Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:31:18 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ ΜΑΚΑΡΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 43651 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 21, 2010, 09:02:11 μμ »

. Επισης, μου ειπε ο πωλητης οτι ο συγκεκριμενος κυριος εχει στην κατοη του ενα χρυσο μεταλλιο μακαριου, ολοιδιο με το μεντολιρο, αλλα οι αναγλυφες παραστασεις (η προτομη του μακαριου, ο δικεφαλος αετος) ειναι πιο διογκωμενες, οπως ολα τα μεταλλια. Μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ σπανιο, τιραζ περιπου 200 τεμαχια και το ειχε προς πωληση (δεν τολμησα να ρωτησω τιμη, ισως και επειδη δεν με ενδιαφερουν τα μεταλλια)
Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως αν δεν υπαρχει σε βιβλιογραφια επισημη δεν το αγγιζουμε Κλείσιμο ματιού
Οσο για το πεντολιρο του Μακαριου ειναι πολυ ωραιο Σωκρατη!!Αμα ξαναερθεις στο Ηρακλειο κρατα το μαζι σου να το δω και απο κοντα Κλείσιμο ματιού
Τοσα χρονια τοχω καημο να πιασω στα χερια μου ενα τετοιο Πεντολιρο και ποτε δεν ετυχε Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 22, 2010, 07:56:31 πμ »

Ευχαριστω. Χαιρομαι που σας αρεσει. Οταν κατεβω θα το φερω. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 22, 2010, 01:07:48 μμ »

Αμα ειναι αυτο πεντολιρο εγω ειμαι αρχιμανδριτης! τα κυπριακα του μακαριου ειναι κλασικη περιπτωση ψευδονομισματων που εχουν κοπει με μονο σκοπο να πουληθουν στους συλλεκτες σε τιμη πολλαπλασια απο την ονομαστικη τους η απο την αξια του μεταλου αν προτιματε! με 2 χιλιαρικα αγαπητε χτυπαγες μια ταληρουμπα του οθωνα ακυκλοφορητη και θα ηταν και νομισματαρα!!!

Φυσικα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και επιδη ειμαι συλλεκτης νομισματων τα τελευταια 25 χρονια οσο θυμαμαι τον εαυτο μου δηλαδη οποιος θελει ας τις λαβει υποψην του μπας και σταματησει καμιαν φορα η κοροιδια
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 22, 2010, 01:24:23 μμ »

Κοιταξτε, εγω αγορασα το πεντολιρο γιατι μου αρεσε, αλλα και γιατι ειναι επισημη κρατικη κοπη. Απο κει και περα, σε ολα τα συλλεκτικα κομματια υπαρχει μια διαφορα τιμης (αλλος το δινει το ιδιο κομματι 1700, αλλος 2000, αλλος 2300 ευρω). Ας πουμε το πεντολιρο του 1911, εχουν κοπει δυο χιλιαδες και κατι κομματια (αν θυμαμαι καλα) αλλα η τιμη του ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το μεταλλο και την ονομαστικη αξια. Αλλωστε, την τιμη ενος νομισματος την καθοριζει το συνολο των αγοραστων και των πωλητων του.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 22, 2010, 03:06:15 μμ »

Αμα ειναι αυτο πεντολιρο εγω ειμαι αρχιμανδριτης! τα κυπριακα του μακαριου ειναι κλασικη περιπτωση ψευδονομισματων που εχουν κοπει με μονο σκοπο να πουληθουν στους συλλεκτες σε τιμη πολλαπλασια απο την ονομαστικη τους η απο την αξια του μεταλου αν προτιματε! με 2 χιλιαρικα αγαπητε χτυπαγες μια ταληρουμπα του οθωνα ακυκλοφορητη και θα ηταν και νομισματαρα!!!

Φυσικα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και επιδη ειμαι συλλεκτης νομισματων τα τελευταια 25 χρονια οσο θυμαμαι τον εαυτο μου δηλαδη οποιος θελει ας τις λαβει υποψην του μπας και σταματησει καμιαν φορα η κοροιδια

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Το τι μαζευει κανεις ειναι πολυ προσωπικο θεμα και ειδικα σε τετοια ποσα.Τα νομισματα του Οθωνα που αναφερεις ειναι υπερτιμημενα δεοντως και με την οικονομικη κριση εχουν παρει την κατιουσα.Στην παρουσα φαση ειναι ενας σιγουρος τροπος να χασεις χρηματα με την πτωση των συλλεκτικων γενικα.Αντιθετως ο Μακαριος μπορει να ειναι ενα απο τα ''ψευδονομισματα''-οπως λενε οι μεγγαλοσυλλεκτες- αλλα ειναι χρυσος, και ο χρυσος παντα ειναι ο βασιλιας,το αληθινο χρημα.Καλος ο Οθωνας αλλα το χειμωνα αμα θελεις να πληρωσεις κοινοχρηστα δυσκολα τον χαλας.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 22, 2010, 03:10:18 μμ »

Τωρα σε οποιον του περισσευουν μπορει να μαζεψει BU ολο τον Οθωνα (ειλικρινα και μενα θα μου αρεσε  πολυ) αλλα ο Σωκρατης ειναι πιτσιρικας και απο χαρτζιλικι αγοραζει κανενα νομισμα.Οποτε μην του τη χαλας.
Σωκρατη μην ακους κανενα και #### ειναι ο Μακαριος, τοπ κομματι. 
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 22, 2010, 03:17:56 μμ »

Ευχαριστω. Παντως δεν χαλιεμαι, ο καθενας λεει την αποψη του και ειναι απολυτως σεβαστη. Εγω ακουω ολες τις αποψεις και αυτα που θαλω τα κραταω, αυτα που δεν θελω τα απορριπτω. Σε αλλους αρεσει ο Οθωνας, σε αλλους ο Μακαριος, σε αλλους ο Καποδιστριας, κ.λ.π.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 22, 2010, 03:42:51 μμ »

Πολυ ορθα ολα τα παραπανω που ακουστηκαν!!
Τωρα ως προς το θεμα ,<ψευδονομισματα> επειδη και παλαιοτερα εχει γινει κουβεντα ο καθενας ειναι ελευθερος να τα λεει οπως θελει.... Το σωστο ομως και η επισημη ονομασια τους ειναι <ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ>
Η Κυπρος αναμνηστικα εχει βγαλει αρκετα , χρυσα και ασημενια.
Το κορυφαιο της αναμνηστικο ειναι αυτο το οποιο μιλαμε με τιραζ 1500 τεμαχια μονο και ποιος ξερει ποσα αντιγραφα που εκαναν καποιοι επητιδειοι για να πλουτισουν !!
Αν καποιος μιλαει απαξιωτικα για τα αναμνηστικα νομισματα της Κυπρου θα <νιωθει> ετσι φανταζομε και για τα αναμνηστικα νομισματα της Ελλαδος!!
Αν του τυχει λοιπον κανενα <ψευδονομισμα> χρυσο του 1990 με ονομαστικη αξια 20,000δρχ ας ερθει σε μενα και εγω θα του το πληρωσω στο διπλασιο της  τρεχουσας αξιας του χρυσου!!!
ή μηπως οταν το εχουμε στα χερια μας το ψευδονομισμα κοιταμε να το πουλησουμε στην υπερτατη τιμη και το παινευουμε πως ειναι σπανιο κτλ κτλ??
Για μενα (και δεν αναφερωμε στον Θωμα τον οποιον πολυ εκτιμω και το ξερει, γενικα μιλαω) ο συλλεκτης ανεξαρτητος προσωπικου <πιστευω> πανω στα νομισματα θα πρεπει να σεβεται και τα <πιστευω> των αλλων συλλεκτων να λεει τις αποψεις του με τροπο που να μην υποτιμαει τα γουστα των αλλων συλλεκτων!!
Ξερω πολλους συλλεκτες που ασχολουντε μονο με χρυσες λιρες!!
Ξερω συλλεκτη μελος του φορουμ που ασχολητε μονο με τα ευρω!!
Αλλο μελος του φορουμ μαζευει μονο τα Ελληνικα χρυσα και ασημενια αναμνηστικα νομισματα!!
Αλλος απο εδω μεσα ασχολητε μονο με τον Καποδιστρια!!
ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΑΠΑΡΤΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ , ΑΠΑΡΤΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΝΟΜΙΣΜΑ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 22, 2010, 09:43:08 μμ »

λοιπον πρωτα απ ολα να ξεκαθαρισω οτι δε μιλησα απαξιωτικα για για τον Σωκρατη αλα για το νομισμα και παρακατω θα αναπτυξω τα επιχειρηματα μου προσπαθωντας να στιριξω την αποψη μου!

Πρωτον.  Το πεντολιρο που λετε δεν ειναι πεντολιρο αλα 50 λιρες

Δυτερον.  δεν ειναι ουτε 50 λιρες γιατι δεν το γραφει πουθενα

Τριτον.   δεν ειναι επισημη κοπη της κυπριακης δημοκρατιας γιατι δεν φερει τα εμβληματα της κυπριακης δημοκρατιας παρα το εμβλημα της αρχιεπισκοπης κυπρου!

Τεταρτον.   δεν ειναι καν νομισμα ειναι μεταλιο!

Πεμπτον.  προσοχη γιατι κυκλοφορουν πολλα ψευτικα.

Τυπικο παραδειγμα συγχισεως μεταξυ μεταλιου και νομισματος αποτελουν τα χρυσα και ασημενια μεταλια του αρχιεπισκοπου Μακαριου, που οι ελληνες συλλεκτες επιμενουν να τοποθετουν στις συλλογες τους. Αλα αυτα φερουν την επιγραφη ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ Γ΄ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και πουθενα δεν αναγραφουν την επισημη ονομασια του κυπριακου κρατουσ που ειναι ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ο δηκεφαλος αητος της πισω οψεως τους ειναι το εμβλημα τη αρχιεπισκοπης της Κυπρου ενω εμβλημα της Κυπριακης δημοκρατιας ειναι η μεσα σε στεφανι τριγωνικη ασπιδα με το περιστερι της Ειρινης και τη χρονολογια 1960, δεν φερουν ενδειξη ονομαστικης αξιας παρ ολο που, αγνωστο πως τα χρυσα βαφτηστικαν 3, 6 και 50 λιρες. φυσικα κανενας σοβαρος διεθνης καταλογος δεν τα αναφερει.

Το παραπανω κειμενο αντεγραψα απο το βιβλιο του νομισματολογου Αναστασιου Τζαμαλη ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ 1184-1976

Διαβαζοντα τις τελευταιες λεξεις ανοιξα τον krause και διαπιστωσα πως οντως δεν τα αναφερει!

Αν καποιος απο εσας αποφασισει καποια στιγμη να επαναπροσδιοριστει σαν συλλεκτης νομισματων θα του προτεινα να διαβασει το παραπανω βιβλιο του Τζαμαλη και ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ ΤΟΥ Ν. ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ εγω με αυτους προσδιοριστηκα συλλεκτικα αν και ο δευτερος δεν ετρεφε και μεγαλη αγαπη προς την αδυναμια μου την καποδιστριακη περιοδο!

τωρα αν εσεις γουσταρετε να μαζευετε γιαλιστερα πραματα και οχι ουσια εμενα αυτο καθολου δε με χαλαει οσο λιγοτεροι στον καποδιστρια και τον οθωνα τοσο καλυτερα  Σαρκασμός

Γιωργο την ιδια αποψη εχω και για τα ελληνικα αναμνηστικα, η συλλογη μου 1954-2000 περιλαμβανε ολα τα νομισματα κανονικης κυκλοφοριας σε BU συν ποικιλιες και σφαλματα, και δεν συμπεριλαμβανει κανενα αναμνηστικο!

Επισης αν βρω το χρυσο του επους του 40 που λες ασφαλως και θα το πουλησω οσο πιο ακριβα μπορω (ξεροντας πως υπαρχουν αρκετα κοροιδα που το θελουν) για να παρω οσο περισσοτερα νομισματα!

Επισης γιωργο μου μην κατοιγορεις αυτους που τρεχουν να μοσχοπουλησουν αλωστε εσυ εισαι αυτος που οτι κερδιζεις στο ebay το βαζεις προ πωληση στα ελληνικα σαιτ σε πολυ υψηλοτερη τιμη!  Άνεση

τελος παιδια μου μαζεψτετε οτι θελετε εγω δε θελω να επηρεασω κανεναν σας τα λεω γιατι και εμενα μου τα ειπαν αλλοι και καλο ειναι να ακουγονται ολες οι αποψεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 23, 2010, 12:04:43 πμ »

Φιλε Θωμα κυνηγωντας το δεντρο χανεις το δασος!!!
Η ουσια στα  λεγομενα μου δεν ειχε να κανει με πωλησεις νομισματων ουτε με αλληλοκατηγοριες!!
Εξαλλου εγω εχω αγορασει απο εσενα νομισματα και μην μου πεις οτι νομισμα που το αγορασα 80 ευρω εσυ το ειχες αγορασει 150!! Παντα οταν πουλαει καποιος κατι κοιταει να μην βγει χαμενος!!
Αν διαβασεις προσεκτικα τα λεγομενα μου θα δεις, οτι διχως να βαζω το συμφερον μπροστα, κραταω μια ομορφη σταση στα γραφομενα μου απεναντι σε συλλογες αλλων συλλεκτων που ισως προσωπικα εμενα δεν με ενδιαφερουν!!
Αυτο ηταν το νοημα που ηθελα να περασω Κλείσιμο ματιού
Και αν αναφερθηκα σε πωλησεις το εκανα διοτι εχω δει ατομα του συλλεκτικου χωρου που ασπαζοντε την δικη σου γνωμη σε σχεση με τα αναμνηστικα νομισματα να βγαινουν και να λενε σε συζητησεις οτι αυτα δεν ειναι νομισματα αυτα ειναι ψευδονομισματα κτλ κτλ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΔΡΑΧΜΟ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ , ΕΝΑ ΧΡΥΣΟ ΟΧΙ κτλ  κτλ  ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΝΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ < αυτο ειναι νομισμα σπανιο , δυσευρετο , δεν θα το ξαναδεις μπροστα σου, ειναι ευκαιρια μην την χασεις και παρε αυτο το νομισμα απο εμενα τωρα που το βλεπεις κτλ κτλ>
Τελικα τί ειναι?? Οταν μιλαμε με διαφορους φιλους ειναι ψευδονομισμα και οταν προσπαθουμε να το πουλησουμε ειναι ΝΟΜΙΣΜΑΤΑΡΑ??

Ξεκαθαρα πραγματα!!Διαλεχτε!!
Οπως το περιφρονατε οταν κουβεντιαζουμε, ετσι να το περιφρονατε (στον αγοραστη) οταν το εχετε στα χερια σας και προσπαθητε να το πουλησετε!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2010, 10:33:26 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 23, 2010, 12:21:09 πμ »

Οσο αφορα τωρα τα νομισματα του Μακαριου βγηκαν με τα Αγγλικα προτυπα της Χρυσης Αγγλικης Λιρας!! Γι' αυτο τον λογο δεν εχουν πανω και τιμη ( η χρυση λιρα της Αγγλιας δεν εχει πανω τιμη) αλλα μετριετε με το βαρος της 4γρμ μιση λιρα , 8 γρμ μια λιρα και 40 γρμ μια πεντολιρα!!
Οσο για το αν αναφερετε σε καταλογους ή οχι δειτε τις παρακατω εικονα  πιστοποιμενου νομισματος και πειτε μου γιατι οι εταιριες πιστοπιησης τα λενε 1/2 Sovereign , 1 Sovereign και 5
Sovereign !! Αν εισαστε και υπερανω των εταιριων πια εκει σηκωνω τα χερια
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 23, 2010, 12:28:16 πμ »

. Επισης, μου ειπε ο πωλητης οτι ο συγκεκριμενος κυριος εχει στην κατοχη του ενα χρυσο μεταλλιο μακαριου, ολοιδιο με το μεντολιρο, αλλα οι αναγλυφες παραστασεις (η προτομη του μακαριου, ο δικεφαλος αετος) ειναι πιο διογκωμενες, οπως ολα τα μεταλλια. Μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ σπανιο, τιραζ περιπου 200 τεμαχια και το ειχε προς πωληση (δεν τολμησα να ρωτησω τιμη, ισως και επειδη δεν με ενδιαφερουν τα μεταλλια)
Σωκρατη το διασταυρωσα με φιλο απο την Κυπρο , και το 1975 οντος βγηκαν στην Αθηνα (παντα υπο την επιβλεψη Φαληρεα) αλλα διακοσια τεμαχια τα οποια ομως εχουν στην στεφανη αυξανων αριθμο!!
Η τιμη τους ειναι αρκετα υψηλη συμφωνα με τον φιλο και μπορει να φτασει ως τα 5,000 ευρω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 24, 2010, 09:43:18 μμ »

Ενα αλλο ευλογο ερωτημα που θα μπορουσαμε να πουμε σε αυτους που τα νομισματα του Μακαριου τα λενε μεταλλια ειναι η ποσοτητα τους!!
Εχετε δει εσεις μεταλλιο ιδίου προσωπου, ιδιου θεματος , ιδιας ημερομηνιας να βγαινει σε τρια μεγεθη? ? ? ?
Μονο στα νομισματα το συνανταμε αυτο......
Και για να μην λενε διαφοροι , διαφοροι για νομισματα κρυμενα σε θυριδες που δεν τα βλεπει το φως του Ηλιου σας δειχνω παρακατω την δικη μου σειρα του Μακαριου Κλείσιμο ματιού 
Αν καποιος εχει χρυσα νομισματα του Μακαριου οπως τα εικονιζομενα και θελει καποια στιγμη να τα πουλησει ας με ενοχληση!!
Ειναι νομισματα που και δυο και τρεις φορες να τα βαλω στην ακρη, δεν προκειτε ποτε να με χαλασει Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 24, 2010, 09:59:47 μμ »

Αντε μπραβο Έκπληξη
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 24, 2010, 10:00:21 μμ »

Μου βγηκαν τα ματια εξω Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences