Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 07:42:21 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 δραχμές 1876 κοντραμάρκα  (Αναγνώστηκε 8770 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:50:36 πμ »

Και μια ακόμη κόπια από την συλλογή μου με το 6 στην ευθεία.
κόπια;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 15, 2016, 12:43:56 μμ »

Και μια ακόμη κόπια από την συλλογή μου με το 6 στην ευθεία.

Κόπια βαρβάτη Βαγγέλη! είναι εκείνη που μου είχες δείξει; που όλοι ξεγιελιούνται ότι είναι γνήσια; Πάντως εντυπωσιακότατο αντίγραφο! εγώ που δεν ασχολούμαι με χρυσά θα το έπαιρνα για γνήσιο...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 15, 2016, 12:48:50 μμ »

Και μια ακόμη κόπια από την συλλογή μου με το 6 στην ευθεία.

Κόπια βαρβάτη Βαγγέλη! είναι εκείνη που μου είχες δείξει; που όλοι ξεγιελιούνται ότι είναι γνήσια; Πάντως εντυπωσιακότατο αντίγραφο! εγώ που δεν ασχολούμαι με χρυσά θα το έπαιρνα για γνήσιο...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Ναι Μπάμπη αυτήν είναι!!
Καταγράφηκε
alexkyri
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 15, 2016, 08:06:37 μμ »

Λοιπόν, να και το δικό μου, με βουλωμένο "Ρ". Δεν έχω εξακριβώσει ακόμα αν είναι οκ ή κόπια (το βουλωμένο "Ρ" για μένα δεν λέει κάτι σίγουρα). Το 6άρι νομίζω είναι χαμηλό (ή στο ίδιο επίπεδο? ή κάπου ανάμεσα?? δεν είμαι και πολύ σίγουρος....)

Αλέξανδρος
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 15, 2016, 08:28:59 μμ »

Ωραια τα νομισματα σας παιδια! Για το επισημασμενο δεν εχω αποψη καθολου δεν εχω ξαναδει!

Στο θεμα του βουλωμενου Ρ τοσα χρονια δεν εχω κατασταλαξει τι συμβαινει. Τεχνικα παντως εκει που σχηματιζεται το Ρ η τρυπα για να γινει υπαρχει μια πολυ πολυ μικρη κουκιδα στη μητρα η οποια αν σπασει θα βγει το αποτελεσμα που βλεπουμε. Θα ρωτησει καποιος ευλογα γιατι δεν συνεβη και στο 5δραχμο που ειναι πιο μικρη η κουκιδα αυτη?
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 15, 2016, 08:42:47 μμ »

Ωραια τα νομισματα σας παιδια! Για το επισημασμενο δεν εχω αποψη καθολου δεν εχω ξαναδει!

Στο θεμα του βουλωμενου Ρ τοσα χρονια δεν εχω κατασταλαξει τι συμβαινει. Τεχνικα παντως εκει που σχηματιζεται το Ρ η τρυπα για να γινει υπαρχει μια πολυ πολυ μικρη κουκιδα στη μητρα η οποια αν σπασει θα βγει το αποτελεσμα που βλεπουμε. Θα ρωτησει καποιος ευλογα γιατι δεν συνεβη και στο 5δραχμο που ειναι πιο μικρη η κουκιδα αυτη?

Αν υποθέσουμε ότι με το βουλωμένο 'Ρ' είναι γνήσια, τότε...
Μήπως η ύπαρξη τόσων μητρών στο δεκάρικο οφείλεται σε αστοχία του υλικού της μήτρας ;;
Συνέπεια της οποίας είναι να έχουμε σπάσιμο σε όλες τις μήτρες από τα δεκάρικα.

Δεν ξέρω... ίσως... εφόσον... και αν...
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 15, 2016, 08:51:46 μμ »

Υπάρχει μια αμφισβήτηση για τα δεκάρικα που έχουν βουλωμένο το 'Ρ' στο 'ΒΑΡΡΕ'. Το συγκεκριμένο έχει αυτό το βούλωμα. Αν λοιπόν η επισφράγιση είναι γνήσια, μιλάμε για ένα νόμισμα που επισφραγίστηκε μεταξύ 1925-1931. Αυτό μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι και τα δεκάρικα με βουλωμένο 'Ρ', ακόμη κι αν δεν είναι γνήσια, φαίνεται να είναι χτυπημένα πριν το 1931.

Πρόσφατα ανακάλυψα ότι στα δεκάρικα του 1876 έχουμε 2 ποικιλίες, από διαφορετικές μήτρες και όχι από σφάλμα κλπ. Είναι το 'κανονικό' με όλα τα ψηφία της ημερομηνίας στην ίδια ευθεία και η ποικιλία με το '76' του έτους λεπτότερο(?) και το '6' ψηλότερα από τα υπόλοιπα ψηφία. Στο συγκεκριμένο έχουμε ακόμη ένα στοιχείο, διότι το '6' του έτους είναι χαμηλότερα από τα υπόλοιπα ψηφία.
Μπραβο Κωστα για ολα,εγω θα σταθω στο σημειο οτι αν και εφοσον ειναι γνησια η επισφραγιση εχουμε ενα δεδομενο οπως πολυ σωστα αναφερεις οτι χτυπηθηκαν πριν το 1931
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:02:21 μμ »

Υπάρχει μια αμφισβήτηση για τα δεκάρικα που έχουν βουλωμένο το 'Ρ' στο 'ΒΑΡΡΕ'. Το συγκεκριμένο έχει αυτό το βούλωμα. Αν λοιπόν η επισφράγιση είναι γνήσια, μιλάμε για ένα νόμισμα που επισφραγίστηκε μεταξύ 1925-1931. Αυτό μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι και τα δεκάρικα με βουλωμένο 'Ρ', ακόμη κι αν δεν είναι γνήσια, φαίνεται να είναι χτυπημένα πριν το 1931.

Πρόσφατα ανακάλυψα ότι στα δεκάρικα του 1876 έχουμε 2 ποικιλίες, από διαφορετικές μήτρες και όχι από σφάλμα κλπ. Είναι το 'κανονικό' με όλα τα ψηφία της ημερομηνίας στην ίδια ευθεία και η ποικιλία με το '76' του έτους λεπτότερο(?) και το '6' ψηλότερα από τα υπόλοιπα ψηφία. Στο συγκεκριμένο έχουμε ακόμη ένα στοιχείο, διότι το '6' του έτους είναι χαμηλότερα από τα υπόλοιπα ψηφία.
Μπραβο Κωστα για ολα,εγω θα σταθω στο σημειο οτι αν και εφοσον ειναι γνησια η επισφραγιση εχουμε ενα δεδομενο οπως πολυ σωστα αναφερεις οτι χτυπηθηκαν πριν το 1931

το κρατουμενο ειναι οτι αν ειναι πλαστα αυτα με το βουλωμενο η ιστορια ξεκινα πριν το 1931,
η απορια ειναι, τι σημαινει αυτο? ενισχυει την αποψη περι πλαστου ή την αποδυναμωνει?
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:03:03 μμ »

Ωραια τα νομισματα σας παιδια! Για το επισημασμενο δεν εχω αποψη καθολου δεν εχω ξαναδει!

Στο θεμα του βουλωμενου Ρ τοσα χρονια δεν εχω κατασταλαξει τι συμβαινει. Τεχνικα παντως εκει που σχηματιζεται το Ρ η τρυπα για να γινει υπαρχει μια πολυ πολυ μικρη κουκιδα στη μητρα η οποια αν σπασει θα βγει το αποτελεσμα που βλεπουμε. Θα ρωτησει καποιος ευλογα γιατι δεν συνεβη και στο 5δραχμο που ειναι πιο μικρη η κουκιδα αυτη?

Αν υποθέσουμε ότι με το βουλωμένο 'Ρ' είναι γνήσια, τότε...
Μήπως η ύπαρξη τόσων μητρών στο δεκάρικο οφείλεται σε αστοχία του υλικού της μήτρας ;;
Συνέπεια της οποίας είναι να έχουμε σπάσιμο σε όλες τις μήτρες από τα δεκάρικα.

Δεν ξέρω... ίσως... εφόσον... και αν...

Καιρο είχα να διαβάσω τόσο ενδιαφέρον θέμα. Για να σε βοηθήσω στις υποθέσεις σου, ρίξε μια μάτια στο δικό μου δεκαρικακι...Έχει σπάσιμο μήτρας στον οπισθοτυπο...
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:39:00 μμ »

Μπραβο βρε παιδια ανεβαστε φωτος! Κωστα μπραβο τια τις παρατηρησεις σου! Αλλα οι μικροδιαφορες στα γραματα πως γινεται να προεκυψαν εφοσον οι μητρες αυτες φτιαχτηκαν απο κυρια μητρα?
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:49:51 μμ »

Υπάρχει μια αμφισβήτηση για τα δεκάρικα που έχουν βουλωμένο το 'Ρ' στο 'ΒΑΡΡΕ'. Το συγκεκριμένο έχει αυτό το βούλωμα. Αν λοιπόν η επισφράγιση είναι γνήσια, μιλάμε για ένα νόμισμα που επισφραγίστηκε μεταξύ 1925-1931. Αυτό μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι και τα δεκάρικα με βουλωμένο 'Ρ', ακόμη κι αν δεν είναι γνήσια, φαίνεται να είναι χτυπημένα πριν το 1931.

Πρόσφατα ανακάλυψα ότι στα δεκάρικα του 1876 έχουμε 2 ποικιλίες, από διαφορετικές μήτρες και όχι από σφάλμα κλπ. Είναι το 'κανονικό' με όλα τα ψηφία της ημερομηνίας στην ίδια ευθεία και η ποικιλία με το '76' του έτους λεπτότερο(?) και το '6' ψηλότερα από τα υπόλοιπα ψηφία. Στο συγκεκριμένο έχουμε ακόμη ένα στοιχείο, διότι το '6' του έτους είναι χαμηλότερα από τα υπόλοιπα ψηφία.
Μπραβο Κωστα για ολα,εγω θα σταθω στο σημειο οτι αν και εφοσον ειναι γνησια η επισφραγιση εχουμε ενα δεδομενο οπως πολυ σωστα αναφερεις οτι χτυπηθηκαν πριν το 1931

το κρατουμενο ειναι οτι αν ειναι πλαστα αυτα με το βουλωμενο η ιστορια ξεκινα πριν το 1931,
η απορια ειναι, τι σημαινει αυτο? ενισχυει την αποψη περι πλαστου ή την αποδυναμωνει?

Αν τυπώθηκαν πριν το 1931, ενισχύεται η άποψη ότι δεν είναι πλαστά... Διότι...
Το να τυπώσεις ένα χρυσό νόμισμα (όχι σε πιο φθηνό μέταλλο) που δεν κυκλοφορεί, και μάλιστα σε δύσκολη εποχή (χρεοκοπίες, Βαλκανικοί πόλεμοι, 1ος Παγκόσμιος, Εκστρατεία, Μικρά Ασία, νέα χρεοκοπία κλπ) μάλλον θα το έκανες μόνο για να το πουλήσεις σε συλλέκτες. Πράγμα οικονομικά δύσκολο και σχεδόν απίθανο εκείνη την εποχή, λόγω και της δυσκολίας διάδοσης σε συλλέκτες.
Επιπλέον αφού εμφανίζεται σε 3 διαφορετικές μήτρες, δυσχεράνει ακόμη περισσότερο το σενάριο να είναι πλαστό εποχής, καθότι ο κιβδηλοποιός, δε νομίζω να έφτιαχνε 3 διαφορετικές μήτρες για να φτιάξει πλαστά.

Το επικρατέστερο σενάριο, κατά την άποψή μου, είναι ότι τα πλαστά που κυκλοφορούν με βουλωμένο 'Ρ', είναι πιο πρόσφατα και φτιάχτηκαν βάσει νομίσματος που είχε βουλωμένο 'Ρ'. Έτσι πλέον πιστεύω ότι όσα έχουν βουλωμένο ΄Ρ΄, δεν είναι όλα πλαστά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2016, 10:17:13 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 22, 2016, 06:01:51 μμ »

 Να ευχηθώ καλορίζικο Έκλεισε πριν από λίγο, orop το χτύπησες το πήρες;
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 16, 2016, 01:59:58 μμ »

To δεκάρικο με την κοντραμάρκα επαναπατρίσθηκε , το παρέλαβα σήμερα.
Το είχα δει στις δημοπρασίες αλλά δεν το χτύπησα , πίστευα ότι θα το πάρει ο Orop.
Τελικά έμεινε απούλητο και το πήρα. Έχω κάτι με τα ιδιαίτερα νομίσματα και αυτό είναι σίγουρα ένα  ξεχωριστό νόμισμα , και  είμαι σίγουρος πως δεν είναι κόπια με βουλωμένο Ρ.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 16, 2016, 02:06:14 μμ »

Καλορίζικο φίλε μου!  Χαμόγελο

Κάναμε πολύ μεγάλη συζήτηση κάποιοι συλλέκτες για αυτό το νόμισμα και την ιδιαιτερότητά του, την Κυριακή που μας πέρασε και θα ήθελα πάρα πολύ να το δω "στο χέρι" κάποια στιγμή.... Χαμόγελο Χαμόγελο


Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 16, 2016, 02:45:46 μμ »

Θα έρθω στην Αθήνα στο τέλος του μήνα ανάλογα με το πρόγραμμα αν είμαι εκεί Κυριακή θα το φέρω στον καφέ στο Μοναστηράκι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences