Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:59:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 31 32 [33] 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2017  (Αναγνώστηκε 104808 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #480 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 02:29:20 μμ »

Ευχαριστώ καλέ μου φίλε!   Μεγάλο χαμόγελο
Μα πιο πολύ Μιχάλη μου, ευχαριστώ τον γιατρό μας τον Στέλιο. Χωρίς αυτόν, αγορά δεν θα υπήρχε.
Ο γιατρός είναι παιδί μάλαμα
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #481 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 03:02:54 μμ »

Καλοριφέρ Θανάση. Τέλος καλό, όλα καλά.
Άντε και του χρόνου.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #482 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 03:07:32 μμ »

Τυχεράκια! Από του Αγίου Δημητρίου το καίω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #483 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 03:09:55 μμ »

Βαγγέλη, σ' ευχαριστώ. Εχω πολύ καιρό να σε δω. Δεν έρχεσαι τελευταία Θεσσαλονίκη;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #484 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 05:21:21 μμ »

Καλοριφέρ Θανάση. Τέλος καλό, όλα καλά.
Άντε και του χρόνου.
Καλορίζικο ήθελα να γράψω, είμαι εκτός έδρας, γράφω από κινητό και η Google κάνει τα δικά της.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #485 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 05:29:23 μμ »

Ακόμη το χαζεύω. Δεν το χορταίνω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #486 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 10:59:41 μμ »

Μόλις παρέλαβα και εγώ τους Καραμπινιέρους τού Μονακό! Η DHL μού το έφερε, αλλά επειδή ήρθαν πρωί καθημερινής και δεν με βρήκαν, φυσικά, στο σπίτι μου (από μόνοι τους επέλεξαν την ώρα να έρθουν - δεν μπήκαν στη διαδικασία να με πάρουν ένα τηλέφωνο πρώτα, να με ρωτήσουν τι ώρες μπορώ), μου πρότειναν τηλεφωνικά και δέχτηκα, να το αφήσουν στο ειδικό αυτόματο μηχάνημα παράδοσης - παραλαβής δεμάτων τής DHL σε κοντινό βενζινάδικο της SHELL. Μου έστειλαν στο κινητό ειδικό κωδικό πρόσβασης. Στην οθόνη αφής τού μηχανήματος έβαλα τα στοιχεία που μου ζήτησε, μεταξύ αυτών και τον κωδικό που μου είχαν αποστείλει με sms, άνοιξε ένα πορτάκι και ένας ιμάντας έφερε μπροστά μου το δέμα! Το σήκωσα και το πορτάκι έκλεισε πάλι μόνο του! Τεχνολογία!

Να παρατηρήσω μόνο, ότι το δέμα μέσα είχε μόνο το νόμισμα στο κουτί του και τίποτε άλλο! Πουθενά τα παραστατικά τής αγοραπωλησίας! Όχι ότι θα μου χρησίμευε πουθενά, αλλά για το τυπικό τής υπόθεσης, αφού και αυτοί είναι δημόσια υπηρεσία τής χώρας τους, δεν θα έπρεπε να είχαν βάλει, μέσα την απόδειξη; Όσες φορές στο παρελθόν είχε τύχει να αγοράσω νομισματικό προϊόν από e-shop ξένου καταστήματος, στο δέμα που μου έστελναν υπήρχε πάντα η απόδειξη, έστω και αν επρόκειτο για διεθνή συναλλαγή! Πρώτη φορά που παραλαμβάνω ένα σκέτο νόμισμα και τίποτε άλλο!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #487 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 11:33:20 μμ »


...Πρώτη φορά που παραλαμβάνω ένα σκέτο νόμισμα και τίποτε άλλο!
Εχεις απόλυτο δίκιο. Ισως, γιατί πρώτη φορά αγοράζεις από το Μονακό! Από συσκευασία όμως;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #488 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 11:58:26 μμ »


...Πρώτη φορά που παραλαμβάνω ένα σκέτο νόμισμα και τίποτε άλλο!
Εχεις απόλυτο δίκιο. Ισως, γιατί πρώτη φορά αγοράζεις από το Μονακό! Από συσκευασία όμως;

Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι το νόμισμα που παραλάμβανα ή η συσκευασία του ήταν φθαρμένα! Πόσο εύκολο θα ήταν να απευθυνθώ στο κατάστημά τους και να τους ζητήσω αντικατάσταση, χωρίς την απόδειξη; Θεωρητικά θα μπορούσαν να μου πουν ότι δεν με αναγνωρίζουν και ότι χωρίς την απόδιεξη, δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν το έχω αγοράσει από έμπορο αλλά από αυτούς!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #489 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 12:02:51 πμ »

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, από κανένα νομισματικό Γραφείο ή Τράπεζα. Υπάρχουν οι σχετικές δικλείδες.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #490 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 12:03:49 πμ »


...Πρώτη φορά που παραλαμβάνω ένα σκέτο νόμισμα και τίποτε άλλο!
Εχεις απόλυτο δίκιο. Ισως, γιατί πρώτη φορά αγοράζεις από το Μονακό! Από συσκευασία όμως;

Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι το νόμισμα που παραλάμβανα ή η συσκευασία του ήταν φθαρμένα! Πόσο εύκολο θα ήταν να απευθυνθώ στο κατάστημά τους και να τους ζητήσω αντικατάσταση, χωρίς την απόδειξη; Θεωρητικά θα μπορούσαν να μου πουν ότι δεν με αναγνωρίζουν και ότι χωρίς την απόδιεξη, δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν το έχω αγοράσει από έμπορο αλλά από αυτούς!
Η απόδειξη υπάρχει ηλεκτρονικά στον λογαριασμό σου στο σάιτ τους. Μπορείς να την εκτυπώσεις αν σου χρειάζεται.

Βαγγέλη, σ' ευχαριστώ. Εχω πολύ καιρό να σε δω. Δεν έρχεσαι τελευταία Θεσσαλονίκη;
Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να κατέβω και μια δυο φορές που κατέβηκα, έτρεχα σε δουλειές. Θα βολέψει κάποια στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2017, 12:09:18 πμ από Vangeliz » Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #491 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 07:08:29 μμ »

Σήμερα 8 Φεβρουαρίου 2018 εκδόθηκαν από το νομισματοκοπείο της Γαλλίας (Monnaie de Paris) και είναι διαθέσιμα τα 2 τελευταία αναμνηστικά για το 2017. Και όπως όλοι καταλαβαίνουμε είναι αυτά της Ανδόρα.
Το καθένα σε ποσότητες 85.000 τεμαχίων σε blister.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #492 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 12:29:55 μμ »

Δεν ξέρω αν το έχουμε ξαναγράψει. Τα μονά χρόνια οι εκδόσεις της Ανδόρα έχουν ανατεθεί στο γαλλικό νομισματοκοπείο και τα ζυγά έτη στο νομισματοκοπείο της Ισπανίας.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #493 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 12:36:11 μμ »

Θανάση άψογος, πρώτη φορά το διαβάζω.
Να είσαι καλά.
Καταγράφηκε

chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #494 στις: Φεβρουάριος 17, 2018, 01:25:55 πμ »

Να που υπάρχουν και εκπλήξεις! Σήμερα το μεσημέρι πήρα μέιλ από το Βατικανό, που έλεγε ότι η παραγγελία μου, αξίας 26,00 ευρώ, ταχυδρομήθηκε σήμερα, με tracking number τάδε. Αμέσως μετά έγραφε "κωδικός πελάτη τάδε"! Μην καταλαβαίνοντας περί τίνος επρόκειτο, έψαξα στα απεσταλμένα μου μέιλ και διαπίστωσα ότι τον Αύγουστο του 2017, τους είχα στείλει μια φόρμα παραγγελίας, χωρίς κωδικό πελάτη, για τη νέα σειρά 2017 και για το δίευρο του Μαρτυρίου Πέτρου και Παύλου. Τότε λοιπόν, μου είχαν απαντήσει ότι αυτά τα είδη μπορούσαν να αγοραστούν μόνο από εγγεγραμμένους πελάτες, με κωδικό και αφού εγώ δεν είχα, έπρεπε να περιμένω. Ωστότο, θα έβαζαν την παραγγελία μου σε σειρά προτεραιότητας και πιθανόν να εκτελούντο στο μέλλον, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα. Υπόψιν ότι αίτηση εγγραφής, τους είχα στείλει το Φλεβάρη του 2017. Υπολογίζω λοιπόν, ότι το ποσό των 26,00 ευρώ που με χρέωσαν αντιστοιχεί στον Πέτρο και Παύλο (18,00 ευρώ αξία νομίσματος + 8,00 ευρώ έξοδα αποστολής). Προφανώς η σειρά είχε εξαντληθεί. Αλλά το πιο σημαντικό ήταν ότι τσάκωσα κωδικό πελάτη, ένα χρόνο μετά την αίτηση εγγραφής! Τώρα δηλαδή, έχω τον τίτλο τού Μέλους στο Βατικανό; Έκπληξη Αισθάνομαι σαν να πήρα ξαφνικά προαγωγή στη δουλειά μου! Ευχές καλοδεχούμενες...χαχα!!! Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2018, 01:31:30 πμ από chronos » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 31 32 [33] 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences