Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:44:19 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικη διοικησις Κορυτσα  (Αναγνώστηκε 3815 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 05, 2016, 07:56:25 μμ »

Εφτασε στα χερια μου αυτος ο φακελος με γραμματοσημα που γραφουν Ελληνικη διοικησις και σφραγιδα Κορυτσα με ημερομηνια (δεν μπορω να διακρινω). Δεν εχει πουθενα στοιχεια αποστολης παραληπτη κλπ  Απορία Και ολα ειναι σχεδον συμμετρικα τοποθετημενα παιζει κατι περιεργο? Επισης καποια ενδεικτικη αξια?
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 05, 2016, 10:24:29 μμ »

Η ανάλυση  είναι χάλια και δεν φαίνεται καλά η σφραγίδα.  Η σειρά Ελληνική  διοίκησις έχει  25 γραμματόσημα και  κυκλοφόρησε 10-12-1940  με πρώτο ταχυδρομικό γραφείο της Κορυτσάς νομίζω και η σφραγίδα Δεκέμβριο   του 1940 γράφει και τα σφράγιζαν για φιλοτελικούς λόγους έτσι. Βέβαια πολλά από αυτά έχουν πλαστές μετέπειτα σφραγίσεις.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 05, 2016, 10:27:26 μμ »

Η επισήμανση "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΙΣ" είναι σε γραμματόσημα του 1930-1939 και η επισήμανση έμπαινε στα γραμματόσημα για τι ταχυδρομικές αποστολές απο εδάφη της Β. Ηπείρου που κατακτούσε τότε ο Ελληνικός Στρατός και το πρώτο ταχυδρομικό γραφείο είναι αυτό της Κορυτσάς (10-12-1940). Το ίδιο είχε γίνει για την περίοδο 1912-1913

Την ίδια ημερομηνία διατέθηκαν και απο το Κεντρικό γραφείο Αθηνών για τους φιλοτελιστές μόνο και όχι για ταχυδρομική χρήση. Δεν ξέρω βέβαια αν το ταχυδρομικό γραφείο στην Αθήνα χρησιμοποιούσε τη σφραγίδα Κορυτσά ως τιμής ένεκεν ας πούμε. Η συμμετρική τοποθέτηση της έκανε ο τότε φιλοτελιστής για να τα έχει ομοιόμορφα, λογικά θα έχει και άλλη τέτοια καρτέλα καθώς είχαν κυκλοφορήσει 25 αξίες γραμματοσήμων.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2016, 07:18:46 πμ »

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις, δε γνωριζω τιποτα! Ανεβαζω ακομη μια φωτο πιο καθαρη να δειτε! Παντως ειναι φακελος απο την αλλη πλευρα ανοιγει. Και εμενα μου φαινεται παντως παραξενο ετσι στοιχισμενα που ειναι τα γραμματοσημα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 06, 2016, 07:09:02 μμ »

Επίτηδες τα έβαζαν για να σφραγίσουν την σειρά την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας της ή τις πρώτες ημέρες που κυκλοφορούσε . Τον φάκελο τις ποιο πολλές φορές τον σφράγιζαν και τον κρατούσαν, σήμερα υπάρχουν με κάθε σειρά και επίσημος αναμνηστικός φακ. Πρώτης ημέρας  κυκλοφορίας. Τα γραμματόσημα της σειράς του 1940 είναι 25 οπότε έχει ένα μόνο κομμάτι της σειράς.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2016, 07:30:02 μμ »

Ευχαριστω για τις διευκρινησεις ολους σας! Δηλαδη αυτος ο φακελος δεν εστειλε γραμμα... Καποια ενδεικτικη αξια εχουμε? Το ποσο που τον πηρα το θεωρω αστειο, οποτε δε νομιζω οτι πεταξα χρηματα! 5 ευρω στοιχησε  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 06, 2016, 09:21:19 μμ »

Τα 5 ευρώ είναι  μια εφημερίδα την  Κυριακή με περιοδικό εδώ μπορεί να μην αγόρασες ολοκληρωμένη την σειρά αλλά αγοράζεις ιστορία, μόνο χαμένα λεφτά δεν είναι.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 06, 2016, 11:07:28 μμ »

Ιάπωνα σκέψου τότε δεν υπήρχαν οι φάκελοι πρώτης μέρας. Δηλάδη να κατασκευάζει έναν φάκελο το ΕΛΤΑ και να τον σφραγίζει την πρώτη μέρα που κυκλοφορεί το γραμματόσημο. Οπότε ο άλλος έφτιαχνε έναν φάκελο μόνος του και τον σφράγιζαν στο ταχυδρομείο την πρώτη μέρα που κυκλοφορούν. Αυτός τώρα δεν έστειλε γράμμα κατασκευάστηκε γι αυτό το λόγο.

Λείπει αποστολέας παραλήπτης, ακυρωτικές σφραγίδες κανονικές, η αξία των γραμματοσήμων είναι πολύ μεγάλη για την αποστολή ενός γράμματός και η σειρά που είναι κολλημένα είναι ξεκάθαρα για χαριστική σφράγιση.

 
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences