Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 07:24:08 μμ
Σελίδες: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2017  (Αναγνώστηκε 105826 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #360 στις: Οκτώβριος 07, 2017, 09:51:24 πμ »

Ευχαριστώ παιδιά,έχετε απόλυτο δίκιο όπως πάντα.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #361 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 08:10:53 μμ »

Ναι χάλασαν και αυτοί.
Κάνουν πάνω από μήνα.
Στείλε e-mail ζητώντας tracking number (αριθμό ιχνηλασίας) και όχι trucking number (αριθμό φορτηγού)  Σαρκασμός Σαρκασμός

Υ.Γ. Συγγνώμη Θανάση δεν άντεξα τον πειρασμό.

Λοιπόν, έκανα αυτό που μου προτείνατε! Την Κυριακή το βράδυ, έκατσα και τους έστειλα ένα λεπτομερέστατο e-mail, ζητώντας τους πληροφορίες για την εξέλιξη της παραγγελίας μου, tracking number (αν υπάρχει) κλπ., με σκοπό να το δουν Δευτέρα πρωί. Μάλιστα, γαι να είμαι σίγουρος ότι θα το παραλάβουν, το έστειλα σε κάθε διεύθυνση e-mail που μπόρεσα να βρω από αυτούς, περιλαμβανομένης και αυτής που έχουν στο e-shop τους, στην κατηγορία "Contact - Request assistance". Τώρα είναι Τρίτη βράδυ, έχουν περάσει δύο εργάσιμες ημέρες και ακόμα απόλυτη σιγή ιχθύος!

Υπόψιν ότι στην παραπάνω διεύθυνση, που υπήρχε στην κατηγορία "Contact - Request assistance", είχα ξαναστείλει e-mail στα τέλη Αυγούστου, για άλλο, τεχνικό θέμα, στο οποίο όμως ποτέ δεν μου απάντησαν! Αυτός ήταν και ο λόγος που αυτή τη φορά, έστειλα το e-mail μου παντού, σε κάθε διεύθυνση που μπορούσα να βρω από αυτούς! Σκέφτομαι, βέβαια, ότι ίσως να μην απαντούν σε e-mail στα αγγλικά, απλώς γιατί δεν ξέρουν ξένες γλώσσες (σε αυτή την περίπτωση, βέβαια, δεν μπορώ να κάνω τίποτα)! Περιμένω όμως...
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #362 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 08:16:09 μμ »

Εδώ θα στείλεις:
info.english.ufn@pa.sm για Αγγλικά
Καταγράφηκε

chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 08:38:44 μμ »

Εδώ θα στείλεις:
info.english.ufn@pa.sm για Αγγλικά

Ευχαριστώ, έστειλα και εκεί, τώρα που μου το είπες! Περιττό να πω ότι είναι απαράδεκτο που δεν έχουν αυτή τη διεύθυνση πουθενά στο e-shop τους για πληροφορίες στα αγγλικά! Μάλιστα, ακόμα και όταν βλέπεις το e-shop στα αγγλικά, σου δίνουν μόνο τη διεύθυνση "aasfn3@omniway.sm" για πληροφορίες, στην οποία προφανώς δεν απαντούν! Πρέπει, δηλαδή, ο πελάτης να "μυρίσει τα νύχια του" ή να ρωτάει δεξιά κι αριστερά, προκειμένου να εξυπηρετηθεί! Και φυσικά είναι ακόμα πιο απαράδεκτο και προσβλητικό που ο υπάλληλος που παραλαμβάνει τα e-mail στην εν λόγω διεύθυνση, προτιμάει να τα διαγράφει, όταν δεν είναι στα ιταλικά, αντί να παίρνει την πρωτοβουλία να τα προωθεί από μόνος του στο αγγλόφωνο τμήμα! Έχει βγει το όνομα για τους δημοσίους υπαλλήλους τής Ελλάδας ότι είναι ανίκανοι (κάτι το οποίο δεν προσυπογράφω καθόλου για το σύνολό τους), αλλά και αυτοί δεν είναι καλύτεροι!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #364 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 08:50:28 μμ »

Εδώ και περίπου 3 χρόνια έχουν φτιάξει 3 διαφορετικά email για να απαντούν στις διάφορες γλώσσες.
Αυτή την πληροφορία τη βλέπεις και στη φόρμα παραγγελίας που έχουν online σε μορφή PDF και μπορείς να βρεις εδώ στο κάτω μέρος της σελίδας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2017, 08:51:36 μμ από teutates » Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #365 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 11:56:47 μμ »

Βαγγέλη, ξεπέρασες τον εαυτό σου.  Σαρκασμός

Κάποιες πληροφορίες για το Κυπριακό (από Γερμανικό φόρουμ)
Θέμα: Πάφος Πολιτιστική Πρωτεύουσα 2017
Συνολικό τιράζ 430.000
7.000 σε κάψουλα, 5.000 σε θήκη και 418.000 σε μασούρια.
Σχέδιο Γιώργος Σταματόπουλος.
Μένει να επιβεβαιωθεί...

Ημερομηνία έκδοσης για το κοινό 3/11
Τελικά τα 7.000 είναι BU σε κάψουλα (τιμή 3€) και τα 5.000 Proof σε θήκη (τιμή 12€).
Τα μασούρια θα έχουν έξτρα κόστος 5% στην ονομαστική αξία, ως διαχειριστικά έξοδα!
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #366 στις: Οκτώβριος 12, 2017, 11:54:15 πμ »

Σωστά τα γράφεις Βαγγέλη.Και το λέω γιατί μου έρχεται ενημέρωση από την ΚτΚ. Αλλά ευτυχώς έχω εκεί καλά φιλαράκια που με εξυπηρετούν με τα της Κύπρου.
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #367 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 12:23:24 πμ »

Τελικά και ο Άγιος Μαρίνος αρχίζει πλέον να θυμίζει Βατικανό, στους χρόνους διεκπαιρέωσης των παραγγελιών και απάντησης στα μηνύματα των πελατών!

Σε προηγούμενα ποστ, είχα αναφέρει μια σειρά από προβλήματα (ένα e-mail που τους είχα στείλει για τεχνικό πρόβλημα, στο οποίο δεν μου είχαν απαντήσει και τη μεγάλη καθυστέρηση στην παράδοση του προϊόντος που είχα αγοράσει). Υπάρχουν λοιπόν οι εξής εξελίξεις:

Σε ένα e-mail που τους είχα στείλει στις 3 Σεπτεμβρίου, σχετικά με ένα τεχνικό πρόβλημα που αντιμετώπιζα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας τού δεύτερου αναμνηστικού τους δίευρου, έλαβα τελικά απάντηση στις 13 Οκτωβρίου (40 ημέρες μετά), στην οποία μου ζητούσαν (σε αγγλικά πολύ μετρίου επιπέδου) να τους στείλω τα στοιχεία τής κάρτας μου, για να το ψάξουν. Ευτυχώς που πήρα την πρωτοβουλία εγκαίρως και ακολούθησα μια "ανορθόδοξη" μέθοδο για να πραγματοποιήσω την παραγγελία, πριν εξαντληθεί το νόμισμα!

Στις 5 Σεπτεμβρίου, λοιπόν, κατάφερα να πραγματοποιήσω και να πληρώσω την παραγγελία μέσω της "ανορθόδοξης" μεθόδου, χωρίς τη βοήθειά τους. Τελικά, παρέλαβα το νόμισμα στις 11 Οκτωβρίου (36 ημέρες μετά). Βέβαια, επειδή όλο αυτό τον καιρό, δεν είχα λάβει κάποιο στοιχείο από το φιλοτελιστικό κατάστημα του Αγίου Μαρίνου, ότι η παραγγελία μου ήταν καθ' οδόν (ούτε e-mail με το tracking number, ούτε αλλαγή τής κατάστασης της παραγγελίας στο λογαριασμό μου στην ιστοσελίδα τους, από "paid" σε "dispatched") και είχα ανησυχήσει, πρόλαβα και τους έστειλα, μερικές μέρες πριν την ξαφνική και αναπάντεχη άφιξη του νομίσματός μου, ενα e-mail, σε διεύθυνση που μου είχε επισημάνει ο Διονύσης (γιατί αυτή που είχαν στο site τους για πληροφορίες φαίνεται ότι δέχεται μόνο ιταλικά), ζητώντας τους ενημέρωση. Ίσως μέχρι τα Χριστούγεννα να μου απαντήσουν και σε αυτό...χαχα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #368 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 02:12:19 πμ »

Βαγγέλη, ξεπέρασες τον εαυτό σου.  Σαρκασμός

Κάποιες πληροφορίες για το Κυπριακό (από Γερμανικό φόρουμ)
Θέμα: Πάφος Πολιτιστική Πρωτεύουσα 2017
Συνολικό τιράζ 430.000
7.000 σε κάψουλα, 5.000 σε θήκη και 418.000 σε μασούρια.
Σχέδιο Γιώργος Σταματόπουλος.
Μένει να επιβεβαιωθεί...

Ημερομηνία έκδοσης για το κοινό 3/11
Τελικά τα 7.000 είναι BU σε κάψουλα (τιμή 3€) και τα 5.000 Proof σε θήκη (τιμή 12€).
Τα μασούρια θα έχουν έξτρα κόστος 5% στην ονομαστική αξία, ως διαχειριστικά έξοδα!

καλα... ποσο θα παει δηλαδη το καθενα; εκτος το 5% ειδα να αναφερεται ΦΠΑ (ποσο εχουν εκει; 19%; ), ταχυδρομικα και ασφαλιση.... 
 
και θα κυκλοφορησουν καθολου κανονικα μπας και βρω κανενα απλο; μπα... Λύπη

καλα και στα μασουρια 5%;;; πως ειναι δυνατον αν ειναι κυκλοφοριας;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2017, 02:13:39 πμ από NMS » Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #369 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 02:20:51 πμ »

Βαγγέλη, ξεπέρασες τον εαυτό σου.  Σαρκασμός

Κάποιες πληροφορίες για το Κυπριακό (από Γερμανικό φόρουμ)
Θέμα: Πάφος Πολιτιστική Πρωτεύουσα 2017
Συνολικό τιράζ 430.000
7.000 σε κάψουλα, 5.000 σε θήκη και 418.000 σε μασούρια.
Σχέδιο Γιώργος Σταματόπουλος.
Μένει να επιβεβαιωθεί...

Ημερομηνία έκδοσης για το κοινό 3/11
Τελικά τα 7.000 είναι BU σε κάψουλα (τιμή 3€) και τα 5.000 Proof σε θήκη (τιμή 12€).
Τα μασούρια θα έχουν έξτρα κόστος 5% στην ονομαστική αξία, ως διαχειριστικά έξοδα!

καλα... ποσο θα παει δηλαδη το καθενα; εκτος το 5% ειδα να αναφερεται ΦΠΑ (ποσο εχουν εκει; 19%; ), ταχυδρομικα και ασφαλιση.... 
 
και θα κυκλοφορησουν καθολου κανονικα μπας και βρω κανενα απλο; μπα... Λύπη

καλα και στα μασουρια 5%;;; πως ειναι δυνατον αν ειναι κυκλοφοριας;

Το κακό είναι ότι τα έξοδα διαχείρισης τα βάζουν σε όλα τα μασούρια. Ονομαστική συνεπώς δεν υπάρχει, οπότε είναι και σχετικά απίθανο να βρεθεί στην κυκλοφορία.
Το ΦΠΑ μπαίνει πάνω στο 5% οπότε υπολογίζεις συνολικά ένα 6% αν το πάρεις από το ταμείο, αν το παραγγείλεις μεταφορικά και ασφάλιση...
Ακολουθούν την ίδια τακτική που ακολουθεί κατά κύριο λόγο η Μάλτα, αλλά και το Λουξεμβούργο και η Φινλανδία που τα πωλούν όλα με υπεραξία... συνεπώς ελάχιστα αν όχι καθόλου φτάνουν στην κυκλοφορία.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #370 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 02:31:18 πμ »

και παρολα αυτα λουξεμβουργου και φιλανδιας εχω βρει αναμνηστικα στην κυκλοφορια!! μαλτας οχι και κυπρου τιποτα... ουτε αυτα του .. κοινου σχεδιου..

κριμα... οποτε δυσκολο το βλεπω...... Λύπη

Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #371 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 05:20:26 πμ »

Αυτά που λέτε δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που έπαθα χθες εγώ.
Πριν λίγο καιρό μου έστειλε e-mail το Βατικανό ότι μου έχουν κρατήσει ένα 2 ευρώ BU Πέτρος και Παύλος και ότι αν ήθελα μπορούσα να παραγγείλω το proof καθώς και ένα χρυσό του 2017 καθότι είναι ακόμη διαθέσιμα (disponibile). Παραξενεύτηκα γιατί το μήνυμα ήταν στα Ιταλικά καθώς και από το γεγονός ότι εγώ είχα πάρει ήδη στα χέρια μου τα νομίσματα (proof και BU). Ένας φίλος όμως ήθελε ένα proof οπότε είπα να δοκιμάσω ξανά την τύχη μου και είπα να δοκιμάσω και ένα χρυσό (ευκαιρία λέω).
Στο email υπήρχε και ένα γυναικείο όνομα αλλά νόμισα ότι είναι το όνομα αυτής που έστελνε το e-mail. Το customer code το κοίταξα (όχι προσεκτικά) αλλά λέω εντάξει είναι το δικό μου.
Δίνω την κάρτα μου βιαστικά γιατί υπήρχε περιθώριο μέχρι 5 Οκτωβρίου και χθες το μεσημέρι χρεώνεται. Το βράδυ γύρω στις 10:30 λαμβάνω ένα e-mail στα ιταλικά όπου έλεγε : Αγαπητή κυρία ΤΑΔΕ κωδικός ΤΑΔΕ σας χρεώσαμε διακόσια τόσα ευρώ και θα παραλάβετε το νόμισμά σας το συντομότερο δυνατόν. Κάγκελο... Ποια κυρία; Κοιτάζω το customer code, αριθμοί οι ίδιοι, το ξανακοιτάζω και βλέπω δύο από τα έξι ψηφία σε ανάποδη σειρά ...49. αντί για ...94.
Τρεχάτε ποδαράκια μου, τους έχω στείλει ήδη 3 e-mail αλλά θα τα διαβάσουν του χρόνου, ελπίζω πάντως μέσα σε 3-4 μήνες να το έχουμε διορθώσει το πρόβλημα γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη...
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #372 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 10:32:11 πμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη

πολυ κριμα! μακαρι να πανε ολα καλα.

υγ.αυτοι δεν κανουν ταυτοποιηση της καρτας πχ με το ονομα στην φορμα?δηλαδη αν η κυρια ταδε ειχε βρει την καρτα σου κ τους κωδικους σου και εκανε αγορες,θα ηταν ενταξει?δεν τα τσεκαρουν αυτα?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #373 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 12:44:04 μμ »

Χρεώνουν όποια κάρτα τους δώσεις, δεν ζητούν καν όνομα...
Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #374 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 01:09:30 μμ »

υγ.αυτοι δεν κανουν ταυτοποιηση της καρτας πχ με το ονομα στην φορμα?δηλαδη αν η κυρια ταδε ειχε βρει την καρτα σου κ τους κωδικους σου και εκανε αγορες,θα ηταν ενταξει?δεν τα τσεκαρουν αυτα?

Νομίζω ταυτοποίηση ονόματος κάρτας μπορεί να γίνει μόνο αν δεις την κάρτα σε φωτογραφία ή από κοντά. Για αυτό σου λένε σε αγορές μέσω ίντερνετ ότι ίσως το κούριερ σου ζητήσει να του δείξεις την κάρτα.


Τρεχάτε ποδαράκια μου, τους έχω στείλει ήδη 3 e-mail αλλά θα τα διαβάσουν του χρόνου, ελπίζω πάντως μέσα σε 3-4 μήνες να το έχουμε διορθώσει το πρόβλημα γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

Θα βγάλεις άκρη πιστεύω... θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να τους πάρεις και τηλέφωνο για σιγουριά και πιο γρήγορα. Δηλαδή τώρα έβαλαν να γίνει η αποστολή στην διεύθυνση της Κυρίας;

Μου είχε τύχει πριν χρόνια κάτι παρόμοιο, μου είχαν στείλει φόρμα με μέιλ κάποιου άλλου που λεγόταν Βαγγέλης, αλλά άλλο επίθετο. Υπέθεσα ότι το e-mail του θα ήταν παρόμοιο με το δικό μου και έγινε κάποιο λαθάκι. Αλλά το δικό σου είναι και σε άλλη χώρα και το όνομα καμία σχέση...
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Σελίδες: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences