Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:43:44 μμ
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2017  (Αναγνώστηκε 105893 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #210 στις: Μάρτιος 07, 2017, 09:56:11 μμ »

Ο Άγιος Μαρίνος ξεκίνησε να χρεώνει τις πιστωτικές κάρτες για τις παραγγελίες του 2017.  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός

Και συνεχίζει να τις χρεώνει ακάθεκτος για όλα τα νομίσματα του 2017.

ΑΨΟΓΑ



Μια διευκρίνιση μόνο, σχετικά με τισ κάρτες χρέωσης: Τυχαίνει να παρακολουθώ πολύ προσεκτικά το θέμα των capital controls, γιατί με ενδιαφέρει προσωπικά. Είμαι σίγουρος, λοιπόν, ότι προς το παρόν απαγορεύεται η χρήση ελληνικής κάρτας σε ηλεκτρονικά καταστήματα με είδη συλλογών, όταν τα καταστήματα αυτά εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές τους σε ξένες τράπεζες! Για την ακρίβεια, αν προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις ελληνική κάρτα, το σύστημα πρέπει λογικά να την απορρίψει αυτόματα και να μην ολοκληρωθεί ποτέ η συναλλαγή!

Εσείς, στους οποίους έχει ήδη γίνει χρέωση κάρτας από το φιλοτελιστικό ηλεκτρονικό κατάστημα του Αγίου Μαρίνου, χρησιμοποιήσατε ελληνική ή ξένη κάρτα;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #211 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:00:48 μμ »

Εχεις δίκιο. Ξένη κάρτα, όταν πρόκειται για πιστωτική. Εχουν όμως και IBAN σε γερμανική τράπεζα, που στις αρχές του κάθε μήνα περνάει κανονικά. Τουλάχιστον μέχρι τώρα που σου γράφω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #212 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:02:26 μμ »

Εγώ έχω δύο ξένες virtual κάρτες τις οποίες τις γεμίζω με έμβασμα από τα 1.000 ευρώ που επιτρέπονται κάθε μήνα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #213 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:07:02 μμ »

Σε Γερμανικό φόρουμ μόλις διάβασα για Κυπριακό - Πάφος Πολιτιστική Πρωτεύουσα 2017.
Μένει να αποδειχτεί...
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #214 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:13:58 μμ »

Αυτό κι αν είναι έκπληξη!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #215 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:38:11 μμ »

Εχεις δίκιο. Ξένη κάρτα, όταν πρόκειται για πιστωτική. Εχουν όμως και IBAN σε γερμανική τράπεζα, που στις αρχές του κάθε μήνα περνάει κανονικά. Τουλάχιστον μέχρι τώρα που σου γράφω.

Κι εγώ ξένη κάτρα χρησιμοποιώ... γενικώς! Έχετε υπόψιν κάτι: Υπάρχει περίπτωση η εκάστοτε συναλλαγή να ανακληθεί εκ των υστέρων! Όταν γίνεται μία χρέωση σε ηλεκτρονικό POS, η ελληνική τράπεζα δεσμεύει τα χρήματα από τον τραπεζικό λογαριασμό ή το υπόλοιπο (για χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες αντίστοιχα) ή το εγγράφει στις χρεώσεις τού μήνα, όταν πρόκειται για πιστωτική, όμως δεν απιδίδει αμέσως τα χρήματα στην ξένη τράπεζα του πωλητή (αν προσέξετε στην ανάλυση του λογαριασμού, θα δείτε "πραγματικό υπόλοιπο τάδε, λογιστικό υπόλοιπο τάδε, δεσμευμένο ποσό τάδε")! Βάσει νόμου, πρέπει πρώτα ο πωλητής να αποστείλει στην ελληνική τράπεζα το τιμολόγιο της συναλλαγής και αυτό να εγκριθεί! Νομίζω δίνεται προθεσμία 2-3 μηνών γι' αυτό. Αν, λοιπόν, στην ελληνική τράπεζα λάβουν τιμολόγιο με είδη συλλογής, υπάρχει περίπτωση να μην επιτρέψουν την αποστολή των χρημάτων στην ξένη τράπεζα του πωλητή! Στην περίπτωση αυτή, το ποσό επαναπιστώνεται στο λογαριασμό ή το υπόλοιπο του δικαιούχου (ή διαγράφεται από τις χρεώσεις τής πιστωτικής κάρτας) και η συναλλαγή ματαιώνεται! Φυσικά, ο πωλητής μετά δεν πρόκειται να σου στείλει ποτέ τα προϊόντα που αγόρασες! Εκτός και αν έχει προλάβει να σου τα στείλει ήδη, οπότε "μετά την απομάκρυνσιν εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται"... Νομίζω όμως ότι οι ξένοι έμποροι πλέον γνωρίζουν πολύ καλά την κατάσταση και είναι πολύ προσεκτικοί με την περίπτωση της Ελλάδας!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #216 στις: Μάρτιος 08, 2017, 03:22:06 μμ »

Σε Γερμανικό φόρουμ μόλις διάβασα για Κυπριακό - Πάφος Πολιτιστική Πρωτεύουσα 2017.
Μένει να αποδειχτεί...
Κατά πάσα πιθανότητα, θα επαληθευτεί. Το διάβασα σήμερα κι εγώ. Σχέδιο, ημερομηνία έκδοσης και ποσότητα είναι ακόμη άγνωστες.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #217 στις: Μάρτιος 08, 2017, 04:33:08 μμ »

Αν δεν κανω λαθος η Κυπρος δεν εχει εκδωσει κανενα εθνικο αναμνηστικο 2ευρω με εξαιρεση τις 3 κοινες εκδοσεις σωστα?
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #218 στις: Μάρτιος 08, 2017, 04:42:38 μμ »

Σωστά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #219 στις: Μάρτιος 08, 2017, 06:13:51 μμ »


Κατά πάσα πιθανότητα, θα επαληθευτεί....
Γρήγορη επιβεβαίωση από την ΚτΚ. Θα εκδώσει ένα κέρμα των 2 ευρώ για τον εορτασμό της Πάφου ως  πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης για το 2017 μαζί με την δανέζικη πόλη Aarhus. Ηδη στο youtube κυκλοφορεί και video των εκδηλώσεων που διοργανώνονται στην πόλη.
https://youtu.be/ECYcq_3q5OY
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #220 στις: Μάρτιος 08, 2017, 08:24:01 μμ »


Κατά πάσα πιθανότητα, θα επαληθευτεί....
Γρήγορη επιβεβαίωση από την ΚτΚ. Θα εκδώσει ένα κέρμα των 2 ευρώ για τον εορτασμό της Πάφου ως  πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης για το 2017 μαζί με την δανέζικη πόλη Aarhus. Ηδη στο youtube κυκλοφορεί και video των εκδηλώσεων που διοργανώνονται στην πόλη.
https://youtu.be/ECYcq_3q5OY

Σχέδιο γνωρίζουμε; Αν και μου αρέσουν τα μοντέρνα σχέδια, στην περίπτωση της Πάφου, υπάρχουν ιδιαίτερα και αξιόλογα αξιοθέατα, που θα έκαναν όμορφο ένα νόμισμα!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #221 στις: Μάρτιος 08, 2017, 09:04:12 μμ »

Οχι ακόμη. Βλέπε απάντηση 216, λίγο παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2017, 09:25:37 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #222 στις: Μάρτιος 17, 2017, 11:08:35 μμ »

Μια απορία: Στις 20 Φεβρουαρίου έστειλα αίτηση εγγραφής νομισματικού πελάτη στο φιλοτελιστικό γραφείο τού Βατικανό, σύμφωνα με τις οδηγίες που υπήρχαν στο site τους, μήπως και κάνω παραγγελίες άμεσα από αυτούς. Οχτώ μέρες μετά (28 Φεβρουαρίου), η Λάρα Μανιάνο μού απάντησε ότι "η αίτησή μου έχει μπει στη λίστα αναμονής για νέες εγγραφές και ότι αργότερα θα μου στείλει τους κωδικούς μου, καθώς και φόρμα παραγγελίας, εφόσον υπάρχει ακόμα διαθεσιμότητα στα προϊόντα τους"! Τώρα κοντεύει μήνας κι ακόμα περιμένω τη Λάρα να μου δώσει σημεία ζωής! Είναι λογικό αυτό; Ή μάλλον με ξέχασε / έγραψε;;; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #223 στις: Μάρτιος 17, 2017, 11:24:56 μμ »

Πολύ βιάζεσαι.
Κάποτε ο χρόνος αναμονής ήταν 2-3 χρόνια.
Τώρα είναι 3-4 μήνες.
Λογικά στο 2 ευρώ θα έχεις τη φόρμα απευθείας χωρίς άλλη προειδοποίηση.
Η γνώμη μου είναι ότι στη σειρά θα έχει ζήτηση (λόγω αλλαγής όψης) και δεν θα μείνουν κομμάτια για νέους πελάτες.
Καταγράφηκε

chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #224 στις: Μάρτιος 17, 2017, 11:59:15 μμ »

Για εξηγήστε μου λίγο πώς δουλεύει! Θα μου στείλουν αυτοί προσυμπληρωμένες φόρμες για κάθε νομισματικό προϊόν τους και μετά εγώ θα υπογράψω και θα στείλω πίσω αυτές που θέλω, ανάλογα με το τι με ενδιαφέρει να παραγγείλω; Και με την πληρωμή, τι γίνεται;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences