Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:29:57 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: φωτογραφιες απο Ελληνικα προσωπα  (Αναγνώστηκε 7324 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« στις: Μάιος 11, 2016, 12:54:01 μμ »

Βλεπω οτι υπαρχει κινηση στις παλιες φωτογραφιες και ξεσκονισα και εγω λιγο το αρχειο μου  Χαμόγελο Θα ανεβασω μερικες απο τη συλλογη μου, καποιες εχω ξανανεβασει η οποια αποτελειται κυριως απο πολιτικα προσωπα και σημαντικες μορφες της συγχρονης Ελλαδος!


Στην παρακατω φωτογραφια απο τη συλλογη μου βλεπετε τον βασιλια Γεωργιο Α' απο τον οικο των Γλυκσμπουργκ, ο οποιος αντικατεστησε τον βαβαρο Οθωνα! H φωτογραφια τραβηχτηκε στην Βιεννη καπου το 1880.

Βασιλεψε απο το 1863 ως το 1913 και συνολο 50 χρονια και ηταν ο μακροβιοτερος Ελληνας βασιλιας. Ειχε τον σεβασμο απο τον λαο, καθως υπηρξε μεταρυθμιστικος, διαλλακτικος, συνετος και πολιτικα ευελικτος (Τρικουπης-Βενιζελος).

Επι των ημερων του η Ελλαδα γνωρισε πτωχευση, εχασε εναν πολεμο (1897) ειδε το πρωτο στρατιωτικο πραξικοπημα στη χωρα (κινημα Γουδι), αλλα ειδε και νικηφορους πολεμους (12-13) και διπλασιασμο εδαφων και πλυθησμων...

Ενα χαρακτηριστικο του ηταν οτι ανακυρηχτηκε βασιλιας των Ελληνων (ROI DES GRECS) σε αντιθεση με τον προκατοχο του Οθων που αναφερεται ως βασιλιας της Ελλαδος.

Δυστηχως μετα τη δολοφονια του το 1913 σκεπασε τους Ελληνες η διχονοια σε μια σημαντικη περιοδο που ανοιγονταν...
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2016, 05:24:36 μμ »

Η επομενη φωτογραφια ειναι του Αντωνιου Μιχελιδακη.

Καταγωγη απο το Ηρακλειο Κρητης και αγνωστος (!) στον περισσοτερο κοσμο σημερα! Ηταν αγωνιστης κατα την διαρκεια διαφορων επαναστασεων και συμετειχε ενεργα στις διαπραγματευσεις για τη "συμβαση της χαλεπας" το 1878 οπως εμεινε γνωστη η οποια καθιστουσε το νησι ημι-ανεξαρτητο και αρα ηταν πολυ σημαντικη επιτυχια!

Επισης διετελεσε προεδρος της Κρητικης βουλης την περιοδο της αυτονομιας, υπηρξε φιλοπριγκιπικος επι Κρητικης πολιτειας και φιλοβασιλικος κατα την ενωση! Ηταν ο κυριος πολιτικος αντιπαλος του Ελευθεριου Βενιζελου ειδικα την περιοδο της αρμοστειας...

Επισης εκλεχθηκε βουλευτης και διοριστηκε και υπουργος για ενα διαστημα, φυλακιστηκε και αργοτερα παραιτηθηκε εντελως απο την πολιτικη ζωη!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2016, 08:19:42 μμ »

Δυο ακομη φωτογραφιες απο τον μακραν μεγαλυτερο Ελλην πολιτικο της νεοτερης ιστοριας μας! Δεν χρειαζεται να πω πολλα οι περισσοτεροι γνωριζεται τις ενεργειες του ως δικηγορος-δημοσιογραφος-επαναστατης-πολιτικος-πρωθυπουργος, την αγαπη του για την πατριδα και την πιστη στο καθε εργο που εβαζε σκοπο! Ελευθεριος Βενιζελος!

**Θελω να βρω και αλλη φωτογραφια απο τα νεανικα του χρονια, πριν μπει στην πολιτικη, αλλα ειναι δυσευρετες!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2016, 08:48:54 μμ »

Αλλες δυο φωτογραφιες απο τον δικτατορα Μεταξα που ολος ο κοσμος γνωριζει απο το οχι που ειπε στην φασιστικη Ιταλια το 1940 και εμεινε στην ιστορια γιαυτο το λογο!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2016, 08:51:05 μμ »

Μπραβο ρε Στελιο ,τον Μιχελιδάκη δεν τον ήξερα
Καταγράφηκε
heavy-metal
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 424



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2016, 10:31:23 μμ »

Εξαιρετικός Στέλιο !! Πολύ όμορφες φωτογραφίες !!!  Χαμόγελο
Αυτές με τον Μεταξά είναι η πρώτη στα Χανιά και η δεύτερη στην Κνωσσό ?
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 11, 2016, 10:37:30 μμ »

Μπραβο ρε Στελιο ,τον Μιχελιδάκη δεν τον ήξερα
Οποιος ηταν εναντια στους Αγγλους και φυσιολογικα εναντια στον Βενιζελο δεν τον γραφει η Ιστορια,ασχετως που πολλοι απο αυτους τους Ηρωες εκαναν και προσφεραν πολλαπλασιες υπηρεσιες στον Κρητικο αγωνα,οταν ακομα ο Εθναρχης ηταν καθετα αντιθετος στον ξεσηκωμο εναντια στους Τουρκους(1895).Αλλοι οπως ο Μιχελιδακης-Κουνδουρος κτλ ειχαν την τυχη του Κολοκοτρωνη(εξοριες-φυλακες)και ηπιαν και αυτοι το πικρο ποτηρι της αχαριστιας.Εχουμε ξαναπει η ιστορια γραφεται απο τους κερδισμενους και την γραφουν κομμενη και ραμμενη στα μετρα τους.
Μπραβο Στελιο πολυ ομορφο το θεμα σου,περιμενω με ενδιαφερον και αλλες φωτο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2016, 12:14:26 πμ »

Έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου. ΟΛΟΙ ξέρουμε τι έχει γράψει η ιστορία για τον Κολοκοτρώνη.

Το τι θα ήθελες εσύ να έχει γράψει η ιστορία, αφορά μονο εσένα.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2016, 05:58:44 πμ »

Στελιο σε παρακαλω σβησε το σχολιο μου και συγνωμη αν σου χαλασα το ποστ με τα γραφομενα μου ,ειχα ξεχασει οτι τον αφησαν ελευθερο
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2016, 06:53:15 μμ »

Αλλη μια φωτογραφια απο τη συλλογη μου με τη Σοφια Βεμπο! Η μεγαλη αυτη ερμηνευτρια οπου με τα τραγουδια της κατα τη διαρκεια του Ελληνοιταλικου πολεμου εμψυχωσε τους στρατιωτες μας αλλα και ολοκληρο τον λαο! Το πραγματικο της ονομα ηταν Εφη Μπεμπου το οποιο αλλαξε για καλιτεχνικους λογους! Παιδια της Ελλαδος παιδια!

https://www.youtube.com/watch?v=CucnoWtPTNg

Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2016, 06:59:30 μμ »

Αυτές με τον Μεταξά είναι η πρώτη στα Χανιά και η δεύτερη στην Κνωσσό ?


Γιωργο δεν ξερω που ειναι αυτες οι φωτο τραβηγμενες δεν εχω ταυτοποιησει! Απο τον ιδιο δημοπρατη τις ειχα παρει και τις δυο μαζι πριν κανα-δυο χρονια!


Μαρκο δεν διαγραφουμε σχολια αρχη της σελιδας  Χαμόγελο Δεν γινεται να συμφωνουμε ολοι ετσι κι αλλιως, παντως ουτε εγω καταλαβα τι ακριβως ειπες!  Μεγάλο χαμόγελο 
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2016, 07:11:06 μμ »

Η καλυτερη φωτογραφια της συλλογης μου ειναι μια οικογενειακη στημενη φωτογραφια που απεικονιζει τον συγχωρεμενο παππου το Στελιο μου (εχω το ονομα του πληρως) και τη συγχωρεμενη γιαγια μου τη Σοφια μαζι με τα πεντε τους παιδια! Απο αριστερα ορθια η θεια μου η Ελενη, στην αγκαλια της γιαγιας μου η θεια μου η Μαρια, στη μεση το κοριτσακι με τα ισια μαλλια η θεια μου η Αφροδιτη, εμπρος απο τον παππου μου η θεια μου η Ολγα και τελος ορθιος δεξια ο πατερας μου! Μια φωτογραφια την οποια θελω να μεγενθυνω για να την βαλω στο σαλονι μου!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2016, 07:26:44 μμ »

Η καλυτερη φωτογραφια της συλλογης μου ειναι μια οικογενειακη στημενη φωτογραφια που απεικονιζει τον συγχωρεμενο παππου το Στελιο μου (εχω το ονομα του πληρως) και τη συγχωρεμενη γιαγια μου τη Σοφια μαζι με τα πεντε τους παιδια! Απο αριστερα ορθια η θεια μου η Ελενη, στην αγκαλια της γιαγιας μου η θεια μου η Μαρια, στη μεση το κοριτσακι με τα ισια μαλλια η θεια μου η Αφροδιτη, εμπρος απο τον παππου μου η θεια μου η Ολγα και τελος ορθιος δεξια ο πατερας μου! Μια φωτογραφια την οποια θελω να μεγενθυνω για να την βαλω στο σαλονι μου!
+++ Στελιο αυτη κι αν συλλεκτικη και γω εχω αρχισει να αρχειοθετω απο τους προγονους μου,μεχρι και φυλλο πορειαςτου παππου μου βρηκα....μπραβο και για τα υπολοιπα,ωραια αποκτηματα και ωραια παρουσιαση Χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2016, 11:22:20 μμ »

Στελιο καταπληκτικη φωτο ,πριν διαβασω ποιος και τι ειπα οτο ο δεξιος ειναι ο πατερας σου,του μοιαζεις αλλα και ο παππους σου φαινεται πολυ γεροδεμενος,φανταστικη φωτο.
υ.γ Οσο για το σχολιο ειναι ολοκληρη ιστορια που δεν αναλλειεται σε 5 γραμμες,επρεπε να διδσκεται τουλαχιστον στην Κρητη η Κρητικη Ιστορια.Ενα παραδειγμα στο τι εννοω παραπανω ειναι οτι πολλοι αγωνιστες ειχαν την τυχη του Νικηταρα στην Κρητη ,πεθαναν στην ψαθα,αποτελεσματα πολιτικων και λοιπες μπουρδες.Ενα αλλο που δεν ξερει πολυς κοσμος για να καταλαβεις στην συνελευση των Αρχανων ολοι οι οπλαρχηγοι οταν ειδαν τον Βενιζελο να μπαινει ζητησαν τον απαγχονισμο του,μετα απο διαβουλευσεις και διευκρινισεις του Εθναρχη δεν εγινε τιποτα ,αλλα απο εκει και περα αναλαμβανει ο Βενιζελος δραση,ψιλα γραμματα για πολλους αλλα η αλληλουχια γεγονοτων μεχρι την καταστροφη της Σμυρνης δεν ηταν και δεν ειναι τυχαια γεγονοτα,οπως και σημερα ολα αυτα που εχουν γινει απο το 2009 μεχρι σημερα δεν ειναι τυχαια κατι προυπηρξε....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences