Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:04:57 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμο χρυσό 1833  (Αναγνώστηκε 7388 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 24, 2016, 11:09:57 πμ »

Παιδιά μην κάνετε παράθεση στην παράθεση είναι κάπως όλο αυτό το κατεβατό

Άποψη μου είναι ότι τα αντίγραφα πρέπει να πιάνουν μόνο τον χρυσό τον οποίο έχουν

Τώρα όσον αφορά τις τιμές που λέτε , άλλο η ελληνική αγορά και άλλο η ξένη

Στην ελληνική αγορά δεν υπάρχει ανταγωνισμός πλέον και οι τιμές ειναι χαμηλές

Αντιθέτως στην ξένη αγορά υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και αν έχεις υπομονή οι τιμές πιάνονται

Θα συμφωνήσω όμως ότι ο καθένας μας έχει την άποψη του αλλά οι τιμές καθορίζονται από τον μέσο όρο και όχι από το αν έτυχε να αγοράσουμε φθηνά ένα νόμισμα

Για παράδειγμα αν εγω πουλάω λίρα του 1989 proof στα 950 ευρώ δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος την βρήκε πιο φθηνά δεν είναι αυτή η τιμή της...Ο μέσος όρος καθορίζεται πλέον από τις πωλήσεις και από τα κλεισίματα δημοπρασιών ...
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 24, 2016, 11:10:37 πμ »

 Αν εχει εντοπιστει θυμα που θα του το πασσαρουν αμεσα για γνησιο, "ευκαιρια" κανα 1000αρικο, μεχρι και 300 ευρω μπορουν να δωσουν για μια καλη κοπια..
 Η αξια ενος πλαστου αντιγραφου ακριβου νομισματος ειναι, εξ ορισμου, το μεταλλο του.
 Οτιδηποτε παραπανω, εμπιπτει στην αρμοδιοτητα των απατεωνισκων που εχουν πολλαπλασιαστει γεωμετρικα τον τελευταιο καιρο στο χομπυ, λογω και των οικονομικων περιστασεων.
 Υπαρχει βεβαια και το 1% που θα δωσει κατι παραπανω απο το μεταλλο, γιατι οντως θελει να μελετησει μια κοπια η γιατι εχει.. βιτσιο.
 Τωρα τελευταια, πολλοι μελετητες και βιτσιοζοι εχουν πεσει....
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 24, 2016, 12:12:19 μμ »

Αν μου απαγορευεις την εκφραση της αποψης μου τοτε ναι δεν μπορω να το πω.Αν μου την επιτρεπεις τοτε ναι λεω τοσο θα εδινα εγω δεν ξερω ποσο μπορει να πιασει γιατι δεν γνωριζω την "τρελλα"που κουβαλαει ο καθενας μεσα του.Προσωπικη αποψη εκφραζω φιλε μου ετσι.Δεν κατακρινω αυτον που θα παει να δωσει τα 1000 η τα 300 η οσο κατεβασει η κουτρα του.Εχω δωσει σε συλλεκτη πλαστη Ελισαβετ λιγο παραπανω απο τιμη κανονικης γιατι οπως μου ειπε δεν ειχε ξαναδει τοσο ωραιο αντιγραφο και την τιμη την καθορισε ο ιδιος.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι επειδη βρεθηκε ο συγκεκριμενος θα πρεπει τωρα εμεις να βγουμε και να δινουμε τις πλαστες παραπανω απο τις κανονικες.Αυτη ειναι η γνωμη μου ας πουν και οι υπολοιποι φιλοι την δικη τους
Μιχάλη μου δεν σου απαγορεύω τίποτα, και συμφωνούμε, άλλο το πόσα θα έδινες εσύ ή πόσα θα έδινα εγώ, πιο λίγα ή πιο πολλά από σένα, αδιάφορο είναι για την αγορά από την στιγμή που δεν την διαμορφώνουμε με τα "θα" και άλλο το πόσο έκλεισε σε μία, δύο, τρεις δημοπρασίες ...

Το "τόσα θα έδινα" είναι υποκειμενικό, το "τόσα πιάνει" πρέπει να πληρεί πολλές προυποθέσεις για να ειπωθεί όταν δεν δίνεται με υποκειμενικό τρόπο.... Χαμόγελο
 

Aυτό:
Ο μέσος όρος καθορίζεται πλέον από τις πωλήσεις και από τα κλεισίματα δημοπρασιών ...

και το δια ταύτα:
Τωρα τελευταια, πολλοι μελετητες και βιτσιοζοι εχουν πεσει....

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 24, 2016, 01:31:55 μμ »

Αγαπητε μου φιλε δεν θα επεκταθω αλλο γιατι θα πω πραγματα για τις δημοπρασιες που ξερω και ξερουν και αλλοι που δεν θα αρεσουν σχετικα με το πως κλεινουν οι δημοπρασιες.
Να δεις κλεισιματα και ανταλλαγη feedback και την αλλη μερα το νομισμα στα χερια του δημοπρατη παλι για πωληση που παει συννεφο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αν θεωρεις οτι για σενα αυτος ειναι μπουσουλας ακολουθησε το και πηγαινε αναλογα με τις τιμες κλεισιματος.
Παραπανω ο Χρηστος ειπε για την λιρα του 1989 οτι η τιμη της ειναι 950 και οτι αν καποιος την βρηκε φθηνοτερα δεν σημαινει οτι αυτη δεν ειναι η τιμη της.Γνωμη του και σεβαστη η αποψη του αλλα εγω θα ψαξω και θα παρω κατι που θεωρω καλυτερο και συμφεροτερο για μενα απο καποιον αλλο πωλητη που ειναι φθηνοτερος οπως πχ το σετ διλιρο-λιρα-μισολιρο στα 1425 οπου με μολις 475 παραπανω βαζεις στην συλλογη σου το διλιρο και το μισολιρο.
Αν σε καποιον δεν αρεσει αυτο ας παει να παρει αυτο που ειπε ο Χρηστος με 950 επειδη το λεει η αγορα οτι τοσο κανει
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 24, 2016, 07:25:11 μμ »

Μιχαλη οι δημοπρασιες δεν ειναι μονο ebay αλλα στα συλλεκτικα νομισματα πιο πολυ γνωστοι οικοι που δεν ξερεις καν ποιος εχει τι και πως!

Εκει φαινεται ποια ειναι η αξια ενος νομισματος

Επιησης αλλη η τιμη μεμονωμενα μιας λιρας 1989 στο κουτι με τα χαρτια και αλλο σε σετ μην τα μπερδευεις

Το οτι μπορει να πουληθει 1200 μια φορα και αλλη 800 δεν σημαινει οτι εχει 800 αλλα 1000 βαση της αγορας

Ελπιζω να γινομαι κατανοητος

Οι τιμες πανε βαση κλεισιματος αυτο το λενε ολοι!

Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 25, 2016, 12:18:25 πμ »

Μιχαλη οι δημοπρασιες δεν ειναι μονο ebay αλλα στα συλλεκτικα νομισματα πιο πολυ γνωστοι οικοι που δεν ξερεις καν ποιος εχει τι και πως!

Εκει φαινεται ποια ειναι η αξια ενος νομισματος

Επιησης αλλη η τιμη μεμονωμενα μιας λιρας 1989 στο κουτι με τα χαρτια και αλλο σε σετ μην τα μπερδευεις

Το οτι μπορει να πουληθει 1200 μια φορα και αλλη 800 δεν σημαινει οτι εχει 800 αλλα 1000 βαση της αγορας

Ελπιζω να γινομαι κατανοητος

Οι τιμες πανε βαση κλεισιματος αυτο το λενε ολοι!


Ναι δεν βλεπεις εδω ολοι μας μερα νυχτα τρεχουμε σε οικους του εξωτερικου και χτυπαμε νομισματα.Ασε βρε Χρηστο βραδιατικα το δουλεμα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Μπερδεμενο δεν εχω τιποτα φιλε μου για μενα ολα ειναι ξεκαθαρα.Εγραψα αν καποιος δινει με 950 την μονη ψαχνεις και βρισκεις διπλη-μονη-μιση με 475 παραπανω με κουτια και πιστοποιητικα και συγχωροχαρτι απο τον Παπα μεσα.Νομιζω τα ελληνικα μου ειναι αρκετα κατανοητα.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 25, 2016, 07:55:44 πμ »

Καλημέρα σε όλους, μπερδέψαμε τις λίρες με τα πεπόνια και την λογική με τους ψευδόμενους συλλογισμούς..... Γλώσσα Γλώσσα

Κωνσταντάρας - Ο σπαγκοραμμένος - Παζάρια με το μανάβη
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 25, 2016, 08:22:35 πμ »

Κατα τη γνωμη μου μια αντιπροσωπευτικη τιμη ειναι αυτη που επιτυγχανεται σε μεγαλους οικους δημοπρασιων, ειτε ελληνικους ειτε ξενους (πχ στα γραμματοσημα ο Καραμητσος ειναι σημα κατατεθεν), και αυτο γιατι τη  βλεπουν πολυ περισσοτεροι υποψηφιοι απο οτι πχ μια δημοπρασια στο ebay (που σιγουρα δεν ειναι αντιπροσωπευτικη γιατι καποιος μπορει να μη τη δει, καποιος δεν εχει πιστωτικη να πονταρει, καποιος δεν ξερει απο ιντερνετ, χειραγωγειται ευκολα κλπ κλπ). Οι δημοπρασιες σε τετοιους οικους σιγουρα ειναι ενα κλικ ακριβοτερες αλλα δικαιολογειται η διαφορα απο το μεγαλυτερο κοινο, συν το οτι η αξιοπιστια τους ειναι σαφως μεγαλυτερη απο εναν τυχαιο πωλητη στο ebay η οπουδηποτε αλλου.
Επισης, για ακομα μεγαλυτερη ακριβεια, καλο ειναι να εχουμε συνεχομενες τιμες απο αρκετες δημοπρασιες και οχι απο μια μεμονωμενη, οπου παιζουν ρολο και συγκυριακα στοιχεια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 26, 2016, 10:52:45 μμ »

Μιχαλη οι δημοπρασιες δεν ειναι μονο ebay αλλα στα συλλεκτικα νομισματα πιο πολυ γνωστοι οικοι που δεν ξερεις καν ποιος εχει τι και πως!

Εκει φαινεται ποια ειναι η αξια ενος νομισματος

Επιησης αλλη η τιμη μεμονωμενα μιας λιρας 1989 στο κουτι με τα χαρτια και αλλο σε σετ μην τα μπερδευεις

Το οτι μπορει να πουληθει 1200 μια φορα και αλλη 800 δεν σημαινει οτι εχει 800 αλλα 1000 βαση της αγορας

Ελπιζω να γινομαι κατανοητος

Οι τιμες πανε βαση κλεισιματος αυτο το λενε ολοι!


Ναι δεν βλεπεις εδω ολοι μας μερα νυχτα τρεχουμε σε οικους του εξωτερικου και χτυπαμε νομισματα.Ασε βρε Χρηστο βραδιατικα το δουλεμα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Μπερδεμενο δεν εχω τιποτα φιλε μου για μενα ολα ειναι ξεκαθαρα.Εγραψα αν καποιος δινει με 950 την μονη ψαχνεις και βρισκεις διπλη-μονη-μιση με 475 παραπανω με κουτια και πιστοποιητικα και συγχωροχαρτι απο τον Παπα μεσα.Νομιζω τα ελληνικα μου ειναι αρκετα κατανοητα.

Μιχάλη αν έχεις με 1375 ευρώ μονή , διπλή , μισή ή έχεις κάποιο λινκ με ενδιαφέρει για άμεση αγορά ..
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences