Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:41:01 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Dalma et Alban  (Αναγνώστηκε 6201 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« στις: Μάιος 03, 2016, 01:18:26 μμ »

Καλησπέρα σε όλους.Μια εκτίμηση και ερώτηση.Αυτό το σηάδι επάνω δεξιά του Dalma είναι χτύπημα ή επισήμανση;Μόλις έκλεισε στο ebay.Καλορίζικό μου Σαρκασμός

Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2016, 02:19:35 μμ »

καλοριζικη φιλε Σπυρο η γκαζετα,δεν πιστευω να ειναι επισημανση ποιο πολυ μου φαινεται για φουσκαλα που υποχωρησε με τα χρονια,η οποια ενδεχομενως δημιουργηθηκε στην χυτευση;πρεπει οταν παραλαβεις να το εξετασεις να μην εχει δημιουργησει καμμια ψιλοδιαβρωση και να την σταματησεις αν γινεται,προκειται για την ποιο πολυσυχναστη ποικιλια στα Δαλματια κτλ αλλα δεν παυει να ειναι ομορφη διαβαζεται ως εξης
SAN.MARC.VEN* και στο εξεργο *ΙΙ* και στην αλλη μερια *DALMA    E.T   ALBAN*
Τωρα εχει πολλες παραλλαγες ενα απλο παραδειγμα ειναι οτι εσενα στο SAN ξεκιναει χωρις μαργαριτα* αλλα καταληγει με μαργαριτα στο VEN* θα βρεις και αλλη που θα την εχει,θελει παρατηριτικοτητα σε καποιες τετοιες λεπτομερειες....καλοριζικη Σπυρο ευχομαι και λογω καταγωγης  συντομα να αποκτησεις και μια ARMATA ET MOREA ευχομαι και ειμαι σιγουρος φιλε Χαμόγελο
Βεβαια επειδη πρεπει να τα ξεψαχνιζουμε ολα σε τετοια νομισματα ποιο πολυ θα εξεταζα με λουπα το δεξι φτερο,που δεν πιστευω να ειναι κατι αλλα ειπαμε ξεψαχνισμα Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2016, 02:23:25 μμ »

καλοριζικη φιλε Σπυρο η γκαζετα,δεν πιστευω να ειναι επισημανση ποιο πολυ μου φαινεται για φουσκαλα που υποχωρησε με τα χρονια,η οποια ενδεχομενως δημιουργηθηκε στην χυτευση;πρεπει οταν παραλαβεις να το εξετασεις να μην εχει δημιουργησει καμμια ψιλοδιαβρωση και να την σταματησεις αν γινεται,προκειται για την ποιο πολυσυχναστη ποικιλια στα Δαλματια κτλ αλλα δεν παυει να ειναι ομορφη διαβαζεται ως εξης
SAN.MARC.VEN* και στο εξεργο *ΙΙ* και στην αλλη μερια *DALMA    E.T   ALBAN*
Τωρα εχει πολλες παραλλαγες ενα απλο παραδειγμα ειναι οτι εσενα στο SAN ξεκιναει χωρις μαργαριτα* αλλα καταληγει με μαργαριτα στο VEN* θα βρεις και αλλη που θα την εχει,θελει παρατηριτικοτητα σε καποιες τετοιες λεπτομερειες....καλοριζικη Σπυρο ευχομαι και λογω καταγωγης  συντομα να αποκτησεις και μια ARMATA ET MOREA ευχομαι και ειμαι σιγουρος φιλε Χαμόγελο
Βεβαια επειδη πρεπει να τα ξεψαχνιζουμε ολα σε τετοια νομισματα ποιο πολυ θα εξεταζα με λουπα το δεξι φτερο,που δεν πιστευω να ειναι κατι αλλα ειπαμε ξεψαχνισμα Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Μάρκο που έκανες τον κόπο να γράψεις όλα αυτα.Περιμένω επίσης κι αυτό:
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2016, 02:33:18 μμ »

Βασικά αυτά τα νομίσματα μου αρέσουν πολύ λόγω του λιονταριού που απεικονίζουν και συμβολίζουν τον Αγιο ευαγγελιστή Μάρκο.Εδώ περιγράφεται και ο λόγος για όσους δεν τον γνωρίζουν που συμβολίζεται με λιοντάρι:
Το σπουδαίο είναι ότι ο Μακρός έγραψε το δεύτερο κατά σειρά στην Καινή Διαθήκη Ευαγγέλιο περί το 65 μ.Χ. και είναι και το συντομότερο από τα τέσσερα κι είναι γνωστό σαν το Ευαγγέλιο των θαυμάτων του Ιησού. Μέσα σ' αυτό ο ιερός ευαγγελιστής, παρόλο που δεν ήταν από τον κύκλο των δώδεκα αποστόλων, έχει περιλάβει αρκετά από τα γεγονότα της ζωής του Κυρίου μας. Ολίγα από τη διδασκαλία Του, τα θαύματα Του, τα Πάθη και την Ανάσταση Του. Παραλείπει την επί του όρους Ομιλία και τις πιο πολλές από τις μακρές ομιλίες του Ιησού Χριστού. Πιο πολύ ο ευαγγελιστής διηγείται αυτά που έκανε ο θείος Διδάσκαλος κι όχι αυτά που είπε. Και τούτο, γιατί κύριος σκοπός της συγγραφής του ήταν με την έκθεση αυτή των θαυμάτων να αποδείξει τη θεϊκή του Ιησού καταγωγή και τη δύναμη Του, ιδιαίτερα δια των θαυμάτων. Γι΄ αυτό και οι αγιογράφοι τοποθετούν δίπλα στον ευαγγελιστή Μάρκο ένα λιοντάρι, που είναι σύμβολο της δύναμης.

http://pireorama.blogspot.gr/2012/11/blog-post_7.html
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 03, 2016, 02:34:53 μμ »

καλοριζικη και αυτη Σπυρο,βλεπεις αυτη εδω δεν εχει το SAN  αλλα σκετο το   S,οφειλω να σου πω οταν παραλαβεις να μας την ξαναβγαλεις γιατι νομιζω προκειται για μια πολυ ομορφη ποικιλια αν και φαινεται για την δευτερη ποιο κοινη εντουτοις δεν ειναι και ο λογος ειναι οτι υπαρχει ενα πολυ πολυ ομορφο σφαλματακι
αλλα θελω οταν παραλαβεις να το ξαναδουμε ,πιστευω 100% οτι ειναι και μπραβο για την παρατηριτικοτητα αν υπηρξε Σαρκασμός αντι για VEN  το Ν εγινε Μ δηλαδη  VEM
Γενικα και εγω μαθαινω απλα θελω να μοιραζομαστε εδω μεσα την εμπειρια μας απο αυτη την διαδρομη,τα νομισματα αυτα επειδη ηταν κατα ενα τροπο εκτακτης αναγκης δεν τα πολυκοιτουσαν επισης και ο τροπος χτυπηματος ηταν με το χερι πολλες φορες οι εργατες που τα χτυπουσαν δεν ηταν σε καλο φεγγαρι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός,επισης και η ιδια η Γερουσια της Βενετιας δεν τα ειχε σε εκτιμηση γιαυτο δεν μπορουμε ευκολα να βρουμε ποσα και που κοπηκαν με ακριβεια....καλοριζικη και αυτη φιλε Σπυρο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 03, 2016, 02:41:12 μμ »

καλοριζικη και αυτη Σπυρο,βλεπεις αυτη εδω δεν εχει το SAN  αλλα σκετο το   S,οφειλω να σου πω οταν παραλαβεις να μας την ξαναβγαλεις γιατι νομιζω προκειται για μια πολυ ομορφη ποικιλια αν και φαινεται για την δευτερη ποιο κοινη εντουτοις δεν ειναι και ο λογος ειναι οτι υπαρχει ενα πολυ πολυ ομορφο σφαλματακι
αλλα θελω οταν παραλαβεις να το ξαναδουμε ,πιστευω 100% οτι ειναι και μπραβο για την παρατηριτικοτητα αν υπηρξε Σαρκασμός αντι για VEN  το Ν εγινε Μ δηλαδη  VEM
Γενικα και εγω μαθαινω απλα θελω να μοιραζομαστε εδω μεσα την εμπειρια μας απο αυτη την διαδρομη,τα νομισματα αυτα επειδη ηταν κατα ενα τροπο εκτακτης αναγκης δεν τα πολυκοιτουσαν επισης και ο τροπος χτυπηματος ηταν με το χερι πολλες φορες οι εργατες που τα χτυπουσαν δεν ηταν σε καλο φεγγαρι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός,επισης και η ιδια η Γερουσια της Βενετιας δεν τα ειχε σε εκτιμηση γιαυτο δεν μπορουμε ευκολα να βρουμε ποσα και που κοπηκαν με ακριβεια....καλοριζικη και αυτη φιλε Σπυρο
Να σαι καλά Μάρκο μου .Εχεις και το όνομα του Αγίου που γιορτάζει στις 25 Απριλίου.Χρόνια πολλά έστω και καθηστερημένα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 03, 2016, 02:47:52 μμ »

Εξου και ενας ακομα λογος με το κολλημα που εχω με δαυτα Σαρκασμός
ευχαριστω πολυ Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2016, 08:42:21 μμ »

Καλοριζικο!
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2016, 08:49:29 μμ »

Καλοριζικο!
Σε ευχαριστώ φίλε μου Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences