Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:23:39 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 δραχμο γεωργιου 1876 proof?  (Αναγνώστηκε 10257 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:18:34 πμ »

Οφειλω να ζητησω μια συγνωμη απο τον Κωστα για τα σχολια μου χθες,
ακουγοντας 6 χρονια ενασχολησης με το συλλεκτισμο και πιθανο προυφ ταλληρο
ολοι περιμεναμε να δουμε ενα Μς ακι τουλαχιστον...

σιγουρα ολα τα νομισματα εχουν την αξια τους, να μαθαινουμε να τα διαβαθμιζουμε σιγα,σιγα
η μαθηση δεν τελειωνει ποτε, ολοι μαθητες ειμαστε....
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:01:36 πμ »

Νομίσματα σχεδόν  190 ετών δε μποΡέι να μην έχουν  αξία  .είναι  κομμάτι  της ιστορίας  μας  .εμείς  μάλλον την  έχουμε  ψωνίσει με τις υψηλές  καταστάσεις και να φαίνονται  ασήμαντα
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:13:29 πμ »

Επιεικεια στον μαθητη.Εξι χρονια φιλοι μου μαζευω ότι μου λειπει και όχι ότι αξιζει, είναι και οι καιροι δυσκολοι βλέπεις. Στα παλαιοτερα επεσα προσφατα και σας ,σας διαβαζω λιγο καιρο για να απλωνω τις γνωσεις μου. Proof η πατιναρισμενο δεν εχω δει ποτε μου από κοντα (σε νησι βλέπεις) εξου και ενθουσιαστηκα.Ο χαβαλές αποδεκτος. Αλωστε και γω πριν κοιμηθώ εβαλα πεντε εξι φορες το <μ ένα ονειρο τρελο, ονειρο απατηλο> του κοκκοτα.
Την καλημέρα μου σε ολους
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:44:28 πμ »

Επιεικεια στον μαθητη.Εξι χρονια φιλοι μου μαζευω ότι μου λειπει και όχι ότι αξιζει, είναι και οι καιροι δυσκολοι βλέπεις. Στα παλαιοτερα επεσα προσφατα και σας ,σας διαβαζω λιγο καιρο για να απλωνω τις γνωσεις μου. Proof η πατιναρισμενο δεν εχω δει ποτε μου από κοντα (σε νησι βλέπεις) εξου και ενθουσιαστηκα.Ο χαβαλές αποδεκτος. Αλωστε και γω πριν κοιμηθώ εβαλα πεντε εξι φορες το <μ ένα ονειρο τρελο, ονειρο απατηλο> του κοκκοτα.
Την καλημέρα μου σε ολους
Ωραίος!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει....

Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:52:58 πμ »

...........
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:54:12 πμ »

Ο φιλος μας ο Κωστας θελει καποιες γνωμες και για αυτο
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 13, 2016, 11:17:06 πμ »

Καθαροτερες  φωτογραφίες  μπορούμε  να βρούμε?
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 13, 2016, 11:35:00 πμ »

Όχι δυστυχως. Από τα P(r)OOF  στα ΟΥΦ βλεπω παμε.Οτι μπορειτε βλεπετε
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 13, 2016, 11:39:08 πμ »

Μου μοιάζει  proof  like  η με γελάει η φωτογραφία?
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:03:10 μμ »

Από αυτές τις φωτογραφίες φαίνεται αντίγραφο, νότα αισιοδοξίας παρέχουν δύο σημεία που δηλώνουν κατά την γνώμη μου γνησιότητα, τα οποία σημεία ψιλοφαίνεται πως τα έχει το εν λόγω νόμισμα αλλά μπορεί και από την άλλη απλά να είναι παιχνίδια της φωτογραφίας.... Χρειάζονται πιο καθαρές φωτογραφίες για καλύτερη εκτίμηση.... Αν μου προσφερόταν να το αγοράσω και υπήρχαν διαθέσιμες μόνο αυτές οι φωτογραφίες θα το προσπερνούσα....  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:22:57 μμ »

Του πατερα μου είναι.Αλλα από την άλλη εγω δεν θα εμπαινα ποτε να μπω στην διαδικασια να παρω τετοιο νομισμα δια φωτογραφιας και μαλιστα από ιδιωτη.Θα αργησω να μπω στην ψυχολογια σας αλλα κουβαλαω και την αγνοια βλέπεις. Εδώ σε μαγαζι γνωστο αθηνων για αγορα λιρων , στα 10 κοματια που εφερνε τα 7 ηταν ελιποβαρη ,τι να λεμε τωρα
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:37:55 μμ »

Καταλαβαίνω φίλε μου, τα βλέπω καθημερινά, πριν τρεις μέρες ήρθαν στα χέρια μου 5 πεντόλιρα, 3 του 1887 και 2 του 1911, και τα 5 ήταν κόπιες. Tην αξία τους σε χρυσό την έχουν, αλλά γιατί να πληρώσεις χρυσό σε πλαστό νόμισμα όταν με κατιτίς παραπάνω θα πάρεις ένα γνήσιο και θα το χαίρεσαι;;
Όσοι λοιπόν δεν είναι έμπειροι και εξοικειωμένοι, να προτιμούν να αγοράζουν σύγχρονες λίρες και πεντόλιρα.....

Θέλει μεγάλη προσοχή, επιτήδειοι πολλοί κυκλοφορούν....
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 13, 2016, 03:37:06 μμ »

Νομίσματα σχεδόν  190 ετών δε μποΡέι να μην έχουν  αξία  .είναι  κομμάτι  της ιστορίας  μας  .εμείς  μάλλον την  έχουμε  ψωνίσει με τις υψηλές  καταστάσεις και να φαίνονται  ασήμαντα
Ας μην συγχεουμε την ιστορικη αξια με την χρηματικη.
 Η πρωτη δεν εχει να κανει με την κατασταση ενος νομισματος, ουτε με την σπανιοτητα του.
 Η δευτερη ειναι το ζητουμενο οταν ρωτουν στο φορουμ φιλοι για εκτιμηση και οφειλουμε να μην τους λεμε παρηγορητικες συγκαταβασεις, αλλα την αληθεια.
 Και η αληθεια ειναι οτι η απαξιωση τετοιων περιπτωσεων δεν οφειλεται στο οτι την "ψωνισαμε" ως συλλεκτες με τα ακυκλοφορητα, αλλα στο οτι τετοια νομισματα σε αυτες τις καταστασεις και με τα συγκεκριμενα προβληματα βρισκονται ευκολα και φτηνα, γιαυτο και αγοραζονται μονο απο νεους συλλεκτες με πολυ χαμηλο προυπολογισμο, που μερικες φορες τα υπερτιμουν λογω ελλειψης γνωσεων για τις τιμες τους στην συλλεκτικη πιατσα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 13, 2016, 06:49:39 μμ »

Συμφωνω με τον χαρο και για να υπερτονισω αυτο που λεει, ολη η ιστορια σε ενα νομισμα ειναι καθαρα και μονο στα συλλεκτικα η σπανιοτητα του. Απλα οι συλλεκτες εχουν προσθεσει και μια παραμετρο ακομα, την κατασταση, η οποια ομως ειναι παραγωγο ουσιαστικα της σπανιοτητας. Ενα δηλαδη ms67 νομισμα ουσιαστικα ειναι ακριβο οχι λογω της καταστασης αλλα λογω της σχετικης σπανιοτητας με ενα ms63 πχ. Και αυτο εχει ως αποτελεσμα την εκθετικη ισως ανοδο καποιες φορες της τιμης. Πολλοι παλιοι συλλεκτες δε, εχουν συνεχως το παραμυθι οτι και καλα εχουν απαξιωθει τα παλια νομισματα χαμηλων καταστασεων , ενω η αληθεια ειναι οτι καμια απαξιωση δεν υπαρχει. Απλα παλιοτερα δεν υπηρχε ιντερνετ και ελαχιστοι γνωριζαν την σπανιοτητα καποιων συλλεκτικων αντικειμενων. Σημερα πχ που εβλεπα το τι υλικο υπαρχει στο ebay, πραγματικα σκεφτομουνα αυτον που ειπε να αρχισουμε να καιμε ολη τη σαβουρα που υπαρχει για να ανεβει η αξια των υπολοιπων Χαμόγελο Απειρο υλικο, το οποιο σε πολλες περιπτωσεις εχει μηδαμινη τιμη, ακριβως λογω της ανυπαρκτης σπανιοτητας του. Και ακριβως αυτο ειναι το ζητουμενο στις συλλογες, και αυτο που τις κανει ελκυστικες, το οτι ελαχιστοι γνωριζουν επακριβως την σπανιοτητα, ακομα και στην εποχη που ζουμε, ευτυχως που πλεον ο κοσμος με το ιντερνετ εχει ξεστραβωθει και τα πραγματα εχουν ερθει στα ισα τους (σε σχεση με παλια).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 13, 2016, 07:45:03 μμ »

Φιλες να το χαιρεσαι τα νομισματα σου.Για μενα εισαι ενας γνησιος συλλεκτης που αγαπας και ενθουσιαζεσαι με αυτο που κανεις.Προσπαθησε να μαθεις τις τιμες που αγοραζονται αυτα τα νομισματα για να μην τα αγοραζεις ακριβα
@Milou
Καλο θα ηταν να μην εισαι υπεροπτης με τον νεο συλλεκτη.Και εγω νεος συλλεκτης ειμαι αλλα δειχνεις μια ασεβεια προς το προσωπο του.Μην ξεχνας και το θεμα που ειναι ακομα ανοικτο στις εσωτερικες ανακοινωσεις προς το προσωπο σου.Δειξε σεβασμο και εγκρατεια.Δεν ειμαστε ολοι στην τελικη εμποροσυλλεκτες για να εχουμε την δυνατοτητα να φροντιζουμε το χομπυ μας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences