Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:56:28 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 λεπτό 1830 ποικιλία 208  (Αναγνώστηκε 4086 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« στις: Μάιος 12, 2016, 09:57:57 μμ »

Αν θέλει κάποιος  να βοηθήσει, θα ήθελα απόψεις ως πρός την σπανιοτητα της 208.
Νομίζω στο πρώτο βιβλίο ήταν scarceκαι στο δεύτερο rare,ίσως μου έχει ξεφύγει αλλά έχω μόνο 2 εμφανίσεις πρός πωληση  τα τελευταία χρόνια(δεν γνωρίζω για πωλησεις μεταξύ συλλεκτων)  αν κάποιος κρατάει αρχείο η άπλα γνωρίζει κάτι ας  απαντήσει μια και απο προσωικη πείρα έχω δει αρκετές αποκλίσεις απο το βαθμό σπανιοτητας του βιβλίου...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2016, 10:22:50 μμ »

Παρόλο που δεν είμαι υπεύθυνος εγώ γι' αυτό το 'κομμάτι' του καταλόγου ( www.mycoins.gr / Καποδίστριας ), στην πρόσφατη ενημέρωση για τις σπανιότητες, το συγκεκριμένο το κατέταξαν ως Extremely Rare. Και όσον αφορά για την τιμή του, φαίνεται ότι κυμαίνεται στα ίδια περίπου επίπεδα με τις ποικιλίες 206 και 211.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2016, 10:30:43 μμ »

Τώρα αυτό κοιτούσα  Γιώργο, ευχαριστώ.
Αν θες φωτογραφία της 208 για τον κατάλογο, να σου στείλω.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2016, 10:44:36 μμ »

Είναι τιμή μου να φιλοξενώ νομίσματα φίλων συλλεκτών στον κατάλογο.
Αν δεν σου κάνει κόπο, στείλε μου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2016, 09:01:57 μμ »

η ποικιλια 208 ειναι απο τα πιο ευκολα μονολεπτα του 1830 και εχει εμφανιστει αρκετες φορες τα τελευταια χρονια και σε δημοπρασιες-εβαυ και σε συναλλαγες χερι χερι! καμια σχεση δεν εχει με τις 206 και 211 οι οποιες ειναι αρκετα πιο δυσκολες!
να διευκρινισω εδω προς αποφυγην παρεξηγησεων, ειναι απο τα πιο ευκολα μονολεπτα του 1830 οχι ευκολο νομισμα γενικα στον καποδιστρια! δεδομενου οτι ολα τα μονολεπτα 1830 εχουν τη δυσκολια τους και θελει πολυ κυνηγι και χρημα να τα μαζεψει κανεις! τωρα δε με εμας τους καποδιστριακηδες που δελουμε απο οσα μπορουμε μεχρι ολα αν ειναι δυνατον σιγα σιγα μαζευονται απο την αγορα και σε λιγα χρονια δε θα βρισκει κανεις ουτε για δειγμα!
 προσωπικα πουλησα δυο 208 τους τελευταιους 3 μηνες και μια τριτη και αρκετα καλυτερη εμεινε στη συλλογη μου!
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2016, 08:50:57 πμ »

Σας ευχαριστώ  όλους για τις πληροφορίες!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2016, 10:11:54 μμ »

Παρόλο που δεν είμαι υπεύθυνος εγώ γι' αυτό το 'κομμάτι' του καταλόγου ( www.mycoins.gr / Καποδίστριας ), στην πρόσφατη ενημέρωση για τις σπανιότητες, το συγκεκριμένο το κατέταξαν ως Extremely Rare. Και όσον αφορά για την τιμή του, φαίνεται ότι κυμαίνεται στα ίδια περίπου επίπεδα με τις ποικιλίες 206 και 211.


θα σε συμβουλευα να ακολουθησεις τον chase σχετικα με σπανιοτητες στον καταλογο αν θελεις να υπαρχει καποια εγκυροτητα, ο καθενας μπορει να εχει την εκτιμηση του αυθερετα και χωρις να εχει κανει σωστη ερευνα και καταγραφη και να σου δινει στοιχεια λανθασμενα! ακομα και εγω  που δεν συμφωνω σε καποια νομισματα σχετικα με τις σπανιοτητες με τον πητερ κραταω τις εκτιμησεις μου για μενα η εστω τις επικαλουμαι καμια φορα πανω σε συζητησεις κτλ! μπορει να ειμαι λαθος εγω ποιος ξερει τι εχει καταγραψει τοσα χρονια ο πητερ? να μη σχολιασω καποιες αλλες σαχλαμαρες που γραφτηκαν στο αλλο φορουμ δεν αξιζει καν τον κοπο! σηκωθηκαν τα αγγουρια να βαρεσουν τον περιβολαρη ενα πραμα! τελος παντων!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2016, 10:17:11 μμ »

Οι σπανιότητες δεν βγήκαν από εμένα... Υπεύθυνος είναι ο Άρης.
Επ' ευκαιρίας, να ευχαριστήσω και δημόσια τον Peter H. Chase για την προσφορά του. Καθώς επίσης και για τις φωτογραφίες από νομίσματά του, που κοσμούν τον κατάλογό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2016, 10:31:14 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2016, 12:31:05 πμ »

ο αρης ειναι καλο παιδι και φιλος αλλα αν θες η γνωμη μου εγω θα προτιμουσα τις εκτιμησεις του πητερ περι σπανιοτητας! αυτα που εγραψες σχετικα με τα μονολεπτα 208, 206 και 211 αρκουν δε μπανω καν στον κοπο να κοιταξω για αλλα!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2016, 08:30:15 μμ »

Ενημερώθηκα σήμερα από τον Peter A. Chase και προχώρησα στην αλλαγή της σπανιότητας πολλών νομισμάτων στον κατάλογό μου. Επειδή υπήρξε αλλαγή στην συγκεκριμένη ποικιλία, θεωρώ σωστό να ενημερώσω και εδώ... Η σπανιότητα που μου δόθηκε για την 208 είναι Scarse.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2016, 02:28:40 μμ »

ο αρης ειναι καλο παιδι και φιλος αλλα αν θες η γνωμη μου εγω θα προτιμουσα τις εκτιμησεις του πητερ περι σπανιοτητας! αυτα που εγραψες σχετικα με τα μονολεπτα 208, 206 και 211 αρκουν δε μπανω καν στον κοπο να κοιταξω για αλλα!

Γει σου ρε Θωμα κομαντο!! ...θυμαμαι οταν ειχα ερθει Πατρα και ειδα την συλλογη σου...
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 25, 2016, 11:36:05 μμ »

ναι και μου ζαχαρωνες τις 20αρες και τα μονολεπτα!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences