Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 10:40:18 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ ΜΑΚΑΡΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 44320 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 11:48:25 μμ »

Μια χαρα μου φενεται αλλα η αλλη μερια θα βοηθουσε
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:08:19 μμ »

Τα αναμνηστικά του μακαρίου τα σετ δηλ χρυσών 4γρ (μισή λίρα) 8γρ(λίρα) και 40γρ(5λίρο) -κομμένα βασισμενα στο αποικιοκρατικό σύστημα της αγγλίας και τα σετ των αγγλικών λιρών, εαπουσία του 2λιρου δηλ των 16γρ- όπως και το σετ του 1974 τα ασημένια λλά και η επανέκδοση του χρυσού 40γρ σε αριθμό 200 κοματίων αριθμιμένα στο πλάι είναι όλα τους μετάλλια της Αρχιεπισκοπής κύπρου εγώ αυτό πάντα γνώριζα και αυτό ισχύει,ποτέ δεναχλήθηκα σοβαρά με αυτά αφού δεν αποτελούσαν κυπριακά νομίσματα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:24:06 μμ »

διακοσια η τριακοσια? κοπηκαν μετα αριθμημενα,γιατι εχω μεινη με την εντυπωση 300 ,σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα, παντως ξερω οτι οι  κοπιες ειναι πολλαπλασιες των γνησιων.εμενα μου τα εδωσε θειος μου που τα ειχε αγορασει απο κυπρο,χαιρετω γιαννηςτ.θα ηθελα να μιλησω αλλα ειπα πολλα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:27:29 μμ »

από τα βιβλία που έχω και τις γνώσεις μου διακόσια ήτανε το 975 αν δεν κανώ κάποιο λάθος που απλά βγήκανε για να ξεζουμίξουν τους συλλέκτες είναι τα πιο επίφοβα για πλαστά !
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:44:01 μμ »

σιγουρα δεν παιζει ρολο αν ηταν 200 η 300, σκοπος ειναι οτι στα 10 τα 9 ειναι κοπιες,οπως τα ασημενια,απο τα απλα σελλοφαν ,βγαλαν κουτια,θα βγαλουν και προυφ,και εκει που ηταν παμφθηνα,μεχρι το 2004 σημερα εχουν ανεβει 10 φορες επανω,μου θυμιζει τα πιστοποιημενα 20ρικα του οθωνα,που ειναι ολα κοπιες,τα εχουν μερικα χρονια στο αμβαυ?αλλα δεν εχει πουληθει ουτε ενα.μου αρεσει μερικοι οψιμοι σβορωνοι,που ειναι σιγουροι,για πολλα νομισματα,αλλα αμφιβαλλω αν ξερουν να ξεχωρισουν τις χρυσες λιρες,και αλλα συλλεκτικα!!!γινομαι λιγο, η πολυ υπερβολικος,αλλα δεν ειναι ωραιο να χαιδευεις αυτια,αν εισαι πραγματικος συλλεκτης,οχι αγνος, και αλλα λυπητερα,αλλα με εγκυρη και αντρικια αποψη,χαιρετω,γιαννηςτ.ΥΓ. επειδη καποιος διαθετει μερικα χρηματα, να αγορασει ενα δυο νομισματα, πρεπει να τον κλεψουμε?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 08:51:53 μμ »

Αργησε αλλα εσκασε μυτη!! http://www.ebay.com/itm/CYPRUS-MAKARIOS-1966-36mm-5-Pounds-GOLD-Medallic-Coin-UNC-ZYPERN-CIPRO-KM-M3-/200658547806?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2eb82e745e
Στην ουσια ζηταει 4750 περιπου ευρω!!
Τις αποψεις σας περι τιμης αγαπητοι φιλοι εκ Κυπρου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 09:07:12 μμ »

πολυ ακριβο το εχει βαλει αν και μοναδικο κομματι. 2750-3000 το υπολογιζω το μαξιμουμ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 09:18:25 μμ »

Σωστος!! Αλλα ο πωλητης το βλεπει με κριτηριο την υψηλη σπανιοτητα!!
Οι καλες εποχες για να αγορασεις ενα πεντολιρο του Μακαριου τελειωσαν!!
Νοσταλγω το 2000 που μια κυρια ειχε ερθει εδω στο Ηρακλειο και κρατουσε ενα ντοσιε με χρυσες σπανιοτητες και μεσα σε ολα μια χρυση τριπλετα καθως και του 1977 το δυλιρο!! Ζητουσε ενα εκατομυριο δρχ τις ειπα 750 κατεβηκε στα 900 , παλι εκανα τον δυσκολο και οταν τελικα δεχτηκα τα 900 ειχε νευριασει αυτη και δεν μου τα εδινε!!
Ηταν το υπερτατο μαθημα μου πως : Οταν συναντω δυσκολα κομματια ποτε να μην κανω σκληρο παζαρι!!
Τις σπανιοτητες παντα πρεπει να τις αρπαζουμε.
Αυτη η ιστορια ειναι απο τις ποιο πικρες μου ητες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:56:16 μμ »

παντα προσωπικη μου(γνωμη)αποψη,ειναι αυτες  οι σειρες πανε πακετο,οπως τα χρυσα,η τα ασημενια,και οχι σπασμενες σειρες.οσο για τις τιμες σιγουρα τα χρυσα ειναι αρκετα ακριβα,ειδικα τα γνησια,οσο για τα ασημενια, λογω πολλων χρονων,(και οχι λογω ανοδου του αργυρου,πχ χουντα) απαξιωσης, στα κοινα σελοφαν της αρχιεπισκοπης,ξαφνικα εγιναν μοδα, και θα πλησιασουν την χουντα.τα χρυσα ειναι αλμυρουτσικα, και αν δειτε θα διαπιστωσετε,αρκετες διαφορες στα νομισματα που εχουν αναρτηθει,σιγουρα δεν ειναι κρατικα νομισματα,αλλα της αρχιεπισκοπης της κυπρου,μετα απο εγκυρη γνωμη,κυπριου συλλεκτη-εμπορου-ειδος αντιπροσωπου, στο κεντο της ομονοιας,τελος θα ηθελα μα προσθεσω,οτι σημερα στην λεσχη ειδα τεταρτο του γεωργιου του 26,αν θυμαμαι καλα? το ειδε και αλλος φιλος της ιστοσελιδας, εξαιρετικο,προς το ακυκλοφορητο,σε τιμη,αρκετα λογικη,απο νομισματα τουλαχιστον δυο βαθμους κατω σε κατασταση,και σε τιμη,ακρως δελεαστικη.ολα βρισκοντα παντα στην αναλογη τιμη,και αν δεν βιαζεσαι να κλεισης τρυπες?χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:25:26 μμ »

το πακετο το κανεις αν δεν τα βρεις ολα μαζι τοτε η μιση και ολοκληρη με 450 ευροπουλα μαξ τις παιρνεις και τελειωνεις αμα εχεις αυτη την 5λιρη. ως προς το 1/4 του 1926 ειναι κοινο αλλα σε ψηλες καταστασεις απο XF και πανω αρχιζει να σπανιζει και ακυκλοφορητο ειναι δυσκολο και ακριβο οσο κοινη ημερομηνια και να ειναι
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:36:31 μμ »

για πανω απο εξαιρετικο μιλαω,και αψεγαδιαστο,ειδικα το κεφαλι,οι λεπτομερειες.δεν θελω να το πω ακυκλοφορητο,που για μενα, ηταν τουλαχιστον 60-61,αλλα το καλο νομισμα αν το πιασεις ειδικα,στο φακελακι του, βλεπεις τυχον ατελειες,η αλλες αλχημειες του φακου,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:25:50 πμ »

Στις 2900 Αγγλικές Λίρες αν δεν με απατάει η μνήμη μου πούλησε πριν λίγο καιρό στο ebay ο κ. Κουντουρίδης ένα τέτοιο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 07:48:23 μμ »

Μιχαλη 2900 λιρες ειναι 3450 ευρω!! Αρα ερχομαστε στα επιπεδα της δημοπρασιας κοντα!!
Στο χιλιαρικο η διαφορα!!
Παντως το τσιμπαει καλα ο τυπος!! Αμα του κατσει η πωληση θα τριβει τα χερια του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 08:29:05 μμ »

https://www.kuenker.de/AuktionDetail.kuenker?rownum=1&backid=ib634533567103252500&lager=00064&los=6391
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:33:37 μμ »

παιδία το λινκ που αφορά το ebay είναι πολύ υποπτο γιατί την πρώτη φορά που έβαλε την προσφορά ο τύπος δεν ξερώ πως εκανε το λάθος αλλά έδειξε το βάρος του στην ζυγαρία και αυτό δεν ήταν το βάρος έκδοσης αλλά 40,6 γραμμάρια...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences