Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:45:17 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτά 1882 με μικρό ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου  (Αναγνώστηκε 16349 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 21, 2016, 07:22:17 μμ »

Miχαλη ωραια ανακαλυψη!!!
μου κανει εντυπωση που δεν ειναι γνωστη ποικιλια,
σιγουρα δεν αναφερεται πουθενα?

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:53:32 μμ »

@ gk

Δεν ειπα οτι δεν εχει διαφορα αλλα πως η ποικιλια δεν ειναι το μικρο Α αλλα το μεγαλο..βεβαια αυτο ειναι μια απλη απορια απο μια γρηγορη ματια που εριξα σε μερικα στο ιντερνετ.ενδιαφερον ανακαλυψη παντως..ωρα για μελετη!

@ μιχαλη.

μιχαλη μου,μακαρι να μπορουσα να ερθω.μολις εφτασα καρδιτσα..θα επιστρεψω μεγαλη εβδομαδα..
Κ τοσα κομματια μαζεμενα,κ ειδικα αυτα, ειναι "εκπαιδευτικη εκδρομη"! Να δω και τον Λεωνιδα που τον πεθυμισα!!
Αν καταφερω καποια στιγμη να λειψω απο την δουλεια κ ταιριαξει θα ερθω να σας δω!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 22, 2016, 05:18:29 μμ »

Miχαλη ωραια ανακαλυψη!!!
μου κανει εντυπωση που δεν ειναι γνωστη ποικιλια,
σιγουρα δεν αναφερεται πουθενα?



προς το παρόν δεν υπάρχει πουθενά (εκτός τον κατάλογο του Κώστα) που ανέβασε δικές μου φωτό.
όσο και αν ψάξαμε και εγώ και εκείνος δεν βρήκαμε κάτι. Αναποφασιστικότητα
και ο Κώστας σίγουρα έχει περισσότερους καταλόγους από εμένα από δημοπρασίες κλπ
και στο φόρουμ του Δημήτρη που το ανέβασα δεν ήξερε κάποιος κάτι.
σήμερα θα το δούνε και από κοντά διάφοροι έξπερ του αθλήματος Μεγάλο χαμόγελο  και θα ανεβάσω και
τις υπόλοιπες γνώμες. αν είσαι κοντά έλα για καφέ στη Καλλιθέα,σήμερα 8:30. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 22, 2016, 05:26:38 μμ »

Miχαλη ωραια ανακαλυψη!!!
μου κανει εντυπωση που δεν ειναι γνωστη ποικιλια,
σιγουρα δεν αναφερεται πουθενα?



προς το παρόν δεν υπάρχει πουθενά (εκτός τον κατάλογο του Κώστα) που ανέβασε δικές μου φωτό.
όσο και αν ψάξαμε και εγώ και εκείνος δεν βρήκαμε κάτι. Αναποφασιστικότητα
και ο Κώστας σίγουρα έχει περισσότερους καταλόγους από εμένα από δημοπρασίες κλπ
και στο φόρουμ του Δημήτρη που το ανέβασα δεν ήξερε κάποιος κάτι.
σήμερα θα το δούνε και από κοντά διάφοροι έξπερ του αθλήματος Μεγάλο χαμόγελο  και θα ανεβάσω και
τις υπόλοιπες γνώμες. αν είσαι κοντά έλα για καφέ στη Καλλιθέα,σήμερα 8:30. Κλείσιμο ματιού


Δυτυχως δεν ειμαι, πολυ θα το ηθελα,
γι'αυτο αγαπαμε το στεκι......μας φερνει πιο κοντα  Σαρκασμός
περιμενουμε αναμεταδωση!!!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 22, 2016, 08:15:02 μμ »

Miχαλη ωραια ανακαλυψη!!!
μου κανει εντυπωση που δεν ειναι γνωστη ποικιλια,
σιγουρα δεν αναφερεται πουθενα?



προς το παρόν δεν υπάρχει πουθενά (εκτός τον κατάλογο του Κώστα) που ανέβασε δικές μου φωτό.
όσο και αν ψάξαμε και εγώ και εκείνος δεν βρήκαμε κάτι. Αναποφασιστικότητα
και ο Κώστας σίγουρα έχει περισσότερους καταλόγους από εμένα από δημοπρασίες κλπ
και στο φόρουμ του Δημήτρη που το ανέβασα δεν ήξερε κάποιος κάτι.
σήμερα θα το δούνε και από κοντά διάφοροι έξπερ του αθλήματος Μεγάλο χαμόγελο  και θα ανεβάσω και
τις υπόλοιπες γνώμες. αν είσαι κοντά έλα για καφέ στη Καλλιθέα,σήμερα 8:30. Κλείσιμο ματιού


Δυτυχως δεν ειμαι, πολυ θα το ηθελα,
γι'αυτο αγαπαμε το στεκι......μας φερνει πιο κοντα  Σαρκασμός
περιμενουμε αναμεταδωση!!!

+++ καλοριζικο φιλε Μιχαλη περιμενουμε με ενδιαφερον ,ασε που με εβαλες να σκαλιζω το σεντουκι αλλα ανθρακας Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 29, 2016, 04:53:49 μμ »

Έγιναν κάποιες αναζητήσεις, συζητήσεις, διασταυρώσεις κλπ και φαίνεται ότι είναι όντως μια διαφορετική ποικιλία του οπισθότυπου. Αποκλείσαμε την περίπτωση να θεωρηθεί σαν σφάλμα ή τυχαίο γεγονός, καθότι η συγκεκριμένη μήτρα του οπισθότυπου, χρησιμοποιήθηκε και σε συνδυασμό με διαφορετικές μήτρες του εμπροσθότυπου.

Δύο περιπτώσεις είναι οι παρακάτω όπου έχουμε κοινό οπισθότυπο της ποικιλίας με μικρό 'Α' και ο εμπροσθότυπος είναι με δύο διαφορετικές μήτρες. Η διαφορά των δύο μητρών του εμπροσθότυπου είναι εμφανέστατη, στα σήματα του χαράκτη και του διευθυντή.

Αναμένουμε και άλλους φίλους να ψάξουν, μπας και βρεθούν κι άλλα αυτής της ποικιλίας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 29, 2016, 06:08:43 μμ »

Πολλή ωραία , καλορίζικα και στους δυο Χαμόγελο ... και στα δικά μας Κλείσιμο ματιού. Παρατηρώ οτι μπροστά τα νομισματοσημα είναι σε διαφορετική θέση.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 29, 2016, 07:07:26 μμ »

Πολλή ωραία , καλορίζικα και στους δυο Χαμόγελο ... και στα δικά μας Κλείσιμο ματιού. Παρατηρώ οτι μπροστά τα νομισματοσημα είναι σε διαφορετική θέση.

Πολύ σωστά.
Αυτό ακριβώς είναι και το στοιχείο 'κλειδί', για να θεωρηθούν ποικιλία τα νομίσματα με μικρό 'Α'.

Έχουμε οπισθότυπο της ποικιλίας με μικρό 'Α', που χρησιμοποιήθηκε σε συνδυασμό με τουλάχιστον 2 διαφορετικές μήτρες εργασίας του εμπροσθότυπου (αφού έχουμε σε άλλη θέση τα νομισματόσημα). Συνεπώς μιλάμε για μήτρα εργασίας και ποικιλία, και απορρίπτουμε την περίπτωση σφάλματος ή τυχαίου γεγονότος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 01, 2016, 07:51:47 μμ »

Λίαν συντόμως και ακόμη ένα με όρθια νομισματόσημα.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 02, 2016, 04:23:34 μμ »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Κοίταξα σήμερα το άλμπουμ με τα νομίσματα μου και διαπίστωσα ότι το ένα από τα δύο 5λεπτα του 1882 που έχω  είναι με μικρό Α και όρθια σε διαφορετική θέση τα νομισματοσημα.Τελικά τι γίνεται με αυτά τα νομίσματα;Είναι καινούργια ποικιλία η κάτι άλλο;Είναι ακριβώς όπως αυτό που δειξατε στην φωτογραφία παραπάνω.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 02, 2016, 04:49:14 μμ »

Χρόνια πολλά σε όλους! Σηκώστε καμιά φώτο να δούμε και εμείς Χαμόγελο.....καλορίζικα Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 02, 2016, 06:47:50 μμ »

Χρόνια πολλά σε όλους! Σηκώστε καμιά φώτο να δούμε και εμείς Χαμόγελο.....καλορίζικα Κλείσιμο ματιού.
Αυτό είναι Μίμη.Για το Α δεν είμαι σίγουρος αλλα μου φαίνεται μικρότερο.Τα νομισματόσημα όμως είναι κάθετα:



Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 02, 2016, 07:20:42 μμ »

Αυτό το Α είναι το μεγάλο.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 02, 2016, 07:26:13 μμ »

Εγω βρηκα 2 σιγουρα και αλλο ενα που ειναι ντεμι ουτε μικρο ουτε μεγαλο,θα τα ανεβασω αυριο μαζι με αλλα 3-4 κανονικα,αλλα δεν πιστευω να εχουν σχεση τα νομισματοσημα μια και βρηκα ορθια νομισματοσημα με μεγαλο Α,βεβαια ειναι χρεπακια αλλα για το αρχειο μας και για τον συσχετισμο που κανουμε θα ειναι χρησιμα
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 02, 2016, 08:17:42 μμ »

ψάχνω-ψάχνω εγώ δεν βρίσκω κανένα  Λύπη ..... Σπύρο λυπάμαι αλλά μοιάζει για μεγάλο Α.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences