Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:54:33 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό δαχτυλίδι αντίκα...  (Αναγνώστηκε 4297 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
peny20
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 25, 2016, 10:35:32 μμ »

Γειά σας 8α ήθελα την εκτίμηση σας για αυτό το δαχτυλίδι...Γνωρίζω ότι είναι περίπου 2 αιώνων, αρκετά βαρύ, ολόχρυσο και ανήκε σε πρόγονό μου.... Δεν ξέρω από ποιόν ημιπολύτιμο λίθο είναι, έχει όμως χαραγμένη επάνω του (χειροποίητο) μια αρχαιοελληνική φιγούρα... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2016, 03:51:24 μμ »

Γειά σας 8α ήθελα την εκτίμηση σας για αυτό το δαχτυλίδι...Γνωρίζω ότι είναι περίπου 2 αιώνων, αρκετά βαρύ, ολόχρυσο και ανήκε σε πρόγονό μου.... Δεν ξέρω από ποιόν ημιπολύτιμο λίθο είναι, έχει όμως χαραγμένη επάνω του (χειροποίητο) μια αρχαιοελληνική φιγούρα... Στριφογύρισμα ματιών
για αρχη,ζυγισετο σε μια ζυγαρια ακριβειας.
δειξε το σε εναν εμπιστο κοσμιματοπολη σου για να σου πει τα καρατια.
προσωχη να μην σου το ξησει για να δει δηθεν εαν ειναι μασιφ. Κλείσιμο ματιού
μετα μπορεις να το πουλησεις μεσα στο στεκι που συγουρα θα πιασει καλυτερα χρηματα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2016, 05:29:27 μμ »

Το δαχτυλιδι σου είναι στο στυλ των ρωμαικων  intaglio carnelian cameo οπου carnelian είναι το είδος της πετρας,  cameo είναι όταν το σχέδιο είναι εξωγλυφο, intaglio  όταν είναι εσωγλυφο. (συγνώμη που δεν γνωρίζω τους όρους στα ελληνικά  αλλά ζούσα πολλά χρόνια Αμερική  και οι γνώσεις μου είναι από εκεί. .)
τώρα  ως προς την ηλικία  και γνησιότητα  είναι πολύ δύσκολο  να  γίνει  από φωτογραφίες. .
πιστεύω το δαχτυλίδι είναι νεώτερο  από ρωμαϊκό. .Η πέτρα μπορεί κάλλιστα να είναι αρχαία αλλά  δεν μπορώ να σου πω από φωτογραφίες. .
Καταγράφηκε
peny20
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2016, 07:22:58 μμ »

Σας ευχαριστώ για τις επιπλέον λεπτομέρειες, δε θέλω να το πουλήσω απλά θέλω να γνωρίζω την αξία του..'Εχω και άλλο ένα σαν και αυτό αλλά πολύ πιο βαρύ και πιο παλιό...Είναι σαν αδελφάκια ...έτσι τα λέω χαριτωμένα...Παρακαλώ οιοσδήποτε γνωρίζει κάτι παραπάνω να με βοηθήσει Χαμόγελο

Θα αναρτήσω εν καιρώ και τη φωτογραφία του άλλου...
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2016, 08:12:00 μμ »

βρήκα  λίγο χρόνο να σου δώσω μερικές  λεπτομέρειες  ακόμα
το στυλ του δεσιματος  π αραπεμπει στην γεωργιανη  εποχη ( 1714-1830)
αν είναι αγγλικό  εποχής συνήθως  είναι μαρκαρισμενο  αν δεν είναι τίποτα γραμμένο  μπορεί  να είναι από κάποια άλλη χώρα.
Τώρα το θέμα της αξιας..στην Ελλάδα  @# &%%#  που θα έγραφε στον αστεριξ..Όσο κάνει το χρυσό  του ίσως με δυσκολία  100 ευρώ παραπάνω λόγω του πανεμορφου καμεο..
Αγγλία στο κατάλληλο μαγαζί 1000-2000 λίρες  ..Αμερική  σε δημοπρασια  πιστεύω το ίδιο ανάλογα με την παλαιότητά  του καμεο. (κάτι που δεν μπορώ να σου πω από μια φωτογραφία )
ήταν πολύ συνηθισμένο στην γεωργιανη εποχη με τις αποστολές αρχαιολογων ανά τον κόσμο να επιστρέφουν με καμεο και να τα φτιάχνουν κοσμήματα. Υπάρχουν πχ καμεο μινωικα  σε μουσεία  που αξίζουν και παραπάνω  από 2000  μόνα τους χωρίς χρυσό.
Υπάρχουν βέβαια  και γυάλινα ψεύτικα  με μικροσκοπική αξία. νομιζω ότι το δικό σου δεν ανήκει  σε  αυτα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences