Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 11:37:45 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 SOLDI S GIUSTINA 1578 η` 1585 (m d)  (Αναγνώστηκε 1893 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
καρδαμης ακης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 173



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 31, 2016, 09:25:54 μμ »

 ασημενιο 2.2 γραμμαρια εψαξα λιγο για το ενετικο μου νομισμα και απο οτι ειδα ειναι του 1578-1585 του Δόγη της Βενετίας Nicolò da Ponte που εζησε 1491 με 1585 και ειναι  10 Αργυρα  "γιουστίνα ( 10 SOLDI S GIUSTINA 1/16 SCUDO), απικονιζει το δόγη  να γονατίζει μπροστά στοn Aγ. Mάρκο ο οποιος του δινει το λαβαρο και απο την αλλη όρθια η Aγ. Iουστίνα.
     ο φιλος (μελος) μαρκος  λεει οτι ειναι PASQUALE CICOGNA (1585-1595) ¨( διαδοχος του Νικολο Ντα Ποντε μετα τον θανατο του, ο Πασχουαλ εχει περασει και απο την Κερκυρα 40 περιπου χρονια πριν απο την εκλογη του σαν Βαιλος νομιζω αλλα εχει διατελεσει και Δουκας της Κρητης και Προβλεπτης των Χανιων ;;εγω βασικα απο τα συγκεκριμενα δεν ξερω πολλα αλλα μπορω να σου πω οτι ειναι 10 σολδι η μιση λιρα,Τα ασημενια του Πασχουαλ σε καταλογους ειναι κοινα λογω του οτι επι των ημερων του αυξησε την παραγωγη ασημενιων και περιθωριοποιησε τα χρυσα δουκατα-τσεκινια ηνομισματικη  περιοδος αυτη λοιπον και τα ασημενια του ονομαζονται  τσικονινια.Δυστυχως η τρυπα που εχει λογω του οτι μαλλον το ειχαν κανει κρεμαστο του ριχνει την αξια,ενα αλλο που ισως δωσει περισσοτερη αξια στο νομισμα σου ειναι τα αρχικα,εκει ειναι και η ουσια λοιπον απο την ερευνα μου δειχνη τα αρχικα M.D, δηλαδη Μαρκο Ντολφιν ο οποιος διετελεσε μασσαρι μεχρι το 1785 δηλαδη ισα ισα που προλαβε τον Πασχουαλ σαν δογη ενα χρονο και αυτο δειχνη μια σπανιοτητα,απο την αλλη ομως στους καταλογους δεν υπαρχει 10 σολδι με τα αρχικα MD οποτε ενδεχεται να ειναι και πλαστο η μιλαμε για σπανιο,θελω να μετρησεις το βαρος του απαραιτητα το οτι δεν κολλαει ο μαγνητης μπορει να λεει και πολλα μπορει και τιποτα Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού ο καταλογος μου το εχει 2,27γρ αλλα εχω δει και σε δημοπρασια 2,05γρ,οποτε καπου εκει μπορει να παιξει)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences