Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:20:18 πμ
Σελίδες: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2017  (Αναγνώστηκε 105582 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 11, 2017, 08:04:02 μμ »

Οι Φινλανδοί είναι κάπως δύσκολοι άνθρωποι, είναι η αλήθεια, όμως αν τους προσεγγίσεις όμορφα, θα τους κάνεις πολύ εύκολα να γελάσουν! Λίγη ώθηση χρειάζονται μόνο, για να γίνουν φίλοι σου πιο εύκολα από τους Έλληνες! Υπάρχει, βέβαια, τεράστια διαφορά μεταξύ Ελσίνκι και επαρχίας (στο Ελσίνκι είναι λίγο πιο κλειστοί οι άνθρωποι). Οι Φινλανδοί μοιάζουν λίγο στην κουλτούρα με τους Γερμανούς, όμως δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τους Σουηδούς! Η Σουηδία, αν και δίπλα, είναι εντελώς άλλος κόσμος! Ούτε λόγος φυσικά για τη Δανία, η οποία αποκαλείται από τους ντόπιους ως η "Ελλάδα τού Βορρά"! Οι Δανοί μερικές φορές θυμίζουν τους Έλληνες σε τομείς όπως η νυχτερινή διασκέδαση (η Κοπενχάγη δεν κοιμάται τα βράδια, ιδίως το καλοκαίρι), ο σκεπτικισμός έναντι των ξένων, που μερικές φορές φτάνει στα όρια τού ρατσισμού, η ανοχή στα ναρκωτικά (βλέπε Κριστιάνια, στην καρδιά τής Κοπενχάγης) και η ελλιπής οδική παιδεία (στη Δανία θα δεις αυτοκίνητα παράνομα παρκαρισμένα και μποτιλιαρίσματα σε κεντρικές διασταυρώσεις, γιατί κάποιοι περνούν το φανάρι και σταματούν στη μέση τού δρόμου - καταστάσεις αδιανόητες στη Σουηδία, τη Νορβηγία και τη Φινλανδία)!

Πάντως, διαφωνώ κάθετα με χαρακτηρισμούς, όπως "κρυόκωλοι", για οποιονδήποτε λαό! Είναι διαφορετικοί από τους Έλληνες, σίγουρα! Όμως αν τους ζήσεις λίγο, ίσως να δεις και την ανθρώπινη πλευρά τους, η οποία σίγουρα υπάρχει! Ας σκεφτούμε μήπως δεν οι διαφορετικοί δεν είναι όλοι οι Βόρειοι, αλλά εμείς οι Έλληνες, που είμαστε, κατά τον Σαρτζετάκη, "έθνος ανάδελφον"...
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #301 στις: Αύγουστος 11, 2017, 09:26:13 μμ »

Οι Φινλανδοί είναι κάπως δύσκολοι άνθρωποι, είναι η αλήθεια, όμως αν τους προσεγγίσεις όμορφα, θα τους κάνεις πολύ εύκολα να γελάσουν! Λίγη ώθηση χρειάζονται μόνο, για να γίνουν φίλοι σου πιο εύκολα από τους Έλληνες! Υπάρχει, βέβαια, τεράστια διαφορά μεταξύ Ελσίνκι και επαρχίας (στο Ελσίνκι είναι λίγο πιο κλειστοί οι άνθρωποι). Οι Φινλανδοί μοιάζουν λίγο στην κουλτούρα με τους Γερμανούς, όμως δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τους Σουηδούς! Η Σουηδία, αν και δίπλα, είναι εντελώς άλλος κόσμος! Ούτε λόγος φυσικά για τη Δανία, η οποία αποκαλείται από τους ντόπιους ως η "Ελλάδα τού Βορρά"! Οι Δανοί μερικές φορές θυμίζουν τους Έλληνες σε τομείς όπως η νυχτερινή διασκέδαση (η Κοπενχάγη δεν κοιμάται τα βράδια, ιδίως το καλοκαίρι), ο σκεπτικισμός έναντι των ξένων, που μερικές φορές φτάνει στα όρια τού ρατσισμού, η ανοχή στα ναρκωτικά (βλέπε Κριστιάνια, στην καρδιά τής Κοπενχάγης) και η ελλιπής οδική παιδεία (στη Δανία θα δεις αυτοκίνητα παράνομα παρκαρισμένα και μποτιλιαρίσματα σε κεντρικές διασταυρώσεις, γιατί κάποιοι περνούν το φανάρι και σταματούν στη μέση τού δρόμου - καταστάσεις αδιανόητες στη Σουηδία, τη Νορβηγία και τη Φινλανδία)!


Πάντως, διαφωνώ κάθετα με χαρακτηρισμούς, όπως "κρυόκωλοι", για οποιονδήποτε λαό! Είναι διαφορετικοί από τους Έλληνες, σίγουρα! Όμως αν τους ζήσεις λίγο, ίσως να δεις και την ανθρώπινη πλευρά τους, η οποία σίγουρα υπάρχει! Ας σκεφτούμε μήπως δεν οι διαφορετικοί δεν είναι όλοι οι Βόρειοι, αλλά εμείς οι Έλληνες, που είμαστε, κατά τον Σαρτζετάκη, "έθνος ανάδελφον"...
Κάπως έτσι είναι όπως τα λές.
Ναι η Κοπενχάγη δεν κοιμάται τα βράδια,και είναι και πολύ προχωρημένη. Κλείσιμο ματιού
Οι Φινλανδοί κ.λ.π. μοιάζουν λίγο έως αρκετά στην κουλτούρα με τους Γερμανούς,αυτό τα λέει όλα.
Ποτέ δεν θα ξεχάσω στην Στοκχόλμη (Σουηδία) στον σιδηροδρομικό σταθμό 4 αστυνομικοί να σέρνουν και να ποδοπατούν έναν ολίγο μεθυσμένο και παραδίπλα να μην δίνουν σημασία σε έναν ενεργό χρήστη.(Ξέρω το γιατί αλλά δεν το αναλύω). Κλείσιμο ματιού
Με λίγα λόγια, ο Βορράς είναι Βορράς και ο Νότος Νότος.
Προσωπικά δεν τα έχω με κανέναν Ευρωπαίο ειδικά εγώ.
Ο καθένας ζεί με αυτό που του αρέσει και του ταιριάζει,το κρυόκωλοι το είπαν τα παιδιά χαριτολογώντας
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 12, 2017, 12:40:54 μμ »

''Περνάει'' η λέξη κρυόκωλοι!!!!!!! Άλλα της!!! Σαρκασμός

Χαριτολογώντας πάντα και στα πλαίσια του χιούμορ.
Δεν έχω λόγο να μην συμφωνήσω με τον chronos. Δεν ξέρω άλλωστε!!!
Δεν τους έχω ζήσει τους ανθρώπους και πιστεύω αυτά που λέει ο chronos.
Κάποια στιγμή σε κάποιο καμπινγκ είχα γνωρίσει Φιλανδούς.
Μου άφησαν απο τις καλλίτερες εντυπώσεις. Ήταν μηχανόβιοι με Χάρλευ. Και 'για
πέντε μέρες κάναμε πολύ παρέα με πολλά ευτράπελα και ασωτίες!!! Σαρκασμός 



Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 13, 2017, 07:48:42 πμ »

Στις 31/08 θα έχουμε την έκδοση του αναμνηστικού της Λιθουανίας.
10.000 θα εκδοθούν ως BU, τα υπόλοιπα θα διανεμηθούν σε ρολά των 25 νομισμάτων από τις τράπεζες.
Το κέρμα απεικονίζει μια άποψη της ιστορικής πόλης Vilnius που έχει καθιερωθεί ως Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς από την UNESCO το 1994 και ήταν Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης το 2009.
Η πρωτοτυπία, όμως, της Τράπεζας είναι ότι στις 2 Σεπτεμβρίου, καλεί τους κατοίκους του Βίλνιους και τους επισκέπτες να έρθουν  και να ανταλλάξουν τα νομίσματά τους με τα αναμνηστικά κέρματα των 2€, στο χρονικό διάστημα από τις 11-15: 00.
Εδώ να σημειώσω ότι σχεδιαστής του νομίσματος είναι ο Vladas Orzekauskas.
https://www.lb.lt/en/events/exchange-into-commemorative-coins-dedicated-to-vilnius
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 23, 2017, 07:41:08 μμ »

Στο τέλος του Σεπτεμβρίου, τοποθετείται η έκδοση του δεύτερου αναμνηστικού νομίσματος των 2 ευρώ του Βελγίου,  που θα είναι αφιερωμένο σε ένα από τα πιο σημαντικά πανεπιστήμια της χώρας, του Πανεπιστημίου της Γάνδης. Όπως και στο πρώτο που ήταν αφιερωμένο στο Πανεπιστήμιο της Λιέγης, θα έχει χαμηλό tirage.
175.000 νομίσματα σε coincards (στα γαλλικά και φλαμανδικά), 5.000 σε ποιότητα proof και 20.000 σε set των 8 νομισμάτων κυκλοφορίας του 2017.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2017, 08:25:21 πμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 24, 2017, 08:19:24 πμ »

Παρατηρώντας καλά την εικόνα με την νέα coincard του Βελγίου, διαπίστωσα ότι ο τίτλος είναι γραμμένος και στα γερμανικά ("200 JAHRE UNIVERSITÄT GENT")! Αν δεν κάνω λάθος, ποτέ άλλοτε το Βέλγιο δεν έχει εκδώσει νομισματικό προϊόν στα γερμανικά, παρά το γεγονός ότι τα γερμανικά αποτελούν την τρίτη επίσημη γλώσσα τής χώρας! Δεν γνωρίζω βέβαια τι γινόταν την εποχή τού βελγικού φράγκου - εδώ ίσως μπορούν να μας διαφωτίσουν οι παλαιότεροι - αλλά σε ό,τι αφορά την εποχή τού ευρώ, δεν μπορώ να θυμηθώ κάποια βελγική έκδοση του παρελθόντος στην οποία να περιλαμβάνονται και γερμανικά!

Επίσης, μου κάνει εντύπωση και ο τίτλος στα αγγλικά, κάτι που νομίζω ότι γίνεται και πάλι για πρώτη φορά!
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 24, 2017, 06:26:16 μμ »

Ο τίτλος στα Αγγλικά υπάρχει και στο 1ο αναμνηστικό φέτος του Βελγίου με θέμα τα 200 χρόνια του Πανεπιστημίου της Λιέγης.

Για τα Γερμανικά όντως το πρόσεξα και εγώ. Στις παλιότερες από ότι θυμάμαι δεν είχε καθόλου Γερμανικά, αλλά ούτως ή άλλως είναι στην συσκευασία οπότε δεν είναι και τόσο ουσίας.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 26, 2017, 08:04:32 πμ »

Κι ένα video 33'' από το λιθουανικό youtube από την παρουσίαση του αναμνηστικού νομίσματος της Λιθουανικής Τράπεζας.
https://www.youtube.com/watch?v=jWRO5bgCpv4
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #308 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:09:07 μμ »

Μ' αρέσουν πολύ οι Ιταλοί! Στα τέλη Φεβρουαρίου 2017 είχα στείλει αίτηση εγγραφής νέου νομισματικού πελάτη στο Φιλοτελιστικό Γραφείο τού Βατικανό, για το οποίο είχα λάβει απάντηση ότι έχω μπει σε λίστα αναμονής. Προχθές, έξι μήνες μετά, έλαβα mail με προσυμπληρωμένη φόρμα παραγγελίας και με οδηγίες για τη συμπλήρωσή της. Μου έλεγαν χαρακτηριστικά ότι στη φόρμα υπάρχουν κάποια προτεινόμενα νομισματικά προϊόντα, ωστόσο εγώ είχα το δικαίωμα τα αφαιρέσω όποια δεν ήθελα ή ακόμα και προσθέσω άλλα, για τα οποία θα με ειδοποιούσαν αν υπήρχε διαθεσιμότητα. Ως εδώ, καλά! Χάρηκα, λοιπόν κι εγώ, γιατί θεώρησα ότι επιτέλους με έγγραψαν στο πελατολόγιό τους! Πιάνω, λοιπόν και συμπληρώνω τη φόρμα, αφαιρώντας τα προϊόντα που δεν με ενδιέφεραν και προσθέτοντας άλλα, κατά τις οδηγίες τους, με τη σημείωση ότι σε περίπτωση μη διαθεσιμότητας, ας με ειδοποιήσουν.

Την επόμενη μέρα, όμως, μου στέλνουν πάλι mail! Μου λένε ότι έλαβαν την παραγγελία μου, αλλά κατά τον έλεγχό της, διαπίστωσαν ότι το όνομά μου ήταν ακόμα στη λίστα αναμονής και ότι δεν είχα γίνει ακόμα επίσημος πελάτης για να μπορώ να κάνω παραγγελίες! Ωστόσο, είπαν, θα λάβουν υπόψιν τους την παραγγελία μου ως "επιπρόσθετη" και θα την επεξεργαστούν αφού τελειώσουν με τις παραγγελίες των επισήμων πελατών για τα ίδια προϊόντα, ενημερώνοντάς με τότε αν υπάρχει ή όχι διαθεσιμότητα!

Αφού λοιπόν μου κόπηκε ο ενθουσιασμός και αφού γέλασα με την κατάσταση, αναρωτιέμαι: Αφού δεν με είχαν κάνει πελάτη τους ακόμα, γιατί μου έστειλαν προσυμπληρωμένη φόρμα παραγγελίας; Σκέφτομαι ότι ίσως τα προϊόντα που μου είχαν προτείνει στη φόρμα να ήταν απ' αυτά που τα δίνουν ελεύθερα σε όποιον τα ζητήσει και όχι από τα προϊόντα που τα προορίζουν αποκλειστικά για τους εγγεγραμμένους πελάτες τους (παράξενο, βέβαια, γιατί επρόκειτο για πολύ ακριβά προϊόντα, όπως τα 50 ευρώ χρυσό 2016, στα 824,00 ευρώ και το χρυσό proof set 2017, στα 1.090,00 ευρώ)! Ωστόσο, αν συνέβαινε αυτό, δεν θα έπρεπε να μου το είχαν επισημάνει στο αρχικό mail τους; Δεν θα έπρεπε να μου είχαν πει στο αρχικό τους mail ότι μου στέλνουν προσυμπληρωμένη φόρμα με προϊόντα που διατίθενται σε όλους ελεύθερα και ότι δεν θα μπορούσα να προσθέσω σε αυτήν προϊόντα που απευθύνονται αποκλειστικά σε εγγεγραμμένους πελάτες, αφού δεν με έχουν κάνει ακόμα;

Έτσι μου 'ρχεται να απαντήσω σε αυτή την κυρία Λάρα Μανιάνο: "Καλοσύνη σου που έβαλες την αίτησή μου στα υπόψιν! Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ιταλία, πάντως εδώ στην Ελλάδα, όταν λέμε ότι θα βάλουμε κάτι στο "φάκελο με τα υπόψιν", εννοούμε το "καλάθι των σκουπιδιών! Ciao e mille baci dappertutto!" Χαχα
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #309 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:22:37 μμ »

Φίλε chronos
Δεν είσαι ο μόνος που έλαβες αυτό το e-mail. Σχεδόν όλοι όσοι είχαν στείλει email πέρυσι και φέτος για να γίνουν πελάτες τους, έλαβαν ακριβώς αυτό το μήνυμα με τα 4 συνημμένα PDF αρχεία, για χρυσά 20 και 50 ευρώ που παραμένουν στα αζήτητα.
Για λόγους όμως κύρους δεν πρόκειται να σου τα δώσουν τόσο εύκολα.
Να σου πω ότι είμαι πελάτης τους από το 2003. Τους ρώτησα πριν καιρό (πάνω από 5 μήνες) έχετε διαθέσιμο το τάδε νόμισμα.
Μου απάντησαν ότι είναι διαθέσιμο και "κάνετε παραγγελία υποδεικνύοντας και τον τρόπο πληρωμής".
Έστειλα φόρμα παραγγελίας με Customer code (γιατί έχω) όχι μία αλλά 4 φορές, κάθε 30 ημέρες.
Ακόμη και σήμερα δεν έχω λάβει καμία απάντηση ούτε καν ότι έλαβαν την αίτησή μου.
Είναι θέμα prestige.
Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #310 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:45:47 μμ »

Φίλε Chronos customer code σου έχουν δώσει; Στην φόρμα παραγγελίας κάτω από το barcode πάνω αριστερά είναι. Αν έχεις πάρει κάποια στιγμή θα σου στείλουν λογικά φόρμα και για τα 2€ και τα σετ που φαντάζομαι σε ενδιαφέρουν. Απλά να σου πω ότι τα χρυσά και ασημένια, πέρα του ότι όπως ανέφερε ήδη ο Διονύσης τα έχουν προτείνει σε πολλούς, είναι κομμάτια που είχαν μείνει αδιάθετα επειδή δεν υπήρχε ενδιαφέρον από τους παλιότερους πελάτες και εμπόρους. Τα αναμνηστικά 2Ε συνήθως είναι δεσμευμένα για τους πελάτες, ειδικά τώρα που είναι και λίγο μικρότερο το τιράζ.
Πάντως αν έπαιρνες 1 από τα νομίσματα που σου πρότειναν ίσως να βοηθούσε να μπεις στην λίστα (αν σου το έδιναν βέβαια  Χαμόγελο ) Τώρα θα περιμένεις να δεις αν μείνουν αδιάθετα 2Ε και θα σε ενημερώσουν. Υπολόγιζε λογικά Οκτώβριο αφού ακόμα δεν έχουν ολοκληρώσει τις παραγγελίες με τους παλιούς πελάτες.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #311 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:49:16 μμ »

Βαγγέλη είναι μια εντελώς κενή φόρμα παραγγελίας.
Όποιος τη θέλει εδώ
και μία εντελώς κενή εδώ
Καταγράφηκε

chronos
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #312 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:03:36 μμ »

Βαγγέλη, όχι δεν έχω πάρει κωδικό πελάτη. Η φόρμα που μου έστειλαν είναι ακριβώς αυτή που μόλις ανέβασε ο Διονύσης, με προσυμπληρωμένα τα 20 και 50 ευρώ χρυσό 2016, το χρυσό proof σετ 2017 και τα 10 ευρώ χρυσό 2017. Ούτε barcode ούτε τίποτα άλλο δεν είχε! Καλά είπα εγώ, τσάμπα ο ενθουσιαμός! Όπως είπε και ο Διονύσης, ήθελαν απλά να ξεφορτωθούν το στοκ! Άραγε, παζάρι δέχονται; Γιατί το στοκ, το σπρώχνεις μόνο με παζάρι! Χαχα! Ίσως κάποια στιγμή να με κάνουν κι εμένα πελάτη! Ίσως όταν αλλάξει ο Πάπας... Υπομονή!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #313 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:10:05 μμ »

Το Βατικανό έκανε πέρυσι ή πρόπερσι αν θυμάμαι καλά μεγάλες ανακατατάξεις, μεγάλο άνοιγμα σε απλούς συλλέκτες.
Τότε πήραν κωδικό όλοι όσοι είχαν κάνει αίτηση για να γίνουν πελάτες του τα 3 τελευταία χρόνια.
Τότε πήρε κωδικό ο Θανάσης, ο Στέλιος, και μερικοί ακόμη.
Ο λόγος είναι απλός. Οι έμποροι εγκατέλειψαν την κότα με τα χρυσά αυγά γιατί "πήγαν" Μονακό (που και αυτό το αφήνουν σιγά σιγά) και Ανδόρα. Εσχάτως έπιασαν την Αυστρία με τα 3 ευρώ, το νιόβιο δεν τους κάθεται καλά άγνωστο γιατί.
Πάντως όπως λέει φίλος και καλός συλλέκτης αν οι έμποροι δεν μπουν χοντρά σε ένα νόμισμα να σπεκουλάρουν μην περιμένεις να πάρει αξία.
Γι αυτό και αν παρατηρήσετε τα 2 ευρώ του Βατικανού πλέον τα βρίσκετε σε λογικές τιμές.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #314 στις: Αύγουστος 31, 2017, 01:39:29 μμ »

Σήμερα έχουμε την έκδοση δύο νέων αναμνηστικών κερμάτων των 2€.
Της Λιθουανίας (990.000 σε ρολά και 10.000 σε BU-Coincards) και του Αγίου Μαρίνου σε 70.500 τρίπτυχα (τιμή έκδοσης 16€ συν μεταφορικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2017, 03:31:39 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences