Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 09:52:36 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: The Fisch tester  (Αναγνώστηκε 3858 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:06:20 μμ »

Να μοιραστώ μαζί σας μια προσπάθεια που έκανα πριν από λίγο καιρό, χωρίς ακόμη να έχω περάσει στο τελικό του στάδιο και να έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, για να φτιάξω ένα coin tester περίπου ίδιο με το Fisch. Να ευχαριστήσω τον καλό μου φίλο Μιχάλη (ellinas) που μου έστειλε το γνήσιο Fisch για να έχω τις ακριβείς διαστάσεις του. Το μοντέλο  έγινε σε 3D Printer. Θέλει κάποιες διορθώσεις στο αρχικό του σχέδιο ως προς τις διαστάσεις  και πιστεύω πως κάποια στιγμή θα καταφέρω να ολοκληρώσω το εγχείρημα.
Οι φωτογραφίες είναι μαζί με το γνήσιο Fisch. Τα κενά που υπάρχουν έγιναν για οικονομία χρόνου και υλικού.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:18:10 μμ »

Πολυ ενδιαφερον Χρηστο.
Ο printer σε τι υλικο το δημιουργει?
Ρωταω γιατι oi διαστασεις ναι μεν θα βγουν σωστες, αλλα το "ζυγι" για το θεμα του ελεγχου του βαρους της λιρας (εαν κατσει απο την μερια του νομισματος το Fisch ειναι σωστο το βαρος) λειτουργει ?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:29:54 μμ »

Η δημιουργικότητα του ανθρώπου που αγαπάει αυτό που κάνει και εστιάζει τις δεξιότητές του πάνω του, στα καλύτερά της....

Συγχαρητήρια από μένα Κρις, εύχομαι να καταφέρεις να τελειοποιήσεις το " The Chris®"   Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:33:42 μμ »

Μπράβο ΦΙΛΑΡΑΚΙ μου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:34:47 μμ »

Φοβερή προςπάθεια. Συγχαρητήρια. Πιο πολύ το βλέπω για "trial and error" μέχρι να πετύχεις τις σωστές διαστάσεις και ίσως ένα δικό σου διαφορετικό σχέδιο.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:35:05 μμ »

O printer είναι με χυτεύσιμη ρητίνη, στην δομή του όταν φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα δεν ξέρω τι ακριβώς θα συμβεί, μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθεί ή να προστεθεί υλικό στην μια πλευρά του για να λειτουργήσει όπως πρέπει.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2016, 01:50:35 μμ »

....και μονο για την ιδεα και την προσπαθεια Μπραβο.... Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2016, 02:16:46 μμ »

Αξιέπαινη προσπάθεια , εύγε Χρήστο !!!
Καταγράφηκε

mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2016, 02:36:58 μμ »

Ωραια προσπαθεια, αλλα πιστευω πως στο θεμα του ζυγισματος θα υπαρχει προβλημα, ασχετως αν ειχες ή οχι γεμισει το κενο.
Εχεις δοκιμασει να το φτιαξεις με πολυουρεθανη σε καλουπι? Η διαδικασια διαρκει 10 λεπτα, ενω το αποτελεσμα σε αντιγραφη ειναι απιστευτο...μεχρι και τα γραμματα του πρωτοτυπου φαινονται. Καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2016, 02:39:43 μμ »

Μπραβο Χρηστο ελπιζω  βγει το ιδιο αποτελεσματικο με το κανονικο.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2016, 02:53:01 μμ »

Χρησταρα μπραβο και απο μενα! Πιο πολυ ικανοποιηση σου δινει το να φτιαξεις κατι παρα να αγορασεις ετοιμο! Ασχετα αν πετυχει η οχι η προσπαθεια ειναι αξιεπαινη και η διαδικασια της δημιουργιας ειναι μεγαλη!!

Επειδη εχω κανει πολλες κατασκευες θα σου πω την αποψη μου αν θελεις φυσικα τη δεχεσαι, αν δεν θελεις θα στην επιβαλω  Σαρκασμός

Συμφωνω με το Δημητρη (χαρο) οτι το ειδικο βαρος θα ειναι διαφορετικο απο υλικο σε υλικο και θα εχεις απωλειες εκει! Ειναι κατι που ρυθμιζεται ομως.
Αφου αποφασισες να κανεις κατι τετοιο καντο πρωτοτυπο! τι εννοω, φτιαξτο με τετοιο τροπο ωστε να μπορει να ελεγχει ολες τις αξιες 5/2/1/0,5 sov  Κλείσιμο ματιού
Ειναι λιγο πιο περιπλοκο αλλα δεν ειναι ακατορθωτο! Αν θελεις σου φτιαχνω ενα σχεδιακι τσακ-τσακ στο χαρτι  Κλείσιμο ματιού Φυσικα θα περικλειει πνευματικα δικαιωματα το σχεδιο  Φιλί
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 23, 2016, 03:00:16 μμ »

Σωραιος ,μπραβο Κρις,σιγα σιγα θα βρεις την λυση στα παραπανω θεματα που αναφερθηκαν ,εισαι απαιχτος φιλε
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 23, 2016, 03:06:37 μμ »

Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο να φτάσω σε ένα επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς κόπο, η όλη προσπάθεια γίνεται πιο πολύ για την μηχανολογική εμπειρία παρά για άλλους λόγους. Σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα με το καλιμπράρισμα  ώστε να φτάσει να ζυγίζει σωστά, αλλά με υπομονή θα τα καταφέρω. Η εταιρεία που τα κατασκευάζει έχει αφιερώσει ώρες ερευνών και δοκιμών ώστε να φτάσει στο σημείο να το βγάλει στην αγορά. Και σίγουρα κρύβει μυστικά ώστε να τα κάνει μοναδικά.  Η προσπάθεια μου είναι ερασιτεχνική και το γνωρίζω.

Η συνύπαρξη μου με το γνήσιο fisch δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία, υπήρξαν περιπτώσεις κερμάτων που στα χέρια ανθρώπων που δεν έχουν μια μικρή εμπειρία θα προκαλούσαν σύγχυση ως προς την γνησιότητα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 23, 2016, 03:19:44 μμ »

Δείτε τι έπαθα με το γνήσιο Fisch  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2016, 04:05:43 μμ »

Δείτε τι έπαθα με το γνήσιο Fisch  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Χαχαχα, μετά πήρες την λούπα ε? Την αλήθεια πες...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences