Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:35:04 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια γριά μαϊμού του 1855  (Αναγνώστηκε 29171 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 28, 2016, 10:01:25 μμ »

Παντως μπορω να βγαλω φωτο λιρας του 1925 γνησια οπου ελεγχηκε ,σε καλη κατασταση  και αδικαιολογητο βαρος 7.84
Επισης αποικιοκρατισα Αυστραλεζα γνησια με ετελες μονοπλευρα στο ριμ πατημα και ειναι γνησια.
Μεχρι καπο μπορω να σου βγαλω που θα μου πεις οτι ειναι γνησιος και ομως ειναι πλαστος.
Μου  εδωσε καποιος πλαστο διευρο και αποδειχτηκε απλα επαργυρο.......

Δεν νομιζω ομως  να  εχει νοημα να βγαλω φωτο

Θελω να πω οτι η διαφορετικοτητα δεν αποτελει ΠΑΝΤΑ αποδειξη πλαστοτητας


+10000000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 28, 2016, 10:09:02 μμ »

Ξεχασες να αναφερεις την επισημανση μου περι αναρμοδιοτητας οσον αφορα τις μητρες κοπης.
Και εγω δεν αμφισβητω την υπαρξη πλαστων ομως   θα συνεχισω  να ενδιαφερομαι για πλαστο χρυσο θηρεο με ομορφη κοπη για την συλλογη μου που γυρισε ως πλαστος απο εταιρια. 

Ξέχασα οκ.... Δεν είναι τίποτα,πάντως, είναι εύκολο αυτό, παρατήρηση χρειάζεται σε πολλά κομμάτια μαζεμένα της ίδιας χρονολογίας και του ίδιου νομισματοκοπείου, και εντοπίζεις σιγά σιγά τα όποια σφάλματα της μήτρας πάνω στα νομίσματα, αν έχεις δείγματα πολλά, και χρόνο βέβαια, με την συνεχή ενασχόληση μπορεί, στο περίπου εεε, ακόμα και την χρονική σειρά που χτυπήθηκαν να δεις να παρουσιάζεται μπροστά σου μέσα από αυτά τα δείγματα.... θα σου αφηγηθούν την ιστορία τους  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 28, 2016, 10:23:05 μμ »

Ξεχασες να αναφερεις την επισημανση μου περι αναρμοδιοτητας οσον αφορα τις μητρες κοπης.
Και εγω δεν αμφισβητω την υπαρξη πλαστων ομως   θα συνεχισω  να ενδιαφερομαι για πλαστο χρυσο θηρεο με ομορφη κοπη για την συλλογη μου που γυρισε ως πλαστος απο εταιρια. 

Ξέχασα οκ.... Δεν είναι τίποτα,πάντως, είναι εύκολο αυτό, παρατήρηση χρειάζεται σε πολλά κομμάτια μαζεμένα της ίδιας χρονολογίας και του ίδιου νομισματοκοπείου, και εντοπίζεις σιγά σιγά τα όποια σφάλματα της μήτρας πάνω στα νομίσματα, αν έχεις δείγματα πολλά, και χρόνο βέβαια, με την συνεχή ενασχόληση μπορεί, στο περίπου εεε, ακόμα και την χρονική σειρά που χτυπήθηκαν να δεις να παρουσιάζεται μπροστά σου μέσα από αυτά τα δείγματα.... θα σου αφηγηθούν την ιστορία τους  Χαμόγελο

Συνεπως εσυ εισαι αρμοδιοτερος απο μενα, που αρκεστηκα σε λιγους θηρεους και μονο σε κομματια πριν το 37.
 Πλεον τα εγκατελειψα τα Αγγλικα  χρυσα και το εριξα στα δικα μας πριν το 33 που προσφερονται ιδανικα για μελετη διαφορετικοτητας.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 28, 2016, 10:29:46 μμ »

Συνεπως εσυ εισαι αρμοδιοτερος απο μενα, που αρκεστηκα σε λιγους θηρεους και μονο σε κομματια πριν το 37.
 Πλεον τα εγκατελειψα τα Αγγλικα  χρυσα και το εριξα στα δικα μας πριν το 33 που προσφερονται ιδανικα για μελετη διαφορετικοτητας.
Εγώ φίλε coll, είμαι ένας άπειρος συλλέκτης.... και μου αρέσει πολύ που είμαι αυτός και πολύ θέλω να παραμείνω έτσι με αυτά που διαβάζω....  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Δεν διευκρινίζεις, όμως, πριν ποιό 37? To 1837 ή το 1937?  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Σου εύχομαι καλές ανακαλύψεις στο πεδίο που επέλεξες, την καληνύχτα μου.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 28, 2016, 11:46:50 μμ »

Καλησπέρα σε όλους, δυστυχώς παρ'ότι πήρα την compact κάμερα μαζί μου, αυτή με απογοήτευσε στο μάκρο  Θυμός Θυμός. Σας ανεβάζω 2 φωτογραφίες που "σώζονται" σε συγκριση με ένα κανονικό θυρεό που είναι φυσικά η δεξιά και στις 2 φωτό, και στην δεύτερη που προσπάθησα να βγάλω την οδόντωση. Αν και απέτυχα στις λήψεις για μένα είναι κόπια. Αν έχει καποιος να μου πεί πως έχει γίνει αυτό το χάλι στο ριμ της κόπιας (λες και κάποιος την έτριβε σε τριβείο, ή την συμπίεσε) ή έχει να δείξει κάτι αντίστοιχο ας το κάνει. Εγώ θα σταθώ ακόμα στην χρωματική εντύπωση που φαίνεται και στις 2 φωτό. Βλέπετε ότι η κανονική φαίνεται πιό κίτρινη και στις 2 φωτογραφίες (παρόλα τα χάλια τους). Θα ξαναπροσπαθήσω από Τετάρτη που θα είναι πίσω αυτός που την έχει και ίσως να την δανειστώ για να πετύχω καλύτερες συνθήκες φωτογράφησης, αν φυσικά υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για το θέμα που άνοιξα. Ισως να την φωτογραφήσει κάποιο μέλος με καλύτερη μηχανή για μακρο ή γνώσεις άν κάποιος θέλει βέβαια. Μια απορία επίσης : Μιχάλη (orop) πως ανέβασες φωτογραφία στην πρώτη σελίδα πάνω από 150ΚΒ, είναι δικιά σου, πως την έχεις βγάλει τόσο ωραία ?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 28, 2016, 11:59:28 μμ »

http://s112.photobucket.com/
Kανε και ενα λογαριασμο για να τις ελεγχεις και οχι KB αλλα και ΜΒ ανεβαζεις.

Οι φωτο ειναι μικρες και δεν εχω κατι αλλο να πω αφου μονο η φθορα στην περιφερεια ειναι πασιφανης, κατι που ειναι λογικοτερο να προεκυψε απο οτι να προυπηρχε.
Γενικα αυτο που εχω να πω ανεξαρτητα απο το αν ειναι κοπια η οχι ειναι οτι ειναι πανευκολο σε μια συγχρονη κοποια να εχει σωστο ριμ (μη κατεστραμενο).Φυσικα  συχνα συνανταμε   παρακεντρες, με κατα τα αλλα τελειοτητα κοπης
Το πως μπορει να προξενηθει φθορα μερικη σε ενα νομισμα φανταζομαι υπαρχουν πολλοι τροποι
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 29, 2016, 08:34:38 πμ »

Δεν ηταν ομως σωστη σε καθε περιπτωση η διατυπωση που αφηνε υπονοουμενο με μορφη αποριας   λες και ειχαν συμφερον καποιοι αοριστα να κρατουν κρυφη την υπαρξη πλαστων λες και ηταν παραχαρακτες ή πωλητες κιβδηλων  ,οταν εσεις που ειχατε (λετε) αποδειξεις τις <καψατε> και τα νομισματα που θα ειχαν ενδιαφερον για μελετη ως παραδειγματα πηγαν δεν ξερω που.
Απομονώνω το κομμάτι που πιστεύω ότι είναι κακόβουλο και άστοχο εκ μέρους σου.
Εάν με διάβαζες γενικότερα θα πρόσεχες ότι αυτό που με τρελαίνει πρώτα είναι το πλαστό και μετά η κατάσταση του νομίσματος.
Δεν συνηθίζω να κρατώ αρχείο πλαστών, γιατί και μόνο που βλέπω κάτι τέτοιο με αηδιάζει και επιστρέφεται στην πηγή σε χρόνο ρεκόρ σε περίπτωση που συμβεί.
Δεν σημαίνει όμως ότι μπορώ να αποκαλύψω την πηγή προέλευσης π.χ.θυρεού γιατί και αυτός τον έφαγε από σιγουριά, γιατί λοιπόν να εκθέσω κάποιο άτομο έτσι απλά για να σου αποδείξω εσένα τα αυτονόητα.
Και να θυμάσαι μελέτη από φωτογραφίες γίνεται μόνο με μίκυ μάους κόπιες.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 29, 2016, 08:38:22 πμ »

Καλημέρα evan, η φωτογραφία με το συγκριτικό στις οδοντώσεις είναι εξαιρετική, αν την ξαναπιάσεις στα χέρια σου και μπορείς ζύγισέ την για να έχουμε και βάρος και αν δεν σου κάνει κόπο κάνε και ένα συγκριτικό τέστ ήχου και στις δύο και γράψε μας τις παρατηρήσεις σου....

 
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 29, 2016, 09:03:18 πμ »

Καλημέρα evan, η φωτογραφία με το συγκριτικό στις οδοντώσεις είναι εξαιρετική, αν την ξαναπιάσεις στα χέρια σου και μπορείς ζύγισέ την για να έχουμε και βάρος και αν δεν σου κάνει κόπο κάνε και ένα συγκριτικό τέστ ήχου και στις δύο και γράψε μας τις παρατηρήσεις σου....

 
[/quote
++++++
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 29, 2016, 09:05:39 πμ »

++


Καλημέρα Μάρκο  Χαμόγελο δωράκι για σένα  Φιλί Φιλί

Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 29, 2016, 10:32:06 πμ »

Να ρωτησω κατι το λουστρο ειναι φυσιολογικο με τα κατεβασματα που εχει η συγκεκριμενη λιρα;;
υ.γ Μιχαλη και στα καρατια παιζει να εχει διαφορα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 29, 2016, 12:13:04 μμ »

Καλημέρα σε όλους, θα προσπαθήσω από Τετάρτη όπως είπα, δυστυχώς η ζυγαριά είναι χαμηλής ακρίβειας, με ένα δεκαδικό και την δείχνει 7.9, θέλει καλύτερη φωτογράφηση.Να προσθέσω συμπληρωματικά στον Μιχάλη (orop) και σε όλους, ότι η οδόντωση περιμετρικά στην κόπια είναι λιγότερο βαθιά απότι στην κανονική, όπως την πρόσεξα, σαν να είναι φθαρμένη δηλαδή. 

Προς coll "http://s112.photobucket.com/
Kανε και ενα λογαριασμο για να τις ελεγχεις και οχι KB αλλα και ΜΒ ανεβαζεις.". Δυστυχώς δεν είδα αντίστοιχη  παραπομπή στην φωτό του orop και το site δέχεται επισυνάψεις μέχρι 150ΚΒ γι αυτό ρωτάψ αν είναι δικιά του και πως την ανέβασε.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 29, 2016, 01:12:16 μμ »

Δεν ηταν ομως σωστη σε καθε περιπτωση η διατυπωση που αφηνε υπονοουμενο με μορφη αποριας   λες και ειχαν συμφερον καποιοι αοριστα να κρατουν κρυφη την υπαρξη πλαστων λες και ηταν παραχαρακτες ή πωλητες κιβδηλων  ,οταν εσεις που ειχατε (λετε) αποδειξεις τις <καψατε> και τα νομισματα που θα ειχαν ενδιαφερον για μελετη ως παραδειγματα πηγαν δεν ξερω που.
Απομονώνω το κομμάτι που πιστεύω ότι είναι κακόβουλο και άστοχο εκ μέρους σου.
Εάν με διάβαζες γενικότερα θα πρόσεχες ότι αυτό που με τρελαίνει πρώτα είναι το πλαστό και μετά η κατάσταση του νομίσματος.
Δεν συνηθίζω να κρατώ αρχείο πλαστών, γιατί και μόνο που βλέπω κάτι τέτοιο με αηδιάζει και επιστρέφεται στην πηγή σε χρόνο ρεκόρ σε περίπτωση που συμβεί.
Δεν σημαίνει όμως ότι μπορώ να αποκαλύψω την πηγή προέλευσης π.χ.θυρεού γιατί και αυτός τον έφαγε από σιγουριά, γιατί λοιπόν να εκθέσω κάποιο άτομο έτσι απλά για να σου αποδείξω εσένα τα αυτονόητα.
Και να θυμάσαι μελέτη από φωτογραφίες γίνεται μόνο με μίκυ μάους κόπιες.


Οκ λάθος διατύπωση και κάπως υπερβολική ,οποτε  διευκρινίζω .

Καθώς αντιλαμβάνομαι ότι οι γνώσεις μας σχετικά με τα εν λόγω είναι απολύτως ελλιπείς (είδος μεγάλου -καράτια-εποχη κοπής-χωρα κοπής-χαρακτηριστικά αναγνώρισης) καλό είναι ότι στοιχεία υπάρχουν η φωτός να δίνονται προς πληροφορηση μας ώστε παλιοί και νέοι συλλέκτες να μην έχουν νομίσματα στο απυρόβλητο

Αυτό είναι ολο



Υ.Σ Εban μήπως η λίρα είναι προς πώληση μήπως βγάλουμε άκρη;;
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 29, 2016, 01:38:13 μμ »

Και να θυμάσαι μελέτη από φωτογραφίες γίνεται μόνο με μίκυ μάους κόπιες.

Ωχ....  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

"Έγραψες" Δημήτρη!



Φίλε Μάρκο, όχι, κατά την γνώμη μου, δεν είναι φυσιολογικό....

Φίλε evan, διάβασε εδώ http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0 τον 2ο τρόπο......

Φίλε coll, στο απυρόβλητο δεν είναι κανένα νόμισμα, όλα είναι δυνατόν να κοπιαριστούν, ΟΛΑ, αυτό που είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε αν σεβόμαστε το χόμπυ μας αλλά και τα χρήματά μας είναι να μην πιστεύουμε κανέναν παπατζή πωλητή που μας πουλάει το παραμύθι ότι το τάδε νόμισμα ή ο δείνα τύπος νομίσματος δεν έχει κοπιαριστεί γιατί θα καταλήξουμε με κάτι μπελίσσιμες κόπιες, μούρλια, αλλά να εξετάζουμε εξονυχιστικά με κάθε δυνατό εργαλείο και με κάθε δυνατό τρόπο το νόμισμα πριν το αγοράσουμε ή ακόμα και μετά αν μπορούμε να ξαναβρούμε εύκολα αυτόν που μας το πούλησε....


Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 29, 2016, 01:47:26 μμ »

Για μια στιγμη ρε παιδια γιατι το τραβαμε απο τα αυτια και το ξεχυλωσαμε.
Γιατι χωρις λογω ριχνετε καπου{ εστω και αοριστα }ευθυνες περι παπατζιλικιου;;;
Ποιος ειναι αυτος που κατηγορειται δηλαδη ;; Οποιος λεει την γνωμη του και κανει υποθετικα  λαθος κατα την αποψη σας;;

Η μηπως επειδη ολα μπορει να κοπιαριστουν σημαινει οτι εχουν κοπιαριστει ολα;;

Τι λογικη ειναι αυτη δηλαδη με την αφορμη μια διαφωνιας για το εν λογω να γενικευουμε;
Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι οχι να μην πιστευουμε τον καθε παπατζη {ως αναφερεις }αλλα να ειμαστε ικανοι να τις ξεχωριζουμε.
Προσωπικα δεν εχω προβλημα με τις κοπιες αλλα μονο με οποιον προσπαθει να εξαπατησει, αλλα και αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

υ.σ Πωλειται η λιρα;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences