Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:47:52 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτά 1833  (Αναγνώστηκε 3860 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« στις: Μάιος 18, 2016, 07:36:59 μμ »

Θέλω τις γνώμες σας για την κατάστασή του και πιο συγκεκριμένα αν τα  δύο χτυπήματα στο rim θα του στερήσουν καθαρό βαθμό αν πάει για slab.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 19, 2016, 02:33:10 μμ »

αν γράψει AU58 - MS61 δεν θα του στερήσουν βαθμό
παρόλα αυτά το 10λεπτο σου Στέργιο είναι πολύ όμορφο και πολύ καλό για συλλογή.
Αν και τα 10λεπτα του '33 δεν έχουν προβλήματα στο τύπωμα.Και οι δύο πλευρές έχουν τυπωθεί σωστά.
Σε αντίθεση με άλλες ημερομηνίες από δεκάλεπτα.
Παρά ταύτα.........τα καλά 10λεπτα του '33....έχουν και αυτά την δυσκολία τους,όπως το δικό σου!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 19, 2016, 09:02:02 μμ »

Σ ευχαριστώ πολύ Μιχάλη για την εκτίμησή σου. Δεν θα πω περισσότερα αλλά είναι η δεύτερη εκτίμηση που ζήτησα  που έχει ένα μόνο σχόλιο.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2016, 09:20:10 μμ »

Στεργιο καλησπερα, ηθελα να γραψω αποψη απο εχθες αλλα ζητησες βαθμο και εαν το χτυπημα θα τον στερησει και δεν εχω την εμπειρια πανω σε αυτο γιατι δεν εχω στειλει ποτε!
Αυτο που εχω να πω ειναι ενα 10λεπτο του 33 γνησιο ομως οχι σαν τα ψευτικα που κυκλοφορουν με η χωρις συσκευασιες τελευταια! Σε πολυ ομορφη κατασταση και καποιες αφαιρουμενες βρωμιες κυριως σε σημεια σχεδιου, ειναι ομως απο τα πλεον κοινα νομισματα του Οθων!
Καλοριζικο να ειναι φιλε ειναι σε κατασταση αρκετα συλλεξιμη, τα χτυπηματακια στο ριμ δεν το υποβαθμιζουν γιατι ειναι σχετικα μικρα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2016, 10:00:12 μμ »

Στέλιο το ξέρω πως η δεκάρα του 1833 είναι η ευκολότερη του Όθωνα και ούτε σκοπεύω να την στείλω για πιστοποίηση . Έχω αρκετά άλλα που προηγούνται. Το ανέβασα περισσότερο για επιμόρφωση . Βλέπουμε ένα ωραίο νόμισμα που έχει όμως χτύπημα  πόσο μειώνει την κατάσταση του και την αξία του το χτύπημα αυτό;
Στο Στέκι έχουμε πολλούς έμπειρους συλλέκτες που θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν, αλλά  αναγνωρίζω πως δεν έχει κανένας υποχρέωση να  απαντήσει.
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2016, 10:46:50 μμ »

Καλησπέρα και από μενα στη παρεα,
Για την κατασταση ψηλα χοντρα τα εγραψαν οι φιλοι..μια χαρα όχι πιστοποιηση εκτος και αν εχεις
αγορασει 25 ευρω...δωσεις αλλα 25 και βαλεις ένα αυ 58(π.χ) στη συλλογη..αλλιως raw  και ωραιο
-Για το χτυπημα θα σου πω μια γνωμη..και μετα από 1-2 μηνες θα δω αν μπορω να στην τεκμηριωσω.. Κλείσιμο ματιού
-Το χτυπημα αν περιορίζεται στη μια πλευρα ..το βαθος του δεν "περναει" το υψος του  πεδιο ..και φτανει στην άλλη πλευρα...ετσι ώστε....να γινεται "σχεδόν καθετο"...του κοβει βαθμο(εξαρτώνται και αλλα θεματα)
 ..αλλα δεν το δινουν damage
Αυτά από μενα  ..αν και δεν κατατασω τον εαυτο μου στους εμπειρους..και δεν ξερω αν θα γινω
Καλοριζικο Στεργιο
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 20, 2016, 10:24:00 μμ »

Με την ευκαιρία  έχω ένα δεκάλεπτο του 1833 που στο edge δεν έχει τις γραμμώσεις του νομίσματος  , αυτό στην φωτογραφία έχει . Κυκλοφόρησαν με   και χωρίς;
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 20, 2016, 10:30:13 μμ »

Εννοεις οδοντωση? Πρωτη φορα το ακουω. Νομιζω ολα τα νομισματα του Οθων εχουν και χαλκινα και ασημενια και χρυσα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 20, 2016, 10:56:51 μμ »

Ναι για την οδόντωση λέω.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 20, 2016, 11:14:55 μμ »

Δειξε μια κοντινη φωτο το σημειο, παντως περιεργο... Επισης μετρησε το με παχυμετρο, εχω μετρησει 10λεπτα συλλογης μου ιδιας χρονιας (οθωνα παντα) με ιδια περιπου φθορα 1 χιλιοστο αποκλιση μεταξυ τους! Ας πει καποιος που εχει ασχοληθει η εχει δει κατι τετοιο!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 20, 2016, 11:32:16 μμ »

Το απέσειρα από την συντήρηση που το είχα για να το μελετήσω, περισσότερο . Μάλλον είναι αποτέλεσμα κάποιου που έψαχνε να περάσει την ώρα του και το λιμάρισε για τους δικούς του λόγους. Το βάρος του είναι  12,55 γρ  ( ελαφρύτερο)    αλλά η διάμετρος του κανονική ( το συγκρίνω με αυτό της φωτογραφίας ) και σε μόνο ένα σημείο  με την λούπα βρήκα  να υπάρχει ένδειξη οδόντωσης  από γραμμές (όχι όμως ολόκληρες ) στο υπόλοιπο δεν υπάρχει ίχνος οδόντωσης.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 21, 2016, 11:23:38 μμ »

Μια φωτογραφια ειναι οτι πρεπει! Μπορει καποιος να το εχει λιμαρει οντως για δικους του λογους! Το βαρος παιζει να αποκλινει απο ανοχη-φθορα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2016, 11:53:19 πμ »

Τελικά το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως είναι λιμαρισμένο, με ήλιο σήμερα το είδα και πάλι με λούπα  και σε ένα σημείο φαίνονται  ήχνοι από πέντε μισές γραμμές από την στεφάνη που του ξέφυγαν και δεν τις έσβησε τελείως. .
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences