Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:08:34 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: γνωριζει κανεις για αυτους τους πινακες?  (Αναγνώστηκε 6941 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 07, 2016, 10:14:27 μμ »

γνωριζει καποιος αυτους τους δυο ζωγραφους απο τις υπογραφες?
Καταγράφηκε
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 28, 2016, 01:13:42 πμ »

δε γνωριζει κανεις κατι? ουτε τι ονομα γραφουν η υπογραφες?
Καταγράφηκε
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2016, 12:16:46 πμ »

και σε αυτους  τι αξια θα δινατε?
Καταγράφηκε
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2016, 12:20:11 πμ »

 Απορία
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2016, 10:07:54 πμ »

Το πρωτο ειναι του ζωγράφου Παναγιώτη Κουλουρα
Καταγράφηκε
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2016, 01:05:45 μμ »

Θα δουμε του εστειλα φωτο να τον ρωτησω αν ειναι δικο του εργο αλλα δε νομιζω , γιατι ειναι νεος και αυτος ειναι πιο παλιος πινακας, ευχαριστω!
Καταγράφηκε
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2016, 01:11:48 μμ »

Για το τελευταιο ποστ με φωτο που ειναι μολυβι καρβουνο μην ψαχνετε για το ζωγραφο , δεν ειναι γνωστος ζωγταφος, απλα ηταν ενας γνωστος ανθρωπος στη κοινωνια της κερκυρας ασχολουνταν με διαφορα καλιτεχνικα θεματα οπως βιβλια φωτογραφιες και ζωγραφικη , απλως ρωταω τι τιμη θα μπορουσαν να πιασουν αυτα τα θεματα (αν γνωριζει και καποιος τι ειναι αυτος ο ηρακλης των θηβων του 1920 κατι σαν τον κουταλιανο?) Και για να πουληθουν σε καλυτερη τιμη θα πρεπει να αλλαξω κορνιζες ή να τα αφησω ετσι γιατι δεν θα συμφερει
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2016, 02:07:28 μμ »

....σιγουρα δεν συμφέρει ....
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2016, 02:16:12 μμ »

Μου αρεσει αυτος ο Ηρακλης της Θηβας θα ηθελανα μαθαινα την ιστορια του
Καταγράφηκε
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2016, 02:34:28 μμ »

και εγω μαρκο , εψαξα αλλα δε βρηκα κατι για αυτη την ημερομηνια, μονο μια αναφορα σε ενα γεγονος της μικραασιατικης καταστροφης και κατι σε σε σχεση με παλιους ελληνες παλαιστες αλλα δεν ειμαι σιγουρος, αν γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο ας μας διαφωτησει
Καταγράφηκε
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 13, 2016, 02:40:41 μμ »

τωρα να απαντησω και στο φιλο tats16 αλλα να γενικευσω και λιγο το θεμα , οταν λεμε δε συμφερει να αλλαξουμε κορνιζα (ισως στα 50-60 ευρω κοστος) μου φαινεται περιεργο που δε μπορει ενας παλιος ομορφος πινακας να πιασει τουλαχιστον 150-200 ευρω , απο την στιγμη που ειναι καποιοι νεοι ζωγραφοι (εννοωντας πολυ νεοι ειτε εβγαλαν τωρα μια καλων τεχνων ειτε αυτοδιδακτοι ) και κανουν μια εκθεση και βαζουν κατι τιμες απλησιαστες στα εργα τους πχ. 300-350 ευρω  ακομα και στο δρομο που ζωγραφιζουν καπιοι πλανοδιοι ζωγραφοι(δε το λεω υποτιμιτικα) ενα 40-50 θα χαλασεις για το εργο!
Καταγράφηκε
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 13, 2016, 03:01:28 μμ »

επισης εχω ενα πινακα του ζωγραφου  Άνθης  Δημήτρης 1925-1991 τον οποιο μου εκτιμησαν εδω http://www.corfuartgallery.com/collection/about-collection/a_miso_1ou_cent/ στα 1500 ευρω , τον εχω προς πωληση εδω και 2 χρονια, εχω πεσει στα 500 ευρω και δεν εχει φυγει ,  για αυτο αναρωτιεμαι .. οικονομικη κριση η απλα ο κοσμος δεν προσεχει αλλο την τεχνη , την ιστορια και απλα αγοραζει ενα πινακα ανεξαρτητου καλιτεχνη και τιμης απλα επειδη θα του τον προτεινει ο πωλητης του καταστηματος η δε ξερω κ εγω τι αλλο (ισως του κανει κλικ καποιο τοπιο) και να περιγραψω κ σ αυτο το σημειο μια εμπειρια μου προσφατη που πουλησα ενα απλο καμβα 1 μετρο με μια λευκη τιγρη χωρις πιχακια χωρις τιποτα απλα τηλιγμενο ρολο στα 15 ευρω (σαν ποστερ)το οποιο ειπα τις πελατησας  την αληθεια οτι το αγορασα απο ιμπει και εψαχνε υπογραφη καλιτεχνη.... μα ειναι δυνατον να αγοραζεις κατι τετοιο σε αυτη την τιμη και ζητας να ειναι και υπογεγραμμενο απο γνωστο καλιτεχνη?
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 14, 2016, 12:30:52 πμ »

τωρα να απαντησω και στο φιλο tats16 αλλα να γενικευσω και λιγο το θεμα , οταν λεμε δε συμφερει να αλλαξουμε κορνιζα (ισως στα 50-60 ευρω κοστος) μου φαινεται περιεργο που δε μπορει ενας παλιος ομορφος πινακας να πιασει τουλαχιστον 150-200 ευρω , απο την στιγμη που ειναι καποιοι νεοι ζωγραφοι (εννοωντας πολυ νεοι ειτε εβγαλαν τωρα μια καλων τεχνων ειτε αυτοδιδακτοι ) και κανουν μια εκθεση και βαζουν κατι τιμες απλησιαστες στα εργα τους πχ. 300-350 ευρω  ακομα και στο δρομο που ζωγραφιζουν καπιοι πλανοδιοι ζωγραφοι(δε το λεω υποτιμιτικα) ενα 40-50 θα χαλασεις για το εργο!


Φιλε Ακη η κριση στα έργα τέχνης και ειδικα στους Πινακες ειναι απιστευτη . Κι όχι μονο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμιως.
http://www.capital.gr/agores/3133000/simadia-diorthosis-stin-agora-tis-texnis
Επισης μπορω να σου πω οτην εργο του Ι.Σπυρόπουλου  30χ45 δεν πουλήθηκε στα 300 e !!!!!
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 14, 2016, 10:31:54 πμ »

Πιστευω οτι τωρα κανει διορθωση η αγορα οπως και σε πολλους αλλους τομεις της παγκοσμιας οικονομιας αλλά μετα απο λιγα χρονια θα ανακαμψει.Οι μεγαλοι επενδυτες που εχουν τη δυνατοτητα να αγορασουν εργα πολλων εκατομμυριων εχουν κανει τις τοποθετησεις τους και προφανως τωρα περιμενουν να πεσουν οι τιμες για να συνεχισουν.Συνεπως οταν ξαναμπουν στην αγορα θα ανεβουν παλι οι τιμες.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 14, 2016, 10:40:54 πμ »

.....στην Ελλάδα μας ομως θ αργήσουν πολύ να παρουν τα πάνω τους οι τιμες....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences