Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 12:47:45 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παραγγελία στη Leuchtturm/Lighthouse στη Γερμανία  (Αναγνώστηκε 21587 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:06:35 μμ »

Ύστερα από μεγάλη λαϊκή απαίτηση (wow!) οργανώνουμε παραγγελία στη Leuchtturm/Lighthouse στη Γερμανία.

Τα προϊόντα μπορείτε να ατα δείτε εδώ:
http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_EU/
https://www.leuchtturm.de/

Υπολογίζω να στείλουμε την (οριστική) παραγγελία τη Τρίτη 21 Ιουνίου. Εγώ θα έχω τα πράγματα στα χέρια μου σε 3-4 εβδομάδες, δηλαδή μεταξύ 10 και 20 Ιουλίου, ας πούμε.

Μέχρι τις 20 Ιουνίου μπορείτε να ρωτάτε ό,τι θέλετε. Υπολογίστε όμως μέχρι και τη Δευτέρα 20 Ιουνίου να έχετε καταθέσει τα χρήματα στον λογαριασμό μου.

Συνεννοήσεις καλύτερα με email, για να μιλάω ξεχωριστά με τον καθένα και να μη χάσουμε τα αυγά και τα καλάθια. (Γνωρίζετε όλοι το πρόβλημα που υπάρχει με τις ειδοποιήσεις μηνυμάτων του στεκιού, οπότε... με email...) Αριστερά και κάτω βλέπετε τρεις εικονίτσες, η μεσαία δείχνει έναν φάκελλο, εκεί είναι η διεύθυνση του email μου. Επίσης μπορείτε να κάνετε κλικ πάνω στο "sac" και να δείτε το email μου κάπου στη μέση.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:46:44 μμ »

Τιμές:
(Ό,τι τιμές αναφέρω, είναι το κόστος σας με ταχυδρομικά κλπ από Γερμανία. Το μοναδικό επιπλέον κόστος μπορεί να είναι τα ταχυδρομικά από μένα σε σας.)

Μπορείτε να υπολογίζετε (στη χειρότερη περίπτωση) ότι θα σας κοστίσει κάτι όσο η τιμή λιανικής της εταιρείας (αυτή που φαίνεται στο site).

Καλές τιμές, από όσο ξέρω, υπάρχουν σε:
- Στρογγυλές κάψουλες. http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_EU/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/DE/DE_2281/DE_2395 Όσες φαίνονται με 3,50 ευρώ το κουτί, κατεβαίνουν στα 2,50 αν παραγγείλετε 20 κουτιά και στα 2,00 αν παραγγείλετε 40 κουτιά.
- Κουτιά. http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_EU/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/DE/DE_2265/DE_2272/DE_2273 Αντί 19,95 > 16,00
- Βαλίτσες. Π.χ. http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_EU/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/343105 35 ευρώ
- Κασέτες. Π.χ. http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/seck1nhMXVj4dI/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/310264 35 ευρώ
- Θήκες χάρτινες χύμα http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/seck1nhMXVj4dI/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/DE/DE_2282 Συρραπτικού 4,50 ευρώ ανά 100δα, αυτοκόλλητα 7,00 ευρώ ανά 100δα.

Λιγότερο καλές τιμές:
- QUADRUM http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/seck1nhMXVj4dI/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/DE/DE_2281/DE_2396 5,95 > 5,00
- Φύλλα GRANDE http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/seck1nhMXVj4dI/?ViewAction=View&ObjectID=580645 4.95 > 5.00 :-((
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2016, 12:32:37 μμ »

Σχετικά με τα ENCAP για δίευρα, η άποψή μου:

Το 26/27 έχει 35 θέσεις ανά σελίδα και οι κάψουλες (με τα νομίσματα) μπαίνουν άνετα, αλλά κάπως χαλαρά, με αποτέλεσμα σιγά-σιγά να στρίβουν και να μην είναι πια όρθια τα νομίσματα, πράγμα που εμένα με εκνευρίζει.

Το 24/25 έχει 48 θέσεις ανά σελίδα και οι κάψουλες μπαίνουν και σφηνώνουν. Το αρνητικό είναι ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία να ξαναβγούν, αν αλλάξεις γνώμη. Επομένως ή τα βάζεις με χρονολογική σειρά ή έχεις ένα φύλλο διαθέσιμο για κάθε χώρα. Εγώ τα βάζω ανά χρονιά (με αλφαβητική σειρά την κάθε χρονιά).

-------------------------------------

Από εκεί και πέρα, ο σωστός τρόπος για την τοποθέτηση των νομισμάτων στα ENCAP (κατά τη γνώμη μου):

- Το φύλλο με τις τρύπες (την "αυγουλιέρα" που λέω κι εγώ) προς τα κάτω και το ίσιο κομμάτι προς τα πάνω. Έτσι βλέπεις την αναμνηστική πλευρά τους καθώς τα βάζεις. Αν τα βάλεις ανάποδα, θα βλέπεις την κοινή πλευρά τους και θα είναι άβολο (θα μπερδεύεσαι στην τακτοποίηση).

- Με βάση το παραπάνω, θα θέλεις, όταν ανοίγεις το κλασέρ, να βλέπεις την αναμνηστική πλευρά, όχι την κοινή. Λεπτομέρεια, θα μου πείτε, αλλά... Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει να ανοίξεις το ENCAP από αριστερά, δηλαδή η ένωση των δύο κομματιών να είναι δεξιά και το άνοιγμα αριστερά. Έτσι θα βάζεις τα νομίσματα με το αριστερό σου χέρι, πράγμα ιδιαίτερα άβολο αν είσαι δεξιόχειρας. Αν είσαι αριστερόχειρας... τότε ο θεός σε έφτιαξε για τα ENCAP!!!

Τιμή επίσης 4.95 > 5.00.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2016, 11:36:10 μμ »

Υπολογίζω να στείλουμε την (οριστική) παραγγελία τη Τρίτη 21 Ιουνίου.
....

Μέχρι τις 20 Ιουνίου μπορείτε να ρωτάτε ό,τι θέλετε. Υπολογίστε όμως μέχρι και τη Δευτέρα 20 Ιουνίου να έχετε καταθέσει τα χρήματα στον λογαριασμό μου.

Επειδή η Δευτέρα 20 Ιουνίου είναι αργία (του Αγίου Πνεύματος), οι προθεσμίες πάνε μια μέρα μετά.
Συγγνώμη, ξεχάστηκα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2016, 05:12:02 μμ »

Τελευταία ειδοποίηση, αν υπάρχει κανένας που ξεχάστηκε...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2016, 03:38:01 μμ »

Όλα "βαίνουν ομαλώς".

Τα λεφτά έφτασαν στη Γερμανία και αύριο-μεθαύριο ξεκινάνε οι κουτάρες.

Στο μεταξύ, αράζουμε στους καναπέδες, βλέπουμε ποδόσφαιρο και κάπου εκεί μετά τον τελικό σκάνε μύτη οι κουτάρες στην αυλή μου...
(Εγώ υποστηρίζω Γερμανία και Ισπανία. Αφού τα Βαλκάνια πιάσανε πάτο...)
Καταγράφηκε
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2016, 04:59:14 μμ »

 
Όλα "βαίνουν ομαλώς".

Τα λεφτά έφτασαν στη Γερμανία και αύριο-μεθαύριο ξεκινάνε οι κουτάρες.

Στο μεταξύ, αράζουμε στους καναπέδες, βλέπουμε ποδόσφαιρο και κάπου εκεί μετά τον τελικό σκάνε μύτη οι κουτάρες στην αυλή μου...
(Εγώ υποστηρίζω Γερμανία και Ισπανία. Αφού τα Βαλκάνια πιάσανε πάτο...)

Σε ευχαριστούμε πολύ Γιώργο!!
 Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2016, 06:54:11 μμ »

Παμε γερα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 12, 2016, 12:23:27 μμ »

Τα νεώτερα νέα (sic) είναι ότι το δέμα αναμένεται να πατήσει Ελλάδα αύριο-μεθαύριο. Πράγματι... παρακαθυστέρησε αυτή τη φορά...

Θεωρητικά, θα έρθει στο σπίτι μου 8 εργάσιμες ημέρες μετά το ξεφόρτωμα στο αεροδρόμιο. :-)
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 12, 2016, 12:27:26 μμ »

Τα νεώτερα νέα (sic) είναι ότι το δέμα αναμένεται να πατήσει Ελλάδα αύριο-μεθαύριο. Πράγματι... παρακαθυστέρησε αυτή τη φορά...

Θεωρητικά, θα έρθει στο σπίτι μου 8 εργάσιμες ημέρες μετά το ξεφόρτωμα στο αεροδρόμιο. :-)

θενκς για το update  Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 12, 2016, 12:36:59 μμ »

Τα νεώτερα νέα (sic) είναι ότι το δέμα αναμένεται να πατήσει Ελλάδα αύριο-μεθαύριο. Πράγματι... παρακαθυστέρησε αυτή τη φορά...

Θεωρητικά, θα έρθει στο σπίτι μου 8 εργάσιμες ημέρες μετά το ξεφόρτωμα στο αεροδρόμιο. :-)

νομίζω οτι αυτος είναι ενας πολύ καλός λόγος για καυγά. Αν χρειαστεί κάποιος μάρτυρα, έρχομαι αφιλοκερδώς. Μπορώ και να ψευδομαρτυρήσω προς 1 ασημένια ουγγιά/ψέμα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 12, 2016, 01:22:02 μμ »

Εγώ προτείνω να στήσουμε καυγά, αν είναι ομορφότερες οι Αγγλίδες ή οι Σλοβάκες.
Εναλλακτικά, αν πρέπει να λέμε "Σλοβάκες" ή "Σλοβακέζες".
(Να δω ποιος είναι μάγκας να μου πει ότι κατά το "Σλοβάκα" πάει και το "Άγγλα".)
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2016, 02:00:07 μμ »

Μιάς και πιάσατε το θέμα,ας "σηκώσω το γάντι".
Γιατί Αλβανίδα και όχι Αλβανέζα;
Γιατί Σλοβένα και όχι Σλοβενίδα;
Γιατί Τσέχα και όχι Τσεχίδα;
Και πολλά πολλά άλλα...
Νομίζω οτι η απάντηση βρίσκεται στην ίδια τη δομή της Ελληνικής γλώσσας που προσαρμόζεται σε οποιαδήποτε ξένη λέξη και τη "μεταφράζει"στην πιό εύηχη και κοινά αποδεκτή στην καθομιλουμένη,μορφή της.
Εν ολίγοις,νομίζω οτι όταν οι λέξεις "κάθονται" καλά στο αυτί,είναι και οι σωστές.
Τώρα,για το ποιές είναι ομορφότερες,γούστα είναι αυτά.Υπάρχουν όμορφες Αγγλίδες,αλλά οι Σλοβένες είναι... Έκπληξη Γλώσσα Φιλί
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2016, 02:10:20 μμ από sabby » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2016, 03:43:00 μμ »

Να σου πω: Στην καθαρεύουσα ήταν Άγγλος - Αγγλίς, Σλοβένος-Σλοβενίς, Ουκρανός-Ουκρανίς. Στη δημοτική... η Αγγλίς έγινε Αγγλίδα (Γαλλίδα, Ρωσίδα), η Ουκρανή απλοποιήθηκε σε Ουκρανή, όπως η χάρις έγινε χάρη και όχι χάρητα.

Τα Τσέχα, Σλοβένα, Ρουμάνα και κυρίως το Τουρκάλα δεν ακολουθούν τη "λόγια" λογική, αλλά τη λαίκή. Η "λόγια" μορφή τους είναι επίσης Τσεχίς, Σλοβενίς, Ρουμανίς, Τουρκίς (-ίδος).

www.youtube.com/watch?v=JAh3nuccoWA


-----------------

Για να πάμε και στα δύσκολα: Μπουργκινοφασιανός-Μπουργκινοφασιανή και Ακτοελεφαντοστιώτης-Ακτοελεφαντοστιώτισσα πως σας φαίνονται;
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 12, 2016, 04:24:12 μμ »

Το ύφος του τραγουδιού,βαθιά επηρρεασμένο από "μετακινήσεις πληθυσμού-συνωστισμό στο λιμάνι" του '22.
Οσο για την καθαρεύουσα,δεν την πρόλαβα.Μόνο λίγο πολυτονικό,που γύρω στο 80-81 καταργήθηκε.
Στα δύσκολα,θα πάω πάσσο.
Προτιμώ το"Αυτός,απο τη Μπουργκίνα Φάσο και η γυναίκα του".
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences