίμα που ο ΑΕ δεν βρίσκεται στην περιοχή του χαρτιού που αναδιπλώθηκε.
Εαν αυτό συνέβαινε, ίσως το κομμάτι θα μαρτυρούσε πολλά περισσότερα και ενδιαφέροντα.
Ωραίο γραμματόσημο, έτσι και αλλιώς.
Φταίει η φωτό ή πράγματι βλέπω ελαφρά ανισόπεδο ΑΕ;

Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:02:41 μμ »

Βεβαιότατα προσωρινό.
Κρίμα που ο ΑΕ δεν βρίσκεται στην περιοχή του χαρτιού που αναδιπλώθηκε.
Εαν αυτό συνέβαινε, ίσως το κομμάτι θα μαρτυρούσε πολλά περισσότερα και ενδιαφέροντα.
Ωραίο γραμματόσημο, έτσι και αλλιώς.
Φταίει η φωτό ή πράγματι βλέπω ελαφρά ανισόπεδο ΑΕ;


Καποια στιγμή άρχισα να μαζεύω αναδιπλώσεις,πήρα 4-5 λαχνούς κατα καιρούς, από καραμήτσο κυρίως,και ο λόγος που έβαλα την φωτό είναι ότι το πήρα σαν 20λ συνεχων εκδόσεων-και με την ανάλογη τιμή,άρα μάλλον θα έκανε λάθος ο δημοπράτης...
Για τους ανισόπεδους ΑΕ θέλει πολύ μεγάλη μελέτη,σκεπτόμενος ότι στις πρώτες εκδόσεις οι διαφορές είναι σχεδόν ανεπαίσθητες-παραταύτα θα το εξετάσω λεπτομερώς και ευχαριστώ για τα σχόλιά σου
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:06:33 μμ »

O Κούνδουρος αναφέρει ελαφρότατα ανισόπεδους ΑΕ στα προσωρινά.
Έχω την εντύπωση πως το "0" είναι ελαφρώς ψηλότερα σε σχέση με το "2".
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:46:52 πμ »

Λοιπον, για να ιντριγκαρω την κουβεντα.
Προσπαθησα οσο μπορουσα δυνατον να φωτογραφισω στο φως της ημερας τα γραμματοσημα για να δειτε διαφορες.
Πρωτη φωτο. Το επιμελημενο που απεκτησα προσφατα με ενα deep blue συνεχων διπλα διπλα!
Δευτερη φωτο. Το επιμελημενο, το deep blue και ενα 20λεπτο που το χαρακτηρισαμε στο στεκι ως επιμελημενο προσωρινο.
Τριτη φωτο. Κακεκτυπο 20λ prussian blue με εντονη επιχριση (ο Θεος να το κανει κακεκτυπο βεβαια, απιστευτη εκτυπωση), κακεκτυπο 20λ deep blue και το συνεχων deep blue.
Συμπερασματα δικα σας Χαμόγελο




Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 11:29:14 πμ »

Ωραία η προσπάθειά σου ...αλλά μισή!
Πάντα,σε αυτές τις περιπτώσεις για να γίνει σε βάθος σύγκριση πρέπει να υπάρχουν και οι ΑΕ σε θέαση.
Διαφορές στην εκτύπωση ,αλλά και ο χρωματισμός τους,ασφαλές κριτήριο για τη κατανόηση της κατάταξης.
Για φαντάσου σε ένα άλλο σύμπαν,οι ΜΚΕ να ήταν χωρίς ΑΕ....δεν νομίζω ότι θα υπήρχαν παραπάνω από 5 εκδόσεις!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 11:38:24 πμ »

Και το υπολοιπο μισο !
Εβαλα εξ αρχης μονο την μπροστα οψη γιατι θα θελα αναλυση οχι στη γενικοτητα αλλα μονο στους χρωματισμους. Αλλα αφου θελετε και τις πισω οψεις, ιδου...
Η πρωτη φωτο εχει απο αριστερα το deep blue συνεχων, το κακεκτυπο 20λεπτο deep blue και το prussian blue με την επιχριση
Στη δευτερη φωτο, απο αριστερα, 20λεπτο επιμελημενο (το τερμα δεξια της 2ης φωτο), το deep blue συνεχων, και το επιμελημενο συνεχων της δευτερης φωτο το πρωτο απο αριστερα.
Με λιγα λογια, ειναι η 3 και 2 φωτογραφια του πρωτου ποστ αντιστοιχα.


Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 11:49:43 πμ »

Ανεβάζω και εγώ δυο  20λεπτα της Α Αθηνών , το πρώτο κακέκτυπο και το δεύτερο επιμελημένο. Και τα δυο ανήκουν στις αποχρώσεις του Μπλε , το κακέκτυπο είναι πιο σκούρο .
Δημήτρη σχετικά με τα 2 γραμματόσημα της Α Αθηνών που ανέβασες αρχικά σίγουρα δεν ανήκουν στο μπλε πρωσικό , ούτε στο λευκαζον μπλε , ενδεχόμενα να είναι στο μπλε ινδικό το οποίο προσωπικά δεν έχω δει και πολλά . Εκτός εάν συγκαταλέγεται στις αποχρώσεις του μπλε που φτάνει σε τόσο ανοικτά χρώματα , δε ξέρω ποια όρια βάζουν οι έμποροι στους καταλόγους τους με τον όρο  ‘’ αποχρώσεις ‘’.







Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 12:30:24 μμ »

Γεια σου φιλε μου, αν εβλεπα μονο την μπροστα οψη , το 2ο μπορουσα να το εβαζα στην 62-67, μιας και εχει καλη εκτυπωση, χωρις περιγυρο, εκτος απο το βαθος του μεταλλιου που εχει πολλα λευκα στιγματα. Πολυ καλη εκτυπωση των γωνιων ομως, χρωμα μπλε 'σκετο', δε φαινεται και η λευκαζουσα γραμμη στα γενια, το μονο που μαρτυραει εντονα την προσωρινη εκδοση ειναι ο ΑΕ που ειναι λεπτοτατος και προφανως θα ειναι και σκουρος μπλε. Το αλλο το κακεκτυπο ειναι πιο 'κλασικο' προσωρινο, με ιχνη περιγυρου και λευκαζων μεταλλιο και αυτο, αλλα με γωνιες με στιγματα, οχι ομως λευκαζουσες. Ο ΑΕ σιγουρα εχει καποια ολισθηση. Πιο σκουρο χρωμα οντως απο το επιμελημενο.
Για αυτο που λες οτι δεν ειναι πρωσικο, ειναι το παρακατω, απο τη δημοπρασια του Καραμητσου.
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=547&lot=396685

Δεν εχω αλλο τετοιο αντιτυπο να συγκρινω, η αληθεια ειναι ομως οτι στις φωτο που παραθετω ειναι απο φως ημερας, φωτογραφημενα περιπου το μεσημερι, ενω του Καραμητσου οπως και τα δικα σου ειναι φωτογραφημενα σε συνθηκες δωματιου προφανως. Δεν ειναι συγκρισιμη δηλαδη η μια κατασταση με την αλλη. Οι σχετικες διαφορες στις φωτο μου φαινονται παντως και αυτο ηταν και ο σκοπος μου, να φανουν οι σχετικες διαφορες. Οι απολυτες διαφορες (δηλαδη το ακριβες χρωμα της αποχρωσης) θα φαινονταν αν και τα δικα σου ηταν φωτογραφημενα και αυτα σε συνθηκες οπως τα δικα μου και το αντιστροφο. Ισως η φωτο του Καραμητσου στη δημοπρασια να συγκρινεται με τις δικες σου και να δινει ενα μετρο συγκρισης.
Μπραβο σου παντως για τη συμμετοχη, νομιζω οτι η μελετη δε γινεται μονο με τη θεωρια αλλα και με απτα, ζωντανα παραδειγματα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 03:49:18 μμ »

Δημήτρη , τα γραμματόσημα που ανέβασα ακόμα και στο φως της ημέρας έχουν μικρή διαφορά, ανεβάζω μια.  Για το επιμελημένο και εγώ έχω ένα ενδοιασμό εξαιτίας του αριθμού ελέγχου  μήπως ανήκει στις συνεχείς εκδόσεις  (παρόλο που έχω πιστοποιητικό οτι είναι επιμελημένο Α Αθηνών) .


Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 04:48:10 μμ »

Στη φωτο φαινεται αυτη η διαφορα , αυτο που σου ελεγα και πριν, με το φως της ημερας σε σχεση με την αλλη που εχεις. Παντως πολυ ωραιο κομματι, δε θα το ελεγα συνεχες λογω του ΑΕ, και τα 2 πολυ ωραια. Εχει σημασια να ναι σκουροχρωμος ο ΑΕ , η διαφορα με τα συνεχη φαινεται διπλα διπλα. Η μονη περιπτωση να μπερδευτει καποιος ειναι να εχει το βαθυ μπλε των συνεχων που εβαλα πριν, αλλα νομιζω οτι θα παιζουν κ αλλα πραγματα ρολο, πχ θα εχει στιγματα χρωματος στην εικονα, χωρις λευκαζοντα μερη το μεταλλιο κλπ...και παλι φανταζομαι δεν ειναι καποιος στανταρ κανονας , απο οσο εχω καταλαβει ο ΑΕ ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 09:16:13 μμ »

Φίλοι μου, καλησπέρα. Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση έχετε ανοίξει. Μια που αναφερθήκατε στο Hellas 13Ic (Α' Αθηνών κακέκτυπο, μπλε πρωσικό), ας ανεβάσω το γραμματόσημο στη συλλογή μου που έχω κατατάξει ως τέτοιο για σύγκριση και συζήτηση.



Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences