Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:28:51 πμ
Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2017  (Αναγνώστηκε 104790 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #390 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 01:32:04 πμ »

Τατατατα ταραταραταραταραταρατααααα

Τελικά στις 14/11/2017 μόνο η Ανδόρα δεν θα έχει βγάλει μου φαίνεται τα αναμνηστικά της 2 ευρώ για το 2017.
Γιατί στις 13/11/2017 και ώρα Ελλάδος 11:00 (τοπική 10:00) τι θα γίνει;


Μα φυσικά η πώληση του αναμνηστικού που βλέπετε στην εικόνα ακριβώς από πάνω.

Διονύση μου, θάλασσα μου τα 'κανες! Θυμός Λύπη Μου έλεγες ότι θα μου εκδώσεις το δίευρο του Μονακό το Δεκέμβρη, γι' αυτό να έχω το νου μου να ελέγξω για ημερομηνία προς το τέλος τού Νοέμβρη... Και ξαφνικά μου λες ότι θα μου το εκδώσεις στις 13 τού Νοέμβρη, μέσα σε έξι μέρες δηλαδή και δεκαεφτά μέρες πριν ν' αλλάξει ο μήνας! Φαντάζεσαι να ερχόμουν κατά τα τέλη Νοέμβρη και να σε ρωτούσα τότε ποια μέρα τού Δεκέμβρη αποφάσισες τελικά να μου εκδώσεις το νόμισμα; Πάλι καλά που έτυχε να μπω σήμερα να δω τα κατορθώματά σου εγκαίρως, πριν γίνει το κακό! Τι πράγματα είν' αυτά βρε Διονύση; Έτσι κάνουμε; Απαράδεκτος να μου αλλάζεις τις ημερομηνίες έτσι ξαφνικά κι απροειδοποίητα!!!  Ντροπή Απορία Θυμός

Φαντάζομαι ειρωνικά το γράφεις και δεν το λες προσωπικά στον Διονύση. Γιατί ο Διονύσης όπως και όλοι μας εδώ ότι διαβάζουμε από άλλα ξένα φόρουμ και από επίσημες πηγές αναπαράγουμε. Το μουσείο του Μονακό έλεγε για τέλη του 2017 (μέχρι και πριν 20 μέρες έτσι απαντούσε), οπότε οι περισσότεροι το περιμέναμε Δεκέμβριο. Και ξαφνικά χτες έβαλαν ένα μπανεράκι που γράφει 13/11. Το αν δεν το έπαιρνες χαμπάρι προφανώς είναι καθαρά δικό σου θέμα. Όποιος ενδιαφέρεται προσπαθεί να ενημερώνεται τακτικά. Ο Διονύσης αυτό που έπρεπε το έκανε. Μόλις έμαθε το νέο ενημέρωσε.
Και απλά να σας ενημερώσω (με επιφύλαξη γιατί δεν είναι από επίσημη πηγή) ότι μιλάνε για 120€ + μεταφορικά που συνήθως είναι 35€ για Ελλάδα. Άρα να περιμένουμε κάπου στα 155€.
Καλή μας μάχη  Σαρκασμός Σαρκασμός

Βρε παιδιά, εννοείται ότι κάνω χιούμορ! Το ξέρω ότι δεν είναι υπεύθυνος ούτε ο Διονύσης ούτε κανένας άλλος από εμάς για την αναταραχή! Τη διάβασα και εγώ άλλωστε αυτή την ανακοίνωση στην ιστοσελίδα τού μουσείου τους. Όλο το λογύδριο στην πραγματικότητα προοριζόταν για το Μονακό! Αυτοί τα έκαναν θάλασσα! Όχι ο Διονύσης! Ένα αστείο είπα να κάνω, με "θύμα" το Διονύση, που ξέρω ότι είναι στωικός δέκτης στο χιούμορ, περισσότερο για να μην είμαι πάλι μονότονος και γκρινιάρης με το σύστημά τους! Και πάλι φίλοι Διονύση μου! Μακάρι να ήμασταν όλοι τόσο ενημερωμένοι όσο εσύ! Σε 'σένα βασίζομαι να μάθω κι εγώ ο μαθητής!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2017, 01:39:49 πμ από chronos » Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #391 στις: Νοέμβριος 10, 2017, 08:54:03 μμ »

Ερώτηση: Γίνεται πληρωμή για το δίευρο του Monaco  με χρεωστική κάρτα Εθνικής;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2017, 08:54:44 μμ από ΜΙΔΑΣ » Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #392 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 12:46:01 πμ »

Ερώτηση: Γίνεται πληρωμή για το δίευρο του Monaco  με χρεωστική κάρτα Εθνικής;

Αν δεν άλλαξαν κάτι γίνεται. Τον Ιούνιο το είχα κάνει.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #393 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 03:35:41 πμ »

Ερώτηση: Γίνεται πληρωμή για το δίευρο του Monaco  με χρεωστική κάρτα Εθνικής;

Αν δεν άλλαξαν κάτι γίνεται. Τον Ιούνιο το είχα κάνει.

Επισήμως ο νόμος των κάπιταλ κοντρόλ εξακολουθεί να απαγορεύει την αγορά ειδών συλλεκτισμού σε ξένα σάιτ με χρήση ελληνικών καρτών (ανήκουν στην κατηγορία των έργων τέχνης και δημοπρασιών). Ωστόσο, οι μεγαλύτερες τράπεζες και ιδίως η Εθνική, κυρίως στο πρώτο ήμισυ του μήνα, επιλέγουν να κάνουν τα "στραβά μάτια" και αφήνουν να γίνουν συναλλαγές σε τέτοια σάιτ, όταν πρόκειται για μικροποσά. Σε κάποια σάιτ, είναι πιο πιθανό να εγκριθεί η συναλλαγή, όταν επιλέγεται τρόπος πληρωμής χωρίς απευθείας χρήση τής κάρτας στο σάιτ, αλλά π.χ. μέσω PayPal, με το λογαριασμό σου εκεί να είναι συνδεδεμένος με ελληνική κάρτα (χωρίς να υπάρχει απόθεμα). Δυστυχώς όμως, το νομισματικό e-shop τού Μονακό δεν διαθέτει άλλο τρόπο πληρωμής, παρά μόνο με απευθείας καταχώριση της κάρτας σου. Κατά συνέπεια, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι η κάρτα σου θα περάσει, τη δεδομένη στιγμή που θα επιχειρήσεις να τη χρησιμοποιήσεις.

Σημείωση: Αν διαθέτεις χρεωστική κάρτα Maestro (από εκείνες που εκδίδονταν παλιά, πριν η εθνική ξεκινήσει τη χρήση Visa και Mastercard στις χρεωστικές της κάρτες), ξέχνα το! Οι Maestro δεν παραβιάζουν σχεδόν ποτέ τα κάπιταλ κοντρόλ, τα περισσότερα σάιτ δε, δεν τις κάνουν πια δεκτές ούτως ή άλλως!
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #394 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 08:50:36 πμ »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, με Debit Mastercard χρεωστική  γίνεται η πληρωμή; Να επιλέξω της Eurobank ή της Πειραιώς;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2017, 08:53:26 πμ από ΜΙΔΑΣ » Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #395 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 10:36:51 πμ »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, με Debit Mastercard χρεωστική  γίνεται η πληρωμή; Να επιλέξω της Eurobank ή της Πειραιώς;
Αυτά που λέει ο chronos ισχύουν, αλλά το Μονακό μάλλον έχει δηλωμένο με άλλο κωδικό το μηχάνημα του και για αυτό περνούν οι χρεώσεις από τα capital control. Από ότι θυμάμαι και από άλλες τράπεζες είχε περάσει. Αν αλλάξαν τον κωδικό τότε δεν θα περνάει καμιά χρεωστική ή πιστωτική από Ελλάδα. Αν δεν άλλαξαν θα περνούν όλες. Οπότε ελπίζουμε ότι δεν άλλαξε κάτι. Εγώ έχω ετοιμάσει και του εξωτερικού που έχω για σιγουριά.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #396 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 10:41:08 πμ »

Ειδικά με το Μονακό, σε μένα η Master card της Εθνικής δεν πέρασε όσες φορές την χρησιμοποίησα σε αντίθεση με την Visa της ALPHABANK. Τι παίζεται δεν μπόρεσα ακόμη να καταλάβω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα σχετίζονται με τα capitals.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #397 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 10:43:45 πμ »

{...}. Εγώ έχω ετοιμάσει και του εξωτερικού που έχω για σιγουριά.

Η λύση στο πρόβλημα είναι κάρτα απο ηλεκτρονική τράπεζα του εξωτερικού.Στέλνεις έμβασμα μέχρι 1000€ το μήνα πού είναι το μηνιαίο πλαφόν εμβασμάτων εξωτερικού και  Άνεση
Εγώ έχω REVOLUT και δεν έχω κανένα πρόβλημα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #398 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 01:45:45 μμ »

Θανάση είσαι σίγουρος για Πορτογαλία και Λουξεμβούργο;
Δεν βλέπω να έχει κυκλοφορήσει ακόμα κανένα από τα δύο.
Το Πορτογαλικό λογικά θα βγει στα κοντά. Πάντως η ημερομηνία του προγράμματος ήταν αυτή που λες, αλλά δεν έχει εμφανιστεί ακόμα...
Λουξεμβούργο διαβάζω ότι θα βγει 14/12 (άλλο αν οι έμποροι κάνουν τις παραγγελίες τους από τώρα).
Εχεις δίκιο Βαγγέλη για τα μασούρια. Το 2ο πορτογαλέζικο σε μασούρια θα βγει στις 21/11.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #399 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 12:53:19 πμ »

Ειδικά με το Μονακό, σε μένα η Master card της Εθνικής δεν πέρασε όσες φορές την χρησιμοποίησα σε αντίθεση με την Visa της ALPHABANK. Τι παίζεται δεν μπόρεσα ακόμη να καταλάβω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα σχετίζονται με τα capitals.

Υπάρχει μία ακόμη παράμετρος των κάπιταλ κοντρόλ, την οποία δεν μπορούν να υπολογίσουν οι καταναλωτές. Κάθε τράπεζα, εκτός των επιμέρους ορίων και κανόνων ανά πελάτη, έχει και ένα συνολικό πλαφόν χρημάτων που εξάγονται στο εξωτερικό από όλους τους πελάτες της συνολικά κάθε μήνα μέσω καρτών. Η Πειραιώς, για παράδειγμα, εξάντλησε αυτό το όριο γύρω στις 25 Οκτωβρίου τον προηγούμενο μήνα και έβγαλε σχετική ανακοίνωση. Σε εκείνη την περίπτωση, στο διάστημα από 25 μέχρι 31 Οκτωβρίου, καμία κάρτα Πειραιώς δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί, όχι μόνο στο ίντερνετ για αγορές πάσης φύσεως από ξένα σάιτ, αλλά ούτε καν σε φυσικά καταστήματα, με αυτοπρόσωπη παρουσία τού πελάτη, από ανθρώπους που ταξίδευαν στο εξωτερικό (κάτι ανάλογο ισχύει και με τα εμβάσματα).

Αν και αυτό θα μπορούσε ενδεχομένως να εξηγήσει γιατί μια ελληνική κάρτα δεν περνούσε σε μια αγορά, ενώ μια άλλη πέρασε, μου κάνει εντύπωση που αυτό συνέβη με κάρτα Εθνικής! Η Εθνική σπανίως εξαντλεί τα μηνιαία της συλλογικά όρια!
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #400 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 09:48:49 πμ »

Παιδιά το σάιτ του Μονακό για να παραγγείλουμε  ποιο είναι ?
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #401 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 10:03:10 πμ »

Παιδιά το σάιτ του Μονακό για να παραγγείλουμε  ποιο είναι ?
http://www.mtm-monaco.mc/index.php?route=common/home
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #402 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 11:12:52 πμ »

Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #403 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 11:36:00 πμ »

Οι τελευταίες έγκυρες πληροφορίες για τα απομένοντα να εκδοθούν δίευρα του 2017:
13/11 έκδοση Μονακό (15.000 μόνο σε proof), Μάλτα το δεύτερο (350.000 σε ρολά και 30.000 σε coin cards).
14/11 έκδοση τα 2 της Λετονίας (από 530 χιλιάδες το καθένα)
Και η απάντηση στο ερώτημα του Βαγγέλη.
20/11 τα ρολά του δεύτερου της Ιταλίας (Tito Livio)
21/11 τα ρολά του δεύτερου της Πορτογαλίας (Raul Brandao)
Μένει η έκδοση των 2 της Ανδόρα (άγνωστο)
Καλή χρονιά με ... καλό ξεπαράδιασμα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #404 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 11:48:29 πμ »

Πήρε κανείς Μονακό;
Τι σειρά έχετε;
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences