Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:25:20 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση γραμματοσήμων συλλογής απο Καναδά  (Αναγνώστηκε 6180 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
e-Kermit
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Μάιος 27, 2016, 08:05:52 πμ »

Αγαπητοί φίλοι,
Εχω στη συλλογή μου κάποια γραμματόσημα απο Καναδά.
Βρήκα στο e-bay στο παρακάτω 2 Links κάποιο γραμματόσημο απο τον Καναδά που έχω και εγώ ανάμεσα σε άλλα στην συλλογή μου και έχει κάποια σημαντική αξία :
1) http://www.ebay.com/itm/O46a-RARE-1c-Official-Double-Overprint-PSE-Graded-90-NH-2014-PSE-/301542358934?hash=item4635533f96:g:CZEAAOSwv0tU7MbK
2) http://www.ebay.com/itm/Canada-O46a-XF-NH-Double-G-Variety-With-Certificate-/271249427273?hash=item3f27b9cb49:g:8TsAAOxynLhR9~26

Επισυνάπτω φωτό με την συλλογή μου απο τον Καναδά και θα ήθελα να μου πείτε σε τι τιμή να την βάλω ολόκληρη ή μεμονωμένα μόνο αυτά τα γραμματόσημα προς πώληση στο e-bay ή οπουδήποτε αλλού.
Σας ευχαριστώ
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2016, 09:52:15 πμ »

Καταρχήν δεν φαινεται στη συλλογή σου το συγκεκριμένο γραμματοσημο . Κατά δεύτερον στο eBay ο καθένας βαζει ότι τιμη θέλει . Το θεμα ειναι αν και πόσο αγοράζεται . Κατά τρίτον προσωπικα αυτην τη συλλογή εγω θα την ξεκινούσα από 5 ευρω κι όπου φτασει ( μην έχεις μεγαλες απαιτήσεις)
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2016, 10:14:14 πμ »

Αυτό που βλέπεις στο ebay είναι ασφράγιστο και έχει μια επισήμανση G που στα δικά σου δεν την βλέπω. Αμέσως αμέσως μιλάμε για "διαφορετικό" γραμματόσημο. Δεν ξέρω τι είναι η συγκεκριμένη επισήμανση και αν είναι πλαστή ή όχι αλλά μην ψαρώνεις με μια τιμή του ebay μπορεί βέβαια να είναι αυτή η τιμή του αλλά μη ψαρώνεις.

Η συλλογή που έχεις είναι πρόσφατα γραμματόσημα τα περισσότερα σφραγισμένα με ατέρμονες σφραγίδες δυστυχώς που δεν προσθέτουν καμιά πληροφορία στο γραμματόσημο αλλά το "ασχημεύουν"

Και 5ε πολλά είναι με 5 10 ευρώ σίγουρα θα μπορείς να πάρεις μερικές ωραίες λουξ σειρές απο καναδά. Κατα την γνώμη μου αντάλλαξε τα αν ασχολείσαι με το άθλημα ή χάρισε τα σε κάποιο πιτσιρικά ή βάλτα δημοπρασία και βλέπεις.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 27, 2016, 11:47:51 πμ »

να μην κάνεις τον κόπο .
δεν έχουν αξία .
5 ευρώ που έγραψε ο φίλος πριν είναι πάρα πολλά.
Καταγράφηκε
e-Kermit
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2016, 01:54:17 μμ »

Με τον καλό λόγο είστε όλοι εδώ μέσα. Το παρατήρησα σε όλα σχεδόν τα posts που δίνετε απαντήσεις.
Απαξιωτικοί συνεχώς χωρίς να αιτιολογείτε αυτές τις κριτικές σας.
Κάποιος είπε οτι δεν βλέπει κάν το γραμματόσημο στην συλλογή μου.
Δεν βλέπεις καλέ μου άνθρωπε οτι το γραμματόσημο είναι ίδιο με αυτό του e-bay ?
To G και η σφραγίδα δηλ. κάνουν την διαφορά των 800-1000 ευρώ απο τα 5 ευρώ που αξιολογήσατε αμέσως ?
Εχετε ποτέ κάτσει να τεκμηριώσετε σε κάποιον ποιά είναι τα κριτήρια που καθορίζουν την τιμή ενός γραμματοσήμου ?
Αν σας έδειχνα ένα το ίδιο με G και χωρίς σφραγίδα είμαι σίγουρος οτι θα μου λέγατε πάλι το ίδιο.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΧΡΗΣΤΑ !
ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΟ !
ΛΥΠΑΜΑΙ !
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 27, 2016, 02:16:00 μμ »

 Άνεση
Με τον καλό λόγο είστε όλοι εδώ μέσα. Το παρατήρησα σε όλα σχεδόν τα posts που δίνετε απαντήσεις.
Απαξιωτικοί συνεχώς χωρίς να αιτιολογείτε αυτές τις κριτικές σας.
Κάποιος είπε οτι δεν βλέπει κάν το γραμματόσημο στην συλλογή μου.
Δεν βλέπεις καλέ μου άνθρωπε οτι το γραμματόσημο είναι ίδιο με αυτό του e-bay ?
To G και η σφραγίδα δηλ. κάνουν την διαφορά των 800-1000 ευρώ απο τα 5 ευρώ που αξιολογήσατε αμέσως ?
Εχετε ποτέ κάτσει να τεκμηριώσετε σε κάποιον ποιά είναι τα κριτήρια που καθορίζουν την τιμή ενός γραμματοσήμου ?
Αν σας έδειχνα ένα το ίδιο με G και χωρίς σφραγίδα είμαι σίγουρος οτι θα μου λέγατε πάλι το ίδιο.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΧΡΗΣΤΑ !
ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΟ !
ΛΥΠΑΜΑΙ !
+1 Άνεση
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 27, 2016, 02:37:40 μμ »

Φιλε μου η απαντηση ειναι παρα πολυ απλη (χωρις να εχω ιδεα απο Καναδεζικα γραμματοσημα).
Η τιμη ειναι συναρτηση της σπανιοτητας. Η οποια ειναι συναρτησει των συλλεκτων.
Ελληνικα γραμματοσημα πωλουνται με τη χιλιαδα σφραγισμενα για ελαχιστα ευρω. Ο λογος? Ειναι απειρα!
Τιμη σημαντικη εχει γραμματοσημο με καποια σπανιοτητα.
Αμεσως μετα τη σπανιοτητα παμε στην κατασταση. Ουσιαστικα και εδω παλι για σπανιοτητα μιλαμε, αλλα μιλαμε για condition rarity, δηλαδη ενα κατα τα αλλα κοινο γραμματοσημο μπορει να ειναι σπανιο ΜΟΝΟ σε υψηλες καταστασεις.
Ενας τριτος παραγοντας που ειναι πολυ λιγοτερο σημαντικος ειναι αν καποιο γραμματοσημο εχει ιδιαιτερη ζητηση παρολλο το υψηλο τιραζ (πχ καποια θεματικα γραμματοσημα).
Εν ολιγοις...ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑ το πρωτο και τελευταιο πραγμα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 27, 2016, 03:02:51 μμ »

Με τον καλό λόγο είστε όλοι εδώ μέσα. Το παρατήρησα σε όλα σχεδόν τα posts που δίνετε απαντήσεις.
Απαξιωτικοί συνεχώς χωρίς να αιτιολογείτε αυτές τις κριτικές σας.
Κάποιος είπε οτι δεν βλέπει κάν το γραμματόσημο στην συλλογή μου.
Δεν βλέπεις καλέ μου άνθρωπε οτι το γραμματόσημο είναι ίδιο με αυτό του e-bay ?
To G και η σφραγίδα δηλ. κάνουν την διαφορά των 800-1000 ευρώ απο τα 5 ευρώ που αξιολογήσατε αμέσως ?
Εχετε ποτέ κάτσει να τεκμηριώσετε σε κάποιον ποιά είναι τα κριτήρια που καθορίζουν την τιμή ενός γραμματοσήμου ?
Αν σας έδειχνα ένα το ίδιο με G και χωρίς σφραγίδα είμαι σίγουρος οτι θα μου λέγατε πάλι το ίδιο.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΧΡΗΣΤΑ !
ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΟ !
ΛΥΠΑΜΑΙ !

Δυστυχώς φιλέ μου το G  κάνει την διαφορά . Και μάλιστα  το διπλό ή μάλλον παχύ G όπως το βλεπεις . Άλλωστε και στο eBay , αν προσεξες αυτό ακριβως αναφέρει .
Όσο για την απαξιωση που ανεφερες και το απαξιωτικο ύφος κάποιων , πραγματι εν μερει ισχύει . Υπάρχουν άλλωστε κάποιοι που προσπαθούν με την απαξίωση να πάρουν τσαμπα κάποια συλλεκτικα αντικειμενα.....  Υπάρχουν ομως και αρκετοι εδω μεσα που θα σε βοηθήσουν  πραγματικα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 27, 2016, 03:40:06 μμ »

 Στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, εχουμε απλως προσγειωση στην πραγματικοτητα οσων ασχετων (η σχετικων αλλα πονηριδηδων) νομιζουν οτι εχουν θησαυρους και τους βγαζουν για να τους πουλησουν στα "κοροιδα" τους συλλεκτες.
 Αλλοι το καταλαβαινουν και το δεχονται ευγενικα, αλλοι αρχιζουν τις γενικευσεις, τις απαξιωσεις και τις προσβολες, λες και μιλουν σε εμμισθους υπαλληλους που δεν εκαναν καλα την δουλεια τους.
 Λες και ειναι υποχρεωμενος ο εμπειρος συλλεκτης που κανει τον κοπο να κανει μια αναγνωριση η εκτιμηση να γραψει και εικοσι γραμμες αιτιολογηση για το εαν ενα νομισμα η αντικειμενο ειναι χρεπι, κοινο, η γυαλισμενο..
 Μπορει λοιπον να παρατηρουνται καμια φορα φαινομενα απαξιωσης με "πονηρο"  σκοπο την αποκτηση φτηνα αντικειμενων, αλλα στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, οποιος κανει εκτιμηση μετα το μετανιωνει που καθησε και ασχοληθηκε, μιας και ο κοσμος νομιζει οτι ολοι πανε να τον ριξουν και να φανε τσαμπα τους θησαυρους που εκρυβε το κουτι με τα ψιλα η το αλμπουμακι που βρηκανε στο παζαρι, η που μαζευε ο πατερας τους οταν ηταν πιτσιρικας..
 Αγαπητε, δεν εχω ιδεα εαν το γραμματοσημο σου ειναι σπανιο η οχι, αλλα το υφος, οι αναφορες και οι γενικευσεις που εκανες για το συνολο του στεκιου, ειναι απαραδεκτες και απορριπτεες.
 Αν δεν αντεχεις γνωμες,απλα μην τις ζητας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 27, 2016, 03:45:39 μμ »

Kermit δεν μπορώ να σε πείσω για το πόσο κάνει το γραμματόσημο σου. Σου λέω γιατί το γραμματόσημο με G μπορεί να είναι τόσο ακριβό. Τουλάχιστον σου είπαμε γιατί υπάρχει διαφορά το ίδιο είναι και στα Ελληνικά γραμματόσημα με επισήμανση. Την τεκμηρίωση στην δώσαμε σε 2-3 γραμμές.

Μιας και θες τεκμηριωμένες απαντήσεις γιατί δε πας σε έναν καραμίτσο ή στον Feldman να το δημοπρατήσεις τότε? Να μας τεκμηριώσεις και μας για τις τιμές των γραμματόσημων που τα σκάμε απο την ωραία μας τσεπούλα κάθε μήνα σχεδόν.

Η βάλε το δημοπρασία όπου θες ebay εδώ  στον καραμίτσο και δες πόσο πιάνει. Μπορεί στην τελική να κάνουμε λάθος εμείς και το G να είναι στη φαντασία μας.

Οι περισσότεροι που βάζουν ένα φύλλο γραμματόσημα που έτυχε και έπεσε στα χέρια τους δεν μπορούν να καταλάβουν οτι για να  είχαν κάτι σπάνιο ή ακριβό θα το είχαν απο έναν καλό φιλοτελιστή (συγγενή, φίλο κλπ) που θα είχε μια καλή συλλογή με έκταση και όχι 10 χύμα γραμματόσημων.



Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 27, 2016, 03:46:16 μμ »

προσωπικά  δεν έκανα κριτική στην συλλογή σου .
εκτίμηση έκανα .

η εκτίμηση αυτών που  εσύ χαρακτηρίζειs  „συλλογή“
βασίζεται σε κατάλογο γραμματοσήμων του καναδά .

βάση καταλόγου λοιπόν (περνωντας  υπ όψιν και την  κατάσταση /σφραγίδες )
τα γραμματόσημα που μας δείχνεις
είναι  αξίαs  περίπου 0,30 - 0,50 €.
εκτός από το τελευταίο γραμματόσημο της συλλογής σου που  δεν είναι του καναδά.
αν βλέπω καλά είναι κάποιας αραβικής χώρας.

αν δεν σε ικανοποιεί η εκτιμηση αυτή  μπορείς  να ασχοληθείς
και ο ίδιος ψάχνοντας στο ίντερνετ .

σαν βοηθημα , στα περισσότερα γραμματόσημα της περιόδου
opos τα δικά σου,στο κάτω μέρος με μικρούς αριθμούς,
υπάρχει τυπωμένη και η χρονολογία έκδοσης τους .

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2016, 07:49:40 πμ »

Εχω κρατησει τον λογο μου το τελευταιο εξαμηνο να μην ξανακανω εκτιμησεις  ,σε νομισματα που ειναι ο τομεας μου, αλλα η περιπτωση σου με εκανε και διεθεσα ενα λεπτο απο τον πολυτιμο χρονο μου για το ''υπερσπανιο'' γραμματοσημο σου. Τα λογια ειναι περιττα νομιζω!
http://www.ebay.com/itm/pk17636-Stamps-Canada-401-Cameo-1-cent-Plate-Block-Set-Plate-1-MNH-/361565344418?hash=item542ef952a2%3Ag%3ARt4AAOSw9etXP9bk&nma=true&si=KahdV07VjPjcCzUMWEPVyGN5vyQ%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2016, 04:18:37 μμ »

Σε όποιων δεν του αρέσει  η εκτίμηση που ζητάει και του δίνουν  και θεωρεί  ότι οι άλλοι πράττουν για το συμφέρον τους  να μου στείλει  π.μ και θα του στείλω τιμοκατάλογο για  τις απαντήσεις που θα του αρέσουν.
Καταγράφηκε
e-Kermit
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 01, 2016, 01:30:24 μμ »

Σήμερα το πρωί είχα κάνει μία νέα ανάρτηση με κάποια γραμματόσημα από Γερμανία και τώρα δεν την βρίσκω, έχει σβηστεί. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences